Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bóg - jak to możliwe, że nie ma początku?


  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#21 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-06-02, godz. 08:31

Dobre porownanie kantata. Tylko ze prosta jest pojeciem abstrakcyjnym, a wierzacy uznaja Boga za realna osobe.
Dołączona grafika

#22 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-06-02, godz. 08:35

Dobre porownanie kantata. Tylko ze prosta jest pojeciem abstrakcyjnym, a wierzacy uznaja Boga za realna osobe.

Bog to tez abstrakcja. Podobnie jak nie zobaczysz i nie ogarniesz wzrokiem abstrakcyjnej prostej tak samo nie zrobisz z bogiem.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#23 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-06-02, godz. 08:45

Edd, nie dla wierzacych. Dla nich Bog jest realna osoba ktorej doswiadczaja, z ktora rozmawiaja, ba niektorym nawet sie objawil!
Trudno mi sobie to wyobrazic, dla mnie Bog zawsze byl abstrakcyjny, nawet wtedy kiedy w niego wierzylam nie mialam zadnego konkretnego wyobrazenia o nim.
Dołączona grafika

#24 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-06-02, godz. 09:27

Edd, nie dla wierzacych. Dla nich Bog jest realna osoba ktorej doswiadczaja, z ktora rozmawiaja, ba niektorym nawet sie objawil!
Trudno mi sobie to wyobrazic, dla mnie Bog zawsze byl abstrakcyjny, nawet wtedy kiedy w niego wierzylam nie mialam zadnego konkretnego wyobrazenia o nim.

A Ty jestes wierzaca?
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#25 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-06-02, godz. 10:09

jeśli świat jest logiczny (a tego nikt poza Padre Antonio nie podważa) tzn. że "na początku był rozum"

Nie mam az tak szerokiej wiedzy zeby stwierdzic czy caly swiat jest logiczny czy nie, ale jesli chodzi o zachowanie ludzi to uwazam ze jest pozbawione logiki i przewaznie nieprzewidywalne. I juz za Adama I Ewy tak bylo.

A Ty jestes wierzaca?

W ciagu wielu lat wahalam sie miedzy silnym agnostycyzmem i ateizmem agnostycznym, teraz sklaniam sie ku temu drugiemu.
Dołączona grafika

#26 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-06-02, godz. 11:56

jeśli świat jest logiczny (a tego nikt poza Padre Antonio nie podważa) tzn. że "na początku był rozum"

innymi słowami, rozumna istota powołała nasz wszechświat do istnienia

a z tego wynika wprost, że istota ta sama będąc początkiem wszystkiego, musi istnieć "od zawsze"

czyż nie jest to proste i logiczne?


Co to znaczy, że świat jest logiczny? Rzucasz jakieś oderwane od rzeczywistości hasło i na nim opierasz swój dalszy wywód.
Osąd nad tym, czy świat jest logiczny czy nie pojawił się w chwili dywagacji nad tym zagadnieniem przez człowieka. To nie zmienia faktu czy przez to świat stał się logiczny czy nie.

Twoja dalsza dywagacja "prosta i logiczna" jest w odobnym stylu.

Ps. Gdzie pisałem, że świat jest nielogiczny? Pisałem o tym że jest niesprawiedliwy i niedoskonały. Logika nie ma nic do tego.

Użytkownik Padre Antonio edytował ten post 2008-06-02, godz. 11:56

"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#27 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-06-02, godz. 12:05

materia składa się z atomów atomy z protonów i elektronów i neutronów, elektrony krążą po orbitach, każdą orbitę można obliczyć. Planety krążą wokół gwiazd itd. Moim zdaniem świadczy to o logicznym zaprojektowaniu przez wielkiego matematyka

#28 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-06-04, godz. 12:15

materia składa się z atomów atomy z protonów i elektronów i neutronów, elektrony krążą po orbitach, każdą orbitę można obliczyć. Planety krążą wokół gwiazd itd. Moim zdaniem świadczy to o logicznym zaprojektowaniu przez wielkiego matematyka


Dla mnie to tylko informacja o tym, że materia jest kontrolowana przez pewne prawa fizyczne. Tyle. To, że możemy to obserwować, to tylko i wyłącznie dowód na to, że takie prawa istnieją. Gdyby były inne, to orbity miały by kształt prostokąta i wtedy przyjmowalibyśmy, że takie właśnie są "normalne" czy zaprojektowane - jak wolisz.
To, że życie rozwinęło się właśnie na Ziemi nie świadczy o tym, że bóg ją tak pięknie ustawił w odpowiednije odległości do słońca, tylko że na takiej właśnie planecie mogło się rozwinać życie.

To nie logika. Logiczny wywód w tej sprawie może być taki: grawitacja sprawia, że ciała w stanie nieważkości i w próżni przyjmują najbardziej naturalny tor satelity uzależniony od siły przyciągania i swojej masy. Najczęściej jest to tor zbliżony kształtem do okręgu.
To co mowisz nie jest logicznym wnioskiem po analizie przedmiotu obserwacji tylko wiarą w przyczynę/stwórcę takiego zjawiska.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#29 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-06-04, godz. 14:34

naprawdę nie widzisz tutaj projektowania?

#30 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-06-04, godz. 14:40

naprawdę nie widzisz tutaj projektowania?

Ja nie widze. A Ty w ktorym miejscu widzisz projektowanie?
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#31 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-06-04, godz. 14:53

Dla Padre Antonio nie istnieje hipotetyczny dowód istnienia Boga lub zjawisk nadprzyrodzonych. Już kiedyś z nim o tym dyskutowałem. Nie ma więc sensu go przedstawiać, bo i tak Padre żadnego nie uzna.

#32 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-06-04, godz. 16:16

Ja nie widze. A Ty w ktorym miejscu widzisz projektowanie?

tam gdzie jest prawo i porządek tam jest inteligentny prawodawca.

#33 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-06-05, godz. 07:06

tam gdzie jest prawo i porządek tam jest inteligentny prawodawca.

Zwykla fizyka ot tyle.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#34 Brie

Brie

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 416 Postów
  • Lokalizacja:Serlandia...:)

Napisano 2008-06-05, godz. 07:41

Zwykla fizyka ot tyle.


Skąd się wzięła ta fizyka? Z rękawa? Przecież fizyka to prawa fizyczne, ktoś je musiał wymyślić.
Ludzie je tylko odkryli i nazwali...

#35 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-06-05, godz. 07:43

materia składa się z atomów atomy z protonów i elektronów i neutronów, elektrony krążą po orbitach, każdą orbitę można obliczyć. Planety krążą wokół gwiazd itd. Moim zdaniem świadczy to o logicznym zaprojektowaniu przez wielkiego matematyka

Sebastianku, jesteś przesąknięty literaturą WTSu :) Kiedyś pamiętam jak jakiś Brat w modlitwie powiedział Jehowo Boże, największy matematyku :)

Oki, wracając do tematu aby się Tere nie narazić :P Gdyby spojrzeć od strony ENERGII no to ona nie ginie ...... Więc jeśli Bóg jest Energią , powstałą np w wyniku jakiegoś wielkiego wybuchu i skumulowaną i na dodatek inteligentną.... ( czy energia może być inteligentna ...... ) no to nie miał poczatku bo ta energia już była co prawda skondensowana ale później uwolniona :) Czy można ją hmmm zgładzić, nie , przerodzi się w coś innego........
nie potrafiłam uwierzyć.......

#36 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-06-05, godz. 07:50

Skąd się wzięła ta fizyka? Z rękawa? Przecież fizyka to prawa fizyczne, ktoś je musiał wymyślić.
Ludzie je tylko odkryli i nazwali...

A moze nie mialy poczatku podobnie jak niektorzy teisci uwazaja iz bog jest bez poczatku?
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#37 Brie

Brie

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 416 Postów
  • Lokalizacja:Serlandia...:)

Napisano 2008-06-05, godz. 07:56

A moze nie mialy poczatku podobnie jak niektorzy teisci uwazaja iz bog jest bez poczatku?


Czyli jest coś, co łączy te dwa pojecia...
Chociaż nie doszukiwałabym się analogii w tych tematach, bo co do fizyki nie wiemy tego na pewno ;)
A może to jest głębokie i szerokie ;) :P

#38 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-06-05, godz. 08:05

Czyli jest coś, co łączy te dwa pojecia...
Chociaż nie doszukiwałabym się analogii w tych tematach, bo co do fizyki nie wiemy tego na pewno ;)
A może to jest głębokie i szerokie ;) :P

Ano wlasnie laczy - jest nim poczatek. A nawet nie tyle laczy co jest nim kwestia rozwazan na temat poczatku jednego i drugiego.

Użytkownik edd edytował ten post 2008-06-05, godz. 08:06

Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#39 Brie

Brie

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 416 Postów
  • Lokalizacja:Serlandia...:)

Napisano 2008-06-05, godz. 08:06

Dowody mile widziane..

#40 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2008-06-05, godz. 08:08

Dowody mile widziane..

Na co? :)
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych