Skocz do zawartości


Zdjęcie

Były ŚJ mówi o Trójcy!!!


  • Please log in to reply
597 replies to this topic

#221 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-20, godz. 18:34

wow
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#222 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-02-21, godz. 21:57

Mirku,
Może być. Tylko co wówczas oznacza twierdzenie, że jest jeden? Czy to oznacza, że te trzy osoby mają jedną naturę, czy coś więcej?


Trzy osoby mają jedną i tę samą naturę.

#223 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2007-04-05, godz. 20:32

Ostatnio spotkałem się z porównaniem Trójcy Świętej do słońca.
Patrząc w niebo widzimy jedno słońce. Do "podtrzymania" życia na ziemi potrzebne jest jednak światło przez nie wydzielane i ciepło.
A kto wytworzy światło i ciepło jak nie Słońce??
Bóg Ojciec jest całym słońcem, Bóg Jezus to światło, a Bóg Duch Święty to ciepło.
Do tego, aby żyć potrzebne nam są wszystkie trzy "elementy". Wierząc w Boga, musisz wierzyć i w Ojca, i w Syna, i w Ducha Świętego.
Ojciec działa przez Syna za pośrednictwem Ducha Świętego.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#224 MichałA

MichałA

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 59 Postów

Napisano 2007-04-06, godz. 08:22

Z całym szacunkiem,

Uważam, że przykład ze słońcem jest chybiony, żeby nie powiedzieć infantylny ;) .
Symbolu słońca używa sie także w stosunku do Chrystusa ( Ew.Łuk 1,78, Mal.3,20 ).

Zdecydujmy sie kto jest kim?

Michu

#225 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-07, godz. 06:17

To straszne jak ludzie potrzebują brac "rzeczy nza rozum",i wszystko próbują sobie jakoś wyjaśnic i porównać.Wiele jest spraw,które można wziąc tylko"na wiarę".Jeśli wszystko sprowadzimy do kwestii pojęcia rozumowego,to wiara w życiu nie będzie nam potrzebna.A przecież Pismo św. mówi:bez wiary nie można podobać się Bogu.Nie potrzebujesz w życiu kierować się wiarą - nie nazywaj się człowiekiem wierzącym.

#226 MoaB

MoaB

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 Postów

Napisano 2007-06-20, godz. 11:10

mirku gratuluję i dziękuję,

wczoraj kilka godzin siedziałem i czytałem wszystkie posty w tym temacie.. skończyłem grubo po północy..
wiele treści, wiele myśli.. i to w tak trudnych tematach jak Trójca Święta, Duch Święty..

chciałem tylko dać znać (bo widzę, że wątek stanął w miejscu) że nawet dziś rodzi swój mały owoc..

a że dobrze jest, żeby takie rozmowy, treści miały rzeczywiste odniesienie do modlitwy, Pisma św., na dobranoc siegnąłem po fragment Rz8,26, który pojawił się w jednym z postów, a który kiedyś mnie mocno zastanowił i poruszył, a teraz była okazja by do niego wrócić..

Kamil

#227 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-20, godz. 19:39

spotkałem się z czymś takim, na pozdrowienie "niech będzie pochwalony Jezus Chrystus" sJ odpowiedział - Jezus został raz pochwalony i więcej nie trzeba.

A ja dzisiaj usłyszałem, że "imiębożeważniejsze"...
Dołączona grafika

#228 arth

arth

    Site Admin

  • Członkowie
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 Postów

Napisano 2007-06-29, godz. 10:54

Witam!
Moj brat jest ŚJ. Ostatnio czesto rozpoczyna dyskusje na tematy zwiazane z Biblia, po kilku takich rozmowach zdalem sobie bolesnie sprawe ze mam niewiele do powiedzenia o wierze w ktorej sie wychowywalem.Co wiecej, zasial on w moim sercu wiele watpliwosci. Po ktorejs z kolei dyskusji stwierdzilem, ze sam zaczne czytac i analizowac Pismo. Szukalem tez stron i grup dyskusyjnych poruszajacych taka tematyke. Tak trafilem tutaj.

Przez wiele dni przegladalem forum w poszukiwaniu odpowiedzi i aby uspokoic serce. W tym miejscu chcialem podziekowac mirkowi , jego starania sprawily, ze zaczynam rozumiec nauke KRK o Trójcy Świętej a jednoczesnie chce nadal zglebiac pismo i poznawac mojego Boga.

Raz jeszcze dziekuje!
Artur

#229 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-30, godz. 00:21

Szukalem tez stron i grup dyskusyjnych poruszajacych taka tematyke.

Katolicki Serwis Apologetyczny
Dołączona grafika

#230 ARCHE

ARCHE

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 23 Postów

Napisano 2007-06-30, godz. 13:20

mirek napisał:

O

statnio spotkałem się z porównaniem Trójcy Świętej do słońca.
Patrząc w niebo widzimy jedno słońce. Do "podtrzymania" życia na ziemi potrzebne jest jednak światło przez nie wydzielane i ciepło.
A kto wytworzy światło i ciepło jak nie Słońce??
Bóg Ojciec jest całym słońcem, Bóg Jezus to światło, a Bóg Duch Święty to ciepło.
Do tego, aby żyć potrzebne nam są wszystkie trzy "elementy". Wierząc w Boga, musisz wierzyć i w Ojca, i w Syna, i w Ducha Świętego.
Ojciec działa przez Syna za pośrednictwem Ducha Świętego.



Mirku, piękne porównanie, jednak sam z niego widzisz, że ,słońce właściwe' to Ojciec. Ojciec jest więc ,Bogiem, TYM Bogiem' (por Jana 1:1). Ojciec jest w taki sposób Bogiem, w jaki NIKT INNY. Czy trzeba wierzyć w trójcę, aby tę koncpecję stosować do Boga? Jeżeli Jezus jest Synem Boga i Jego Słowem a Duch wpływem Boga na ludzi to tak samo odzwierciedla to Twój przykład o słońcu :)

#231 ARCHE

ARCHE

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 23 Postów

Napisano 2007-06-30, godz. 17:25

Nie mogę zrozumieć, czemu w Biblii zostały tak jasno i bezpośrednio opisane wszystkie nowe doktryny, które przyniósł NT, a jakoś tak jasno i bezpośrednio trójcy tam nie ma. Niesamowite-tym bardziej, że ponoć Jezus przyniósł wiedzę, która pozwala wejść ,we wnętrze Boga'.

Pisze jasno o

a) usprawiedliwieniu z wiary
B) konieczności dobrych uczynkówc
c) obrzędach stosowanych przez chrześcijand
d) sposobie życia, jaki mają prowadzić-drobiazgowy do tego stopnia, że podaje, że kobiety mają nosić chusty itp.

A tak jasno i bezpośrednio o trójcy nie.

Jest jasno napisane, że jest jeden Bóg (nigdy nie pisze tak o Ojcu i Synu, zawsze ,jedyny Bóg' odnosi się do Ojca. Jest jasno napisane kim jest Jezus, co zrobił, co teraz robi. O Duchu świętym-w zależności iod kontekstu znaczy to np. wpływ Boga, Jego dary, samego Boga w działaniu itp.
O trójcy nic.
Czy to nie dziwne?
Wiem wiem, zaraz mi ktoś powie: przecież NT jest pełen zwrotów trynitarnych. Ale, czy gdybyś czytał NT bez swej uprzedniej wiedzy teologicznej o trójcy, czy doszedłbyś do takiego wniosku?

#232 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-06-30, godz. 18:41

Arche taka mała wskazówka - to mój ostatni post w odp. dla Ciebie - bo mi szczezrze mówiąc nie chce się tłumaczyć komuś kto krytykuje "życie na Ozyrysie (HD 209458 B) nie wiedząc nawet w której galaktyce ten leży". Najpierw poznaj to co próbujesz krytykować gdyż widać, że w samych założeniach nawet nie liznąłes tematu. Nie twierdze, że trzeba się z tym czy owym zgadzać, ale przynajmniej wysiliłbyś się by nie strzelać gaf. B)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#233 ARCHE

ARCHE

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 23 Postów

Napisano 2007-07-01, godz. 07:03

paweł_r

kompletnie nie trafiłeś-nie udało Ci się rzekomo słuszną mową zmusić mnie do milczenia. Przez długi czas byłem katolikiem i to katolikiem świadomym. O TRójcy przeczytałem nie jedną książkę i nie raz sam udowadniałem innym jej istnienie na podstawie Pism. Mój fanatyzm był tak duży, że jej przeciwników wyzywałem od dzieci diabła-co mogą Ci potwierdzić choćby osoby z pokoju Biblia_2 na onet.czat.

Nie wiem, czemu doszedłeś do takich wniosków i na podstawie czego- w każdym razie skłamałeś/oczerniłeś mnie. Znam dobrze naukę o trójcy i jej ,podstawy' biblijne i teologiczne. Sam mnie ,napominasz', że nie trzymam się tematu - a Ty? czy ta twoja wypowiedź jest merytoryczna? zastanów się. z tego co wiem, na tym forum zabronione są wycieczki personalne.

#234 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-07-01, godz. 07:50

Kolego jak Cię oczerniłem? Mówiąc że nie znasz się w temacie? Faktycznie jesteś teraz "oczerniony" :P Z zasady nie karmię Trolli, a na tym forum już sporo się takich przewinęło. Czy wiesz o co chodzi w koncepcji Trójcy? Uważam, że niewiele wiesz co wskazuje na argumenty jakimi się posługujesz, a których powstydziłby się zarówno Trynitarz jak i Unitarian i nie mam zamiaru Ci tego tłumaczyć bo tego jest aż nadto na tym forum. Jak rozumiem wyzywanie innych od diabłów było najwyższym stopniem wtajemniczenia w "wiedzy" Trynitarnej :D Tak słyszałem, że balowałeś na innych forach i właśnie to się potwierdza. Wyraziłem swę zdanię, jak to w kazdym demokratycznym kraju bywa.

A jeśli chodzi już o merytoryczność to dyskutuję w tej tematyce z osobami co się co nieco zdają, że temat choć trochę znają nawet jeśli się niezgadzają. Trolli nie karmie, a postów tylko dla licznika nie chce mi się nabijać. I nie wiedziałem, iż wycieczką personalną jest wyrażenie zdania, że piszesz w tematyce o której uważam, że strzelasz gafy za gafą.

Au revoir
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#235 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-07-01, godz. 12:21

Hi fi napisał

Trzy osoby mają jedną i tę samą naturę.


Jest to tylko założenie dogmatyczne (nie poparte żadnym dowodem...) i nic ponad to...No chyba, że jakimś niepodważalnym argumentem dowiedziesz swoich racji...

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#236 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-07-01, godz. 12:43

Mirek napisał

Ostatnio spotkałem się z porównaniem Trójcy Świętej do słońca.
Patrząc w niebo widzimy jedno słońce. Do "podtrzymania" życia na ziemi potrzebne jest jednak światło przez nie wydzielane i ciepło.
A kto wytworzy światło i ciepło jak nie Słońce??
Bóg Ojciec jest całym słońcem, Bóg Jezus to światło, a Bóg Duch Święty to ciepło.
Do tego, aby żyć potrzebne nam są wszystkie trzy "elementy". Wierząc w Boga, musisz wierzyć i w Ojca, i w Syna, i w Ducha Świętego.
Ojciec działa przez Syna za pośrednictwem Ducha Świętego.


Problem Mirka polega na tym, ze Szanowny Mirek nie potrafi Boga przedstawić/wyrazić inaczej jak tylko w obrazie wyrażonym w ekonomii zbawienia i dlatego z tego wychodzą takie obrazy nie mające wiele wspólnego z nauką o Bogu jako Trójcy...
Bo jeśli Ojciec jest całym słońcem to i Syn jak i Duch Święty powinni być tym owym całym słońcem, aby ta teologia trynitarna trzymała się kupy...
***
Jak więc widać to w Mirka postach od zrozumienia nauki o Bogu jako Trójcy do jej głoszenia poprawnego daleka jest droga, a czasem nie do pokonania... jak w Mirkowej teologii...

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#237 Koraj

Koraj

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 38 Postów

Napisano 2007-07-01, godz. 12:57

Bo jeśli Ojciec jest całym słońcem to i Syn jak i Duch Święty powinni być tym owym całym słońcem, aby ta teologia trynitarna trzymała się kupy...


Problem p.Bogdana tkwi w braku zrozumienia dogmatu o Trójcy. Amen.

#238 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2007-07-01, godz. 13:29

Pytanie do zwolenników ścisłego monoteizmu.

Jaki Bóg objawia się przez cały Stary Testament??

Czyżby Ten, którego "nikt nigdy nie widział"??

<_<
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"

#239 ARCHE

ARCHE

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 23 Postów

Napisano 2007-07-01, godz. 16:24

paweł_r więc po co wogóle się do mnie odzywałęś? skoro jestem taki niegodny rozmowy z Tobą?
gdy przyszedł Jezus właśnie taką postawę jak Ty mieli faryzeusze-a do prawdy prowadzą najprostsze odpowiedzi i pytania-wiem czemu lubisz popolątane dyskusje-bo tylko tak można wybronić trójcy.

Nikito, Bóg w ST objawiał się przez proroków, królów, sędziów, a szczególnie poprzez swe anioły.

#240 Nikita

Nikita

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 325 Postów
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano 2007-07-01, godz. 21:26

Bóg w ST objawiał się przez proroków, królów, sędziów, a szczególnie poprzez swe anioły.


Arche, nie pytam się- przez kogo, tylko z jakim Bogiem rozmawiali prorocy, królowie itd. ??
"Pan mój i Bóg mój. (...) Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych