Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zborowe Studium Książki: zmiany od stycznia 2009


  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#61 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-04-27, godz. 18:10

ciekawa myśl z tą reforma administracyjną. Myślę że sługom pomocniczym odejdzie a starszym dojdzie jeden obowiązek. Biorąc pod uwagę racjonalne zarządzanie, jest to błędny krok.

#62 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-27, godz. 18:45

Co by nie powiedzieć - historyczna chwila. Oj, sporo wspomnień będzie jeszcze długo się kołatać po głowie, które wiążą się z tymi byłymi zebraniami... Te wszystkie ciasta pozebraniowe... I ta żenująca niekiedy frekwencja... Ci sąsiedzi spoglądający podejrzliwie na intruzów... No i można było się bezkarnie przespać, jak się człowiek gdzieś sensownie ulokował za szafą na stołku ;)

Czegoś nie rozumiem w tym tłumaczeniu WTS-u... Przecież ośrodki raczej są tak pogrupowane, żeby poszczególnie braciszkowie nie musieli właśnie do siebie dojeżdżać, tylko iść spacerkiem. Coś to tłumaczenie z cenami benzyny nie pasi :P
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#63 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-27, godz. 19:06

Dotychczasowy system zbiórek do służby w małych grupach nadal będzie obowiązywał. W liście zauważono, że zmiana może przynieść dodatkowe korzyści w postaci obniżenia kosztów i skrócenia czasu dojazdu. Wolny wieczór można przeznaczyć na rodzinne lub osobiste studium.

Gdyby zlikwidowano duże zebranie i przeniesiono je z Sali Królestwa na domowe studium książkowe to taki argument byłby logiczny. Ale tak to nie rozumiem o co chodzi z tymi kosztami benzyny. Ja na domowe studium książki miałem od 50 do 300 metrów, a na Salę Królestwa około 4 kilometrów.

Trochę dziwna ta argumentacja. :blink:

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#64 Brie

Brie

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 416 Postów
  • Lokalizacja:Serlandia...:)

Napisano 2008-04-27, godz. 20:03

Gdy wtajemniczylam mojego meza-laika w tych sprawach, w temat zmian zebran, od razu stwierdzil: "Chca was bardziej kontrolowac"...I ja podtrzymuje ta wersje sprzed kilku postow.

#65 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-04-27, godz. 20:33

Co do kosztów związanych z paliwem: osoby z USA dziwią się, że w liście wspomniano o tym w kontekście dojazdów na studium książki, bo jest tam całkiem normalną praktyką, by jeździć samochodem również na głoszenie. Wygląda to tak, że grupa kilku osób umawia się ze sobą na głoszenie. Jedna z tych osób zabiera wszystkich samochodem, a na miejscu (przy konkretnej ulicy czy w wybranej dzielnicy) wysiadają i idą głosić od domu do domu. Kiedy obejdą kilka ulic, to wracają do samochodu i są odwożeni do domów. Jeżeli więc mowa o kosztach paliwa, to są one w tym przypadku generowane zwłaszcza przez taką realizację służby polowej.
.jb

#66 pawdob7

pawdob7
  • Gadu-Gadu:4734141
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano 2008-04-27, godz. 20:44

Z tymi kosztami paliwa w kontekście likwidacji zebranka książki, to uderzyli jak łysy grzywką o parapet ;) Przecież na książkę większość chodziła pieszo, bo to w sąsiedztwie się odbywało.
Bez wątpienia chcieli tym argumentem uzyskać przychylność gawiedzi dla decyzji. Coś w sensie: "popatrzcie jacy jesteśmy dla was dobrzy. Jak bardzo się o was i wasze portfele troszczymy" :)

#67 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-27, godz. 21:03

Najświeższa reakcja mojej babci (długoletniego świadka), która nie może przeboleć, że już nie będzie 'wtorkowych' zebrań: "To jak to? Kilka gorszy na benzynę jest ważniejsze niż spotkania z braćmi?". No i też oczywiście stwierdziła, że "u nas to wszyscy na książkę chodzą piechotką". :)
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#68 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-04-27, godz. 21:55

ciekawe czy stłumionoby inicjatywę oddolną, gdyby bracia "samowolnie" organizowali wtorkowe zebrania i czytali książkę WTS :P

#69 pawdob7

pawdob7
  • Gadu-Gadu:4734141
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano 2008-04-27, godz. 22:02

ciekawe czy stłumionoby inicjatywę oddolną, gdyby bracia "samowolnie" organizowali wtorkowe zebrania i czytali książkę WTS :P

Zdecydowanie taka inicjatywa byłaby potępiona przez WTS.>>>>link
Wszystko, co jest organizowane nie pod egidą Towarzystwa nie może liczyć na aprobatę.

Użytkownik pawdob7 edytował ten post 2008-04-27, godz. 22:06


#70 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2008-04-27, godz. 22:34

Jeśli powtarzam po kimś, to przepraszam. Ale czy usunięcie zborowego studium książki to nie jest przypadkiem "reforma administracyjna"? Zbór dzielił się na ośrodki(? - nie znam nazwy) studium książki. Przewodniczący zborowego studium książki odpowiadał przed "władzami zboru" za grupkę owiec, którymi się opiekował. Więc zlikwidowano najmniejszy szczebel administracyjny. Pytanie - dlaczego?

Kiedyś się na to mówiło "ośrodek", potem oficjalnie - grupa studium książki.

Też mnie to ciekawi - czy za likwidacją zebrania idzie również likwidacja tej jednostki administracyjnej? Z newsów wynikałoby że nie, skoro zbiórki mają się dalej odbywać w tych grupach. Czy to prawda?
[db]

#71 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-04-27, godz. 22:47

PS
Mnie najbardziej jednak rozbawiła cała otoczka tej wielkiej zapowiedzi o jakże ważnej sprawie. I kolejny raz wielki pic i wielkie nic z tego wychodzi.

W marketingu nazywaja to "teasing campaign", czesto w ten sposob reklamuje sie np. nadchodzace programy w TV(nie potrafie dac przykladu w TV polskiej bo nie ogladam). Wykorzystuja ze czlowiek jest z natury ciekawski i graja na emocjach. Kiedy w koncu nadchodzi ten moment, starszy wyciaga koperte, tak jakby mial obwiescic "and the oscar goes to.....", i co z tego ze potem nic wielkiego sie nie dzieje, czuja sie wyjatkowi uroczyscie czytajac owieczkom list od tych ktorym dyktuje sam Jehowa.
A biedni swiadkowie sie podniecaja, wyobrazaja sobie nie wiadomo co, czytalam na innym forum ze w jednym zborze nawet pojawily sie domysly ze CK oglosi "zamkniecie arki" i przestana glosic. (Akurat. Teraz nawet moga glosic wiecej, maja jedno popoludnie wiecej wolne ;) )

Też mnie to ciekawi - czy za likwidacją zebrania idzie również likwidacja tej jednostki administracyjnej? Z newsów wynikałoby że nie, skoro zbiórki mają się dalej odbywać w tych grupach. Czy to prawda?

W liscie jest napisane ze w przyszlosci nadejda bardziej szczegolowe wytyczne co do zborowego studium Biblii i zbiorek do sluzby. skan listu
Dołączona grafika

#72 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-04-28, godz. 07:23

Kiedyś się na to mówiło "ośrodek", potem oficjalnie - grupa studium książki.

Też mnie to ciekawi - czy za likwidacją zebrania idzie również likwidacja tej jednostki administracyjnej? Z newsów wynikałoby że nie, skoro zbiórki mają się dalej odbywać w tych grupach. Czy to prawda?

Mysle chodzi tu o to ze w wielu duzych zborach zbiorki organizowane sa przez grupe ksiazki i w miejscu gdzie takie zebranie sie odbywa z racji tego ze bylo zalecenie aby wspolnie wyruszac do sluzby zwlaszcza z bracmi ze swojej grupy i aby przewodniczacy umawial sie z kazdym etc.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#73 pojawiamsieiznikam

pojawiamsieiznikam

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów

Napisano 2008-04-28, godz. 08:42

To już nie będzie zebrań studium książki. o.O

Jak przeczytałem tą wiadomość to pierwsze pomyślałem że chcą się pozbyć tych starych niewygodnych książek. Już śpieszę z wyjaśnieniem co mam na myśli.
Otóż kiedy dowiedziałem się rok temu że ponownie będzie studiowana książka "Finał objawienia" zdziwiło mnie to jeszcze będąc SJ zaliczałem tą książkę do pozycji w którą nie watro sie już zagłębiać (np. nie wierzyłem w to że bestia to ONZ).
Mam wrażenie jakby książki które były studiowane na zebraniu książki zawierają "teorie" które najczęściej stają się obiektem krytyki. W książkach typu "Proroctwo Daniela", "Proroctwo Izajasza", "Finał Objawienia" mówi się o datach 1918, o ONZcie, a nawet przyrównuje się szarańcze z księgi objawienia do SJ.
Dla osoby świeżo-zwerbowanej były to doktryny które ciężko było przyjąć. Wydaje mi się że WTS chce żeby SJ zapomnieli chociaż o części z tych pozycji, które być może zostaną zastąpione nowym światłem (nowymi książkami).

Spotkanie w domu w małym gronie również sprzyja dyskusjom na temat pisma świętego (lub studiowanego materiału) niekiedy w rozmowę wplata się krytyka lub pojawiają się niewygodne pytania. Na dużych zebraniach nie ma czasu na rozmyślanie, akapit - odpowiedź, akapit - odpowiedź, akapit - odpowiedź... wszyscy biernie przyjmują to co pisze strażnica.
Likwidacja małych grup z pewnością ma na celu większą kontrolę nad SJ.

#74 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-04-28, godz. 09:17

Ja jeszcze zdanko o "opium". Zobaczcie jak to działa(!) Z biura przychodzą dyrektywy, że należy przestać się spotykać w małych grupach po domach, no i grupa przestaje się spotykać. Moim zdaniem grupowicze spotykali się tylko dlatego, że taki był odgórny program zajęć. Potwierdzała to zresztą atmosfera tych spotkań. A zatem: wilk syty i owca cała!
Dołączona grafika

#75 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-04-28, godz. 09:40

To już nie będzie zebrań studium książki. o.O

Jak przeczytałem tą wiadomość to pierwsze pomyślałem że chcą się pozbyć tych starych niewygodnych książek. Już śpieszę z wyjaśnieniem co mam na myśli.
Otóż kiedy dowiedziałem się rok temu że ponownie będzie studiowana książka "Finał objawienia" zdziwiło mnie to jeszcze będąc SJ zaliczałem tą książkę do pozycji w którą nie watro sie już zagłębiać (np. nie wierzyłem w to że bestia to ONZ).
Mam wrażenie jakby książki które były studiowane na zebraniu książki zawierają "teorie" które najczęściej stają się obiektem krytyki. W książkach typu "Proroctwo Daniela", "Proroctwo Izajasza", "Finał Objawienia" mówi się o datach 1918, o ONZcie, a nawet przyrównuje się szarańcze z księgi objawienia do SJ.
Dla osoby świeżo-zwerbowanej były to doktryny które ciężko było przyjąć. Wydaje mi się że WTS chce żeby SJ zapomnieli chociaż o części z tych pozycji, które być może zostaną zastąpione nowym światłem (nowymi książkami).
[...]

To jest likwidacja malych grup a nie studium ksiazki. To bedzie nadal tylko pod inna nazwa i krotsze oraz na SK. Ksiazki nadal pozostana te same do studium. Mozliwe juz po zakonczeniu Finalu Objawienia bedzie ksiazka ktora bedzie rozdawana na tegorocznym zgromadzeniu okregowym ew. Zbliz sie do Jehowy etc.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#76 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-28, godz. 10:29

Myślę, że coś może być na rzeczy z tą likwidacją małych grup w kontekście swobody wymiany poglądów. Sam pamiętam, że niektóre zebrania książki istotnie przypomniały... studium, bo często się je przegadało. No i interpretacji różnych też człowiek wówczas naprodukował... Pewnie nie zawsze i nie wszędzie istniały takie klimaty, ale na sali jest o nie jeszcze trudniej. Co prawda, braciszkowie nadal mogą się spotykać prywatnie i konspirować, ale to już nie to samo.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#77 pojawiamsieiznikam

pojawiamsieiznikam

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 264 Postów

Napisano 2008-04-29, godz. 07:10

Co prawda, braciszkowie nadal mogą się spotykać prywatnie i konspirować


Co prawda dziadkowie z brooklynu w postaci "Niewolnika Wiernego" nie pochwalają tego...


Moim zdaniem grupowicze spotykali się tylko dlatego, że taki był odgórny program zajęć. Potwierdzała to zresztą atmosfera tych spotkań


W większości przypadków grup książki panował podobny do siebie monotonny klimat, zwłaszcza kiedy prowadzący był sztywny. Osobom starszym to odpowiadało, ale dla kogoś bardziej ambitnego to była strata czasu. Dlatego też od 3 lat nie chodziłem na te zebrania.
Pamiętam że najbardziej niezręczna sytuacja była wtedy kiedy prowadził to jakiś dziadek który gubił się w numeracji akapitów/pytań/wersetów, i trzeba było mu co chwile przypominać o wszystkim - ale mówię to raczej w formie groteski, nikomu nie chcąc ubliżyć.

Użytkownik pojawiamsieiznikam edytował ten post 2008-04-29, godz. 07:21


#78 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2008-04-29, godz. 16:44

A swoją drogą mogli to zebranie przenieść na sale. I byłyby nadal trzy dni zebrań, tylko pod większym nadzorem. A jednak odpuścili. Co ciekawe skrócili też wcześniej wykłady. Ja osobiście uważam, że możliwe, iż niebawem zniosą raportowanie służby. Chyba zrozumieli, jak bardzo członkowie zborów są przeciążeni. Każdy ma prawo do swojego zdania. Ja je szanuję. A czas pokaże.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#79 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-04-30, godz. 07:04

A swoją drogą mogli to zebranie przenieść na sale. I byłyby nadal trzy dni zebrań, tylko pod większym nadzorem. A jednak odpuścili. Co ciekawe skrócili też wcześniej wykłady. Ja osobiście uważam, że możliwe, iż niebawem zniosą raportowanie służby. Chyba zrozumieli, jak bardzo członkowie zborów są przeciążeni. Każdy ma prawo do swojego zdania. Ja je szanuję. A czas pokaże.

Albo zwyczajnie dziadkom z Brooklynu nie chce sie juz np co wtorek latac na zebrania :P ;)
A co do wykladow to skrocono je tylko o 15 min i moim zdaniem na korzysc bo zazwyczaj czlowiek po 30 min wymiekal a do tego jeszcze jak ktos smecil... Natomiast zebranie ksiazki z ok 60 min do 25 min to juz jest roznica!
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#80 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-04-30, godz. 10:00

W ciągu tych 25 minut będzie analizowany cały rozdział? :blink: Czy tylko parę akapitów?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych