Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wykształcenie, oficjalny pogląd SJ


  • Please log in to reply
323 replies to this topic

#101 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2005-12-10, godz. 04:59

Zbory same w sobie nie są powołane do istnienia po to, żeby dofinansowywać głosicieli, chociaż wszelkie prywatne inicjatywy bardziej zamożnych braci sa mile widziane.
Jeżeli tak bardzo leży Ci na sercu wspieranie przez zbór poszczególnych osób w dokształcaniu lud dofinansowywaniu to może znasz jakieś kościoły lub związki wyznaniowe, które to robią? Bo mi jakoś żadne do głowy nie przychodzą.
Wiem, wiem... zaraz napiszesz, że to forum tylko o ŚJ i inne kościoły nie mają tu nic do rzeczy. No, ale myślę, że jednak jakiś obiektywizm należy zachować.
A co do organizowania różnych kursów i finansowania ich przez WTS to tak się akurat składa, że WTS inwestuje w swoich pracowników (np. tłumaczy), sponsorując im wielotygodniowe szkolenia za granicą. Oczywiście, że jest to kropla w morzu potrzeb. Jednak nawet w naszym kraju jest tak, że stypendia dostają uczniowie z najlepszymi notami.
Nie mam zamiaru się tu rozwodzić nad słusznością lub brakiem podstaw do wspierania w edukacji biedniejszych ŚJ, jednak zbory w swoim założeniu nie służą promowaniu wykształcenia ale tzw. "biblijnemu programowi wychowawczemu", cokolwiek miałoby to znaczyć.
Co do wspierania osób ze skromnymi dochodami to nie jest tajemnicą, że ŚJ potrafią się wzajemnie wspierać (np. w znaleziemiu komuś pracy - ja jestem tego dowodem), a nawet organizować zbiórki pieniędzy dla osób w ciężkim położeniu (np. w moim zborze zebraliśmy pieniądze dla siostry na operację stawu biodrowego oraz przekazalismy sporo pieniędzy i darów materialnych dla poszkodowanych w powodzi).
Tylko, że prawda jest jak d...a - każdy ma swoją... A punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia :)

Pzdr.


Właśnie o tym samym pisałam do jb na privie: zbory nigdy nie organizowały podobnej pomocy, bo po co? Były przecież od teokratycznego szkolenia, a nie od pomagania. Za to chętnie radziły, by o pomoc zwracać sie do Cezara no i oczywiście do rodziny (oficjalna nauka sJ brzmi tak, ze jeśli ktoś nie jest "wdową" tzn. osobą samotną to na pomoc zboru nie ma co liczyć. Ale nawet jeśli jest "wdową", która ma jakąś rodzinę - dzeci, wnuki, to wg WTS do tej rodziny należy zwracać się w pierwszj kolejności).

Czyli sytuacja wygląda tak: tego szatańskiego świata nie należy popierać, od rodziny "nie w prawdzie" raczej się odizolować, ale jak przychodzi co do czego - po pomoc zwracać się do "tego świata" i rodziny ;)

Owszem, u mnie w zborze chyba też z raz się zdarzyło, ze zebraliśmy pieniądze dla chorego brata czy siostry, ale to są bardzo nieliczne wyjątki - takie akcje.

Przyznaję też, że kiedyś bracia sobie nawzajem pomagali, tylko jak się zostawało bez pracy to i na pomoc poszczególnych głosicieli nie było co liczyć. I nawet nie mam im tego za złe, bo przecież nikogo nie stać, żeby non stop kogoś utrzymywać.
Jedyne co mam im za złe, to fakt, że te same osoby mówią: "nie ucz się", "rzuć pracę" (bo przeszkadza w wywiązywaniu się z "obowiązków teokratycznych"), a potem: "leń", "rzucił pracę", "rzucił szkołę" itp.

Szkolenia dla tłumaczy? A owszem - każde szkolenie WTS chętnie finansuje, o ile służy to ich własnemu interesowi - czyli "wyprodukowaniu" ludzi, którzy pojadą za granicę, żeby głosić, będą tłumaczyć "literaturę" itp.

Mam wrażenie, że jb pytała jednak o szeregowych głosicieli (którym WTS tak chętnie robi z mózgu wodę, żeby się nie uczyć, nie pracować, szkolić "teokratycznie" - cokolwiek to oznacza ;)).

I na koniec rada ode mnie: wybierać zawód, który interesuje daną osobę; jeśli studia wyższe - to wybierać kierunki na renomowanych uczelniach publicznych (gdzie zawsze można się starać o różnego rodzaju stypendia), bo po prywatnych uczelniach co najwyżej będzie się miało piękny tytuł i nic poza tym. Przy wyborze zawodu, oprócz własnych zainteresowań, kierować się zdrowym rozsądkiem i zadać sobie pytanie: czy ja po tym kierunku znajdę pracę?


Pozdr;

#102 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2005-12-12, godz. 09:02

hohohoho... to ja coś zeby wybielić ŚJ ;) córa mojego brata - czyli moja bratanica :) w sobotę ukończyła organizowany przez WTS kurs języka migowego i normalnie proszę ja Was w niedzielę już w Zborze dla głuchoniemych tłumaczyła wykłada biblijnego - nawet nie wiecie jaka byla wczoraj radocha u mnie w domu jak się wszyscy o tym dowiedzieli, chyba prezenta z tej okazji dziadkowie jej kupią <lol> skórzaną opraweczkę na Pismo Święte cy cuś w tym rodzaju ;)
destination: ..::SALSERO::..

#103 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-12, godz. 10:09

eee troche się spóźniła ;-) dawno dawno temu kiedyś w moim zborze tez cos takiego organizowno ;-) co niektóre siostrzycki zrobiły później aplikacje biegłego no i teraz trzepia kase w sądach na Dolnym Śląsku ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#104 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2005-12-12, godz. 10:54

ale chłopie :D ona ma dopiero 14 lat :D więc przyszłość jej się gitowsko klaruje - może jakimś belfrem albo tłumaczem za kasiorkę zostanie i będzie miala źdródełko utrzymania :)
destination: ..::SALSERO::..

#105 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-12-12, godz. 12:56

A to prawda. Zupełnie zapomniałem o kursach "migania". Teraz sobie przypominam, że była wręcz moda, aby zwłaszcza młodzi głosiciele poznali ten język.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#106 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-12, godz. 13:07

ale chłopie :D ona ma dopiero 14 lat :D więc przyszłość jej się gitowsko klaruje - może jakimś belfrem albo tłumaczem za kasiorkę zostanie i będzie miala źdródełko utrzymania :)

;-) chyba że zgłupieje do reszty i wyjedzie gdzieś na Wschód zdobywac rynki zbytu ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#107 2Tm 4,3-4

2Tm 4,3-4

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 87 Postów

Napisano 2005-12-17, godz. 17:01

Jeżeli tak bardzo leży Ci na sercu wspieranie przez zbór poszczególnych osób w dokształcaniu lud dofinansowywaniu to może znasz jakieś kościoły lub związki wyznaniowe, które to robią? Bo mi jakoś żadne do głowy nie przychodzą.


w KRK nawet niektórzy księża organizują na parafiach naukę języka angielskiego, którego uczą sami(nawet było o tym mówione kiedyś w wiadomościach) B)
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."

#108 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2005-12-17, godz. 17:15

No widzisz... chyba se musze w końcu telewizor sprawić, bo tyle ciekawych rzeczy mnie omija ;)

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#109 2Tm 4,3-4

2Tm 4,3-4

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 87 Postów

Napisano 2005-12-17, godz. 17:18

ech..i po co to..
nie było to wczoraj ani przedwczoraj ale lokalnie są takie inicjatywy organizowane..tak ja np przy parafiach są świetlice środowiskowe do których przychodzą wolontariusze którzy pomagają dzieciom, które mają problemy w nauce..tego nie ma w tv, tylko dookoła.. trzeba chcieć widzieć pewne rzeczy :)
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."

#110 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2005-12-17, godz. 17:40

A propos tego dokształcania- baptyści w moim mieście organizuj kursy językowe, wyjazdy za granice, wsyzstko w śmiesznie niskich cenach :)
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#111 2Tm 4,3-4

2Tm 4,3-4

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 87 Postów

Napisano 2005-12-17, godz. 18:31

tak odchodząc od nauki języków..
moja znajoma (śj) bardzo chciała studiować na akademii ekonomicznej i uczyła się w liceum w tym kierunku.. jednak kiedy przyszło składać paiery na studia to ojciec powiedział "nie", bo nie będzie się dorabiać na innych tylko w życiu do wszystkiego trzeba dojść pracą własnych rąk... na co dziewczyna postanowiła ojcu pokazać co może i łamać wszytskie zasady; i tak nie wracała nocami do domu, zaczęła palić, pić, przeklinać, apogeum osiągnęła mówiąc ojcu że idzie do kościoła na Mszę..i poszła.. po wysłuchaniu niedzielnego kazania zaczęła mieć wątpliwości co do nauki WTSu, zobaczyła że były jej wpajane straszne kłamstwa.. ojciec wytrwale modli się do Jehowy o jej nawrócenie (modlitwa jest bardzo owocna, bo dziewczyna przestała wierzyć w to, co WTS przedstawia) :P

ostatecnie studiuje tą swoją upragnioną ekonomię, ale jak długo pomieszka z rodzicami to nie wiadomo... :unsure:
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."

#112 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-12-17, godz. 23:37

2Tm, O, to bardzo budujący przykład. Szkoda, że najczęsiej kończy się na zakazie...
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#113 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2005-12-18, godz. 06:44

ale za o jaki będzie miała szlif wchodzą w zawodowe życie, zuch laska !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#114 2Tm 4,3-4

2Tm 4,3-4

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 87 Postów

Napisano 2005-12-18, godz. 08:17

tak na marginesie to ojciec mógłby się zastanowić nad owocami modlitwy;
skoro on ciągle się tak gorliwie modli o jej nawrócenie, a ona się nawraca przeciw organizacji, to może on jest na złej drodze B)
ale to mała dygresja
"Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć."

#115 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2005-12-18, godz. 11:47

Też sobie o tym pomyślałem. Może jego modlitwa się ziściła, ale podziałała w odwrotny sposób :)
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#116 xylaz

xylaz

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 Postów

Napisano 2005-12-28, godz. 01:49

Przeraża mnie ten artykuł. To jest właśnie to, co nazywam praniem mózgu. Wszystkie informacje w nim zamieszczone sa prawdziwe, ale położony jest ogromny nacisk tylko na jedną strone medalu (dla ściśle określonego celu). W praktyce człowiek odnosi większe szkody jeśli nie ma wykształcenia i nie chodzi tylko o dobra materialne. Wątpie żeby margines społeczny składał się z profesorów, magistrów, inżynierów itp. Ale czytając ten artykuł można dojść do takiego wniosku!

Osobiście uważam że zdobywając wykształcenie człowiek uczy się m.in. samodzielnego myślenia, a to bardzo koliduje z "praniem" jakie otrzymuje się na zebraniach ŚJ. Znacznie łatwiej jest kontrolować ludzi prostych i niewykształconych i moim zdaniem o to sie rozchodzi.

#117 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-01-25, godz. 21:24

5 Dzisiaj sytuacja wygląda podobnie. Jehowa wie, czego potrzebujemy, ci zaś, którzy stawiają sprawy Królestwa na pierwszym miejscu w życiu, a zwłaszcza podejmujący służbę pełnoczasową, żywią podobną ufność, że się o nich zatroszczy (Malachiasza 3:6, 16; 1 Piotra 5:7). Niektórzy rodzice mają jednak w tej sprawie mieszane uczucia. Z jednej strony chcieliby, aby ich dzieci robiły postępy w służbie dla Jehowy i może nawet zajęły się nią pełnoczasowo. Ale z drugiej strony uważają, że ze względu na obecną sytuację ekonomiczną na świecie i kłopoty ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia młody człowiek powinien najpierw zdobyć porządne wykształcenie. Dzięki temu posiądzie niezbędne kwalifikacje, by wykonywać upragnioną pracę lub by w razie potrzeby wykorzystać je w przyszłości. Zdaniem takich rodziców dobre wykształcenie to na ogół wykształcenie wyższe.

5. Jak niektórzy rodzice zapatrują się na zapewnienie Jezusa, że Bóg będzie się troszczył o swych sług?

JAK BRZMI ODPOWIEDŹ NA TO PYTANIE?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#118 Liberal

Liberal

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Postów
  • Gadu-Gadu:3381793
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2006-01-26, godz. 00:14

Podnosze rękę do góry i się zgłaszam.

Rzecz jasna niższe lub wyższe wykształcenie nie stanow w obecnym świecie gwarancji na uzyskanie pracy, natomiast tak jak wynika z innych akapitów jest to sprawa sumienia każdego chrześcijanina. Nie ma nic złego na wyształceniu pozwalającym się utrzymać jeśli ktoś pragnie poświęcić się służbie dla Boga. Z drugiej strony nie ma też nic złego w wykształceniu wyższym. Kwestią jest jedynie to, by świeckie cele lub dążenia nie przysłoniły nam wartości duchowych. Kto słuzy Bogu z czystych pobudek, może liczyć na Jego wsparcie - "Bylem młodziencem i juz sie zestarzalem, lecz nie widzialem prawego, który byłby całkowicie opuszczony, ani jego potomstwa, by szukało chleba" (Ps 37:25). Bóg oczekuje od nas zaufania, a nie szukania rozwiązań swoimi sposobami. I chociaż nie ma nic złego w wyższym wykształceniu, to każdy decyduje o tym sam przed Bogiem. Dziekuje.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#119 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2006-01-26, godz. 05:54

5 Dzisiaj sytuacja wygląda podobnie. Jehowa wie, czego potrzebujemy, ci zaś, którzy stawiają sprawy Królestwa na pierwszym miejscu w życiu, a zwłaszcza podejmujący służbę pełnoczasową, żywią podobną ufność, że się o nich zatroszczy (Malachiasza 3:6, 16; 1 Piotra 5:7).

A mnie zastanawia teraz pytanie: gdzie w Biblii jest powiedziane, że "sprawy Królestwa" to pięć zebrań tygodniowo, skrupulatne przygotowanie sie do tych zebrań, lektura 4 (teraz 3) czasopism miesięcznie, oprócz tego niezliczonej masy książek, broszur, biuletynów, no i "głoszenie" 60, 70, 90 godzin w miesiącu?
Czy pierwsi chrześcijanie mieli pięć zebrań w tygodniu? Czy od rana do wieczora rozpowszechniali jakieś czasopisma?

Kto słuzy Bogu z czystych pobudek, może liczyć na Jego wsparcie - "Bylem młodziencem i juz sie zestarzalem, lecz nie widzialem prawego, który byłby całkowicie opuszczony, ani jego potomstwa, by szukało chleba" (Ps 37:25). Bóg oczekuje od nas zaufania, a nie szukania rozwiązań swoimi sposobami.

A ja widziałam. Widziałam dziecko brata starszego, które się "zajmowało" żebraniem ;)

W firmie moich rodziców pracował jako sprzedawca były misjonarz z terenów z Ukrainy. Szybko się okazało, że jest z nim coś nie tak. Miał zaawansowaną nerwicę i kilka innych dolegliwości które najprawdopodobniej zdyskwalifikowały go jako pioniera na terenach oddalonych. Objawem jego schorzeń był paniczny strach przed najmniejszym negatywnym gestem klienta. On po prostu zaczynał się trząść ze strachu!! Sytuacja o tyle stała się nie zdrowa, że moi rodzice bali się go zwolnić z pracy w obawie, że zrobi sobie coś złego. Ten człowiek potrzebował hospitalizacji. Towarzystwo niestety bardzo szybko zapomniało o swoim wieloletnim, podchodzącym pod czterdziestkę byłym stałym pracowniku. Szybko wyszła na jaw druga prawda. Ten człowiek nie umiał wykonywać żadnego zawodu. Uznał dawno temu, że koniec jest bliski. Naprawdę szkoda mi było tego człowieka.


haha, skąd ja to znam ;) Podobnie było ze mną. Kiedy poszłam do pierwszej pracy, szybko okazało się, że nie umiem nic robić, a każdy kontakt nie tylko z petentem, ale jakimkolwiek człowiekiem budził we mnie paniczny lęk ;) Nie umiałam nie tylko pracować, ale i normalnie funkcjonować wśród ludzi ;)

Reasumując, jesli ktoś chce klepać biedę albo być całe życie na czyimś utrzymaniu, jak najbardziej polecam stosowanie się do tego artykułu ;)


Pozdr;

#120 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-01-26, godz. 08:07

To nie jest bracie Marku odpowiedż na to pytanie.

Może3 ja i niewiele wiem, zgoda, ale na zebraniach byłem i widziałem jak się odpowiada na pytania do tekstu. Nie biega się po akapitach, tylko ściśle trzyma pytania, czasem trochę rozwijając. Im im bardziej pasuje odpowiedź do tekstu tym lepiej. Takich odpowiedzi jak ty udzieliłeś to nie słyszałem. Więć albo mam głupi zbór albo ty juz jesteś za mądry i masz za dużą wiedzę albo podświadomnie dążysz do wypowiedzi osłabiających wpływ niewolnika bo taki wniosek też płynie.

Z mojego zboru tylko brat Władek udzielał szerszych odpowiedzi (no i ja - i były podobne do Twoich) ale trzymał się pytania,

Więć jeszcze raz: jaka jest odpowiedź na to konkretne pytanie.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych