Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to takiego "sprawy sumienia"?


  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#21 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-07-16, godz. 00:16

W jednym z artykułów polemicznych Towarzystwo Strażnica zostało określone jako "Alcatraz ludzkich sumień". Niestety, wydaje się to całkiem trafne...

Cytat(Epoka @ 2008-07-01 23:53)
Ciekawe jaki to artykol i w jakim kontekscie uzyto tego okreslenia

Proponowany w tym tygodniu na forum artykuł: "Braterstwo" świadków Jehowy.

Bez kontekstu.
Autor artykulu zapewne sam wie najlepiej dlaczego tak sie wypowiedzial.
Zgadzam sie z twierdzeniem:
WTS-Alcatraz ludzkich sumien
, na podstawie wlasnych doswiadczen.
Ile sumien tyle bedzie kontekstow...

Kto pomysli, ze z prawa do wolnosci mozna korzystac zle? Widac mozna skoro w Pismie jest rada:
"Nie uzywajcie waszej wolnosci jako oslony dla zla".
Posrod nadetych, poprawnych politycznie slow o wolnosci religijnej, wolnosci wyznania zrozpaczone, piskliwe glosiki zniewolonych ludzkich sumien tylko niektorych denerwuja.
Owszem mozna pozwolic religi ksztaltowac swoje sumienie-jesli sie tego chce. Ostatecznie jednak sumienie jest nasze wlasne, a jego glos najsubtelniejszym ale zarazem najistotniejszym glosem naszego "ja".
Nikt nie ma prawa pozbawiac czlowieka takiej wlasnie wolnosci, wolnosci sumienia a przy tym korzystac z prawa do wolnosci jako parawanu zaslaniajacego to co istotne...

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-07-16, godz. 00:19


#22 paolka

paolka

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 78 Postów
  • Lokalizacja:gdzieś na końcu świata ;)

Napisano 2008-07-16, godz. 07:03

Tak naprawdę jeśli WTS mówi o kwestii sumienia, oznacza to że prędzej czy później będzie wywierany nacisk by podjąć decyzję zgodną z sumieniem CK. I nieważne czy chodzi tu o krew, ale także o mało ważne sprawy, takie jak studniówka, świeckie wesele etc... Pamiętam jak koniecznie uparłam się że chce pójść na swoją studniówkę. Usłyszałam, że wolno mi bo to kwesta sumienia, aczkolwiek to nie jest zbyt dobre miejsce dla chrześcijanina. Przyjęłam to do wiadomości, lecz zdania nie zmieniłam. Kiedy bracia się o tym dowiedzieli zaraz przybiegli do mnie z wizytą i próbowali na wszystkie sposoby przekonać mnie żebym nie szła. Ja jednak nie zrezygnowałam, w końcu moje sumienie pozwalało mi tam pójść. Pamiętam, że potem praktycznie na każdym zebraniu były jakieś wzmianki na temat studniówki, jak bardzo jest ona niekorzystna dla młodego sługi Jehowy. Dlatego uważam, że mówienie o kwestii sumienia u ŚJ jest absolutną bzdurą, bo taka rzecz w ogóle u nich nie istnieje.

#23 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2008-07-16, godz. 09:54

Kto pomysli, ze z prawa do wolnosci mozna korzystac zle? Widac mozna skoro w Pismie jest rada:
"Nie uzywajcie waszej wolnosci jako oslony dla zla".
Posrod nadetych, poprawnych politycznie slow o wolnosci religijnej, wolnosci wyznania zrozpaczone, piskliwe glosiki zniewolonych ludzkich sumien tylko niektorych denerwuja.
Owszem mozna pozwolic religi ksztaltowac swoje sumienie-jesli sie tego chce. Ostatecznie jednak sumienie jest nasze wlasne, a jego glos najsubtelniejszym ale zarazem najistotniejszym glosem naszego "ja".
Nikt nie ma prawa pozbawiac czlowieka takiej wlasnie wolnosci, wolnosci sumienia a przy tym korzystac z prawa do wolnosci jako parawanu zaslaniajacego to co istotne...

ciekawa definicja sumienia. Szkoda, że jednak niezbyt oddająca prawdę.
Czesiek

#24 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-07-16, godz. 13:40

ciekawa definicja sumienia. Szkoda, że jednak niezbyt oddająca prawdę.

To nie miala byc i nie jest definicja sumienia.

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-07-16, godz. 13:57


#25 sabekk

sabekk

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 224 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:uk

Napisano 2008-08-30, godz. 16:52

Moim zdaniem ŚJ nie mają sumień, oni mają Strażnicę, Przebudźcie się! i jeszcze parę książeczek.

Wybacz, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z tobą.
Myśle, że wielu SJ periodyki czy książki sygnowane strażniczką, tak naprawdę pomogły sumienie wykształcić.
Jednak to co robi Straznica, to zniewolenie owego sumienia. Jeśli zatem ktoś na ta niewolę sie dłużej nie godzi... dochodzi do "kryzysu sumienia" - jak w przypadku Raymonda Franza, który zdecydował sie na krok w kierunku "poszukiwania chrześcijańskiej wolności"...

#26 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2008-08-31, godz. 06:38

Wybacz, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z tobą.
Myśle, że wielu SJ periodyki czy książki sygnowane strażniczką, tak naprawdę pomogły sumienie wykształcić.

To przyznałeś rację malinowej...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#27 zamknietywsobie

zamknietywsobie

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 91 Postów
  • Lokalizacja:obywatel swiata

Napisano 2008-08-31, godz. 14:16

Kwestie sumienia dla Swiadkow to w wielu przypadkach sprawy, o ktorych Biblia nie mowi wprost
(albo inaczej CK nie znalazlo odpowiedniego wersetu ,ktory by moglo pod taka sprawe podpiac)

Osoba,ktora chce byc gorliwym swiadkiem przed podjeciem takiej decyzji jest zachecana to zadania sobie bzdurnych pytan takich jak :

1 Co zrobilby Jezus na Twoim miejscu ?
2 Jak decyzja,ktora podejmiesz wplynie na Twoja wiez z Jehowa?
3 Czy podejmujac taka decyzje udowodnisz,ze sprawy Krolestwa stawiasz na pierwszym miejscu ?

Takich pytan mozna oczywiscie podac wiecej,ale juz te trzy moga zabic Twoje sumienie i zdolnosc samodzielnego zadecydowania o sobie.

Pozostaje sie tylko zgodzic z tym co napisala Agape.

Użytkownik zamknietywsobie edytował ten post 2008-08-31, godz. 14:16

"Umrzemy, i to czyni z nas szczęściarzy. Większość ludzi nigdy nie umrze, ponieważ nigdy się nie narodzi. Ludzi, którzy potencjalnie mogliby teraz być na moim miejscu, ale w rzeczywistości nigdy nie przyjdą na ten świat, jest zapewne więcej niż ziaren piasku na arabskiej pustyni. Wśród owych nienarodzonych duchów są z pewnością poeci więksi od Keatsa i uczeni więksi od Newtona. Wiemy to, ponieważ liczba możliwych sekwencji ludzkiego DNA znacznie przewyższa liczbę ludzi rzeczywiście żyjących.Świat jest niesprawiedliwy, ale cóż, to właśnie myśmy się na nim znaleźli, ty i ja, całkiem zwyczajnie." (R.Dawkins,"Rozplatanie tęczy")

#28 sabekk

sabekk

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 224 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:uk

Napisano 2008-08-31, godz. 18:20

To przyznałeś rację malinowej...

Powiem ci, że jesli widzisz znak równości między:

(...) nie mają sumień (...)

a

(...) sumienie wykształcić

to... podoba mi sie twoje poczucie humoru :P




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych