Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mk 2:28 - KYRIOS bez rodzajnika


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#21 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-11, godz. 22:17

Głosili, że Pan Jezus był zrodzony przed wszelkim stworzeniem, odrębny od Boga ale także odrębny od stworzenia.

I głoszą nadal: 3. Jezus Chrystus jest Jednorodzonym Synem Bożym oraz Zbawicielem Świata. Przez Niego i dla Niego Bóg stworzył wszystkie rzeczy. Jest Istotą Duchową - zrodzony przez Ojca, dziedziczy Naturę Bożą, dlatego nazwany jest Bogiem. Podporządkowany Ojcu, któremu poddany zostaje na zawsze. Tyle, że to binitarianizm, a nie unitarianizm... Odnośnie subordacjonizmu to wersety, które rzekomo tego nauczają wskazują na czas przyszły, nie teraźniejszy.
Dołączona grafika

#22 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-12, godz. 06:47

A to akurat credo chyba KChDSu. Nie sądzą by byli oni reprezentatywni dla wszystkich zwolenników poglądów zrodzenia Syna. Jeśli zaś chodzi o subordynacjonizm, pozwolę sobie mieć inne zdanie. Pismo jasno uczy kto jest teraz głową kogo.

#23 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-12, godz. 08:34

Nie sądzą by byli oni reprezentatywni dla wszystkich zwolenników poglądów zrodzenia Syna.

Obecnie tylko ŚJ nauczają, że Syn zaistniał przez stworzenie.

Jeśli zaś chodzi o subordynacjonizm, pozwolę sobie mieć inne zdanie.

„Albowiem Bóg "podporządkował wszystko pod jego stopy". Ale gdy mówi, iż 'wszystko zostało podporządkowane', jest oczywiste, że z wyjątkiem tego, który mu wszystko podporządkował. A gdy już wszystko będzie mu podporządkowane, wtedy również sam Syn podporządkuje się temu, który mu wszystko podporządkował, tak by Bóg był wszystkim dla każdego.” 1 Kor 15:27-28

Pismo jasno uczy kto jest teraz głową kogo.

1 Kor 11,3?

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-06-12, godz. 08:41

Dołączona grafika

#24 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-12, godz. 13:48

Obecnie tylko ŚJ nauczają, że Syn zaistniał przez stworzenie.


Nie, nie tylko.

„Albowiem Bóg "podporządkował wszystko pod jego stopy". Ale gdy mówi, iż 'wszystko zostało podporządkowane', jest oczywiste, że z wyjątkiem tego, który mu wszystko podporządkował. A gdy już wszystko będzie mu podporządkowane, wtedy również sam Syn podporządkuje się temu, który mu wszystko podporządkował, tak by Bóg był wszystkim dla każdego.” 1 Kor 15:27-28


Wydaje mi się, że nie chodzi tutaj o podporządkowanie we wszystkich aspektach, tylko o pewien jego aspekt. Zwłaszcza w kontekście:

1 Kor 11,3?


O właśnie, w kontekście tego.

#25 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-12, godz. 14:36

Nie, nie tylko.

Chodziło mi o kontynuatorów russelizmu. Czy ktoś jeszcze grupowo głosi arianizm?

Wydaje mi się, że nie chodzi tutaj o podporządkowanie we wszystkich aspektach, tylko o pewien jego aspekt.

W rozdz. 11 jest mowa o braniu przykładu z ziemskiej służby Chrystusa (patrz kontekst od w. 1) a rozdz. 15 to przedstawienie Jego władzy królewskiej w czasie teraźniejszym.
P.S. Podobnie rzecz ma się z Modlitwą Pańską. Wpierw "Ojczcze nasz", ale po wniebowstąpieniu już w imię Jezusa Jana 16,23-28

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-06-12, godz. 14:47

Dołączona grafika

#26 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-12, godz. 14:39

Tekst jest prosty: głową żony jest mąż, męża Chrystus a Chrystusa Bóg.

#27 obrońca wiary

obrońca wiary

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 48 Postów

Napisano 2007-06-12, godz. 17:02

ale także subordynacjonizm może byc rozpatrywany w dwóch kategoriach
- ontyczna niższość Syna, który z istoty musi byc podporządkowany Ojcu
- wyższość Ojca nad Synem nie wynika z istoty ale z woli podporządkowania się Syna Ojcu

Pytanie jest czy Syn ma inną istotę czy też ma tą samą a jego podporządkowanie wynika z woli!

Ten drugi pyt jest do dziś obecny w Chrystologii prawosławnej czyli sławetny monarchianizm, przejęty z pewnymi zmianami od Orygenesa, ale bazujący nie na rozróżnieniu istoty Ojca od Syna co na autorytecie Ojca nad Synem.... ja to tak przynajmniej rozumiem.
"Dominus noster Christus veritatem se, non consuetudinem cognominavit"
- Tertulian

christianos.pl

#28 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-12, godz. 17:18

ale także subordynacjonizm może byc rozpatrywany w dwóch kategoriach
- ontyczna niższość Syna, który z istoty musi byc podporządkowany Ojcu
- wyższość Ojca nad Synem nie wynika z istoty ale z woli podporządkowania się Syna Ojcu


Ok, wiem. Mnie bardziej interesuje w tym miejscu problem czy Pan Jezus jest podporządkowany Ojcu. I dostrzegam, że jest. To "czuć" w całym Nowym Testamencie.

#29 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-06-12, godz. 17:27

Jest różnica pomiędzy nazwaniem kogoś "ojcem" i "swoim ojcem". To proste.

Właśnie, szkoda tylko, że nie wyciągasz z tego odpowiednich wniosków. <_<


Ok, wiem. Mnie bardziej interesuje w tym miejscu problem czy Pan Jezus jest podporządkowany Ojcu. I dostrzegam, że jest. To "czuć" w całym Nowym Testamencie.

W całym Nowym Testamencie "czuć" też, że żona jest podporządkowana (funkcjonalnie) mężowi, ale jednak jest jemu (ontologicznie) równa, tak jak człowiek człowiekowi. :D

Ciekawe, że nikt kobiety człowieczeństwa z tego powodu nie pozbawia, tak jak odbiera bóstwo Jezusowi. A przecież jest to ten sam werset.

1Kor 11:3 NS „Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.”

A więc widac, że chodzi w nim o nierówność natury funkcjonalnej a nie ontologicznej. :P

Użytkownik mirek edytował ten post 2007-06-12, godz. 22:41

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#30 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-06-12, godz. 17:56

Ok, wiem. Mnie bardziej interesuje w tym miejscu problem czy Pan Jezus jest podporządkowany Ojcu. I dostrzegam, że jest. To "czuć" w całym Nowym Testamencie.

Areczku, wszystko zależy od wrażliwości powonienia:).

J 5:18 Bw „Dlatego też Żydzi tym usilniej starali się o to, aby go zabić, bo nie tylko łamał sabat, lecz także Boga nazywał własnym Ojcem, i siebie czynił równym Bogu.”

J 12:45 Bw „Kto mnie widzi, widzi tego, który mnie posłał.”

J 14:7-10 Bw „Gdybyście byli mnie poznali i Ojca mego byście znali; odtąd go znacie i widzieliście go.(8) Rzekł mu Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a wystarczy nam.(9) Odpowiedział mu Jezus: Tak długo jestem z wami i nie poznałeś mnie, Filipie? Kto mnie widział, widział Ojca; jak możesz mówić: Pokaż nam Ojca?(10) Czy nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie? Słowa, które do was mówię, nie od siebie mówię, ale Ojciec, który jest we mnie, wykonuje dzieła swoje.”


1J 5:20 Bw „Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym.”


Drogi Arku, te i wiele innych wersetów "pachnie" troszkę inaczej.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#31 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-12, godz. 20:06

Tekst jest prosty: głową żony jest mąż, męża Chrystus a Chrystusa Bóg.

I nieco obszerniejszy: „Stańcie się naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa. A chwalę was, ponieważ we wszystkim o mnie pamiętacie i mocno trzymacie się tradycji, jak wam je przekazałem. Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.” (1Kor 11:1-3)


W całym Nowym Testamencie "czuć" też, że żona jest podporządkowana (funkcjonalnie) mężowi, ale jednak jest jemu (ontologicznie) równa, tak jak człowiek człowiekowi. :D

Ciekawe, że nikt kobiecie człowieczeństwa z tego powodu nie odbiera, tak jak bóstwo Jezusowi. A przecież jest to ten sam werset.

1Kor 11:3 NS „Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.”

A więc widac, że chodzi w nim o nierówność natury funkcjonalnej a nie ontologicznej. :P

AMEN


Ok, wiem. Mnie bardziej interesuje w tym miejscu problem czy Pan Jezus jest podporządkowany Ojcu. I dostrzegam, że jest. To "czuć" w całym Nowym Testamencie.

„Albowiem Bóg "podporządkował wszystko pod jego stopy". Ale gdy mówi, iż 'wszystko zostało podporządkowane', jest oczywiste, że z wyjątkiem tego, który mu wszystko podporządkował. A gdy już wszystko będzie mu podporządkowane, wtedy również sam Syn podporządkuje się temu, który mu wszystko podporządkował, tak by Bóg był wszystkim dla każdego.” (1 Kor 15:27-28)


Dołączona grafika

#32 obrońca wiary

obrońca wiary

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 48 Postów

Napisano 2007-06-12, godz. 20:29

ja w "NT" widzę UNIŻENIE się i PODPORZĄDKOWANIE Syna Ojcu. Ale to wynika z WOLI Syna a nie z NAKAZU Ojca.

więc moim zdaniem nie problemem jest ousia lecz thelo, czyli nie Istota ale wola.
"Dominus noster Christus veritatem se, non consuetudinem cognominavit"
- Tertulian

christianos.pl

#33 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-12, godz. 20:32

Tekst jest prosty: głową żony jest mąż, męża Chrystus a Chrystusa Bóg.


Wiadomo, że Jezus w ludzkiej naturze jest niższy od swego Ojca. Pamiętajmy też, że Jezus ma dwie natury, Bóg (zrodzony z Ojca przed wszystkimi wiekami) i człowiek (zrodzony z Maryi w czasie).

Czy żona w swej naturze jest niższa od męża?

#34 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-12, godz. 20:56

Ale mnie naprawdę nie interesuje czy Paweł pisał o poddaństwie Syna ontologicznym czy funkcjonalnym :). Szczerze powiedziawszy, to w ogóle nie sądzę, by rozmyślał takimi kategoriami ani w ogóle by słyszał o takowym rozróżnieniu. Prosty tekst mówiący o hierarchii autorytetu: Bóg - Chrystus - mąż - żona.

Ps
Dosieńko droga :). Jeśli w NT nie widzisz tego kto z dwóch istot stoi w hierarchii wyżej, to mi nic do tego :). Twoja wiara, Twoje decyzje, Twoje wybory. Pozdrawiam również cieplutko :).

Użytkownik Arek Wiśniewski edytował ten post 2007-06-12, godz. 20:57


#35 Matuzalem

Matuzalem

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 803 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-12, godz. 22:41

W całym Nowym Testamencie "czuć" też, że żona jest podporządkowana (funkcjonalnie) mężowi, ale jednak jest jemu (ontologicznie) równa, tak jak człowiek człowiekowi. :D

.

W całej tej dyskusji trynitarno-nietrynitarnej nie tyle rozchodzi się chyba o ontologiczną równość co o ontologiczną tożsamość. Ja i Ty jesteśmy ontologicznie równi, ale NIE jesteśmy ontologicznie tożsami. (Możemy być ontologicznie równi, ale nierówni funkcjonalnie, pytanie raczej - czy możemy być ontologicznie tożsami jednak funkcjonalnie nierówni.)

Inaczej: jeśli istnieje funkcjonalna nierówność, to czy nie zachodzi konieczność odrębności bytowej?

Ciekawe, że nikt kobiecie człowieczeństwa z tego powodu nie odbiera, tak jak bóstwo Jezusowi. A przecież jest to ten sam werset.


Kto niby odbiera bóstwo Jezusowi? Arek czy ja? :)

1Kor 11:3 NS „Ale chcę, byście wiedzieli, że głową każdego mężczyzny jest Chrystus, a głową kobiety jest mężczyzna, a głową Chrystusa jest Bóg.”
A więc widac, że chodzi w nim o nierówność natury funkcjonalnej a nie ontologicznej.


No i spoko. Jak są nierówni funkcjonalnie to są jednocześnie różni bytowo i nie ma powodu popadać w jakieś desperackie teorie o odrębnych osobach, które nie są odrębnymi bytami. Głową Chrystusa jest Bóg. Chrystus jest odrębny od Boga, chyba że sam jest swoją głową.

Użytkownik Matuzalem edytował ten post 2007-06-12, godz. 22:44


#36 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-12, godz. 23:56

Głową Chrystusa jest Bóg.

Nikt tego nie zakwestionował, ani nie wspominał o Trójcy...
Dołączona grafika

#37 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-13, godz. 00:24

Wydaje mi się, że nie chodzi tutaj o podporządkowanie we wszystkich aspektach, tylko o pewien jego aspekt.

Mnie bardziej interesuje w tym miejscu problem czy Pan Jezus jest podporządkowany Ojcu.

Ale mnie naprawdę nie interesuje czy Paweł pisał o poddaństwie Syna ontologicznym czy funkcjonalnym :)

Dołączona grafika

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-06-13, godz. 01:17

Dołączona grafika

#38 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-13, godz. 08:26

Nikt tego nie zakwestionował, ani nie wspominał o Trójcy...


A czy ten tekst przeczy nauce o Trójcy Świętej?

Jeśli w NT nie widzisz tego kto z dwóch istot stoi w hierarchii wyżej, to mi nic do tego


Na czym ta "hierarchia" ma polegać?

#39 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-13, godz. 10:43

A czy ten tekst przeczy nauce o Trójcy Świętej?

Jeśli używa się takie fragmenty wyrywkowo, ale czytając całość tekstów biblijnych, to boskość Jezusa, bądź osobowość Ducha zakwestionować może tylko ignorant.
Dołączona grafika

#40 ariel

ariel

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 554 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-13, godz. 11:50

Dołączona grafika


QUOTE(Arek Wiśniewski @ 2007-06-12 15:48)
Wydaje mi się, że nie chodzi tutaj o podporządkowanie we wszystkich aspektach, tylko o pewien jego aspekt.
QUOTE(Arek Wiśniewski @ 2007-06-12 19:18)
Mnie bardziej interesuje w tym miejscu problem czy Pan Jezus jest podporządkowany Ojcu.
QUOTE(Arek Wiśniewski @ 2007-06-12 22:56)
Ale mnie naprawdę nie interesuje czy Paweł pisał o poddaństwie Syna ontologicznym czy funkcjonalnym



Komiks nawet zabawny, tylko nijak ma się do tego co napisalem :). Pierwszy mój tekst komentuje 15 rozdzial listu do Koryntian. Drugi i trzeci dotyczy 11 rozdzialu. Drugi nie wyklucza się z trzecim, ponieważ:
1) Kwestia, która mnie interesuje dotyczy tego czy Pan Jezus jest podporządkowany Bogu a nie tego czy to podporządkowanie jest ontyczne czy funkcjonalne. Innymi slowy, bardziej zwracam uwagę na fakt podporządkowania, pomijając kwestię jego rodzaju. To jest dość jasno sformulowane w moich wypowiedziach. No ale może tylko ignoranci umieją czytać ze zrozumieniem ;).

Użytkownik Arek Wiśniewski edytował ten post 2007-06-13, godz. 12:19





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych