Skocz do zawartości


Zdjęcie

Prawo Mojżeszowe a medycyna


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#21 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-03-27, godz. 09:55

Edd, znam historię Abrahama, nie zrozumiałeś intencji mojego pytania :) . (Sorki za orta, zdarzają mi się w zasadzie tylko gdy piszę na klawiaturze, ale cieszę się, że ktoś to wyłapuje).

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

;)

I przyznam szczerze ze nadal nie rozumiem intencji tego pytania ot tepota mi sie wdala z rana :P
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#22 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-03-27, godz. 15:29

To zadna rewelacja jesli chodzi o operacje. W Mezopotamii tez dokonywano operacji. W pozniejszym czasie regulowal to Kodeks Hammurabiego chocby takim zapisem:
Co tylko pokazuje iz od dawna musieli 'eksperymentowac' w tej dziedzinie. Jakby bylo to dla nich nie znane nie byloby potrzeby regulacji prawnej co do zaplaty i ewentualnego odszkodowania.


A o jakie operacje chodziło? Czy na pewno o wyrostek robaczkowy? Pytam, bo nie wiem. Bo mogło na przykład chodzić o amputację (a to Egipcjanie wykonywali z dość z dużym powodzeniem, jak to kiedyś pokazywał National Geographic). Poza tym tak czy inaczej rzecz działa się w Mezopotamii, a to obok Egiptu druga kolebka cywilizacji. Żaden naród na pustyni nie miał prawa wykształcić takich cywilizacji (a co za tym idzie osiągnąć takiej wiedzy), jakie rozwijały się w dolinach potężnych rzek. Pozdr.

#23 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-03-28, godz. 10:51

[...] Żaden naród na pustyni nie miał prawa wykształcić takich cywilizacji (a co za tym idzie osiągnąć takiej wiedzy), jakie rozwijały się w dolinach potężnych rzek. Pozdr.

A co Ty rozdawalas odpowiednie prawa do zdobywania nauki i wiedzy? Duze aglomeracjie mialy lepsze warunki do rozwoju nauki co n ie znaczy ze inni tez tego nie robili. Zapewne wiele z takich przypadkow zginelo smiercia naturalna stad brak tak wielu przeslanek jak np. z Egiptu.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#24 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-03-28, godz. 17:51

A co Ty rozdawalas odpowiednie prawa do zdobywania nauki i wiedzy?


A Ty rozdawałeś? Zapytałam grzecznie, czy w Kodeksie Hammurabiego na pewno chodziło o operacje wyrostka robaczkowego i bądź uprzejmy mi w tym samym tonie odpowiedzieć (jeśli oczywiście znasz odpowiedź na to pytanie).

#25 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-03-31, godz. 08:20

Egipcjanie i Aztecowie dokonywali udanych (i nieduanych :D ) operacji trepanacji czaszki.
Więcej na temat egipskiej medycyny?

Ewa, naprawdę to nie były tylko wyrostki robaczkowe.

http://www.pubmedcen...ageindex=1#page

Swój post założylem w celu naświetlenia tego, że Izraelici nie byli żadnym wyróżnionym narodem. Nie posiadali nic co mogłoby uzasadnić ich powołanie przez boga. Nic.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#26 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-03-31, godz. 10:02

A Ty rozdawałeś? Zapytałam grzecznie, czy w Kodeksie Hammurabiego na pewno chodziło o operacje wyrostka robaczkowego i bądź uprzejmy mi w tym samym tonie odpowiedzieć (jeśli oczywiście znasz odpowiedź na to pytanie).

Nie widze potrzeby udzielania odpowiedzi komus, kto sam nie odpowiada na zadane pytanie. Ale zeby zadowloic Twoja ciekoawsc odpowiem na Twoje pytanie: Tak. Wsrod operacji prawdopodobnie (pisze prawdopodobnie bo nie pamietam gdzie o tym czytalem jak znajde zrodlo to napisze ze napewno) byly tez operacje wyrostka.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#27 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-03-31, godz. 12:21

Jeszcze nie tak dawno operacje wykonywano po zamroczeniu delikwenta alkoholem :) Egipcjanie byli lepsi, stosowali opiaty :) i diamentowe ostrza.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#28 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-03-31, godz. 12:54

Jeszcze nie tak dawno operacje wykonywano po zamroczeniu delikwenta alkoholem :) Egipcjanie byli lepsi, stosowali opiaty :) i diamentowe ostrza.

Jednak jeżeli taka operacja się nie udała to lekarz miał przerąbane - kara śmierci.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#29 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-03-31, godz. 13:06

Jednak jeżeli taka operacja się nie udała to lekarz miał przerąbane - kara śmierci.

W Egipcie?
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#30 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-03-31, godz. 13:13

W Egipcie to akurat nie jestem pewien, ale na pewno tak było w Babilonie.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#31 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-03-31, godz. 14:15

W Egipcie tak nie było. Lekarze przyjmowali w świątyniach bogów patronów i jak się operacja nie udała, no to cóż :) Manekin do treningu mumifikacji i dla dobra nauki :) Widać któryś bóg tak chciał :)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#32 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2008-03-31, godz. 14:19

W Egipcie to akurat nie jestem pewien, ale na pewno tak było w Babilonie.

Kodeks Hammurabiego dość precyzyjnie określa kary za "błąd w sztuce lekarskiej" ;) .

§ 218: Jeśli lekarz zrobił pełnoprawnemu obywatelowi nożem z brązu ciężką operację i spowodował, że pełnoprawny obywatel umarł albo za pomocą noża z brązu otworzył łuk brwiowy pełnoprawnego obywatela i zniszczył jego oko, utną mu jego rękę.

§ 219: Jeśli lekarz zrobił niewolnikowi poddanego nożem z brązu ciężką operację i spowodował, że /ten/umarł, wynagrodzi niewolnikiem za niewolnika.

§ 220: Jeśli otworzył nożem z brązu jego łuk brwiowy i zniszczył oko, zapłaci połowę jego ceny kupna.


Można by się zastanawiać co skłaniało ludzi do podjęcia tak ryzykownego zawodu. Oczywiście kasa!!!

§ 215: Jeśli lekarz zrobił pełnoprawnemu obywatelowi nożem z brązu ciężką operację i pełnoprawnego obywatela uzdrowił albo za pomocą noża z brązu otworzył łuk brwiowy pełnoprawnego obywatela i uzdrowił oko pełnoprawnego obywatela, weźmie dziesięć szekeli srebra.

§ 216: Jeśli jest to członek klasy poddanych, /lekarz/ weźmie pięć szekeli srebra;

§ 217: Jeśli jest to czyjś niewolnik, zapłaci pan niewolnika lekarzowi dwa szekele srebra.


1 szekel to zapłata za ok. 1 miesiąc pracy rzemieślniczej.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#33 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-03-31, godz. 20:38

Egipcjanie i Aztecowie dokonywali udanych (i nieduanych :D ) operacji trepanacji czaszki.
Więcej na temat egipskiej medycyny?


Wiem. O trepanacjach czaszki nie wspominałam, bo to akurat chyba rzeczywiście było dość rozpowszechnione. Natomiast operacje związane z otwarciem jamy brzusznej już chyba nie.

Ewa, naprawdę to nie były tylko wyrostki robaczkowe.


Wiem :)

http://www.pubmedcen...ageindex=1#page

Swój post założylem w celu naświetlenia tego, że Izraelici nie byli żadnym wyróżnionym narodem. Nie posiadali nic co mogłoby uzasadnić ich powołanie przez boga. Nic.


No nie wiem, nie jestem teologiem ;) Natomiast jeszcze coś sobie przypomniałam: gdyby wierzyć Biblii, to życie przeciętnego Izraelity w tamtych czasach wynosiło ok. 70 lat. Natomiast przeciętnego Egipcjanina jednak tylko ok. 30 lat ;)

Nie widze potrzeby udzielania odpowiedzi komus, kto sam nie odpowiada na zadane pytanie. Ale zeby zadowloic Twoja ciekoawsc odpowiem na Twoje pytanie: Tak. Wsrod operacji prawdopodobnie (pisze prawdopodobnie bo nie pamietam gdzie o tym czytalem jak znajde zrodlo to napisze ze napewno) byly tez operacje wyrostka.


To nie udzielaj. Albo udziel wtedy, kiedy znajdziesz to źródło swoich informacji.

Ja dodam, że źródłem moich informacji jest przewodnik zajmujący się oprowadzaniem wycieczek po Kairze.

Użytkownik ewa edytował ten post 2008-03-31, godz. 20:39


#34 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-03-31, godz. 22:24

Wiem. O trepanacjach czaszki nie wspominałam, bo to akurat chyba rzeczywiście było dość rozpowszechnione. Natomiast operacje związane z otwarciem jamy brzusznej już chyba nie.


Z tego, co pamiętam, te ostatnie nie były też dla ogółu. No i jak napisałam: były wykonywane z dość miernym skutkiem (w przeciwieństwie do trepanacji czaszki). Tutanchamon, w chwili śmierci młody człowiek, miał wielki i opuchnięty brzuch - prawdopodobnie wynik powikłań pooperacyjnych. To tak dla ścisłości ;)

#35 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-01, godz. 07:43

Średnia długość życia Izraelity na pustyni. Jak ją ustaliłaś? Nie mówię o klasie uprzywilejowanej, tylko o amhaarec.
Egipska klasa uprzywilejowana była niestety bardziej chorowita niż pospólstwo. Przyczyn było wiele. W linku dałem Ci materiał nie teologiczny, nie wiem skąd ten komentarz. To materiał medyczny.

Natomiast to, że ludzie umierali na skutek powikłań pooperacyjnych nie wskazuje na nic innego, niż na to, że ludzie umieraja w takich okolicznościach. Nawet dzisiaj zdarzają się zgony po operacji wyrostka robaczkowego.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#36 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-04-01, godz. 08:01

W Egipcie to akurat nie jestem pewien, ale na pewno tak było w Babilonie.

No wlasnie sie dlatego zdziwilem. O Babilonie napisalem juz wczesniej cytujac kodeks Hammurabiego.

[...]
To nie udzielaj. Albo udziel wtedy, kiedy znajdziesz to źródło swoich informacji.

Ja dodam, że źródłem moich informacji jest przewodnik zajmujący się oprowadzaniem wycieczek po Kairze.


Idz poszukaj sobie piaskownicy jak nie potrafisz dyskutowac jak czlowiek.

Średnia długość życia Izraelity na pustyni. Jak ją ustaliłaś? Nie mówię o klasie uprzywilejowanej, tylko o amhaarec.
Egipska klasa uprzywilejowana była niestety bardziej chorowita niż pospólstwo. Przyczyn było wiele. W linku dałem Ci materiał nie teologiczny, nie wiem skąd ten komentarz. To materiał medyczny.

[...]

Widac nie czytuje tego co masz jej do przekazania. Taki umysl zamkniety ot tyle.

Użytkownik edd edytował ten post 2008-04-01, godz. 08:03

Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#37 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-04-01, godz. 19:11

No wlasnie sie dlatego zdziwilem. O Babilonie napisalem juz wczesniej cytujac kodeks Hammurabiego.



Idz poszukaj sobie piaskownicy jak nie potrafisz dyskutowac jak czlowiek.


Grzeczniej. Pyskuj swojej mamusi, o ile ci na to pozwoli.

I jeśli cię w tak młodym wieku dopadła amnezja to przypominam, że to ja pierwsza zadałam pytanie, na które: po
pierwsze - odpowiedziałeś mi pytaniem, po drugie: w chamski, gburowaty sposób.

Widac nie czytuje tego co masz jej do przekazania. Taki umysl zamkniety ot tyle.


Edit: poniosło mnie, ale po zastanowieniu wykasowałam ostatnie słowo. Moja matka zawsze powtarzała: równaj w górę, a nie w dół.

Użytkownik ewa edytował ten post 2008-04-01, godz. 19:22


#38 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2008-04-01, godz. 19:52

Średnia długość życia Izraelity na pustyni. Jak ją ustaliłaś? Nie mówię o klasie uprzywilejowanej, tylko o amhaarec.


Po pierwsze: nie pisałam w tym wypadku o "Izraelicie na pustyni", ale o długości życia przeciętnego Izraelity w ogólności.

Po drugie, odnośnie do pytania - napisałam:

gdyby wierzyć Biblii


Wyjeżdżam na trzy dni na delegację, ale po powrocie z przyjemnością wrócę do dyskusji.

A przy okazji, jeśli ktoś miałby ochotę, to mógłby zrobić dobry, chrześcijański uczynek i wyszukać informację z jakiegoś pozabiblijnego źródła, jaka była faktycznie ta długość życia przeciętnego Izraelity w starożytności.

#39 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-04-02, godz. 12:42

[...]

Zabawna jestes :)
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#40 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-03, godz. 09:43

Po pierwsze: nie pisałam w tym wypadku o "Izraelicie na pustyni", ale o długości życia przeciętnego Izraelity w ogólności.


Póki co rozmawiamy o czasach Mojżesza, więc domyślałem się, że mówisz o tych ludziach. Jeśli chcesz rozmawiać o Izraelitach "w ogólności", to sprecyzuj o jaki okres Ci chodzi:
XV - X w p.n.e.? - tu nie ma źródeł pozbiblijnych. Natomist wg tej księgi wyszło by pewnie powyżej 300 lat dla klasy uprzywilejowanej (obojętnie czy duchowo czy "politycznie")- absurd.
X - V w p.n.e.? - tu też za bardzo nie poszalejemy bo od pierwszego do ostatniego króla Izraelskiego (Dawid - Sedekiasz) historia Izraelitów była zróżnicowana, wojna, pokój, wojna, pokój, wojna domowa, wojna, etc.
V - I w p.n.e.? - pewnie podobnie jak w cesarstwie Rzymiskim. Nic szczególnego.

Realnie rzecz ujmując średnia długośc życia starożytnego przeciętnego egipcjanina (powiedzmy w okresie od XV - V w p.n.e.) wynosiła około 30-35 lat. Tak podaje większość źródeł. Klasa uprzywilejowana żyła znacznie dłużej - nawet do 90 lat. W cesarstwie rzymskim podobnie, ale mówimy o okresie znacznie późniejszym i okresie wojen i podbojów.
Obecnie średnia długość życia przeciętnego człowieka wynosi chyba około 70 lat.

A przy okazji, jeśli ktoś miałby ochotę, to mógłby zrobić dobry, chrześcijański uczynek i wyszukać informację z jakiegoś pozabiblijnego źródła, jaka była faktycznie ta długość życia przeciętnego Izraelity w starożytności.


No to jak już napisałem wyżej, sprecyzuj o co Ci dokładnie chodzi.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych