Skocz do zawartości


Zdjęcie

1 Kor 8:6


  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#21 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-08-09, godz. 16:12

W skrócie: jest wielu panów, dla mnie jeden Pan - Chrystus.

Czyli Bóg Ojciec nie jest dla ciebie Panem ale tylko panem? To znaczy Jezus jest większym Panem od niego?


Odświeżysz mi pamięć? Jakiś link byłby świetny.

Znajduje się gdzieś w wątku na temat "Ilustracje Trójcy Świętej w przyrodzie!"
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#22 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-08-09, godz. 18:44

Czyli Bóg Ojciec nie jest dla ciebie Panem ale tylko panem? To znaczy Jezus jest większym Panem od niego?


Nie, skąd Ci to przyszło do głowy. Wielokrotnie wyjaśniałem swoje stanowisko w tej sprawie.

Znajduje się gdzieś w wątku na temat "Ilustracje Trójcy Świętej w przyrodzie!"


Nie mogę znaleźć - mógłbyś streścić tu swoją odpowiedź?

#23 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-08-09, godz. 19:37

Nie, skąd Ci to przyszło do głowy. Wielokrotnie wyjaśniałem swoje stanowisko w tej sprawie.

Wyjaśnij jeszcze raz, bo mam złe przeczucie, iż wierzysz w dwóch Panów, chociaż Biblia mówi tylko o jednym! :P


Nie mogę znaleźć - mógłbyś streścić tu swoją odpowiedź?

Poszukałem dla ciebie:

http://watchtower.or...ie/page__st__82

I podaj wreszcie ten obiecany przykład w przyrodzie ilustrujący Strażnicową relację między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Aha, i odpowiedz na ostatni post, który napisałem do ciebie.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#24 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-08-10, godz. 08:13

Wyjaśnij jeszcze raz, bo mam złe przeczucie, iż wierzysz w dwóch Panów, chociaż Biblia mówi tylko o jednym! :P


Tobie nie będę już więcej wyjaśniał, bo wyjaśniałem wielokrotnie i uważam, że na powtarzanie tego szkoda po prostu czasu.

W linku, który podałeś nie ma odpowiedzi na to co napisałem odnośnie Jana 8 i kwestii 'jedynego Ojca'. Jest tylko napisane, że popełniam "chytry błąd" i że Jezus i jego Ojciec są Panem w sensie absolutnym. Nie odpowiada to jednak w żaden sposób na to, co napisałem we wcześniejszym wyjaśnieniu. Cytuję:

Podam Ci podobny przykład. Oparty na Jana 8:33nn.

1. Judaiści uważali, że mają tylko jednego OJCA.
2. Abraham był ich OJCEM.
3. Bóg był ich OJCEM.
4. Abraham nie był Bogiem.

Oczywiście nie uważali oni Abrahama i Boga za tego samego Ojca. Po prostu różnie definiowali słowo Ojciec. Co ciekawe działo się to w kontekście ich wypowiedzi, że mają tylko jednego Ojca.

Widzimy więc, że ich sposób rozumowania dopuszczał tytułowanie kogoś w szczególny sposób (w tym wypadku Ojciec) i uważanie tej osoby za jedyną, której przysługuje ten tytuł (w pewnym szczególnym sensie), przy jednoczesnym dopuszczeniu tytułowania w identyczny sposób innych (najwyraźniej jednak już w nieco innym znaczeniu).

Koniec cytatu.

Dla mnie Chrystus jest jedynym Panem - w szczególnym sensie - m.in. głowy zboru i mojej głowy. W takim dokładnie sensie moim Panem nie jest nawet Jehowa. Myślę, że właśnie dlatego w proroctwie z 1 Koryntian 15:28 czytamy "A gdy już wszystko będzie mu [Chrystusowi] podporządkowane, wtedy również sam Syn podporządkuje się temu, który mu wszystko podporządkował, tak by Bóg był wszystkim dla każdego".

I podaj wreszcie ten obiecany przykład w przyrodzie ilustrujący Strażnicową relację między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Aha, i odpowiedz na ostatni post, który napisałem do ciebie.


Myślę, że dobrym przykładem obrazującym relację Ojca, Syna i ducha świętego jest relacja pomiędzy ludzkim ojcem, ludzkim synem i duchem człowieka.

Pozdrawiam

Użytkownik Matuzalem edytował ten post 2009-08-10, godz. 08:19


#25 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-08-10, godz. 10:42

W linku, który podałeś nie ma odpowiedzi na to co napisałem odnośnie Jana 8 i kwestii 'jedynego Ojca'. Jest tylko napisane, że popełniam "chytry błąd" i że Jezus i jego Ojciec są Panem w sensie absolutnym.

Tak, bo dopiero Jezus wyjaśnił kto naprawdę jest naszym jedynym Ojcem. I poza tym zabronił kogokolwiek nazywać Ojcem poza tym w niebie. Tym samym postawił kropkę nad i i wykluczył Abrahama ze zbioru ojców.


1. Judaiści uważali, że mają tylko jednego OJCA.

Na ale kto był tym jedynym Ojcem? Czyżby Abraham?


2. Abraham był ich OJCEM.

Ale czy gdzieś napisane jest, iż był jedynym Ojcem?


3. Bóg był ich OJCEM.

To dopiero zaczął głosić Jezus. On ukazał nam Boga jako naszego jedynego Ojca.


Widzimy więc, że ich sposób rozumowania dopuszczał tytułowanie kogoś w szczególny sposób (w tym wypadku Ojciec) i uważanie tej osoby za jedyną, której przysługuje ten tytuł (w pewnym szczególnym sensie), przy jednoczesnym dopuszczeniu tytułowania w identyczny sposób innych (najwyraźniej jednak już w nieco innym znaczeniu).

Dlaczego więc ŚJ Jezusa nie nazywają Bogiem w takim samym znaczeniu jak Żydzi nazywali Abrahama Ojcem?


Dla mnie Chrystus jest jedynym Panem - w szczególnym sensie - m.in. głowy zboru i mojej głowy. W takim dokładnie sensie moim Panem nie jest nawet Jehowa. Myślę, że właśnie dlatego w proroctwie z 1 Koryntian 15:28 czytamy "A gdy już wszystko będzie mu [Chrystusowi] podporządkowane, wtedy również sam Syn podporządkuje się temu, który mu wszystko podporządkował, tak by Bóg był wszystkim dla każdego".

Ten ostatni zacytowany przez Ciebie werset brzmi trochę inaczej w oryginale. Tutaj wątek na ten temat:

http://watchtower.or...091-1-kor-1528/


Myślę, że dobrym przykładem obrazującym relację Ojca, Syna i ducha świętego jest relacja pomiędzy ludzkim ojcem, ludzkim synem i duchem człowieka.

Ciekawy przykład, ale .... nieadekwatny do nauczania Strażnicy, według której bowiem Syn stoi na o wiele niższym szczeblu drabiny bytowej niż Ojciec. Wziąłeś i podałeś bowiem przykład, w którym syn i ojciec są równi co do natury. Tak jednak naucza nauka o Trojcy ale nie ... Strażnica.

Aby otrzymać sytuację podobną do nauczania Strażnicy powinieneś wziąść na przykład czlowieka, jakieś zwierzę i prąd elektryczny. Następnie wykazać, iż stanowią oni jedno! Powodzenia. :P

Użytkownik mirek edytował ten post 2009-08-10, godz. 10:46

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych