Skocz do zawartości


Zdjęcie

Biblia - dokładna pod wględem naukowym?


  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#61 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-08-19, godz. 05:58

A gdzie ja niby ich atakuję? Przecież przedstawiłem ci tylko ich stanowisko odnośnie Biblii (którego najwyraźniej wcześniej nie znałeś). Poza tym gdzie ja stwierdzam, że ich stanowisko jest zasadne, tj. że Biblia została zasadniczo wypaczona i powinna być uzgadniana na podstawie Księgi Mormona??
Gdzie? Podałeś tylko gołą tezę i zamiast ją uzasadnić, skopiowałeś tekst o definicjach. Ty wiesz, co to jest argument i na czym polega argumentacja?

Może powinienes jednak czytac to, co napisałes? Przecież sam stwierdzasz, że mormoni odrzucaja Biblię, następnie stwierdzasz, że Biblia jest dla nich autorytetem, o ile jest poprawnie przetłumaczona, nastepnie zaś piszesz, że Biblia jest autorytetem, ale tylko jako tzw. autograf itd. Tłumaczenie Biblii na wspołczesne jezyki sprawia duże trudności itd, itp. A więc wg ciebie Mormoni powinni napisac, że Biblia jest dla nich autorytetem bez względu na to, jaka jest wartość tłumaczenia? Smiechu warte. Mormoni w kwestii Biblii jedynie zwerbalizowali to, co uważa kazdy chrześcijanin.
Podałem gołą definicję jako suplement, natomiast wczesniej stwierdzam, co podtrzymuję, że uzywasz wyrazów, których znaczenia nie znasz po prostu. Ja rozrózniac "gatunki literackie" nauczyłem sie w 5 klasie szkoły powszechnej, a ty nie masz o tym pojecia do tej pory. Jak więc możesz brac udział w dyskusji, skoro nie jesteś w stanie pojąć, o czym strony dyskutują z braku znajomości pojęć? :P Przeciez jak nie masz pojęcia o rzeczach tak podstawowych, to logiczne jest, że o rzeczach niewatpliwie większych bredzisz jeszcze bardziej. I jesli nawet z częścia twoich pogladów sie zgadzam (a czytając choćby uważnie ten topic sam doszedłbys do takiego wniosku) to robisz wszystko, żeby zdezawuować prawdę. O to ci chodzi? Jesli tak, to postępujesz OK, ale jesli nie, to zalecałbym sprawdzenie znaczenia wyrazów choćby w słowniku. Bo twoje posty są po prostu smieszne.

Użytkownik kjt edytował ten post 2007-08-19, godz. 07:45

"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#62 Administrator

Administrator

    Forumowicz (51-500)

  • Admin
  • PipPip
  • 369 Postów
  • Gadu-Gadu:191423
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Irlandia

Napisano 2007-08-19, godz. 09:31

Przecież sam stwierdzasz, że mormoni odrzucaja Biblię, następnie stwierdzasz, że Biblia jest dla nich autorytetem, o ile jest poprawnie przetłumaczona,

Bo kryterium owego "przetłumaczenia" jest zgodność Biblii z Księgą Mormona. Czyli tak naprawdę ją odrzucają. Mormoni wierzą w Księgę Mormona a nie Biblię. Więc pisałeś bzdury.

A więc wg ciebie Mormoni powinni napisac, że Biblia jest dla nich autorytetem bez względu na to, jaka jest wartość tłumaczenia?

Biblia nie jest dla nich autorytetem. Autorytetem jest Księga Mormona. Jeśli ci misjonarze ci powiedzieli inaczej, to kłamią.

Mormoni w kwestii Biblii jedynie zwerbalizowali to, co uważa kazdy chrześcijanin.

Żaden chrześcijanin nie wierzy w to, że Biblia została wypaczona czy zasadniczo skażona. Pleciesz bzdury.

stwierdzam, co podtrzymuję, że uzywasz wyrazów, których znaczenia nie znasz po prostu. Ja rozrózniac "gatunki literackie" nauczyłem sie w 5 klasie szkoły powszechnej, a ty nie masz o tym pojecia do tej pory.

I chyba cała twoja wiedza zatrzymała się na poziomie 5 szkoły klasy podstawowej. Nie wiesz nawet co to jest argument. A na twoją pustą tezę mogę odpowiedzieć krótko: bredzisz i miotasz się nie potrafiąc uzasadnić swoich zarzutów.

#63 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-09-14, godz. 11:01

Bo kryterium owego "przetłumaczenia" jest zgodność Biblii z Księgą Mormona. Czyli tak naprawdę ją odrzucają. Mormoni wierzą w Księgę Mormona a nie Biblię. Więc pisałeś bzdury.


Zastanawiasz się czasem nad tym co piszesz, lub jak kwitujesz wypowiedzi innych forumowiczów?
Od kiedy to Mormoni odrzucają Biblię? Może w swojej wszechwiedzy religijnej znajdziesz trochę miejsca dla obiektywizmu lub chociaż wypowiadania się z należytym kontekstem, a ujmiesz trochę tego autoratywnego tonu.

Z tego co wiem, Mormoni uważają swoja świętą księgę za uzupełnienie proroctw proroków biblijnych (które uznają), a tym samym kontynuację Pisma Świętego.
Czy to wg Ciebie odrzucanie Biblii?
Wiele wyznań chrześcijańskich uznaje Nowy Testament za uzupełnienie Starego Testamentu i nie uważają za konieczne respektowanie wszystkich jego zapisow, ale czy tym samym go odrzucają?

Nie można więc powiedzieć, że Mormoni - abstrachując od ich nauk i przekonań - odrzucają, w ogólnym tego słowa znaczeniu, Biblię.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#64 Administrator

Administrator

    Forumowicz (51-500)

  • Admin
  • PipPip
  • 369 Postów
  • Gadu-Gadu:191423
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Irlandia

Napisano 2007-09-30, godz. 01:43

Od kiedy to Mormoni odrzucają Biblię?

Od zawsze. Twierdzą tak (podobnie Harekrishnowcy czy Misja Czantaji) że to co dziś nazywamy Biblią uległo zasadniczemu wypaczeniu i zniekształceniu w stos. do nie zachowanych autografów.

Z tego co wiem, Mormoni uważają swoja świętą księgę za uzupełnienie proroctw proroków biblijnych (które uznają), a tym samym kontynuację Pisma Świętego.

To źle wiesz. Księga Mormona jest wg. nich nieskażonym Słowem Boga, a Biblia - skażonym, wypaczonym. Przyjmują z Biblii tylko to, co nie przeczy Księdze Mormona.

Wiele wyznań chrześcijańskich uznaje Nowy Testament za uzupełnienie Starego Testamentu i nie uważają za konieczne respektowanie wszystkich jego zapisow, ale czy tym samym go odrzucają?

To zupełnie inna sprawa. Chodzi tu bowiem o interpretację tekstu i to, na ile starotestamentalne prawo jest obowiązujące chrześcijan żyjących pod Nowym Przymierzem. Są to jednak tylko różnice w interpretacji tekstu, który uznają za natchniony i nieomylny. Nikt z nich nie twierdzi że ST jest wypaczony. Mormoni to czynią. Odrzucają Biblię jako Słowo Boże w tych wszystkich miejscach gdzie nie zgadza im się z Księgą Mormona. Traktują Biblię instrumentalnie - jako drugorzędne, poważnie wypaczone, źródło wiedzy o Bogu. Weź ty się doucz lepiej.

Nie można więc powiedzieć, że Mormoni - abstrachując od ich nauk i przekonań - odrzucają, w ogólnym tego słowa znaczeniu, Biblię.

"Uznają" tyle co Harekrishnowcy. Jedni i drudzy uznają Biblię za poważnie wypaczone źródło wiedzy o Bogu. W takim (selektywnym) sensie to można "uznawać" nie tylko Biblię ale też Mein Kampf czy czerwoną książeczkę przewodniczącego Mao.

#65 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-10-01, godz. 07:58

Skąd ta pewność, że mormoni uznają biblię za wypaczoną, a nie np. nieaktualną w wielu miejscach?
Powyższe napisałem po rozmowie z mormonami, więc wydaje mi się (po kilku rozmowach), że mają podobne podejście jak ŚJ-wy do zapisów ST, które traktują wybiórczo, a księge mormona można by przyrównać w tym miejscu do publikacji WTS-u.

Strasznie jesteś kategoryczny w swoich wypowiedziach, chociaż nigdzie oficjalnie nie można znaleść takiego obrazu mormonów jak Twój opis. Dlatego uważam go za nieobiektywny.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#66 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-10-02, godz. 10:44

Aby nie być gołosłownym, oficjalne stanowisko mormonów w sprawie Chrystusa:

Jezus Chrystus jest Synem Boga. Pod kierunkiem Boga Ojca, Jezus Chrystus stworzył Ziemię (Ewangelia Jana 1:10; List do Hebrajczyków 1:2). Jest On Zbawicielem całej ludzkości.

Żyjąc na Ziemi około dwóch tysięcy lat temu Jezus prowadził doskonałe życie. Nauczał słowem i poprzez przykład, jak człowiek powinien żyć i kochać Boga i swoich bliźnich. Ustanowił kościół (List do Efezjan 4:11-14) i pozostawił Swoje nauki, znane jako Ewangelia Jezusa Chrystusa.

Pod koniec Swego życia Jezus cierpiał w Ogrodzie Getsemane, a później oddał Swoje życie na krzyżu, dopełniając w ten sposób Zadośćuczynienia. Poprzez Zadośćuczynienie zbawił od grzechów wszystkich, którzy za nim podążają (1 List Piotra 2:21). Jeśli ludzie uczciwie odpokutują, ich grzechy zostaną im przebaczone ze względu na Zadośćuczynienie (Księga Mormona, Mosjasz 26:30).

Poprzez Swoje Zmartwychwstanie, Jezus Chrystus zbawił nas od śmierci. Ponieważ pokonał śmierć, wszyscy ludzie otrzymają dar zmartwychwstania (Dzieje Apostolskie 24:15, 1 List do Koryntian 15:22). Po tym ziemskim życiu Jezus Chrystus będzie naszym sędzią. (Dzieje Apostolskie 17:31; Ewangelia Jana 5:21; Dzieje Apostolskie 10:42).


Jeden cytat z księgi Mormona i kilka z Biblii.
Jak rozmawialem z Mormonami to mniej więcej tak gadają - głównie na podstawie Biblii, o księdze Mormona można się dowiedzieć na ichnim zebraniu.

Dla jasności - nie intersuje się tą religią w sensie zostania członkiem tego kościoła :P

Administratorze - każesz mi się douczyć (po raz kolejny), to daj może jakieś źródła na podstawie których wnosisz swoje tezy.
Stosując Twoją retorykę można zarzucić odżegnanie się od Biblii Świadkom Jehowy, Katolikom, Protestantom, etc.
Mormoni są nieźle pokręceni, ale nigdzie nie widzę odrzucenia Biblii. Większą wagę księgi Mormona - jak najbardziej (tak jak większą wagę publikacji WTS-u nad zapisy np. listów apostolskich w przypadku ŚJ-wy).
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych