Skocz do zawartości


Zdjęcie

jak to z tym swiatłem?


  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1 marta

marta

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 174 Postów

Napisano 2006-10-28, godz. 19:31

hmm. przed chwila rozmawiałam z moja tesciowa zagorzała SJ. twierdzi ona iz tak jak teraz nowe swiatło jest dawane na rózne sprawy: np. odnosnie"pokolenia" czy "krwi" itd... tak samo bog dawał światła na posiadanie zony. najpierw była jedna dla adama potem mogli miec wiecej zon a pozniej znów jezus stwierdził ze tylko jedna. i tak samo jest jeśli chodzi o te różne spojrzenia na chronologie biblijne i proroctwa i ze swiadkowie najpierw mówia tak potem tak - i ze jest to całkiem normalne bo zawsze tak było. co wy na to? :)

#2 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-10-28, godz. 20:16

Aby nie robić bałaganu, pominę kwestię "świateł" z dziedziny moralności (ilość żon) a zajmę się światłem doktrynalnym.

Faktycznie, objawienie Boże dokonywało się stopniowo. Już w Edenie zapowiedziana była jakaś niewiasta, co zgładzi głowę węża. Potem obietnice dane potomstwu Abrahama, ustanowienie narodu izraelskiego, obietnice dane królowi Dawidowi. Na upartego możnaby nazwać to "coraz jaśniejszym światłem nt. Mesjasza"

Jednak porównywanie stopniowego objawienia biblijnego do chwiejności strażnicowych świateł jest nieuprawnione, z dwóch powodów:

1) w Biblii nowe światło nigdy nie zaprzeczało staremu.
2) objawienie jest już zakończone i obecnie Bóg nie objawia swoim sługom nowych prawd wiary

#3 omyk

omyk

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 96 Postów

Napisano 2006-10-28, godz. 20:29

Ostatnio rozmawialam ze znajoma, ktora jest swiadkiem o tej elektryce - swiatelkach.
Zafascynowana postem ktoregos z forumowiczow w innym temacie (dot. nowego swiatla w sprawie krwi), postanowilam sama sprawdzic, jak podziala pytanie typu 'a co, jezeli 5 lat po smierci twojego dziecka z powodu braku transfuzji, "Jehowa da" nowe swiatlo i transfuzja bedzie ok?'...
Odpowiedz brzmiala, ze nigdy w historii nie bylo tak radykalnych zmian, poprzez nowe swiatlo, poniewaz Jehowa jest Bogiem dobrym i delikatnym. Przypominajac jej kilka zmian ze 'starego' na 'nowe swiatlo', ktore byly bardzo radykalne (w tym tez poprzednia zmiane, w konsekwencji ktorej zakazano transfuzji), wprawilam ja w niemale zaklopotanie. Stwierdzila tylko, ze musi sie dowiedziec w zborze 'jak to jest' ;P
Tak to juz jest, w naukach Swiadkow Jehowy zmiany sa o 180 stopni, natomiast jak wiemy, Bog jest niezmienny, a swoja nauke objawia to prawda - stopniowo, ale nigdy nie 'zawraca' z drogi, ktora wczesniej nam ukazal (tak jak Jezus nie przyszedl zniesc, ale wypelnic Prawo i zapowiedzi prorokow). Przeciwnie - ukazuje nam swoje zamierzenia coraz glebiej i nigdy nie zmienia swych nauk, bo jest niezmienny i nigdy nie przedstawia nam falszywej nauki - bo nie jest ojcem klamstwa. Jezeli ktos przedstawia nauke, ktora jest zmienna (w dodatku nie usprawiedliwia sie pomylka - wszak bladzic to rzecz ludzka - lecz 'nowym swiatlem' od Boga, czyniac z Niego klamce), i wmawia samemu sobie, wszystkim dookola i stara sie wmowic nawet Bogu, ze ta nauka pochodzi od Niego - jest on dzieckiem, lecz nie Bozym, ale ojca klamstwa.
Dlatego ja, dziekujac Bogu za to, ze moge kroczyc w zyciu jasna (choc nie latwa) droga niezmiennej prawdy, a nie ciemnymi zakamarkami, gdzie prawda zdaje sie zalezec od wlasnej interpretacji, ktora zmienia sie razem z pora nocy, powtorze slowa z Ksiegi Izajasza:
"Panie, Tyś Bogiem moim!
Sławić Cię będę i wielbić Twe imię,
bo dokonałeś przedziwnych zamierzeń
z dawna powziętych, niezmiennych, prawdziwych"

Użytkownik omyk edytował ten post 2006-10-28, godz. 20:32

Rz 9,5 - "Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen."

jestem katoliczka :)

#4 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-28, godz. 21:24

hmm. przed chwila rozmawiałam z moja tesciowa zagorzała SJ. twierdzi ona iz tak jak teraz nowe swiatło jest dawane na rózne sprawy: np. odnosnie"pokolenia" czy "krwi" itd... tak samo bog dawał światła na posiadanie zony. najpierw była jedna dla adama potem mogli miec wiecej zon a pozniej znów jezus stwierdził ze tylko jedna. i tak samo jest jeśli chodzi o te różne spojrzenia na chronologie biblijne i proroctwa i ze swiadkowie najpierw mówia tak potem tak - i ze jest to całkiem normalne bo zawsze tak było. co wy na to? :)

A gdzie w Biblii pisze, że Bóg dał nowe światło na wielożeństwo? :blink:

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#5 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-28, godz. 21:35

Sebastianie,

1) w Biblii nowe światło nigdy nie zaprzeczało staremu.


Oczywiście. Jednak niekiedy bazując na "starym świetle" jak to nazwałeś ludzie wyciągali niedokładne lub błędne wnioski (vide uczniowie Jezusa i ich pogląd na rolę Mesjasza i jego królestwo).

2) objawienie jest już zakończone i obecnie Bóg nie objawia swoim sługom nowych prawd wiary


Kiedy ten proces dobiegł końca? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

#6 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-10-28, godz. 21:55

twierdzę tak, bo obecnie nie są już objawiane nowe księgi.

#7 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-28, godz. 22:17

twierdzę tak, bo obecnie nie są już objawiane nowe księgi.


Czyli Bóg za pomocą swojego ducha nie oddziałuje już na ludzi, aby coraz lepiej rozumieli pewne prawdy?

#8 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-10-28, godz. 22:18

Sebastian objawienie trwa i się rozwija, choćby przez to ,że w momencie gdy nastanie koniec ludzie zrozumieją apokalipse, may tez objawienie prywatne itd. Oczywiście podstawa zostałą objawiona i jest nie zmienna

Matuzalem, co mają oznaczac Twoje słowa? Sugerujesz ,że Bóg objawia prawdy natchnione niewolnikowi?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#9 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-28, godz. 22:19

Matuzalem, co mają oznaczac Twoje słowa? Sugerujesz ,że Bóg objawia prawdy natchnione niewolnikowi?


Nie, nie uważam, że "Bóg objawia prawdy natchnione niewolnikowi".

#10 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-10-28, godz. 22:22

Czyli KRK uważa iż Bóg poprzez ducha św wyjasnia pisma kościołowi, protestanci uwązają ,że bóg poprzez Ducha św wyjasnia kazdemu członkowi kościołą Pisma a Świadkwoie Jehowy, uwazają iż Bóg wyjasnia Pisma niewolnikowi, tak?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#11 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-28, godz. 22:25

. Jezeli ktos przedstawia nauke, ktora jest zmienna (w dodatku nie usprawiedliwia sie pomylka - wszak bladzic to rzecz ludzka - lecz 'nowym swiatlem' od Boga, czyniac z Niego klamce),


W wielu wypowiedziach (m.in. tak jak w powyższym cytatacie) przewija się błędne twierdzenie, że świadkowie uważają, że "Bóg zsyła nowe światło". Świadkowie czegoś takiego absolutnie nie twierdzą.

#12 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-10-28, godz. 22:29

Twierdzą. Ja to słyszałem. Słyszałem na własne uszy słowa, Bóg daje lepsze, dokładniejsze zrozumienie.

Użytkownik Artur Schwacher edytował ten post 2006-10-28, godz. 22:29

To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#13 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-28, godz. 22:30

Czyli KRK uważa iż Bóg poprzez ducha św wyjasnia pisma kościołowi, protestanci uwązają ,że bóg poprzez Ducha św wyjasnia kazdemu członkowi kościołą Pisma a Świadkwoie Jehowy, uwazają iż Bóg wyjasnia Pisma niewolnikowi, tak?


Świadkowie nie uważają, że "Bóg wyjaśnia Pisma niewolnikowi".

#14 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-10-28, godz. 22:31

To co uważają?
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#15 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-28, godz. 22:34

Twierdzą. Ja to słyszałem. Słyszałem na własne uszy słowa, Bóg daje lepsze, dokładniejsze zrozumienie.


No bo to akurat twierdzą, że Bóg z czasem daje swoim sługom we wielu sprawach lepsze, dokładniejsze zrozumienie.

Nie oznacza to jednak, że "Bóg zsyła nowe światło" tak jak to rozumie i przedstawia Omyk i inni komentujący na tym forum.

#16 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-28, godz. 22:46

To co uważają?


Uważają, że Bóg udziela swojego ducha każdemu, kto o niego prosi. Uważają też, że człowiek nie jest nieomylny, nawet jeśli prosił o ducha i Bóg go wysłuchał.

Jeśli zaś pytasz się o "niewolnika", to świadkowie uważają, że jest to grupa ludzi, która ze szczerych pobudek bada Biblię, wierząc też w to, że Bóg używa prawidłowo rozpoznanych przez nich prawd, aby pouczać ludzi na całej ziemi, po to żeby ludzie mogli go lepiej poznać i się do Niego zbliżać.

#17 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-10-29, godz. 07:35

Uważają, że Bóg udziela swojego ducha każdemu, kto o niego prosi. Uważają też, że człowiek nie jest nieomylny, nawet jeśli prosił o ducha i Bóg go wysłuchał.

Jeśli zaś pytasz się o "niewolnika", to świadkowie uważają, że jest to grupa ludzi, która ze szczerych pobudek bada Biblię, wierząc też w to, że Bóg używa prawidłowo rozpoznanych przez nich prawd, aby pouczać ludzi na całej ziemi, po to żeby ludzie mogli go lepiej poznać i się do Niego zbliżać.


Matuzalemie, to jedna z interpretacji, moim zdaniem zresztą trochę naciągana. Można też powiedzieć, że ŚJ uważają, że w odpowiednim czasie Bóg zsyła "niewolnikowi" właściwe zrozumienie na kwestie nauk czy proroctw biblijnych, a po ogłoszeniu zmiany przez niewolnika, wszyscy muszą się do niej dostosować. Jeżeli ktoś nie akceptuje w swym umyśle "aktualnego zrozumienia" i waży się myśleć inaczej niż mówi oficjalna wykładnia "kanału", to naraża się na potępienie a nawet wykluczenie, jeżeli będzie się upierał przy "niezależnym myśleniu".

Wg mnie twierdzenie iż świadkowie uważają, że "Bóg zsyła nowe światło" jest prawdziwe.

Użytkownik Fly edytował ten post 2006-10-29, godz. 07:36


#18 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2006-10-29, godz. 08:49

Słuszna uwaga.

Przypominam także, że są nauki tak zmieniane iż trudno nazwać to lepszym zrozumieniem lub rozwinięciem zrozumienia, Jest to inne zrozumienie lub nawet przeciwstawne zrozumienie.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#19 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-10-29, godz. 09:38

Kwestia, którą poruszył Fly, jest kluczowa - światło światłem, może się zmieniać rozumienie, pojmowanie itp. Problem jednak w tym, że owo nowe rozumienie obowiązuje na zasadzie DYREKTYWY. Nie ma z nim dyskusji. Co więcej, sami świadkowie przygaszają "stare światła", wycofując np. z obiegu nieuaktualnione publikacje.

Nikt nie kwestionuje, również wśród SJ, omylności CK. Tylko że: 1. nie wolno na temat omylności zbyt wiele prawić ("duch buntu"); 2. za ludzką omylność płacą inni ludzie, przymuszani do akceptacji coraz to nowych "błysków".
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#20 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-10-29, godz. 11:29

Niezależnie od tego, czy ŚJ twierdzą, że Bóg "zsyła" nowe światło, czy go "nie zsyła", ma ono dwie cechy charakterystyczne:

1) jest bezwzględnie obowiązujące
2) ciało kierownicze uchyla się od odpowiedzialności za treść i skutki tego światła

Druga ciekawa kwestia, to podany przez Matuzalema sposób dochodzenia do tego światła.
Jeśli dobrze zrozumiałem (w razie czego Matuzalem mnie poprawi), człowiek prosi, a Bóg wysłuchuje prośbę, ale światło nawet po wysłuchaniu modlitwy, nadal jest ułomne i obarczone ludzkimi słabościami.

Jezus pyta retorycznie: gdy syn prosi cię o rybę, czy podasz mu węża?
Niestety, wg ŚJ, syn może ojca prosić o auto i może dostać auto, ale z bombą w środku.
Mój wniosek (sami oceńcie czy słuszny) jest taki, że głoszenie omylnego światła pochodzącego od Boga, podważa zaufanie do tegoż Boga.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych