Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy diabeł może wypędzić diabła?


  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#21 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-07-10, godz. 08:53

Po czwarte: Dziwie sie jak osoby mające sie za chrześcijan mogą niczym faryzeusze negować tak prostą i czytelną wypowiedź Jezusa. Doprawdy tego nie rozumiem.....

Doprawdy Artur, nie rozumiesz. Cały ten wątek pokazuje, że słowa Jezusa można rozumieć dwojako- tak, jak Ty oraz inaczej niż Ty. Dyskusja nie toczy się wokół uznania słów Jezusa za prawdę, bo to dlamnie nie podlega dyskusji w tym wątku. Dyskusja toczy się wg mnie wokół kryteriów wyboru interpretacji.

Jedni twierdzą, że Jezus wierzy w to, że szatan boi się wyrażednia "w imieniu Pana Jezusa", a Bóg współdziała z tymi, których nie zna! Skutkiem tego wierzą, że szatan nie może udawać egzorcyzmu. Wierzą, że królestwo szatana nie jest podzielone, bo jakby byłotooznaczałoby jego upadek, (a przecież jest wieczne - to logiczna presupozycja takiegotwierdzenia )

Drudzy doszukują się ukrytych treści w wypowiedzi Jezusa, bo nie wierzą, że same słowa mogą działać na kogokolwiek, a szczególnie na szatana. Wierzą, że on czyni jakieś cuda i udaje słabego, by zwodzić. Wierzą, że światem rządzą duchowe siły o charakterze działania żywiołowym, a nie harmonijnym. Zadaję sobie pytanie, czy może szatan dlatego jest księciem skłuconych demonów, gdyż jako jedyny nie został zrzucony do Tartaru i pozostał mu jako jedynemu dostęp do Boga?

Czy jesli diabel opeta czlowieka to nie moze - dla zmylenia - z niego wyjsc inaczej jak za pomoca "wlasciwych" egzorcyzmow (np. z wlasnej woli)?

Dobre pytanie! Zwolennicy niepodrabialnych egzorcyzmów powinni na nie koniecznie odpowiedzieć.

#22 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-07-10, godz. 09:52

Czy jesli diabel opeta czlowieka to nie moze - dla zmylenia - z niego wyjsc inaczej jak za pomoca "wlasciwych" egzorcyzmow (np. z wlasnej woli)?


Dobre pytanie! Zwolennicy niepodrabialnych egzorcyzmów powinni na nie koniecznie odpowiedzieć.

A więc zostałem wywołany do tablicy. :) I od razu nasuwa mi się pierwsze pytanie. Po, co diabeł miałby kogoś zmylać właśnie w taki sposób? Co niby w ten sposób miałby udowodnić, co na tym zyskać?

Aby to zrozumieć należałoby najpierw odpowiedzieć na inne pytania. Dlaczego diabeł w ogóle opętuje człowieka, skoro ponoć jego największym zwycięstwem jest to że ludzie w niego nie wierzą? Co takiego jest w człowieku, że on do niego lgnie, a podczas egzorcyzmów ciężko go z takiego delikwenta wygonić?

Dlaczego człowiek, który nie chodził z Jezusem, nie był Jego wyznawcą potrafił dokonywać cudów, i dlaczego Jezus mu tego nie zabronił? Chodzi mi oczywiście o tego z Biblii. Jak się zachowali w tej sytuacji apostołowie? Podobnie, jak dzisiejsi Badacze i ŚJ - Panie zabroń im tego!

EDIT: Dodam jeszcze coś, co może rzuci światło na mrok mojej "filozofii".

Ja uważam, że jak Bóg, który jest absolutnie dobry, nie może, nie ma takiej możliwości czynienia zła tylko czynienia samego dobra, tak szatan, który jest absolutnie zły, nie ma możliwości czynienia jakiegokolwiek dobra, nawet jakby chciał. CUDA potrafi owszem czynić, ale cuda nie muszą być automatycznie związane z czymś dobrym, tylko z czymś bardziej neutralnym.

Użytkownik Terebint edytował ten post 2008-07-10, godz. 09:56

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#23 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2008-07-10, godz. 10:14

Haha a to mnie ubawiłeś. Szatan mówiący, że Jezus jest Panem :D

Znaczy, mam dobry uczynek, rozweselając Ciebie. :)
Ale do rzeczy...
Panem tego świata jest szatan. Nie zaprzeczał temu nawet Jezus.
Mt 4:9 BT „i rzekł do Niego: Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon.”
Jego panowanie (Szatana) bedzie miało koniec.
Wiedzą doskonale o tym także pozostałe demony (zbuntowani woli Bożej aniołowie).
Wieczne panowanie nie będzie udziałem Uzurpatora
1P 5:11 BTJemu (Chrystusowi) chwała i moc na wieki wieków! Amen.”
Lk 1:33 BTBędzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca.”
Demony wiedzą, że nadejdzie czas, gdy ich bunt będzie rozliczany.
Mt 8:29 BT "Zaczęli krzyczeć: Czego chcesz od nas, /Jezusie/, Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem dręczyć nas?"
Znają doskonale Boży Plan względem świata!
Nawet więcej - będą sądzeni przez ludzi.
1Kor 6:3 BTCzyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów? O ileż przeto więcej sprawy doczesne!”
Wielu z nich przyzna i potwierdzi że Jezus jest Panem.
Jest nadzieja i dla Nich...
Ap 5:13 Bw "I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków."

#24 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2008-07-10, godz. 13:15

[...] tak szatan, który jest absolutnie zły, nie ma możliwości czynienia jakiegokolwiek dobra, nawet jakby chciał.

Terebincie.
Twierdzę, że jesteś w błędzie.
Ma tak samo wolną wolę jak i człowiek.
Faktem jest, że na niego padł już dawno wyrok.
Jest niereformowalny. Jego pycha nie pozwala na to.
Czy nie robił dobrze?
Chciał oddać ziemskie królestwa Jezusowi za darmo. Tylko jeden ukłon!
- Będziemy rządzić razem!
Nie musiałby Syn Boży umierać, cierpieć!
Poradził "życzliwie", aby kamienie zamienił na chleb.
Jezus mógł to zrobić bez wysiłku. Robił to!
A skok z muru świątyni?
Pewnym jest, że elita żydowska natychmiast uwierzyłaby w Niego.
Czyż nie powiedział Ewie, że będzie mądrzejsza po zjedzeniu jabłka?
Oj!...Mocno zmądrzała. Stali się tacy jak Bóg! Poznali także zło.Dalej przypominać?



#25 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-07-10, godz. 14:06

A więc zostałem wywołany do tablicy. :) I od razu nasuwa mi się pierwsze pytanie. Po, co diabeł miałby kogoś zmylać właśnie w taki sposób? Co niby w ten sposób miałby udowodnić, co na tym zyskać?

Aby to zrozumieć należałoby najpierw odpowiedzieć na inne pytania. Dlaczego diabeł w ogóle opętuje człowieka, skoro ponoć jego największym zwycięstwem jest to że ludzie w niego nie wierzą? Co takiego jest w człowieku, że on do niego lgnie, a podczas egzorcyzmów ciężko go z takiego delikwenta wygonić?

Dlaczego człowiek, który nie chodził z Jezusem, nie był Jego wyznawcą potrafił dokonywać cudów, i dlaczego Jezus mu tego nie zabronił? Chodzi mi oczywiście o tego z Biblii. Jak się zachowali w tej sytuacji apostołowie? Podobnie, jak dzisiejsi Badacze i ŚJ - Panie zabroń im tego!

EDIT: Dodam jeszcze coś, co może rzuci światło na mrok mojej "filozofii".

Ja uważam, że jak Bóg, który jest absolutnie dobry, nie może, nie ma takiej możliwości czynienia zła tylko czynienia samego dobra, tak szatan, który jest absolutnie zły, nie ma możliwości czynienia jakiegokolwiek dobra, nawet jakby chciał. CUDA potrafi owszem czynić, ale cuda nie muszą być automatycznie związane z czymś dobrym, tylko z czymś bardziej neutralnym.


To bardzo interesująca wypowiedź i przyznam, że na postawione przez Ciebie pytania nie mam odpowiedzi. Po prostu nie wiem, jakie są interesy szatana. Poza tym nie wiem, czy dany opętany został opętany przez szatana czy jakieś demony.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której jakiś upadły demon z jakiejś perwersyjnej przyczyny opętał jakąś kobietę. Jest ona widocznym dowodem wartości swojego stanu, że jest on zły iszkodliwy widać jak na dłoni. To oczywiście odstrasza ludzi od nieposłuszeństwa Bogu. Ale jednocześnie nie jest to największa, najtrwalsza, czy też najtrudniejsza forma zniewolenia. Człowiek ten został zniewolony i może zostać wyzwolony. Czy jednak oznacza to wyzwolenie z grzeechu? Absolutnie nie! Człowiek wyzwolony z bezpośredniego działania demonów może się stać absolutnie zniewolonym przez grzech niewolnikiem grzechu i w ten sposób ściągnie na siebie potępienie od jedynej Osoby, która mogła go wyzwolić, od Pana Jezusa!

Opętanie jest uderzeniem bezpośrednim i widzialnym w jedną określoną osobę. Jej przykład działa na otoczenie mobilizująco, co raczej skłania ich do praktykowania tego, co uznali za wolę Bożą. A co jeśli to, co uznali za wolę Bożą jest wolą człowieka? Co jeśli pójdą zanauką wilków w owczych skórach, którzy wypędzili demona, ale uchylają prawo Boże przez swoje tradycje jak to robili faryzeusze? Wtedy wczesniej czy później przyjdzie siedem jeszcze gorszych demonów do uprzątniętego mieszkania i stan takiej osoby na końcu będzie gowszy niż był na początku.

Czy więc szatan może odnieść większy triumf jeśli zniewoli człowieka przez człowieka niż przez demona? Myślę, że w pewnym sensie może.

Czy jesli diabel opeta czlowieka to nie moze - dla zmylenia - z niego wyjsc inaczej jak za pomoca "wlasciwych" egzorcyzmow (np. z wlasnej woli)?

Wychodzi z kogoś, kto nadalpozostaje dla niego otwarty. A zamiast wpuścić Ducha Świętego wpuszcza "właściwe" regułki ludzkiej nauki. To również jest możliwe, bo czyją mocą wypędzają demony szamani?

Użytkownik bury edytował ten post 2008-07-10, godz. 14:22


#26 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-07-10, godz. 15:43

Dalej przypominać?

A teraz odszukaj wersety na podstawie, których wypisujesz te bujdy, a następnie przeczytaj ich kontekst.
Dołączona grafika

#27 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-07-10, godz. 19:20

A teraz odszukaj wersety na podstawie, których wypisujesz te bujdy, a następnie przeczytaj ich kontekst.

Wybrałeś sobie nik adelfos chyba naprzekór usposobieniu jakiemu ciągle dajesz upsut. A może by tak podejść do innych po linii imienia? :)

#28 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-07-10, godz. 19:29

A może by tak podejść do innych po linii imienia? :)

A co to ma wspólnego z dyskusją o egzorcyzmach?

, bo czyją mocą wypędzają demony szamani?

A faktycznie wypędzają?

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2008-07-10, godz. 19:34

Dołączona grafika

#29 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-07-10, godz. 19:54

A co to ma wspólnego z dyskusją o egzorcyzmach?

Zeby było przyjemniej wymieniać sie opiniami. No i bardziej konkretnie a nie z pozycji zarozumialca.

A faktycznie wypędzają?

Czy szamani wypędzają demony?! Oczywiście, że tak i to na całym świecie!

Właśnie dlatego dziwi mnie ta typowo chrześcijańska interpretacja słów Jezusa, jakoby szatan nie mógł zwodzić udając, że wypędza szatana.

Jest to zupełne przeoczenie np. takiego ostrzeżenia Boga:

PPwt 13:2-5 BT „Jeśli powstanie u ciebie prorok, lub wyjaśniacz snów, i zapowie znak lub cud,(3) i spełni się znak albo cud, jak ci zapowiedział, a potem ci powie: Chodźmy do bogów obcych - których nie znałeś - i służmy im,(4) nie usłuchasz słów tego proroka, albo wyjaśniacza snów. Gdyż Pan, Bóg twój, doświadcza cię, chcąc poznać, czy miłujesz Pana, Boga swego, z całego swego serca i z całej duszy.(5) Za Panem, Bogiem swoim, pójdziesz. Jego się będziesz bał, przestrzegając Jego poleceń. Jego głosu będziesz słuchał, Jemu będziesz służył i przylgniesz do Niego.”


Bóg działający jako zwodziciel to osobliwy obraz, ale najwyraźniej prawdziwy. Tyle, że jak to sobie poukładać? Ja przypuszczam, że tak:


Hi 1:12 Bw "Na to rzekł Pan do szatana: Oto wszystko, co ma, jest w twojej mocy... I odszedł szatan sprzed oblicza Pana."

2Krn 18:19-22 BT „Wówczas Pan rzekł: Kto zwiedzie Achaba, króla izraelskiego, aby poszedł i poległ w Ramot w Gileadzie? Gdy zaś jeden rzekł tak, a drugi inaczej,(20) wystąpił pewien duch i stanąwszy przed Panem powiedział: Ja go zwiodę. Wtedy Pan rzekł do niego: Jak? On zaś odrzekł:(21) Wyjdę i stanę się duchem kłamstwa w ustach wszystkich jego proroków. Wówczas [Pan] rzekł: Możesz zwieść i to ci się uda. Idź i uczyń tak!(22) Oto dlatego Pan dał teraz ducha kłamstwa w usta tych twoich proroków. Pan bowiem zawyrokował twoją zgubę.”


Skoro możliwe są oszustwa w mocy to jednym z najmocniejszych czynów mocy jest egzorcyzm. Posłuszeństwo demonów na słowo człowieka zdaje się świadczyć o nadzwyczajnej pozycji człowieka, jako wybitnego sługi Bożego. A Bogu wcale nie chodzi o robienie wrażenia ale o posłuszeństwo jego słowu. I właśnie odbierając zrozumienie słowa Bożego sztan opętuje w sposób najskuteczniejszy.

#30 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2008-07-10, godz. 20:18

Dlaczego człowiek, który nie chodził z Jezusem, nie był Jego wyznawcą potrafił dokonywać cudów, i dlaczego Jezus mu tego nie zabronił? Chodzi mi oczywiście o tego z Biblii. Jak się zachowali w tej sytuacji apostołowie? Podobnie, jak dzisiejsi Badacze i ŚJ - Panie zabroń im tego!

Kilka błędów...
1. Nie napisano, że nie był Jego wyznawcą, lecz nie chodził razem z nimi.
Nie ponosił wszystkich trudów jak oni..
2. Dokonywał cudów mocą Jezusa.
3. Ja nikomu nie zabraniam czynić cudów. Po prostu nie wierzę że takie dary są dziś potrzebne, a nawet możliwe.
4. Nie wiem, czy SJ zabraniają
Lb 11:27-29 BT „Przybiegł młodzieniec i doniósł Mojżeszowi: Eldad i Medad wpadli w obozie w uniesienie prorockie.(28) Jozue, syn Nuna, który od młodości swojej był w służbie Mojżesza, zabrał głos i rzekł: Mojżeszu, panie mój, zabroń im!(29) Ale Mojżesz odparł: Czyż zazdrosny jesteś o mnie? Oby tak cały lud Pana prorokował, oby mu dał Pan swego ducha.

Cóż złego zrobili Tobie Badacze?

Użytkownik Henryk edytował ten post 2008-07-10, godz. 20:20


#31 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-07-10, godz. 21:09

No i bardziej konkretnie a nie z pozycji zarozumialca.

:huh:


Oczywiście, że tak i to na całym świecie!

W jaki sposób sprawdziłeś, że tak jest?
Dołączona grafika

#32 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-07-10, godz. 21:45

To pytanie zadał Jezus.... Ale nie udzielił odpowiedzi! Jak myślicie, czy udane egzorcyzmy może uczynić sługa szatana? Innimy słowy, czy diabeł może wypędzać diabła? .


Czy diabeł może wypędzić diabła?, Czy egzorcyzmów może dokonywać sługa diabła?
Temat dla mnie za trudny wiec sie nie wypowiem. Mysle jednak, ze robisz blad w zalozeniu Bury.
Jezus nie zadal takiego pytania. Ty sformulowales tak pytanie w temacie watku. Jezus odpowiadal slowani: Mat 12:25-27 w sytuacji kiedy wiedzial, ze faryzeusze nie chca przyznac glosno, ze wypedzanie demonow wymaga mocy Bozej. Widzieli cud a mimo to zaprzeczali boskiej mocy, ktora sie Jezus poslugiwal. Analiza kontekstu i sytuacji jest tu niezbedna. Jezus niczego nie twierdzil a jedynie odpieral zarzuty za pomoca pytan.

Właśnie dlatego dziwi mnie ta typowo chrześcijańska interpretacja słów Jezusa(?)

Jakich slow? Jaka to intrerpretacja?

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-07-10, godz. 21:49


#33 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-07-10, godz. 21:48

Jakich slow? Jaka to intrerpretacja?

Że diabeł nie może czynić egzorcyzmów, bo rzekomo to właśnie powiedział Jezus.

#34 Agape

Agape

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 882 Postów
  • Płeć:Not Telling

Napisano 2008-07-10, godz. 21:57

Piszecie, ze demony "Są to istoty duchowe, znacznie potężniejsze i inteligentniejsze od nas" a watpicie ze sa wystarczajaco przebiegle zeby sfalszowac egzorcyzm?

Moim zdaniem demon potrafi czynić cuda, ale nigdy dobre ponieważ jest z natury zły.

A co to znaczy ze przybiera postac aniola swiatlosci?
Dołączona grafika

#35 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2008-07-10, godz. 22:30

Dziwne rzeczy piszecie.
Jahwe to wg Was zwodziciel, a szatan taki prostoduszny że nawet nie umie prawdy rzec, bo by się nieuczciwie zachował wobec swojej zakłamanej natury ;)

Biblia określa że w Bogu nie ma kłamstwa (stąd wniosek że 2Krn trzeba rozumieć inaczej niż dosłownie)
A Szatan moim zdaniem może mówić prawdę, o ile ma w tym jakiś interes. Np. chce aby mu uwierzono.

Sytuacje, gdy szatan mówi prawdę w podstępnym celu, zilustruję przykładem jak człowiek mówi prawdę, aby osiągnąć niegodziwy cel.
Np. poznaje podrywacz piękną dziewczynę na dyskotece. Od razu wie, że chce tej samej nocy nakłonić ją do grzechu i zostawić. Zaczyna podryw i mówi jej, że jest oczarowany jej urodą itp. to nawet może być prawda. Może np. mówić że podobają mu się blondynki (co może być prawdą, bo inaczej bajerowałby brunetkę). Ale prawdziwe słowa podrywacza mają niegodziwy cel: zjednać sobie dziewczynę, wykorzystać i zostawić. Szatan może robić podobnie, zdobyć sobie przychylność człowieka prawdziwymi słowami, a potem oddalić go od Boga...

#36 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-07-10, godz. 22:37

"rzekomo tak powiedzial"...slaba podstawa do dyskusji...
Czytam o zdarzeniu w Mat 12:24-28...
Jezus mowi "Jezeli Szatan wypedza Szatana, podzielil sie wewnetrznie; jakze wiec ostoi sie jego krolestwo?"
(formie pytania i w trybie warunkowym) Tu najwazniejsze jest : Po co to mowi Faryzeuszom? Mysle, ze chce pokazac, ze stoja po stronie przegranego. Z tego tekstu ja nie potrafie wydobyc informacji czy diabel moze wypedzac diabla czy nie. Jestem zdania, ze ten fragment Biblii nie daje odpowiedzi na postawione przez ciebie pytanie.
Ale to tylko moje "takie tam snuje..."

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-07-10, godz. 22:56


#37 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-07-11, godz. 07:50

Jezus mowi "Jezeli Szatan wypedza Szatana, podzielil sie wewnetrznie; jakze wiec ostoi sie jego krolestwo?"
... Tu najwazniejsze jest : Po co to mowi Faryzeuszom? Mysle, ze chce pokazac, ze stoja po stronie przegranego. Z tego tekstu ja nie potrafie wydobyc informacji czy diabel moze wypedzac diabla czy nie.

Ja bym powiedział, że fakt widzialnego podzielenia się armii szatana zwiastuje jej klęskę a z tego trzeba się cieszyć. Jak by nie patrzeć idzie ku lepszemu, ku uzdrowieniu! :) To taki najprostrzy wniosek. A wniosek z niego jest taki - egzorcyzmem neleży się cieszyć jako uratowaniem człowieka z pętów szatana! Faryzeusze natomiast są tak źle nastawieni do Jezusa, że nie dość że nie cieszą sie razem z uwolnionym ale chcą potępić Egzorcystę za dobry uczynek!

Swoją drogą widać, że faryzeusze wierzą, że egzorcyzmu mozna dokonywać przez czary z mocy Belzebuba! Jezus w moim odczuciu nie obnaża błedności ich rozumowania w tym punkcie. Być może egzorcyzm sam w sobie nie jest dla niego najważniejszą sprawą. Sam przecież wielokrotnie mówił: "idź a nie grzesz więcej, aby ci się co gorszego nie przytrafiło!". Opowiedział też o demonie, który wyszedł z mieszkania a na konie sprowadził sobie sześciu kumpli i było jeszcze gorzej!

Być może Jezus chciał wskazać na to, że bez względu na przyczynę egzorcyzmu należy postrzegac w nim okazję nie do wywyższania egzorcysty ale Boga! A przez to uwolnienie staje się wstępem do poddania się woli Boga, do wpuszczenia słowa Bożego do serca, aby Bóg poprzez swoje słowo zamieszkał w uwonionym domu. Wniosek mógłby być taki: dobre uczynki są dobre bez względu na ideologię i teologię egzorcysty, ale są jedynie okazją do wykorzystania na zbliżenie się do Boga, a nie celem samym w sobie! Czy zgodzicie się z takim wnioskiem?

Użytkownik bury edytował ten post 2008-07-11, godz. 08:09


#38 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-07-11, godz. 08:49

, zdobyć sobie przychylność człowieka prawdziwymi słowami,

Chyba się na mnie obraził, bo się do mnie nie odzywa...
Dołączona grafika

#39 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2008-07-11, godz. 10:00

Dużo wątków tu poruszyliście, ale chciałbym zwrócić uwagę na jeden. Muszą być jakieś ostateczne kryteria weryfikacji, co jest dobre a co złe. Musi istnieć jakieś niepodrabialne dobro. Dobre drzewo wydaje dobre owoce, więc szatan nie może wypędzać demonów, bo to jest dobry owoc. A gdyby szatan rzeczywiście wypędził demona, byłoby to świadectwo jego nawrócenia.
Podobnie, szatan nie może uzdrawiać, albo lepiej powiedzieć - żadnego uzdrowienia nie można przypisać szatanowi. A gdyby się okazało, że szatan naprawdę uzdrawia, nie byłoby nic złego w tym, żeby zwracać się do niego o pomoc. Do szatana nie warto się zwracać właśnie dlatego, że on wcale nie uzdrowi człowieka, oszuka go i zostawi w gorszym stanie.

Każdy dobry czyn jest popierany przez Boga. Każde uzdrowienie dokonuje się mocą bożą. Nawet niechrześcijanie, jeśli uzdrawiają, to robią to mocą chrześcijańskiego Boga, nawet jeśli o tym nie wiedzą.

Jeżeli każdy dobry czyn można przypisać oszustwu szatana, to dobro od zła staje się całkowicie nieodróżnialne. Jezus uczył zupełnie inaczej - żeby właśnie na podstawie zewnętrznych świadectw dobra wnioskować o intencjach człowieka.

#40 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2008-07-11, godz. 10:12

A co to znaczy ze przybiera postac aniola swiatlosci?

Dobra uwaga. :)
Myślę, że nic innego jak udawanie dobrego, aby zwieść i osiągnąć swój cel.
Jaki jest Jego cel?
Iz 14:13 BTTy, który mówiłeś w swym sercu: Wstąpię na niebiosa; powyżej gwiazd Bożych postawię mój tron. Zasiądę na Górze Obrad, na krańcach północy.”
Postanowił być Panem, Bogeim ludzkości.
J 14:30 BTJuż nie będę z wami wiele mówił, nadchodzi bowiem władca tego świata. Nie ma on jednak nic swego we Mnie.”
Każdy ma jakiegoś Pana. Jeśli nie jest nim Przedwieczny, to pozostaje ten drugi
Nie ma opcji neutralnej.
1P 5:8 BTBądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć.”
- Szukając, kogo jeszcze uczynić swyn niewolnikiem.
J 8:41-42 BTWy pełnicie czyny ojca waszego. Rzekli do Niego: Myśmy się nie urodzili z nierządu, jednego mamy Ojca - Boga.(42) Rzekł do nich Jezus: Gdyby Bóg był waszym ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał.
- Tak określił Jezus przewodników religijnych!
J.8:44 BT "Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa."
Jk 4:7 BTBądźcie więc poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was.”
Jak przeciwstawić się?
To już trudniejsze. Wskazówki mamy w Ef.6:10-21.
2Kor 4:3-4 Bp „Jeżeli nawet w ewangelii, którą głosimy, nie wszystko jest jasne, to tylko dla tych, którzy idą na potępienie,(4) dla niewierzących, których umysły zaślepił bóg tego świata, aby nie dostrzegli światła dobrej nowiny o chwale Chrystusa, który jest obrazem Boga.”





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych