Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ilustracje Trójcy Świętej w przyrodzie


  • Please log in to reply
396 replies to this topic

#81 ryszard wieczorek

ryszard wieczorek

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 561 Postów

Napisano 2008-11-16, godz. 00:39

name=]']]
Jak dotychczas, przedstawiane ilustracje dopomagają mi zrozumieć jawną wewnętrzną sprzeczność w nauce o trójcy.
Pozwól że przy okazji wypowiem się na temat jednego z założeń doktryny o trójcy, które głosi: „Trójca jest tajemnica, której nigdy nie będziemy w stanie do końca zrozumieć.”
Otóż kłamstwo takiego stwierdzenia wynika jawnie z faktu, że cała nauka o trójcy jest wytworem ludzkiego intelektu, nawet jeśli usiłuje ona opisać jakieś domniemane tajemnice, których jakoby rozum ludzki nie jest w stanie pojąć.
Bowiem jeśli prawdą jest, że nie można ich pojąć, to tym bardziej nie można ich opisać w sposób systematyczny, a zatem zlepek twierdzeń na wspomniany temat ujętych w formie nauki o trójcy, musi być nielogiczny (niezrozumiały) i nie może być spójny, bo nawet jej twórcy tak do końca nie mogli rozumieć o czym właściwie pisali.
Stąd też wynika następująca zależność, otóż wytwór ludzkiego intelektu postrzegamy za mądry gdy jest logiczny, spójny, składny.
Oceny takiej dokonujemy ni jak inaczej jak tylko rozumowo, intelektualnie.
Tak samo, gdy mamy do czynienia z czymś czego nie da się zrozumieć, bo jest nielogiczne, nie spójne i nie trzyma się kupy, wnioskujemy że jest ono niemądre, głupie.

Cytat
Najpierw stawiasz tezę że Gdańsk,Gdynia i Sopot stanowią trójmiasto.
i nie czepiajcie się w stylu

A jaki styl dyskusji ci odpowiada?
Przyklaskiwanie głupocie?
pozdrawiam

#82 ryszard wieczorek

ryszard wieczorek

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 561 Postów

Napisano 2008-11-16, godz. 01:13

name='mirek' date='2008-11-16 07:16' post='106032'

Wydaje mi się, że to ty kręcisz. Ja bowiem narysowałem Trójmiasto. Właśnie ten trójkącik obrazuje definicję Trójmiasta. Trójmiasto bowiem jako takie nie istnieje jest tylko nazwą pojęcia, iż są trzy miasta, ale te trzy miasta są jak gdyby jednym miastem. Podobnie narysowałem Trójcę Świętą, gdzie każda z trzech osób jest Bogiem, ale są jednym Bogiem. A więc drugi trójkącik jak gdyby pokazuje definicję Trójcy Świętej. Gdybym miał zrobić tak jak ty proponujesz, musiałbym dowodzić, że Ojciec, Syn i Duch Święty są Trójcą, co nie jest prawdą. Mam nadzieję, że zauważasz o co chodzi.

Zauważam, że napisałeś w środku miasto (nie trójmiasto) i umieściłeś na obrzeżach trójkąta jakieś miasta, które przypożądkowałeś pojęciu "MIASTO".
Zauważam też, że pojęciu "MIASTO" odpowiadają takie twory jak W-wa, Poznań, Wrocław i setki innych.
Zatem prawdą jest że W-wa to miasto, Poznań......
Słusznym więc musiałoby być stwierdzenie, że i one stanowią razem trójmiasto, albo gdyby takie było pragnienie duszy naszej czwórmiasto, sześćmiasto, stumiasto itp, a także przez analogię, że jest tysiące bogów stanowiących dwóję, czwórcę czy piędziesiątszóśtcę.
Czy to starasz się zilustrować?
pozdrawiam

#83 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-16, godz. 09:05

Jak dotychczas, przedstawiane ilustracje dopomagają mi zrozumieć jawną wewnętrzną sprzeczność w nauce o trójcy.
Pozwól że przy okazji wypowiem się na temat jednego z założeń doktryny o trójcy, które głosi: „Trójca jest tajemnica, której nigdy nie będziemy w stanie do końca zrozumieć.”

A kto powiedział, że poznanie natury nieskończonego Boga powinno być czymś prostym i łatwym? Jak widzimy Biblia tylko potwierdza ten punkt widzenia. Jak do tej pory nauka nie za bardzo sobie daje radę ze zrozumieniem Bożego stworzenia, a przecież zrozumieć skończone stworzenie jest czymś niezrównanie prostszym od poznania nieskończonego Stwórcy!


Otóż kłamstwo takiego stwierdzenia wynika jawnie z faktu, że cała nauka o trójcy jest wytworem ludzkiego intelektu, nawet jeśli usiłuje ona opisać jakieś domniemane tajemnice, których jakoby rozum ludzki nie jest w stanie pojąć.
Bowiem jeśli prawdą jest, że nie można ich pojąć, to tym bardziej nie można ich opisać w sposób systematyczny, a zatem zlepek twierdzeń na wspomniany temat ujętych w formie nauki o trójcy, musi być nielogiczny (niezrozumiały) i nie może być spójny, bo nawet jej twórcy tak do końca nie mogli rozumieć o czym właściwie pisali.
Stąd też wynika następująca zależność, otóż wytwór ludzkiego intelektu postrzegamy za mądry gdy jest logiczny, spójny, składny.
Oceny takiej dokonujemy ni jak inaczej jak tylko rozumowo, intelektualnie.
Tak samo, gdy mamy do czynienia z czymś czego nie da się zrozumieć, bo jest nielogiczne, nie spójne i nie trzyma się kupy, wnioskujemy że jest ono niemądre, głupie.

Na razie nie wykazałeś, że nauka o Trójcy jest nielogiczna. Jak dla mnie jest ona składna, spójna i jak najbardziej logiczna. Można powiedzieć, iż wyjaśnia wszystkie pozorne sprzeczności występujące w Biblii, których nawet unitaryści nie potrafią wyjaśnić.



Zauważam, że napisałeś w środku miasto (nie trójmiasto) i umieściłeś na obrzeżach trójkąta jakieś miasta, które przypożądkowałeś pojęciu "MIASTO".

Tak, i wyjaśniłem, że przedstawiłem ci DEFINICJĘ Trójmiasta, jako trzech miast w jednym. Podobnie jak DEFINICJĄ Trójcy jest, iż jest to jeden Bóg w trzech osobach. Gdybym napisał w środku "Trójmiasto" to nie otrzymałbym prawdy, bowiem Ojciec jest Bogiem, a nie Trójcą, tak jak Gdańsk jest miastem a nie Trójmiastem. Mam nadzieję, iż dotarło do ciebie gdzie robisz błąd.


Zauważam też, że pojęciu "MIASTO" odpowiadają takie twory jak W-wa, Poznań, Wrocław i setki innych.
Zatem prawdą jest że W-wa to miasto, Poznań......
Słusznym więc musiałoby być stwierdzenie, że i one stanowią razem trójmiasto, albo gdyby takie było pragnienie duszy naszej czwórmiasto, sześćmiasto, stumiasto itp, a także przez analogię, że jest tysiące bogów stanowiących dwóję, czwórcę czy piędziesiątszóśtcę.
Czy to starasz się zilustrować?

Myślisz dobrze, ale zauważ, iż istnieje wiele miast, ale TYLKO JEDEN Bóg Ojciec, TYLKO JEDEN Syn i TYLKO JEDEN Duch Święty.

Pozwól, że przedstawię ci pewną analogię, która udowodni również, iż także unitaryści wierzą (w Twoim wyobrażeniu) w coś co jest nielogiczne. Otóż poniżej napiszę dosłownie 4 zdania prawdziwe.

1. Jest tylko jeden PAN
2. Bóg Ojciec jest PANEM
3. Syn Boży jest PANEM
4. Ojciec nie jest Synem


Tutaj słowo PAN nie rozumiem jako tetragram, tylko jako władca nad tobą i całym wszechświatem.

Ryszardzie, pytanie do Ciebie, czy zgadzasz się, iż te 4 zdania są prawdzwe? Powinieneś, gdyż one wynikają z Pisma Świętego. Jeśli jednak nie zgadzasz się, to gdzie Twoim zdaniem jest zdanie fałszywe? Czy mógłbyś wobec tego poprawić tę definicję i napisać ją zgodnie z tym co naucza Biblia?

Ryszardzie, kiedyś podałeś mi też 6 zdań z życia człowieka. Czy chcesz, abym przedstawił ci tam analogie z Trójcą Świętą, czy nie. Zastanów się i daj odpowiedź.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#84 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-11-16, godz. 14:32

Mirku,

Pozwól, że przedstawię ci pewną analogię, która udowodni również, iż także unitaryści wierzą (w Twoim wyobrażeniu) w coś co jest nielogiczne. Otóż poniżej napiszę dosłownie 4 zdania prawdziwe.

1. Jest tylko jeden PANhttp://watchtower.org.pl/forum/index.php?showtopic=5200&pid=106069&st=80&#entry106069
2. Bóg Ojciec jest PANEM
3. Syn Boży jest PANEM
4. Ojciec nie jest Synem


Jeśli słowo PAN ma być rozumiany w każdym z tych zdań w identyczny sposób, to owszem są to zdania sprzeczne logicznie.

Podam Ci podobny przykład. Oparty na Jana 8:33nn.

1. Judaiści uważali, że mają tylko jednego OJCA.
2. Abraham był ich OJCEM.
3. Bóg był ich OJCEM.
4. Abraham nie był Bogiem.

Oczywiście nie uważali oni Abrahama i Boga za tego samego Ojca. Po prostu różnie definiowali słowo Ojciec. Co ciekawe działo się to w kontekście ich wypowiedzi, że mają tylko jednego Ojca.

Widzimy więc, że ich sposób rozumowania dopuszczał tytułowanie kogoś w szczególny sposób (w tym wypadku Ojciec) i uważanie tej osoby za jedyną, której przysługuje ten tytuł (w pewnym szczególnym sensie), przy jednoczesnym dopuszczeniu tytułowania w identyczny sposób innych (najwyraźniej jednak już w nieco innym znaczeniu).

Użytkownik Matuzalem edytował ten post 2008-11-16, godz. 14:44


#85 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2008-11-16, godz. 17:32

Świetny przykład z Abrahamem.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#86 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-16, godz. 19:24

Podam Ci podobny przykład. Oparty na Jana 8:33nn.

1. Judaiści uważali, że mają tylko jednego OJCA.
2. Abraham był ich OJCEM.
3. Bóg był ich OJCEM.
4. Abraham nie był Bogiem.

Popełniasz tutaj chytry błąd traktując Abrahama tak samo jak Boga Ojca. Podobnie jak traktowałbyś Pana Jaruzelskiego na równi z Panem Bogiem. Widzisz gdzie problem?

Natomiast w przypadku Boga Ojca i Pana Jezusa sprawa jest całkiem inna. Obydwaj są PANAMI w sensie absolutnym. A więc wcale nie obaliłeś mojej tezy.

Mozna powiedzieć, że Twoje rozumowanie ucieszyło tylko wyznawców Ojca Świętego w Rzymie. Podałeś im tym sposobem świetną wymówkę. :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#87 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-11-17, godz. 21:43

Mirek napisał

2. Bóg Ojciec jest PANEM


Szanowny Mirku powiedz mi i innym, co (Twoim zdaniem) znaczy, że Bóg (Ojciec) jest Panem w ekonomii zbawienia, a co znaczy, że Bóg (Ojciec) jest Panem w relacji wewnątrz Trójcowej?

Czekam z niecierpliwością na Twoją odpowiedź.

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#88 ryszard wieczorek

ryszard wieczorek

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 561 Postów

Napisano 2008-11-19, godz. 09:54

name='mirek' date='2008-11-16 19:35' post='106047'

A kto powiedział, że poznanie natury nieskończonego Boga powinno być czymś prostym i łatwym? Jak widzimy Biblia tylko potwierdza ten punkt widzenia. Jak do tej pory nauka nie za bardzo sobie daje radę ze zrozumieniem Bożego stworzenia, a przecież zrozumieć skończone stworzenie jest czymś niezrównanie prostszym od poznania nieskończonego Stwórcy!

A kto mówi że powinno? Jest jednak kolosalna różnica pomiędzy czymś co jest trudne do zrozumienia, a czymś co z definicji nie może być zrozumiane w ogóle.

Na razie nie wykazałeś, że nauka o Trójcy jest nielogiczna. Jak dla mnie jest ona składna, spójna i jak najbardziej logiczna. Można powiedzieć, iż wyjaśnia wszystkie pozorne sprzeczności występujące w Biblii, których nawet unitaryści nie potrafią wyjaśnić.

Pisałem na ten temat w dziale Jezus Chrystus tego forum, temat: Kol 1:15 , post #77 w odpowiedzi na twoje argumenty i jak dotychczas nie ustosunkowałeś się do tego.

Tak, i wyjaśniłem, że przedstawiłem ci DEFINICJĘ Trójmiasta, jako trzech miast w jednym. Podobnie jak DEFINICJĄ Trójcy jest, iż jest to jeden Bóg w trzech osobach. Gdybym napisał w środku "Trójmiasto" to nie otrzymałbym prawdy, bowiem Ojciec jest Bogiem, a nie Trójcą, tak jak Gdańsk jest miastem a nie Trójmiastem.

No właśnie! Tu zalega błąd tego co starasz się udowodnić. Chcesz dowieść jakiejś teorii o trojce, a argument swój budujesz wokół maści koni(a) w nią zaprzęgniętych.
Nic dziwnego że wychodzą bzdury, a to tym większe gdy okazuje się że do tej samej trojki można, zachowując wszelkie prawidła wzoru jaki podałeś, zaprząc zarówno siwki, kare jak i srokate.
Czytałeś chyba oceną twego „rzecznika prasowego” Gonzalo na temat teorii której tak ślepo bronisz. Jakieś wnioski?

Pozwól, że przedstawię ci pewną analogię, która udowodni również, iż także unitaryści wierzą (w Twoim wyobrażeniu) w coś co jest nielogiczne. Otóż poniżej napiszę dosłownie 4 zdania prawdziwe.

1. Jest tylko jeden PAN
2. Bóg Ojciec jest PANEM
3. Syn Boży jest PANEM
4. Ojciec nie jest Synem


Tutaj słowo PAN nie rozumiem jako tetragram, tylko jako władca nad tobą i całym wszechświatem.

Ryszardzie, pytanie do Ciebie, czy zgadzasz się, iż te 4 zdania są prawdzwe? Powinieneś, gdyż one wynikają z Pisma Świętego. Jeśli jednak nie zgadzasz się, to gdzie Twoim zdaniem jest zdanie fałszywe? Czy mógłbyś wobec tego poprawić tę definicję i napisać ją zgodnie z tym co naucza Biblia?

To proste, fałsz tego zestawu wynika z samej Biblii. Azaż nie mówi ona „ Rzekł Pan Panu memu”?Czyżby tu Pan mówił do siebie samego?

Ryszardzie, kiedyś podałeś mi też 6 zdań z życia człowieka. Czy chcesz, abym przedstawił ci tam analogie z Trójcą Świętą, czy nie. Zastanów się i daj odpowiedź.

Mirek, a czy zapoznałeś się już z analogią do trójcy na przykładzie budowy dzidy bojowej?
pozdrawiam

#89 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-19, godz. 12:18

Jest jednak kolosalna różnica pomiędzy czymś co jest trudne do zrozumienia, a czymś co z definicji nie może być zrozumiane w ogóle.

To prawda, nauka o Trójcy jest trudna do zrozumienia, ale jednak logicznie spójna. To ty, nie rozumiejąc jej sprowadzasz ją do absurdu!


No właśnie! Tu zalega błąd tego co starasz się udowodnić. Chcesz dowieść jakiejś teorii o trojce, a argument swój budujesz wokół maści koni(a) w nią zaprzęgniętych.

Nie ważne jakie są niedoskonałe przykłady i tak pokazują one, że trzech może być tym samym. I o to własnie chodzi. Inni zrozumieją, ale ty nie musisz.


Czytałeś chyba oceną twego „rzecznika prasowego” Gonzalo na temat teorii której tak ślepo bronisz. Jakieś wnioski?

A czy coś miał do moich przykładów? Powiedział tylko, iż mam zawsze powtarzać iż są one tylko ilustracjami pomagającymi zrozumieć naukę o Trójcy. Co zresztą czynię. A jak ty od razu chcesz polemizować z przykładami, to nie moja wina. Niewierzący zawsze znajdzie coś, co mu nie pasuje. Jezus też to przeżył.


To proste, fałsz tego zestawu wynika z samej Biblii. Azaż nie mówi ona „ Rzekł Pan Panu memu”?Czyżby tu Pan mówił do siebie samego?

Skopiuję tutaj to co kiedyś napisałem na pewnym forum:

Bardzo ciekawym fragmentem identyfikującym osobę Jezusa Chrystusa jest wydarzenie, kiedy to brzemienną Elżbietę (matkę Jana Chrzciciela) odwiedziła brzemienna Maria (matka Jezusa). Oto słowa Elżbiety podczas wizyty:

Lk 1:43 Bw „A skądże mi to, że matka mojego Pana przyszła do mnie?”

Wiadomo, że dla Elżbiety Panem był wtedy sam Bóg Jahwe. W tym miejscu po raz pierwszy do Jezusa zostaje odniesiony tytuł Pan, który w ST przysługiwał tylko Bogu. A więc kim była Maria? Prawidłowa odpowiedź nasuwa się od razu sama: matką Jahwe. A więc wyraźne świadectwo, że Jezus to Bóg Jahwe!

Czy Żyd śpiewając ten Psalm i mówiąc Panie mój miał na myśli kogoś innego niż Boga Jahwe?

Ps 35:23-24 Bw „Ocknij i obudź się ku mojej obronie, Boże i Panie mój, by prowadzić sprawę moją!(24) Sądź mnie według sprawiedliwości swojej, Panie, Boże mój! Niech się nie śmieją z mojego powodu!”

Takie same słowa powiedział Tomasz do Jezusa:

J 20:28 Bw „Odpowiedział Tomasz i rzekł mu: Pan mój i Bóg mój.”

Może odpowiesz Ryszardzie jakiego Pana miała na mysli Elżbieta? Kto był jej Panem w momencie wypowiadania tych słów! Może archanioł Michał?

Ps 109:21 Bw "Ale Ty, Boże, Panie mój, Bądź ze mną dla imienia swego, A że dobra jest łaska twoja, Wybaw mnie!"

Ps 140:8 Bw "O, Panie, Panie mój, mocy zbawienia mego, Ty osłaniasz głowę moją w dzień walki."

Ps 141:8 Bw "Albowiem do ciebie, Boże, Panie mój, Wznoszą się oczy moje; Tobie ufam, nie zatracaj duszy mojej!"


Powiedz nam, do kogo kierowane były te słowa? Kogo w tych tekstach nazywano moim Panem? Odp. Samego Jahwe!

Istnieje bowiem tylko jeden Pan i jest nim Bóg!

Ne 9:6 Bw "Ty jedynie jesteś Panem! Ty stworzyłeś niebiosa, niebiosa niebios i cały ich zastęp, ziemię i wszystko, co jest na niej, morza i wszystko, co jest w nich, Ty też wszystko to utrzymujesz przy życiu, a zastęp niebieski oddaje ci pokłon."

Iz 37:20 Bw "Teraz więc, Panie, Boże nasz, wybaw nas z jego ręki, aby poznały wszystkie królestwa ziemi, że jedynie Ty jesteś Panem!"

Iz 43:11 Bw "Ja, jedynie Ja, jestem Panem, a oprócz mnie nie ma wybawiciela."


Jeśli więc Elżbieta innego Pana miałaby na myśli, to jej wiara nie byłaby zgodna z tymi tekstami.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#90 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-11-19, godz. 17:44

Mirek, a czy zapoznałeś się już z analogią do trójcy na przykładzie budowy dzidy bojowej?

Przedstawię ci naukę o Trójcy na podstawie Twojego opowiadania. Otóż wyraziłeś 6 następujących zdań:

1.Posadziłem na tej ławce mężczyznę nie żonatego, turystę z Ameryki o czarnej barwie skóry,
2.Ławka znajduje się na pewnym rynku w Warszawie
3.Kobieta siedząca na ławce, to rodowita warszawianka zamieszkująca od urodzenia w stolicy, I choć miała już kilku mężów w swoim długim życiu, obecnie jest siedemdziesięcio sześcio letnią samotną wdową
4.Dzieciak, to zwyczajny sześcio czy siedmio letni urwis, który właśnie nabroił w domu Kowalskich I wybiegł z pośpiechem z domu. Teraz usiadł na krawędzi ławki, bo zmęczył się biegnąc I musi odpocząć.
5.Żadan z osób nie nazywa się Wieczorek a także wszystkie posiadają różne nazwiska I nie są ze sobą spokrewnione.
6.Gdyby było inaczej powiedziałbym ci o tym.


http://watchtower.or...s...st&p=105728

Powiem ci coś ciekawego jakie trójce można zauważyć w twoim opowiadaniu:

homo sapiens: mężczyzna, kobieta, dziecko (w punktach 1, 3 i 4 wymieniłeś trzech reprezentantóww gatunku ludzkiego). Można to graficznie przedstawić tak:

Dołączona grafika

Podobnie wymieniłeś trzech osobników rodzaju: męskiego, żeńskiego i nijakiego:

Dołączona grafika

Za najciekawszy jednak przykład podany przez Ciebie uważam trzy etapy zycia człowieka, które wymieniłeś:

1. dzieciństwo (zobacz jak ladnie opisaleś w punkcie 4: Dzieciak, to zwyczajny sześcio czy siedmio letni urwis, który właśnie nabroił w domu Kowalskich I wybiegł z pośpiechem z domu. Teraz usiadł na krawędzi ławki, bo zmęczył się biegnąc I musi odpocząć).

2. mlodosc (punkt 1: Posadziłem na tej ławce mężczyznę nie żonatego, turystę z Ameryki o czarnej barwie skóry)

3. starość (punkt 3: Kobieta siedząca na ławce, to rodowita warszawianka zamieszkująca od urodzenia w stolicy, I choć miała już kilku mężów w swoim długim życiu, obecnie jest siedemdziesięcio sześcio letnią samotną wdową)


Dlatego właśnie zapytałem cię, skąd takie natchnienie miałeś, że potrafiłeś dobrze dobrać przykłady. :unsure:

Bo te trzy etapy życia czlowieka, które można tak przedstawić graficznie:

Dołączona grafika

na razie nie udalo mi się wiecej znaleźć przykładów, ale podejrzewam, że można bowiem nie wykorzystalem wszystkich Twoich punktów. A może ty nam jakieś jeszcze podpowiesz? ;)

Może zobaczysz ponowny raz podobieństwo do diagramu przedstawiającego Trójcę (najbardziej po prawej):

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Widzisz więc ryszardzie, że nawet z Twoich własnych ust padają ilustracje Trójcy w przyrodzie. :D
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#91 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2008-11-19, godz. 19:56

Proszę - rozrysuj tak samo dzidę bojową.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#92 ryszard wieczorek

ryszard wieczorek

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 561 Postów

Napisano 2008-11-21, godz. 07:45

quote name='mirek' date='2008-11-19 22:48' post='106250'

A więc kim była Maria? Prawidłowa odpowiedź nasuwa się od razu sama: matką Jahwe.

No, teraz Mirek wypowiadasz naprawdę głębokie "prawdy wiary".
To twierdzisz, że Jahwe miał mamusię, tak?

pozdrawiam

#93 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-11-21, godz. 19:01

No, teraz Mirek wypowiadasz naprawdę głębokie "prawdy wiary".
To twierdzisz, że Jahwe miał mamusię, tak?

pozdrawiam


a to ciekawe czyli na poczatku byla maria ktora urodzila bogow

:D

Mirku a tak powaznie
to kogo urodzila maria czlowieka czy boga
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#94 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-22, godz. 06:49

Mirku a tak powaznie
to kogo urodzila maria czlowieka czy boga


urodziła dwa w jednym ;) promocja taka.

#95 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-11-22, godz. 14:49

Szanowni Panowie

Wprowadzacie Szanownego Mirka w zakłopotanie teologiczno-logiczne.
Bo Mirek dowodząc swoich racji z jednej strony musi bronić tezy, że Jezus człowiek (Sny Boży) jest Bogiem, a z drugiej strony Nie chcąc Matki Naszego Zbawiciela gloryfikować (na modłę Katolicką) nazywając Ją Matką Boga powinien to jakoś logicznie pogodzić.
Oczywiście wyjście z tego teologicznego limbusa jest.
Poprzez przerzucenie ciężaru biblijnego dowodu(sensowności) w teologicznym ujęciu z Maryi na Ducha Świętego jako sprawcy i dokonawcy dzieła wcielenia/zrodzenia Jezusa jako człowieka w Maryi i/lub z Maryi.
Bo wszystko, co się dzieje w relacji Trójca (tak po Katolicku), a Maria dzieje się w Bogu jako początku.
***
Mirku dalej już sam się broń lub atakuj lub licz na pomoc swoich pomagierów, bo masz ich na tym forum liczne grono.

BB

P.s. Mirku może dałoby się to jakoś zilustrować jakimś diagramem dla lepszego zrozumienia przez adwersarzy.
Liczę na Ciebie.
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#96 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2008-11-26, godz. 17:39

urodziła dwa w jednym ;) promocja taka.



a ja się zapytam, czyim dzieckiem jest muł.
pozdrawiam Andrzej

#97 gambit

gambit

    gambit

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1296 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kuczkowo

Napisano 2008-11-26, godz. 18:17

a ja się zapytam, czyim dzieckiem jest muł.

Zapewne ma dwie natury. Pierwsza natura końska, druga natura oślicy i jeszcze trzeci muł z dna jeziora.
Razem wzięte mamy jeszcze jedną trójce.
-- gambit
Mój życiorys - 1<---> Wśród ŚJ Zamieszczam tymczasowo.

#98 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2008-11-26, godz. 18:31

Zapewne ma dwie natury. Pierwsza natura końska, druga natura oślicy i jeszcze trzeci muł z dna jeziora.
Razem wzięte mamy jeszcze jedną trójce.
-- gambit


takiej odpowiedzi się spodziewałem, dodam tylko, że wcześniej powinien się utopić.
pozdrawiam Andrzej

#99 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2008-11-26, godz. 19:46

Zapewne ma dwie natury.


nie ma dwóch. Ma jedną będącą miksem.

Teraz to trza przełożyć na Ducha Świętego w gniazdku ;)

#100 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-02-08, godz. 08:51

chciałbym wrócić do tego wątku, bowiem ukażę teraz więcej podobieństw pomiędzy człowiekiem a Bogiem. Otóż zgodzimy się, że na podstawie Biblii (albo ewentualnie na podstawie obserwacji świata) na temat człowieka możemy wypowiedzieć następujące zdania (tam gdize się da, wstawiam wersety biblijne potwierdzające dane stanowisko):

1. Jest tylko jeden gatunek ludzki HOMO SAPIENS (jedna natura ludzka) - Rdz 1:27; 2:8; 5:1; 6:7; Pwt 4:32
2. Mężczyzna jest człowiekiem - z gatunku HOMO SAPIENS (posiada naturę ludzką)
3. Kobieta jest człowiekiem - z gatunku HOMO SAPIENS (posiada naturę ludzką)
4. Dziecko jest człowiekiem - z gatunku HOMO SAPIENS (posiada naturę ludzką)
5. Mężczyzna nie jest kobietą
6. Kobieta nie jest dzieckiem
7. Dziecko nie jest mężczyzną
8. Mąż (mężczyzna) jest głową żony (kobiety) - 1 Kor 11:3; Ef 5:23
9. Kobieta pochodzi od mężczyzny - 1 Kor 11:8
10. Dziecko pochodzi od mężczyzny i kobiety
11. Mąż i żona są jednym ciałem - Rdz 2:24; Mt 19:5; Mk 10:8; 1Kor 6:16; Ef 5:31
12. Obydwaj są sobie równi i mają być szanowani (przez dzieci) - Ef 6:2


Zgodzimy się, że wszystkie te zdania są prawdziwe i wynikają z Biblii oraz otaczającego świata. Okazuje się jednak, iż w Trójcy Świętej występują podobne, jeśli wręcz nie takie same relacje. Po podstawienu zamiast człowiek, mężczyzna, kobieta, dziecko słów Bóg, Ojciec, Syn, Duch Święty otrzymujemy następujące zdania prawdziwe (potwierdzam je dodatkowo wersetami biblijnymi):

1. Jest tylko jeden Bóg (jedna natura boska) - Rz 3:30
2. Ojciec jest Bogiem - posiada naturę boską - 1 Kor 8:6
3. Syn jest Bogiem - posiada naturę boską - Iz 9:5; Mt 1:23; J 1:1,18; 20:28; Rz 9:5; Kol 2:9; Tyt 2:13; Hbr 1:8-11; 2 P 1:1; 1 J 5:20
4. Duch Święty jest Bogiem - posiada naturę boską - Dz 5:3-4; 1 Kor 3:16; 6:19-20
5. Ojciec nie jest Synem - J 1:1, Łk 3:21-22
6. Syn nie jest Duchem Świętym - Łk 3:21-22
7. Duch Święty nie jest Ojcem - Łk 3:21-22
8. Ojciec jest głową Syna - J 14:28; 1 Kor 11:3
9. Syn pochodzi od Ojca - J 6:57; 17:5
10. Duch Święty pochodzi od Ojca i Syna - J 15:26; 16:13-15; 20:22; Dz 16:6-7; Rz 8:9; Flp 1:19; Mt 10:20; Gal 4:6;1 P 1:10-11
11. Ojciec i Syn są jedno - J 10:30; 12:45; 14:7-10; 1 Kor 12:11; Ef 4:4
12. Obydwaj są sobie równi i mają być czczeni (przez ludzi) - J 5:23; Obj 5:13


Jak dla mnie jest to dowód na Trójcę Świętą. Podsumowując można bowiem wypowiedzieć następujące zdania:

o człowieku

1. Mężczyzna jest osobą.
2. Kobieta jest osobą.
3. Dziecko jest osobą.
4. Mąż, żona i dziecko (dzieci) tworzą jedność (nazywaną rodziną).


o Bogu

1. Ojciec jest osobą.
2. Syn jest osobą.
3. Duch Święty jest osobą.
4. Ojciec, Syn i Duch Święty tworzą jedność (nazywaną Trójcą Świętą) - Mt 28:19; 1 Kor 12:4-6; 2 Kor 13:13; Ef 4:4-6; Hbr 9:14; 1 P 1:2



Niech więc już nikt nie twierdzi, iż nie ma Trójcy Świętej. :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych