Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ślub ŚJ z katolikiem


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#21 Dream_Master

Dream_Master

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 91 Postów
  • Lokalizacja:Gondor

Napisano 2009-01-10, godz. 18:02

ble napisał:"Poszedłem za radą Organizacji i poślubiłem osobę "wierzącą". Nastręczyło to mnóstwo kłopotów, a nawet odwiodło mnie od czystego wielbienia. Wszystko się zgadza tylko zamiast słowa "niewierzącej" powinno być "wierzącej" Dlatego postanowiłem sprawdzić jak będzie "na odwrót". Jest zupełnie inaczej I jak tu nie łamać zasad "chrześcijańskich"? Czy człowiek zawsze musi być "męczennikiem małżeńskim" aby Organizacja była z niego zadowolona?"

Ciekawe doświadczenie.

#22 Dream_Master

Dream_Master

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 91 Postów
  • Lokalizacja:Gondor

Napisano 2009-01-13, godz. 21:14

A słyszał ktoś o sytuacji w której brat/siostra zaręczył się z osobą wykluczoną??.Jak na taką sprawę spojrzeli by bracia starsi?,Domyślam się że jescze bardziej surowo niż gdyby dotyczyło to zaręczyn z kimś ze świata.

#23 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2009-01-14, godz. 07:40

A słyszał ktoś o sytuacji w której brat/siostra zaręczył się z osobą wykluczoną??.Jak na taką sprawę spojrzeli by bracia starsi?,Domyślam się że jescze bardziej surowo niż gdyby dotyczyło to zaręczyn z kimś ze świata.

Z urzadu jak ktos spotyka sie z osoba wykluczona na innej plaszczyznie niz rodzinna/sluzbowa dostaje bana.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#24 Dream_Master

Dream_Master

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 91 Postów
  • Lokalizacja:Gondor

Napisano 2009-01-18, godz. 13:11

Ciekawe jakby sytuacja została potraktowana gdyby osoba powiedzmy siostra byłaby narzeczoną brata ale jednak brat zostałby tydzien przed weselem wykluczony.Czy w takiej sytuacji bracia starsi mogliby w cała sprawę ingerować?Jak uważacie,czy są gdzieś dokładne informacje dla braci starszych jak postąpić w tkaich sytuacjach??

#25 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-01-18, godz. 13:23

spotkałem się z przypadkiem gdy po upomnieniu brata (nawet nie wykluczenie tylko komunikat na zebraniu) starszyzna była tak bezczelna że w 4 oczy "doradziła" jego narzeczonej aby ta "rozważyła" oczywiście "z modlitwą" czy jej narzeczony jako osoba "potrzebująca pomocy duchowej" jest odpowiednim kandydatem na męża.

Oczywiście "nic nie nakazali", "nie zabronili" itd. Skądże znowu :P nic sie nie stało a ja jestem przeciwnikiem prawdziwego wielbienia i bezpodstawnie sie czepiam jedynej prawdziwej religii :P

jednakże zarówno dla upominanego jak i dla jego narzeczonej słowa starszyzny były jednoznaczne a intencja została odczytana prawie jak rozkaz.

#26 treacle23

treacle23

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 Postów

Napisano 2009-02-22, godz. 23:24

Chcemy wziac slub koscielny. Ja, bo jestem katoliczka, on bo to szanuje. No i teraz problemik. Jak mam sie dogadac z ksiedzem, co mam przedstawic i jak wyglada ceremonia? Dodam, ze moj narzeczony na dodatek nie jest Polakiem, wiec kolejna trudnosc sie pojawia. Jesli macie doswiadczenia w tym temacie, to prosze o pomoc i z gory dziekuje :) pozdrawiam

#27 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-02-23, godz. 00:13

Kilka informacji znajdziesz tutaj: link
.jb

#28 treacle23

treacle23

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 Postów

Napisano 2009-02-23, godz. 11:13

Dzieki jb. Bardzo przydatne :)

#29 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2009-02-23, godz. 22:02

treacle - Dementor dobrze opisał jak to dokładnie wygląda. Uprzedź partnera jak wygląda spisywanie protokołu przedślubnego i z jakimi pytaniami się zetknie. Unikniecie w ten sposób niespodzianek. Z doświadczenia ("pracowałem" nieco w kancelarii parafialnej) wiem, że niektóre pytania mogą wywołać lekkie zdziwienie ;)

Najwazniejsze jest i tak podpisanie oświadczeń - Ty podpisujesz oświadczenie o odsunięcie ryzyka utraty wiary (mówiąc krótko zobowiązujesz się, że nie przejdziesz na wyznanie męża), a on podpisuje oświadczenie, że szanuje zasady Twojej wiary, pozwoli na katolickie wychowanie dzieci itd.

Dyspensa to w zasadzie formalność - nie znam przypadku, żeby ktoś nie dostał. Czas oczekiwania jest różny - najdłuższy z jakim się spotkałem to ponad 2 tygodnie.

Ważne jest dokładne załatwienie wszystkich papierów - w razie gdyby coś nie wyszło i chciałabyś stwierdzenia nieważności tego małżeństwa (sam fakt, że zawierasz je z nieochrzczonym nie jest podstawą do stwierdzenia nieważności).

#30 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-02-23, godz. 22:05

i 10 zł to kosztuje
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#31 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2009-02-23, godz. 22:20

to tzn co ;)?

#32 treacle23

treacle23

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 6 Postów

Napisano 2009-02-23, godz. 23:33

porada bardzo dobra, moge zaplacic czekiem czy tylko gotowka ?;)

#33 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2009-10-03, godz. 01:20

Badanie przeprowadzone w 2007 roku przez Pew Forum on Religion and Public Life wykazało, że wiele amerykańskich związków jest zawieranych przez osoby różnych wyznań. W grupie ŚJ w związkach ze współwyznawcami było 64% badanych, jest to mniej niż w siedmiu innych badanych grupach. W tym zestawieniu związki świadków Jehowy z katolikami stanowią 6%:


Dołączona grafika

źródło
.jb

#34 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2010-02-06, godz. 02:18

Poniżej kilka dalszych informacji, które odzwierciedlają stanowisko z przeszłości:



Czy należy wykluczyć ze społeczności osobę ochrzczoną, która wzięła ślub w kościele katolickim i podpisała oświadczenie, że będzie się starać wychowywać dzieci na katolików według przepisów kościoła katolickiego?


Jeśli ta osoba wzięła udział w obrzędach religii katolickiej czy w ogóle jakiejś religii fałszywej, to należy ją wykluczyć ze społeczności. Byłby tu bowiem akt bałwochwalstwa polegający na uklęknięciu lub oddaniu pokłonu przed bożyszczem i ołtarzem bądź na innego rodzaju udziale w odstępczych rytuałach religii fałszywej. Zawarcie małżeństwa wobec duchownego bez wdania się w taki kompromis (samo załatwienie formalności ślubnych) byłoby przejawem niedojrzałości, nie stanowiąc podstawy do wykluczenia ze społeczności. W tych krajach, gdzie tylko duchowni są upoważnieni do udzielania ślubów, osoba oddana Bogu może być zmuszona udać się do duchownego o podpisanie aktu ślubu; w żadnym wypadku nie powinna jednak uczestniczyć w obrzędach religijnych. Kto podpisuje oświadczenie, w którym zobowiązuje się wychować swe dzieci w religii fałszywej, ten w rzeczywistości zgadza się wychować je w duchu odstępstwa od prawdziwej wiary i dlatego musi być za to wykluczony ze społeczności. Dopóki dzieci mieszkają razem z oddanymi Bogu rodzicami. dopóty ci słudzy Jehowy muszą czynić wszystko, co tylko mogą, aby ustrzec je od praktykowania jakiegokolwiek rodzaju religii fałszywej, Dzieciom trzeba wpajać zasady czystego wielbienia, a dopiero po osiągnięciu wieku odpowiedzialności będą same decydować o swym postępowaniu. Rodzice jednak, zwłaszcza gdy oboje są w prawdzie, muszą chronić swe dzieci na przykład przed afrykańskimi rytuałami nadawania dojrzałości płciowej czy przed chodzeniem z innymi dziećmi na nabożeństwa kościelne lub inne ceremonie religii fałszywej, w przeciwnym razie bowiem okazaliby, że nie utrzymują swych dzieci w podległości i nie przewodniczą swemu domowi we właściwy sposób. 1 Tym. 3:4, 5.



Czy mogą pozostać sługami w zborze chrześcijańskim rodzice mający (zwyczajowe) prawo decydowania o małżeństwie dzieci, gdy żenią syna lub wydają za mąż córkę za kogoś, kto nie jest oddanym Bogu wierzącym?


Nie. Okazali się bowiem niedojrzałymi chrześcijanami, którzy nie zarządzają należycie swym domem. (l Tym. 3:2-5) W każdym kraju rodzice powinni wychowywać swe dzieci w tym zrozumieniu, że podejmowanie nierównego jarzma z niewiernym jest sprzeczne ze Słowem Jehowy. Gdy w krajach zachodnich dzieci zawierają małżeństwo z niewierzącym po osiągnięciu wieku ustawowego, rodzice nie mają już nad nimi żadnej władzy, mogą jednak wyrazić swoje niezadowolenie z tego związku. Od takich rodziców nie wymaga się zrezygnowania z nadzoru w zborze. (Zobacz art. Strażnicy pt. "Małżeństwo teokratyczne w obcym świecie".

--
źródło: „Zagadnienia Służby Królestwa”
.jb

#35 Unpredictable

Unpredictable

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 49 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2010-03-12, godz. 18:37

Czy ochrzczony świadek jehowy otrzyma zgodę na ślub jednostronny w Kościele Katolickim?

#36 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-03-12, godz. 19:30

nie

#37 Unpredictable

Unpredictable

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 49 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2010-03-12, godz. 19:50

nie


nie ma żadnej możliwości? dlaczego?

#38 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2010-03-13, godz. 01:24

wg nauczania ŚJ katolicka msza jest obrzędem satanicznym. Wg ŚJ uczestnikom mszy tylko "wydaje się" że czczą Jezusa a "naprawdę" czczą diabla.

#39 Unpredictable

Unpredictable

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 49 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2010-03-13, godz. 09:34

wg nauczania ŚJ katolicka msza jest obrzędem satanicznym. Wg ŚJ uczestnikom mszy tylko "wydaje się" że czczą Jezusa a "naprawdę" czczą diabla.



a co z sytuacją, kiedy ŚJ nie ma nic przeciwko? Czy dostałby ewentualną zgodę od biskupa?

Użytkownik Unpredictable edytował ten post 2010-03-13, godz. 09:34


#40 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2010-03-13, godz. 12:24

a co z sytuacją, kiedy ŚJ nie ma nic przeciwko? Czy dostałby ewentualną zgodę od biskupa?

Nie dostanie zadnej zgody. Zostanie wykluczony z organizacji SJ.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych