Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pilnie zważaj na proroctwa Daniela


 • Please log in to reply
71 replies to this topic

#41 Czesiek

Czesiek

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 5701 Postów
 • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-11-24, godz. 09:55

Daniel w 1 roku Dariusza docieka że ma się dopełnić 70 lat spustoszeń Jerozolimy.Dn9:2 BT ?w roku pierwszym jego panowania, ja, Daniel, dociekałem w Pismach liczby lat, które objawił Pan prorokowi Jeremiaszowi, że ma się dopełnić siedemdziesiąt lat spustoszenia Jerozolimy.? jest to już po 539 pne
(...)
KONKRET kto dzisiaj głosi o Królestwie Bożym.

Poza śJ nikt inny nie naucza, aby jakikolwiek Dariusz panował nad Babilonem w roku 539 p.n.e. Stąd po prostu wynika, że datę odczytania przez Daniela proroctwa na rok 522/521 p.n.e.

Kto głosi o Królestwie Bożym? A o którą treść głoszenia masz na myśli, tą którą głosili apostołowie, czy tą co głosi WTS? Ale to w osobnym wątku założonym przez Adelfosa

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2007-11-24, godz. 09:57

Czesiek

#42 Czesiek

Czesiek

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 5701 Postów
 • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-11-24, godz. 10:25

i może jeszcze pytanko prosze odpowiedz datami.1) w którym roku Dariusz I zaczął Panować 2) który to jest 2 rok Dariusza3) który to jest 6 rok Dariusza


Jeśli nawet przyjąć za wiki, że pierwszy rok Dariusza przypada na 521 p.n.e, to z tego wynika, że 6 rok panowania przypada na rok 516 p.n.e. a nie jak ty piszesz, że na rok 515 p.n.e.

No to mamy 520 jako 2 rok DariuszaZachariasz pisze że w tym roku przypada 70 rok jak Bóg się gniewa na Jerozolimę i Judę.Za 1:12 BT "Wtedy anioł Pański zapytał tymi słowami: Panie Zastępów, czy długo jeszcze nie przebaczysz Jerozolimie i miastom Judy, na które gniewasz się już lat siedemdziesiąt?" w 516 jak powiadasz gniew ten się kończy więc łącznie trwał 74 lata :)jeszcze raz odnosze do mojej strony bo albo nie czytałeś albo przeleciałeś tylko oczamihttp://www.jan8-32.mine.nu/


Od kiedy to okres gniewu Boga równa się okresowi spustoszenia? To co robisz jest po prostu nadużyciem jakie robisz dla osiągnięcia swojego celu, natomiast nie ma nic wspólnego z ustaleniem prawdy.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2007-11-24, godz. 10:26

Czesiek

#43 paczani

paczani

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 20 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 11:24

[quote name='Fly' date='2007-11-24 07:53' post='80066']
Takim dosłownym traktowaniem wszystkiego co napisano w Biblii, Świadkowie w rzeczywistości oddają tej księdze niedźwiedzią przysługę. Ale czasem i oni są zmuszeni przyznać, że jakiś okres trzeba traktować symbolicznie albo w przybliżeniu. Że jakieś 70 lat to mogło być w przybliżeniu 70 lat. Tak jest w przypadku Tyru, który wg Izajasza miał być w poniżeniu przez 70 lat. A Strażnica widząc problem z umiejscowieniem tych 70 lat w chronologii, przyznaje, że mogło to być około 70 lat, a co więcej że może chodzić nie o sam Tyr ale o okoliczne narody(!) Ciekawe, że 70 lat dla Jerozolimy musiało trwać akurat dokładnie 70 lat i że na pewno nie mogło chodzić o 70-letnie poddaństwo okolicznych narodów królom Babilonu.
Wiadomo o co chodzi. Nie o rok 607 przecież. Chodzi o to, żeby dojść do roku 1914, który jest kluczowy aby uwiarygodnić jajjaśniejszego prezesa Rutherforda i jego dwór.
Paczani, a książku C.O.Jonssona ty czytał?


Jakie jest wiec Twoje wyjasnienie 70 lat o których mówimy przybyszu ? :)
czekam na wyjaśnienie :)

#44 paczani

paczani

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 20 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 11:40

520 + 70 = 607


Czyli ty też nie zaskoczyłeś :)
bez emocji poczytaj o tym bo zwróciłem na to uwagę w rozmowie.

wyciągając taki wniosek i pisząc to co teraz to pokazuje że żeczywiście nie dociera do umysłu to co piszę
jeszcze raz przesledz wszystkie odpowiedzi moje i moze zaskoczysz jak nie to trudno.

#45 paczani

paczani

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 20 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 11:59

Poza śJ nikt inny nie naucza, aby jakikolwiek Dariusz panował nad Babilonem w roku 539 p.n.e. Stąd po prostu wynika, że datę odczytania przez Daniela proroctwa na rok 522/521 p.n.e.

Kto głosi o Królestwie Bożym? A o którą treść głoszenia masz na myśli, tą którą głosili apostołowie, czy tą co głosi WTS? Ale to w osobnym wątku założonym przez Adelfosa


Świadkowie tak nie nauczają :)
Nauczają ze Panuje po Babilonie czyli 538/537 pne. :) Może najpierw zapytaj ŚJ w co wierzą bo jak
informacje o nas zdobywasz z tego Forum to mamy to co widać :)

No i chłopaki macie następnego filozofa
który nie rozpoznaje Dariusza Meda od Dariusza Persa :)
podaje 2 roku Dariusza jako 522/521 pne :)
No to zapisz sobie to i prosze nie wypowiadaj się już ok? :)
Dn 9:1 NS "W pierwszym roku Dariusza, syna Aswerusa z potomstwa Medów, który został ustanowiony królem nad królestwem Chaldejczyków,"
(2) w pierwszym roku jego panowania ja, Daniel, rozpoznałem na podstawie ksiąg liczbę lat ? co do których słowo Jehowy doszło do proroka Jeremiasza ? na dopełnienie się spustoszeń Jerozolimy, mianowicie lat siedemdziesiąt.

A rok 522/521 to Panowanie Dariusza Persa drogi Panie :)

Ok jeśli to nie świadkowie Jehowy głoszą o Królestwie to ok
Więc kto?
Artur S. mówi że to Ortodoksyjni chrześcijanie :)
ok załóżmy co Wy na to? należycie do tego zboru głoszącego o Królestwie?
Jeśli nie to dlaczego?

Użytkownik paczani edytował ten post 2007-11-24, godz. 12:24


#46 Olo.

Olo.

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1937 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 13:09

Z całym szacunkiem Paczani, ale na swej stronie tak wyjaśniasz kontrowersję wokół Dan 2:1 który mówi o drugim roku panowania króla Nebukadnecara:

Daniel umiejscawia początek Królowania Nabuchodonozora od bardzo ważnego dla Daniela i Narodu Izraelskiego momentu a mianowicie - od Zburzenia miasta Jerozolimy i świątyni i uprowadzeniu Izraelitów na wygnanie do Babilonu na 70 lat.

To wyjaśnia sprawę dlaczego Daniel był już na dworze Babilońskim i mógł stanąć przed Nabuchodonozorem wyszkolony i znający Język Chaldejski (co niewątpliwie zajęło mu kilka lat) a którym posługiwał się Nabuchodonozor
Daniel liczy 2 rok królowania nad narodami od zburzenia Jerozolimy i uprowadzeniu Żydów do Babilonu. Bo to ma dla Niego istotne znaczenie - dlatego też słusznie Daniel docieka w 537 p.n.e. , że już czas aby zakończyła się niewola w Babilonie – I tak też się stało.


http://www.jan8-32.mine.nu/

Jednak jest inne prostsze wyjaśnienie tego dylematu. Spróbuj poczytać uważnie to co napiszę poniżej.

Jer 25:1 Słowo, które doszło do Jeremiasza w związku z całym ludem Judy w czwartym roku Jehojakima, syna Jozjasza, króla Judy, czyli w pierwszym roku Nebukadreccara, króla Babilonu

Jak więc wynika z powyższego Nebukadnecar zaczął panować w Babilonie dopiero od trzeciego roku panowania Jechojakima, ponieważ czwarty roku Jechojakima był już pierwszym rokiem płynącej władzy Nebukadnecara. I właśnie wtedy czyli w trzecim roku Jechojakima, Daniel został zabrany do Babilonu na służbę królewską. A jak wynika z powyższego wersetu był to pierwszy rok Nebukadnecara.

Dan 1:1-6
W trzecim roku królowania Jehojakima, króla Judy, Nebukadneccar, król Babilonu, przybył pod Jerozolimę i zaczął ją oblegać.
2 Z czasem Jehowa wydal w jego rękę Jehojakima, króla Judy, i część sprzętów z domu prawdziwego Boga, toteż przeniósł je on do ziemi Szinear, do domu boga swego; i przeniósł te sprzęty do skarbca swego boga.
3 Potem rzekł król do Aszpenaza, swego naczelnego dworzanina, żeby przyprowadził niektórych z synów Izraela i z potomków królewskich, i z dostojników -
4 dzieci bez jakiejkolwiek skazy, dobrze wyglądające oraz umiejące wnikać we wszelką mądrość i zaznajomione z wiedzą, i wykazujące rozeznanie w tym, co poznano, a także mogące stawać w pałacu króla - i żeby ich uczył pisma i języka Chaldejczyków.
5 Ponadto wyznaczył im król codzienny przydział złożony z przysmaków królewskich i z wina, które pijał; mieli być żywieni przez trzy lata, aby po ich upływie stanąć przed królem.
6 Byli zaś pośród nich niektórzy z synów judzkich: Daniel, Chananiasz, Miszael i Azariasz


Jak więc widzimy Daniel mógł być na dworze Nebukadnecara nawet literalnie i dosłownie w drugim roku Nebukadnecara jak podaje Dan 2:1 który omawiamy. Najwidoczniej w świetle Biblii mogło tak być dosłownie. Wcale nie stanowi to żadnego problemu. Jednak owszem w Jer 52:28-30 jest mowa tylko o trzech wygnaniach do Babilonu, w siódmym, osiemnastym i dwudziestym trzecim roku Nebukadnecara. Nie ma jednak mowy o wygnaniu w pierwszym roku Nebukadnecra. Jednak Z Dan 1:1-6 który podałem powyżej wyraźnie wynika, że wcześniej bo już w trzecim roku Jechojakima, czyli pierwszym Nebukadnecara. Nebukadnecar powołał najprzedniejszych z domu Izraela na służbę w swym pałacu. Nie zaś do niewoli jako takiej. Wersety te wyraźnie o tym mówią. Przeczytaj to jeszcze raz uważnie. Biblia zapewne sama sobie nie zaprzecza.

Co ciekawe Nebukadnecar miał już taką władzę własnie wtedy nad Izraelem o czym wspomina sam Jeremiasz w 2Krl23:36 do 24:1
36 Jehojakim miał dwadzieścia pięć lat, gdy zaczął panować, a panował w Jerozolimie jedenaście lat. Jego matka miała na imię Zebida i była córką Pedajasza z Rumy.
37 I czynił on to, co złe w oczach Jehowy według wszystkiego, co uczynili jego praojcowie.

1 Za jego dni nadciągnął Nebukadneccar, król Babilonu, i Jehojakim na trzy lata został jego sługą. Odwrócił się jednak i zbuntował się przeciw niemu.


Jak więc widać dominacja Nebukadnecara nad Izraelem zaczęła się już za czasów Jechojakima. A jak podaje Dan 1:1 i Jer 25:1 cytowane powyżej było to w pierwszym roku Nebukadnecara. Mało tego dalsze bezpośrednie słowa Jeremiasza w 2 Krl podają, że wtedy zaczeły się wyroki na Żydach.

2Krl 24:2-4
2 A Jehowa począł nasyłać na niego oddziały grabieżcze Chaldejczyków i oddziały grabieżcze Syryjczyków, i oddziały grabieżcze Moabitów, i oddziały grabieżcze synów Ammona i wysyłał je przeciwko Judzie, żeby ją zniszczyć - zgodnie ze słowem, które Jehowa wyrzekł za pośrednictwem swoich sług, proroków.
3 Spotkało to Judę wyłącznie na rozkaz Jehowy, by została usunięta sprzed jego oblicza za grzechy Manassesa, według wszystkiego, co uczynił,
4 a także z powodu niewinnej krwi, którą przelał, tak iż napełnił Jerozolimę niewinną krwią, i Jehowa nie zgodził się przebaczyć.


Jednak pomijając to ostatnie. Jak widzisz można literalnie i bezkonfliktowo wyjaśnić znaczenie Dan 2:1 który omawiasz. Dochodząc do całkiem innych wniosków na podstawie Biblii.

Natomiast co do Twojej interpretacji to jest podobnie wyjaśnia to z książki "Proroctwo Daniela... " na str 46 oraz we "Wnikliwym Poznaniu Pism" na str 160.

Jeśli gdzieś popełniam błąd, to proszę o wyjaśnienie.

Z wyrazami szacunku.
Olo.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2007-11-24, godz. 13:20

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#47 Olo.

Olo.

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1937 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 13:31

--------------------------

Chciałbym jeszcze dodać jedno. Mianowicie jak Daniel w ciągu kilku miesięcy mógłby się nauczyć babilońskiego, aby móc stanąć przed Nebukadnecarem.

Oczywiście nie musiało być takiej potrzeby. Ponieważ podówczas na terenie Izraela, jak i Babi;onu, Syrii, Asyrii i Persji, językiem międzynarodowym będącym w powszechnym użyciu był aramejski i jego dialekty. Zresztą sam Daniel zapisał swoją księgę właśnie po części w aramejskim. podobne świadectwa z tamtego okresu spotykamy także w Ezdrasza i u Jeremiasza. Jeśli mi nie wierzysz zobacz na przykład do "Wnikliwego..." str 102-103.

Tak więc Daniel mógł dość szybko stanąć przed Nebukadneccarem.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#48 Amber99

Amber99

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 18 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 13:51

Amber99 prosisz o zabranie głosu w sprawie artykułu Pana Michał K.
Pan Michał K. jak wieku ma swoje prywatne zdanie na tematy Świadków Jehowy, i trzeba to uszanować.
Dopóki jest czas dobrej woli, każdy może mówić o swoich przemyśleniach.
Warto aby w tym wszystkim nie zapomnieć, że w czasach końcowych Prawdziwy Lud Boży - kimkolwiek On jest miał prowadzić wielkie dzieło Głoszenia o Królestwie Bożym Mat. 24:14 Czas więc aby rozpoznać Ten Lud.
Czy zarzuty Pana Michała K. kierowane pod adresem Świadków są godne rozwarzenia?
oceń sama.
Odpisałem na Jego zarzuty i uznałem za słuszne aby je upublicznić co niestety niespodobało się Panu Michałowi K.
Wejdź na poniższą stronę i rozważ w sercu to co przeczytasz
http://www.jan8-32.mine.nu/Nie ma potrzeby denerwować się. Możemy wszystko wyjaśnić. Uważam, że robisz jeden podstawowy błąd: niewolę, spustoszenie, poddaństwo i czas dla Babilonu łączysz w jedno. Wychodzisz z założenia, ze to jest ten sam 70 - letni okres od 607r.p.n.e. do 537. Nic bardziej mylnego. W 539 r.p.n.e. skończył sie czas dany Babilonowi, tak mowi Biblia i nie ma co tutej filozofować, natomiast niewola Żydów wcale w tym roku sie nie skończyła.

Piszesz:

Dn9:2 BT „w roku pierwszym jego panowania, ja, Daniel, dociekałem w Pismach liczby lat, które objawił Pan prorokowi Jeremiaszowi, że ma się dopełnić siedemdziesiąt lat spustoszenia Jerozolimy.”

Nie wiem skąd ten cytat, ale nigdzie w Biblii nie ma slowa o tym, ze spustoszenie ma trwać 70 lat. Dn2:9 mowi: Ja Daniel, zwrócilem uwagę na liczbe lat, ktore miały uplynąć...nad ruinamu Jeruzalemu, to jest 70 lat".

Jest różnica między "spustoszenie",a "ruinami Jeruzalemu". Ponadto spustoszenie odnosi sie nie tylko do Jerozolimy. Wszyskie państwa, ktore odmówilyby poddaństwa Babilonowi miały być pustoszone.

#49 Olo.

Olo.

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1937 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 14:13

Paczani dodam jeszce tylko jedno. Z mojego postu i podanych wersetów wynika, że pierwszym rokiem Nebukadnecara jest zarówno trzeci, jak i czwarty rok Jechojakima. Oczywiście nie ma tu sprzeczności. Jest to część trzeciego, i część czwartego roku Jechojakima. Inaczej musieliby dokładnie co do dnia i miesiąca, lecz w innych latach rozpocząć swe panowanie. To normalne, ze owe lata się zazębiają. Wystarczy na przykład zaglądnąć do do "Wnikliwego..." lub "Całe Pismo..."
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#50 Czesiek

Czesiek

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 5701 Postów
 • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-11-24, godz. 14:33

Świadkowie tak nie nauczają :)
Nauczają ze Panuje po Babilonie czyli 538/537 pne. :) Może najpierw zapytaj ŚJ w co wierzą bo jak
informacje o nas zdobywasz z tego Forum to mamy to co widać :)

No i chłopaki macie następnego filozofa
który nie rozpoznaje Dariusza Meda od Dariusza Persa :)
podaje 2 roku Dariusza jako 522/521 pne :)
No to zapisz sobie to i prosze nie wypowiadaj się już ok? :)
Dn 9:1 NS "W pierwszym roku Dariusza, syna Aswerusa z potomstwa Medów, który został ustanowiony królem nad królestwem Chaldejczyków,"
(2) w pierwszym roku jego panowania ja, Daniel, rozpoznałem na podstawie ksiąg liczbę lat ? co do których słowo Jehowy doszło do proroka Jeremiasza ? na dopełnienie się spustoszeń Jerozolimy, mianowicie lat siedemdziesiąt.

A rok 522/521 to Panowanie Dariusza Persa drogi Panie :)

Ok jeśli to nie świadkowie Jehowy głoszą o Królestwie to ok
Więc kto?
Artur S. mówi że to Ortodoksyjni chrześcijanie :)
ok załóżmy co Wy na to? należycie do tego zboru głoszącego o Królestwie?
Jeśli nie to dlaczego?

Jak ja lubię te wyśmiewanie się śJ z innych. A czy pan przemądrzały wie, że Cyrus Wielki król Perski był wnukiem ostatniego króla Medów? I to on pokonał swego dziadka i zasiadł (a właściwie podporządkował sobie) na tronie Medyjskim. Stąd Dariusz I Wielki może być swobodnie nazywany też Dariuszem Medem i nie musi być to jakaś inna osoba.
Poza tym panie przemądrzały nie podaję jak piszesz "podaje 2 roku Dariusza jako 522/521 pne :)", a wystarczyło uważniej czytać.
Czesiek

#51 mirek

mirek

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3184 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 16:05

paczani, może zrozumiesz wreszcie, że chronologia Straznicy jest nie zgodna nie tylko z chronologią świecką, ale i również z Biblia?

No to mamy 520 jako 2 rok Dariusza
Zachariasz pisze że w tym roku przypada 70 rok jak Bóg się gniewa na Jerozolimę i Judę.
Za 1:12 BT "Wtedy anioł Pański zapytał tymi słowami: Panie Zastępów, czy długo jeszcze nie przebaczysz Jerozolimie i miastom Judy, na które gniewasz się już lat siedemdziesiąt?"
w 516 jak powiadasz gniew ten się kończy więc łącznie trwał 74 lata :)

Nieprawda. Gniew Jahwe trwał dokładnie 70 lat (od 589 pne. do 519 pne.) Wynika to z tego, że Bóg nie zaczął się przecież gniewać na Żydów w dniu zdobycia Jerozolimy (a tak uważa Straznica) ale prawie dwa lata wcześniej, kiedy to właśnie Bóg z tego powodu pozwolił, aby wojska króla Nabuchodonozora okrążyły i zdobyły Jeruzalem. Ile miesięcy trwało oblężenie Jerozolimy i kiedy dokładnie Bóg zaczął się gniewać, dowiesz się, jak zaczniesz czytac Biblię a nie Strażnice! Nawet jeśli przyjąć chronologię Straznicy to Bóg gniewałby się nie 70 lat a prawie 90 lat (od 607 p.n.e. do 519 p.n.e.)

Polecam wątki wyjaśniające wszystkie wersety mówiące o 70 latach.

Jer 25:11-12; 29:10 - 70 lat dla Babilonu (609 pne. - 539 pne.)

http://watchtower.or...?showtopic=2669

http://poznawac.webd....php?f=70&t=167

http://biblia.webd.p...topic.php?t=876


Zach 1:12 - 70 lat gniewu (589 pne. - 519 pne.)

http://watchtower.or...?showtopic=2664

http://poznawac.webd....php?f=70&t=165

http://biblia.webd.p...topic.php?t=859


Zach 7:5 - 70 lat postów (587 pne. - 518 pne.)

http://watchtower.or...?showtopic=2665

http://poznawac.webd....php?f=70&t=166

http://biblia.webd.p...topic.php?t=860


2 Krn 36:21 - 50 lat spłacania sabatów (587 pne. - 537 pne.)

http://poznawac.webd....php?f=70&t=168

http://biblia.webd.p...topic.php?t=989


Dan 9:2 - 70 lat niewoli i spustoszeń Jerozolimy (606 pne. - 537 pne.)

http://poznawac.webd....php?f=70&t=107

http://biblia.webd.p...topic.php?t=998


Nawet proroctwo o 40 latach spustoszenia Egiptu popiera raczej chronologię świecką a zaprzecza chronologii Strażnicy:

http://watchtower.or...?showtopic=1507


jeszcze raz odnosze do mojej strony bo albo nie czytałeś albo przeleciałeś tylko oczami
http://www.jan8-32.mine.nu/

Ten artykul zawiera jeden podstawowy błąd: niewola Daniela rozpoczęła się w roku 606 pne (według chronologii świeckiej) a nie w 627 pne (według chronologii Straznicy). Wynika to wyraźnie z poniższego wersetu:

Dn 1:1 Bw „Trzeciego roku panowania Jojakima, króla judzkiego, nadciągnął Nebukadnesar, król babiloński, do Jeruzalemu i obległ je.”

A więc Daniel trafił do niewoli w trzecim roku panowania króla Jojakima. Według chronologii świeckiej król Jojakim panował w latach 609 pne - 598 pne. Trzeci rok jego panowania to rok 606 pne. 70 lat niewoli dobiega więc końca dokładnie w roku 537 pne. Jesli natomiast przyjąć chronologię Straznicy to okazuje się, że Daniel przebywałby w Babilonie prawie 90 lat, co jest okresem niemozliwym, aby osiągnął wiek grubo ponad 100 lat. I tutaj własnie chronologia Straznicy rozsypuje się w proch.

Jeśli lubisz czytać i badać to zapraszam ciebie do zapoznania się ze sfałszowanymi wersetami w PNŚ w kwestii roku 607 pne:

Jer 29:10 - 70 lat "dla" Babilonu (609 pne - 539 pne)

http://watchtower.or...?showtopic=1111


Jer 25:11 - poddaństwo Judy czy narodów?

http://watchtower.or...?showtopic=1621


Jer 28:14 - starcie z prorokiem Chananiaszem

http://watchtower.or...?showtopic=4158


Zach 1:12 - 70 lat gniewu (589 pne - 519 pne)

http://watchtower.or...?showtopic=2908


2 Krl 24:1 - ile razy buntował się król Jehojakim?

http://watchtower.or...?showtopic=2734


Dan 1:2 - mylący zwrot "z czasem"

http://watchtower.or...?showtopic=1112

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-11-24, godz. 16:06

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#52 Noc_spokojna

Noc_spokojna

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3033 Postów
 • Płeć:Female

Napisano 2007-11-24, godz. 16:14

Mireczku, jak zwykle- brawo.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#53 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-11-24, godz. 17:27

Tak po krotce dodam tylko, ze 70 lat swiadkowie upatrzyli z jednym okresem i to niewola Izraela. Ja dostrzegam przynajmniej trzy rozne okresy:

609-539 - 70 lat dla Babilonu
589-519 - 70 lat gniewu Boga
587-517 - 70 lat spustoszenia Jerozolimy

Nie sa to kwestie ktore stawiamm jako aksjomat lecz realne w porownaniu z "teoriami" WTS. Dopiero tylko przelecialem wszystkie wywody Twoje paczani wiec sie jeszcze do tego moze odniose ;-)

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-11-24, godz. 18:16

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#54 qwaz

qwaz

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 136 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2007-11-24, godz. 17:29

Paczani widzę, że jesteś wnikliwym badaczem, tak trzymaj i nie daj się podejść krytykom.

#55 Fly

Fly

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 712 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 18:01

Jakie jest wiec Twoje wyjasnienie 70 lat o których mówimy przybyszu ? :)
czekam na wyjaśnienie :)


Powiedzmy, że nie jest to istotne, mój drogi paczani, chociaż swoje zdanie mam. Widzę, że temat Cię interesuje co rozumiem doskonale, bo to skądinąd bardzo ważny dla doktryny ŚJ temat.
Zachęcam cię do przeczytania książki Jonssona "Kwestia czasów pogan" albo, jeżeli nie chcesz czytać "odstępcy", to jest jeszcze ciekawe opracowanie pewnego Badacza PŚ - Davida Rice'a. Jeżeli jesteś zainteresowany sięgnięciem do tych źródeł, a nie masz jak do nich dotrzeć, to zapraszam na priv. Z drugiej strony, najciekawszą pozycją broniącą chronologii Strażnicy są niewątpliwie 2 książki Rolfa Furuliego, ale te nie są dostępne po polsku.
Przeczytałem dużo na ten temat, i wiedząc to co wiem obecnie, uznaję, że z chronologią świecką dot. panowania królów nowobabilońskich jest wszystko OK. Na 99,99%. Chronologia WTS niestety opiera się na chciejstwie, wynikającym z konieczności obrony za wszelką cenę roku 607, który jest potrzebny do wyliczenia roku 1914 i lat okolicznych (1918, 1919). Bo przecież nawet można uznać, że niewola trwała dokładnie 70 lat, ale dlaczego akurat w latach 607-537 pne a nie np 617-547? Czy wiesz na jakich źródłach opiera się rzekomo "absolutna" data 539 pne? I czy wiesz jak się ma liczebność i wiarygodność tych źródeł do tych, które potwierdzają rok 587 pne jako datę zburzenia Jerozolimy? Zachęcam cię do drążenia tematu.

#56 pawel r

pawel r

  Niepoprawne stworzenie Boga

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4853 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-11-24, godz. 18:15

Fly ale "Kwestia czasów pogan" o ile wiem zostala napisana (a przynajmniej wszystkie zgromadzone informacje) jeszcze kiedy Jonsson byl jeszcze swiadkiem. ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#57 Fly

Fly

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 712 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 18:18

Fly ale "Kwestia czasów pogan" o ile wiem zostala napisana (a przynajmniej wszystkie zgromadzone informacje) jeszcze kiedy Jonsson byl jeszcze swiadkiem. ;)

You are absolutely right! Więc w sumie można czytać śmiało!

#58 Amber99

Amber99

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 18 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 18:21

Fly ale "Kwestia czasów pogan" o ile wiem zostala napisana (a przynajmniej wszystkie zgromadzone informacje) jeszcze kiedy Jonsson byl jeszcze swiadkiem. ;)

To tym bardziej jest cenna i wiarygodna. Nie uważasz? :)

#59 paczani

paczani

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 20 Postów

Napisano 2007-11-24, godz. 22:45

No i na tym kończe krótkie przygody z forum
15 ludków i 15 teori
jeden przez drugiego udowadnia że ŚJ nie mówią prawdy a przy okazji jeden przeczy drugiemu :)

Jeśli ta chronologia jest taka nieomylna to macie na koniec deser :)
Ciągcie chłopy Biblię do tych dat ciągcie żeby spasowało :)

Jezus przyszedł na świat za panowania Heroda Wielkiego który zmarł jak mówi owa nieomylna chronologia w 4 roku ne.
http://encyklopedia.....php?id=3911308

Herod nakazuje zabić chłopców do 2 lat
Maria z Józefem pozostaja aż do śmierci Heroda w Egipcie
Tak więc kiedy umiera Herod, Jezus żyje juz 1 lub 2 lata

Jezus przyszedł nad Jordan i zostaje ochrzczony w 15 roku Panowania Tyberiusza (Łukasza 3:1)

Jak podaje chronologia Tyberiusz zaczął panować od 14 ne
http://encyklopedia.....php?id=3990356
no więc 14+15 rok panowania =29 rok kiedy Jezus został ochrzczony

podsumowując
4 ne - umiera Herod Wielki, Jezus ma juz conajmniej rok lub 2
29 ne - Jezus daje się ochrzcić i rozpoczyna trzy i pół letnią działalność
Tak więc według chronologi ma około 35 lat jak zaczyna działalność

a co mówi Biblia?
Lk 3:23 NS „Sam zaś Jezus, gdy rozpoczął swą działalność, miał około trzydziestu lat, będąc, jak mniemano, synem Józefa, syna Helego,”

idzmy dalej
w tym właśnie roku czyli 29 ne Lud trwał w oczekiwaniu bo według proroctwa Daniela właśnie wtedy miał się pojawić mesjasz.
no to liczymy
Dn 9:24,25 mówi o 70 tygodniach czyli (490 lat)
od wyjścia słowa o odbudowie Jerozolimy aż do pojawienia się mesjasza miało upłynąć 7+62 Tygodnie łącznie 69 tygodni (483 lata)
Kiedy wyszło słowo o odbudowie Jerozolimy?
Neh 2 rozdział to pisuje i podaje ze było to w 20 roku Artarkserksesa.

no to liczymy
Artarkserkses według chronologi wstępuje na tron w 464 pne
http://encyklopedia.....php?id=3871382
tak więc 20 rok Jego Panowania w którym wydał pozwolenie na odbudowę murów to
464-20=444 pne

dodajemy
444 p.n.e wychodzi słowo o odbudowie + 483 lata na pojawienie się Mesjasza (69 tygodni) = 39 ne

Tak więc chronologia świecka prowadzi nas według wytycznych proroctwa Daniela do roku 39 ne kiedy miał sie pojawić Mesjasz :)

Dla tych śmiałków którzy by chcieli posłuzyć się 7 rokiem Artarkserksesa jako właśnie tym słowem o odbudowie o którym czytamy w Ezdrasza 7 rozdziału
to i tak wychodzi 27 ne a nie 29 ne :)
A Ezdrasz w tym rozdziale nie mówi o odbudowie miasta tylko o upiększeniu Świątyni. :)

Podsumowanko
mamy daty chronologiczne które ewidentnie wprowadzają chaos w ustaleniu kiedy miał pojawić się Mesjasz z proroctwa Daniela 9:24,25
A mimo to Lud obliczył że w 29 roku pojawi się zapowiedziany przez Daniela Mesjasz- no i się nie pomylili :)
Tak więc co Oni brali za rok Panowania Artarkserksesa? :)

Powodzenia w kombinacjach i naciąganiu Biblii :)
Ale już bezemnie drodzy państwo

Jakąż rację miał Paweł gdy powiedział
1Tm 1:4 NS "ani nie zwracali uwagi na fałszywe opowieści oraz na rodowody, które prowadzą donikąd, a które raczej powodują powstawanie pytań wywołujących dociekania, zamiast sprzyjać udzielaniu czegoś przez Boga w związku z wiarą."
(5) doprawdy, celem tego nakazu jest miłość z czystego serca i z dobrego sumienia, i z nieobłudnej wiary. (6) Odstąpiwszy od tych rzeczy, niektórzy zwrócili się ku czczej gadaninie, (7) chcąc być nauczycielami prawa, lecz nie pojmując ani tego, co mówią, ani tego, o czym stanowczo zapewniają.

Ciekawe skąd Paweł wiedział że rodowody będa różnie interpretowane :)

zapraszam na moją strone
http://www.jan8-32.mine.nu/ z biegiem czasu może pojawią się nowe artykuły.

a podsumowując

Ha 1:5 NS ""Rozejrzyjcie się wśród narodów i zobaczcie, i wpatrujcie się zdumieni jeden w drugiego. Zdumiewajcie się, bo za waszych dni jest prowadzone działanie, w które nie uwierzycie, chociaż się o nim opowiada."


Piotr.

#60 Artur Schwacher

Artur Schwacher

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 2617 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-11-24, godz. 22:52

No i pa. Było miło.
Za kazdym razem gdy wykaże się nieścisłości to SJ ucieka. Jak zwykły tchórz...


Żydzi oczekiwali Mesjasza, na ten czas a nie na okresloną datę. Bo tej podanej nie ma. A dokładnie to nikt z Żydów tego nie wyliczył bo samozwanczych Mesjaszy wtedy było wielu.

Użytkownik Artur Schwacher edytował ten post 2007-11-24, godz. 22:53

To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych