Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Olo.

Odnotowano 1000 pozycji dodanych przez Olo. (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-03-04 )



Sort by                Order  

#64338 dlaczego mam depesje przez s.j?

Napisano przez Olo. on 2007-05-28, godz. 21:05 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

W literaturze medycznej spotkałem się z historią księdza który z podobnych przyczyn musiał zrezygnować z kapłaństwa. Osobiście też słyszałem o przypadkach ŚJ którzy mają podobne problemy. Choroba nie wybiera.



#64662 Imię Boże Jahwe. Czy na pewno nie było go w NT?

Napisano przez Olo. on 2007-05-31, godz. 15:06 w Imię Boże

Jak jednak wyglądała sytuacja w kwestii imienia Bożego w II wieku? Z jakich wariantów Pism ST korzystali wtedy chrześcijanie? Myślę, że są to też ciekawe świadectwa. O ile dostępne nam pisma Ojców Kościoła i Apologetów pochodzą dopiero z III/V wieku w., to jednak są pewne ciekawe fragmenty, które warto by poruszyć. Ponieważ o ile można podejrzewać, że tradycja która mogła usunąć imię Boże z NT, mogła też usunąć je z pozostałych pism wczesnochrześcijańskich, co byłoby konsekwentne i logiczne. O tyle świadectwo które już kiedyś zauważyłem w jednym z takowych pism zdaje się być dość jednoznaczne. Dlatego chciałbym zwrócić Waszą uwagę na wypowiedź Justyna Męczennika (100-165r.), który napisał takie oto słowa w "Dialogu z Żydem Tryfonem" 129:1:

“Kiedy mówi: ‘Spuścił Pan deszcz ognia z strony Pana z nieba’, tedy Słowo Prorocze zaznacza, że jest ich Dwóch, co do liczby: jeden z nich przebywa na ziemi, a zstąpił, by oglądać narzekanie Sodomitów, drugi natomiast przebywa w niebiesiech, a jest Panem również i tego Pana, co zstąpił na ziemię; jako Ojciec i Bóg jest źródłem Jego potęgi, państwa i bóstwa”

Otóż słowa: "Spuścił Pan deszcz ognia z strony Pana z nieba", to parafraza Rdz 14:29. I jak widać z kontekstu będącego komentarzem do tego wersetu u Justyna, najwidoczniej korzystał on z ST ze słowem Pan zamiast tetragramu, bo konsekwentnie rozumie tę wypowiedź jako o dwóch Panach. Nie wnikając w to czy Justyn rozumuje poprawnie, czy też nie, dokładne wczytanie się w jego słowa może nam dać dowód, że około roku 150 chrześcijanie używali (również?) Pism ST bez tetragramu. Co może być pewnym tropem w ustaleniu tradycji okołoapostolskiej dotyczącej owego imienia.



#64865 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-02, godz. 09:37 w Jezus Chrystus

Mirku a kiedy twoim zdaniem zaczął istnieć czas?



#64870 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-02, godz. 10:00 w Jezus Chrystus

nie przyłączam się do Twoich spekulacji, że czas miał swój początek razem ze stworzeniem Wszechświata.

Matuzalem a możesz mi wskazać miejsce gdzie Mirek wyraził taki pogląd. A w między czasie będę czekał na odpowiedź na moje wcześniejsze pytanie skierowane do niego.



#64875 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-02, godz. 10:17 w Jezus Chrystus

Dzięki Matuzalem. Mam więc pytanie do Mirka. Czy chodzi Ci o wszechświat materialny? Czy twoim zdaniem czas zaczął istnieć w momencie zaistnienia świata materialnego? Czy może wcześniej? Może podczas stworzenia świata duchowego? Jeśli oczywiście uważasz, że świat duchowy też został stworzony. Jak to widzisz? kiedy konkretnie powstał czas twoim zdaniem?



#64879 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-02, godz. 11:09 w Jezus Chrystus

Czyli jeśli dobrze rozumiem czas powstał w momencie powstania materialnego wszechświata. Tak?



#64884 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-02, godz. 13:34 w Jezus Chrystus

Rozumiem, że Twoje milczenie, mimo pisania kolejnych postów w tym dziale, potwierdza, że rozumuję poprawnie. Ciekaw jestem więc kiedy twoim zdaniem pojawili się aniołowie. Przed materialnym wszechświatem, czyli przed istnieniem czasu? Czy po powstaniu materialnego wszechświata?



#64921 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-03, godz. 09:32 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Skoro co jakiś czas pojawiają się na forum osoby uskarżające się na powikłania emocjonalne, które mają związek z życiem religijnym, a i wile opracowań porusza problematykę występowania takich zjawisk, chciałbym przeprowadzić krótką ankietę, która być może pozwoli nam szerzej zrozumieć omawiane zagadnienie. A może warto by też porozmawiać na ten temat.



#64940 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-03, godz. 12:44 w Jezus Chrystus

Taka mała dygresja. Jeśli czas jest składową materialnego świata (tzw. czasoprzestrzeń), to zauważmy, że w świetle nauki religijnej mówiącej, iż ten materialny świat kiedyś przestanie istnieć, również i czas przestanie istnieć. A z tym wiążą się pewne implikacje natury teologicznej. Czy wasza linia rozumowania jest na to przygotowana? Ale o tym powiem więcej potem, gdy stanowiska pewnych osób które unikają odpowiedzi zostaną jasno sprecyzowane. Mało tego, czy czas płynie dla osób zmarłych które już są poza materialnym wszechświatem według teorii o duszy nieśmiertelnej? Jak odczuwają czas pomiędzy ich śmiercią a Sądem Ostatecznym? Czy rozumiecie problem?



#64942 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-03, godz. 12:50 w Jezus Chrystus

Ale najwidoczniej czas nie jest atrybutem świata materialnego (tzw. czasoprzestrzeni). Biblia mówi, że szatan wie, iż "ma mało czasu". Jest świadomy jego upływu.



#64945 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-03, godz. 12:58 w Jezus Chrystus

Czy więc twoim zdaniem czas powstał wcześniej niż świat materialny? I nadal będzie istniał po jego końcu?



#64976 Poprzeczna belka krzyża.

Napisano przez Olo. on 2007-06-03, godz. 19:11 w Krzyż czy pal?

Będąc dzisiaj w jednym z centrów handlowych, przeglądnąłem książkę "W poszukiwaniu świętego krzyża". Znalazłem w niej ciekawe świadectwo filozofa Seneki Młodszego który żył od 3r. p.n.e. do 65r. n.e., czyli w czasach Jezusa, a który opisywał po łacinie formy ówczesnego ukrzyżowania. w owej książce napisano takie oto słowa tłumacząc wypowiedź Seneki (cytat podaję z pamięci, jednak z zachowaniem istotnych szczegółów:

Widać tam jednych przybitych do krzyży z głowami do dołu. Innych z genitaliami przybitymi do krzyża. A jeszcze innych z rosportartymi ramionami przybitymi do belki poprzeczej.

Jednego jestem pewien. na pewno tam pisało o belce poprzecznej. Postanowiłem więc odszukać coś więcej na ten temat, jako, że temat krzyża raczej był do tej pory przeze mnie traktowany po macoszemu. Postanowiłem więc poszukać informacji na temat tego świadectwa w Internecie. I otóż rzeczywiście na stronie Brooklyn w artykule "Krzyż czy pal?" mamy obszerniej i wierniej zacytowane świadectwo Seneki. Oto ono:

Widzę tam słupy kaźni [cruces] — jedni na nich zawiśli z głową zwróconą do ziemi, drudzy nawleczeni na pale [stipitem] w ten sposób, że im one przebodły części wstydliwe, inni ramiona rozpostarli na krzyżu [patibulo],
źródło http://brooklyn.org.pl/mmcrux_4.html

Patibulo to zapewne belka poprzeczna. Czy ktoś znający łacinę lub mających dostęp do wiarygodnych i niezależnych ideologicznie w tym temacie źródeł mógłby to potwierdzić, lub zaprzeczyć? Jest to oczywiście ciekawy dowód na to, że Jezus mógł umrzeć właśnie na takim rzymskim krzyżu.



#64977 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-03, godz. 19:20 w Jezus Chrystus

Sebastianie to bardzo ciekawy punkt widzenia. Gdyby dało sie go udowodnić, bo nie wiemy czy czas wchodzi w zakres stworzenia, podobnie jak pusta przestrzeń w której się ono rozszerza, lub zaistniało. Świetnie wyjaśniałoby to odwieczne istnienie Ojca i Syna I Ducha Świętego jako równie wiecznych, mimo, iż zawdzięczający Ojcu swe istnienie. Mało tego odpowiadałoby na dylemat odwiecznej samotności Boga. Chętnie posłucham czegoś więcej na ten temat. Choć wydaje mi się, ze to wykracza poza nasze poznanie i może nam ktoś zarzucić w tym momencie czystą spekulację. Ale warto rozpatrzyć każdą ewentualność.



#65051 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-04, godz. 14:23 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Dlaczego? I co chcesz tym zainsynuować? Narazie wątek jest bardzo ciekawy poznawczo co do ludzkich reakcji w tej materii.



#65052 Mi 5:2

Napisano przez Olo. on 2007-06-04, godz. 14:32 w Jezus Chrystus

Wojtku 37 dlaczego w przeciwieństwie do Sebastiana Andryszczaka uważasz, że egzystencja w niebie jest ponadczasowa.

upływu czasu świadome są dobre anioły, demony, żyjący na ziemi ludzie, dusze ludzkie zbawione i dusze ludzkie potępione.




#65060 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-04, godz. 15:09 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Ale ja pytałem o twą opinię wyrażoną w ten sposób:

ale wypadałoby mieć pojęcie o psychologii i psychiatrii , choć minimalne, żeby tworzyć takie wątki...

Pytam więc dlaczego? I co chcesz zainsynuować?



#65065 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-04, godz. 16:50 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

co dlaczego? dziwi Cie to, że warto mieć wiadomości w temacie w jakim sie wypowiadasz lub go zakładasz?

Czy sugerujesz, że ja nie mam wiedzy na temat zaburzeń emocjonalnych i zboru Świadków Jehowy?



#65072 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-04, godz. 17:23 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

A skąd wiesz, że owe pytania o tym świadczą? Czy masz stosowną wiedzę której rzekomo ja nie mam aby to ocenić? A jeśli tak to jaką? I dlaczego ona jest wystarczająca a moja rzekomo nie jest?



#65080 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-04, godz. 18:29 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Powiem pokrótce tak. Po pierwsze oprócz Waszych zapewnień nie przejawiłyście poszlak omawianej wiedzy. Chcąc jednak dowieść tego wysnujcie pytania które rzekomo miałyby zastąpić moje pytania w sposób fachowy, a zarazem przystępny dla każdego forumowicza. Czekam więc na propozycje pytań które miałyby się waszym zdaniem znaleźć w takiej ankiecie, tak aby była ona poprawna.



#65143 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-05, godz. 15:15 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

A ja sugeruję, że to kolejne "branie pod włos" forumowiczów B) . Nawet jeśli tak nie jest, to masz już wyrobioną markę, Olo ;) .

Bystry z Ciebie facet. I właśnie to u Ciebie cenię. Ludzie zazwyczaj patrzą na to co powierzchowne i oczywiste. Zapominając, że walizka może mieć drugie dno. Ale to się zazwyczaj okazuje na końcu.



#65144 Imię Boże Jahwe. Czy na pewno nie było go w NT?

Napisano przez Olo. on 2007-06-05, godz. 15:33 w Imię Boże

Na forum Biblia w temacie imienia Bożego w odpowiedzi na tezę, że tekst biblijny który nie zawiera tetragramu jest jedynie poprawny i chrześcijaństwo nie fałszowałoby Pism biblijnych i wczesnochrześcijańskich, przeczytałem taką oto ciekawą wypowiedź:

Katoliccy kopisci dopuszczali sie zmian w sporzadzanych przez siebie kopiach swietych Pism. Falszowali takze teksty Ojcow. Tego nie da sie (...) ukryc:

"[Tacjan] Mial sie podobno odwazyc na poprawke niektorych slow apostola, rzekomo dlatego, by sprostowac styl jego wyrazen" (Euzebiusz/HE IV/29:6)

"Procz tego mowi [Dionizy Koryncki] jeszcze o swych wlasnych Listach, ze zostaly sfalszowane: 'Na prosbe braci pisalem Listy. Apostolowie djabelscy przecie domieszali do nich kakol, to i owo z nich usuneli, to znowu do nich cos dodali, Klatwa wisi nad nimi. Nie dziw, ze niektorzy z nich nawet Pisma Panskie falszowac sie odwazyli, skoro takiego zamachu dokonali na inne pisma, jakie tamtym nie dorownuja'" (Euzebiusz/HE IV/23:12)

"[Chrzescijanie] korzystali z Septuaginty, dla ktorej zywili wielki szacunek i w ktorej widzieli wyraz nadchnienia Ducha Swietego. Natomiast nie wahali sie dokonywac przerobek niektorych tekstow, ktore mialy dla nich wieksze teologiczne znaczenie" ("Teologia judeochrzescijanska" Jean Danielou s.115)

"LXX stala sie urzedowa Biblia Kosciola (z wyjatkiem Dn), a chrzescijanie zaczeli wprowadzac do niej chrystologiczne 'retusze' pewnych tekstow" ("Wstep ogolny do Pisma Swietego" Pallotinum s.165)[/quote]


A cytowany powyżej Euzebiusz z Cezarei, to historyk wczesnochrześcijański, żyjący na przełomie III/IV wieku.



#65152 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-05, godz. 16:54 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

nie no po byku sie rozpisałeś, moze w końcu zrobisz nową ankietę?

Ta idealnie spełnia moje zamierzenie. Zaznaczam nie Twoje oczekiwania, lecz mój cel. Ale tak jak powiedziałem drugie dno ukazuje sie zazwyczaj na końcu.



#65154 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-05, godz. 17:05 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Dowiesz się w swoim czasie. ;)



#65155 Onanizm

Napisano przez Olo. on 2007-06-05, godz. 17:24 w Seksualność

Co do głównego wątku.
Tak?
Czy nie?
Dołączona grafika

I wszystko jasne. ;)



#65260 Powikłania emocjonalne.

Napisano przez Olo. on 2007-06-06, godz. 15:00 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

śmieszny jesteś Olo... a ośmieszasz się na własne życzenie :blink:
celowo źle stworzona ankieta jest stymulatorem w przeprowadzanym eksperymencie.... no gratuluje inwencji twórczej :lol:

Tutaj jesteś w błędzie. Najpierw musiałabyś udowodnić, że ankieta jest źle zrobiona. A potem miotać szyderstwa, które obecnie są postawione na tak chwiejnym fundamencie.