Skocz do zawartości


Zdjęcie

symboliczność ciała i krwi: jak to rozumieć?


  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#21 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-18, godz. 10:23

Dlatego własnie napisałem ze u Boga jest wszystko możliwe.Nie mówie że jak przyjmuję komunie świetą to mi smakuje jako mięso.To jest chleb i wino!Ale podczas Eucharystii są ciałem i krwią Jezusa choc smakują jak zwykły chleb i wino.

Ale wino i chleb, które są podawane na pamiąte nie są ciałem ani krwią tylko winem i chlebem, symbolami.


Znowu napisze to samo bo nie odpowiadacie mi na moje pytanie.Zwykły chleb i zwykłe wino można kupic w każdym sklepie i spokojnie to zjesc i wypic kazdy może i ateista i muzułmanin i buddysta...Skoro podczas pamiątki to tylko oznacza ciało i krew i niema zadnej mocy to czemu nie kazdy godzien spozyc tego chleba i wypic to wino? Skoro nie spozywacie wszyscy to jednak chleb i wino cos w sobie maja, jakąs moc...

#22 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2006-05-18, godz. 10:37

Rece opadaja. Zrozum, ze przeprowadzasz zupelnie nielogiczne rozumowanie.
(db) swietnie ukazal bledy w twoim rozumowaniu na przykladzie flagi. Przeczytaj jeszcze ze 3 razy, to moze zrozumiesz.
A jezeli chodzi o to dlaczego SJ w wiekszosci nie spozywaja chleba i wina na pamiatce - to jest inna kwestia. Jezeli nie znasz odpowiedzi to prostu zapytaj ich o to, a na pewno dostaniesz odpowiedz.
Dyskusje na ten temat mozna znalezc tutaj:
Ale zrozum wreszcie ze nie ma to zadnego zwiazku z kwestia "symbole czy prawdziwe cialo i krew".

#23 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-05-18, godz. 10:46

Skoro podczas pamiątki to tylko oznacza ciało i krew i niema zadnej mocy to czemu nie kazdy godzien spozyc tego chleba i wypic to wino?


Dokładnie z tego samego powodu, dla którego Ty nie plujesz na zszyte kawałki białego i czerwonego płótna osadzone na drzewcu.
[db]

#24 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-18, godz. 12:27

witajcie

I przygotowali Paschę.(20) A gdy nadszedł wieczór, siedział już przy stole razem z Dwunastu [uczniami]


co to jest pascha

jesli nie zaczniemy od poczatku tego tematu to bedziemy sie przekrzykiwac i do niczego nie dojdziemy
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#25 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-18, godz. 17:20

Ok juz nie bede sie wtracał w tą dyskusje.No i tak to jest, podajecie mi jakies przykłady z flagą i tp a zadnego dobrego argumentu jeszcze tu nie zobaczyłem.Wiec sorry.Kazdy madry a dobrze odpowiedziec nie umie.

Pozdrawiam

#26 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-18, godz. 19:12

tomaszu na spokojnie


podalem ten temat abysmy wspolnie rozpatrzyli jak sie rzeczy maja


wielu ludzi mowiac stary i nowy testament nie wie dlaczego tak jest, wnikniecie w temat pozwoli nam bardziej zrozumiec ofiare Jezusa Chrystusa.
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#27 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-19, godz. 00:08

J 6:53-56

" Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim." (BT)

"Toteż Jezus rzekł do nich: „Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Jeżeli nie jecie ciała Syna Człowieczego i nie pijecie jego krwi, nie macie życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ten ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatnim; bo moje ciało jest prawdziwym pokarmem, a moja krew jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ten pozostaje w jedności ze mną, a ja w jedności z nim. " (PNŚ)

Jan używa tu greckiego słowa "sarks" co oznacza dosłownie - mięso, pokarm mięsny, porównaj z 1Kor 15:40.

Strażnica Nr 2, 1991 s.21 greckie słowo "estin" - "W zasadzie odpowiada słowu "jest", ale można go też rozumieć jako "znaczyć, oznaczać".

Czemu w innych wersetach gdzie pada słowo "estin" jest przetłumaczono jako "jest", a tam gdzie Jezus dosłownie powiedział - To "jest" ciało moje - przetłumaczono jako "oznacza"? Na przykład w 1Kor 10:16 jest dokładnie przetłumaczone jako "jest", w Mt 3:17 też tak samo przetłumaczone jako "jest".Czemu w tych wersetach nie przetłumaczono jako "oznacza"?

W Łk 22:20 w ogóle nie występuje słowo "estin", a w PNŚ niewiadomo skąd się wzieło słowo "oznacza".

http://www-users.cs....bin/gnt?id=0322 tutaj możesz sprawdzić i porównać z tym : http://www.studyligh...=bhs&nt=na&sr=1

Pozdrawiam

#28 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-19, godz. 10:40

witam


1P 1:18-20 Bw „wiedząc, że nie rzeczami znikomymi, srebrem albo złotem, zostaliście wykupieni z marnego postępowania waszego, przez ojców wam przekazanego,(19) lecz drogą krwią Chrystusa, jako baranka niewinnego i nieskalanego.(20) Wprawdzie był On na to przeznaczony już przed założeniem świata, ale objawiony został dopiero w czasach ostatnich ze względu na was,”


Iz 7:14 Bg „Przetoż wam sam Pan znak da. Oto panna pocznie i porodzi syna, a nazwie imię jego Immanuel.”



Flp 2:5-8 Bw „Takiego bądźcie względem siebie usposobienia, jakie było w Chrystusie Jezusie,(6) który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,(7) lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,(8) uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci, i to do śmierci krzyżowej.”


1J 4:8-10 Bw „Kto nie miłuje, nie zna Boga, gdyż Bóg jest miłością.(9) W tym objawiła się miłość Boga do nas, iż Syna swego jednorodzonego posłał Bóg na świat, abyśmy przezeń żyli.(10) Na tym polega miłość, że nie myśmy umiłowali Boga, lecz że On nas umiłował i posłał Syna swego jako ubłaganie za grzechy nasze.”


tyle juz wiemy Bog posyla syna aby dokonal odkupienia.




Rz 8:3 Bw „Albowiem czego zakon nie mógł dokonać, w czym był słaby z powodu ciała, tego dokonał Bóg: przez zesłanie Syna swego w postaci grzesznego ciała, ofiarując je za grzech, potępił grzech w ciele,”





Hbr 4:14-15 Bp „Mając zatem wielkiego arcykapłana, który wszedł do nieba, Jezusa, Syna Bożego, mocno trwajmy przy wierze.(15) Nie mamy przecież arcykapłana, który nie potrafiłby współczuć w naszych słabościach, ale takiego, który podobnie jak my doznał tego wszystkiego, czego my doznajemy z wyjątkiem grzechu.”





Rz 6:23 Bp „Zapłatę bowiem za grzech stanowi śmierć, darem zaś Boga jest życie wieczne w Chrystusie Panu naszym.”


o tym mowily proroctwa


Iz 53:11 Bg „Z pracy duszy swej ujrzy owoc, którym nasycon będzie. Znajomością swoją wielu usprawiedliwi sprawiedliwy sługa mój; bo nieprawości ich on sam poniesie.”



Hbr 10:1-12 Bg „Albowiem zakon mając cień przyszłych dóbr, a nie sam obraz rzeczy, jednakiemiż ofiarami, które na każdy rok ustawicznie ofiarują, nigdy nie może tych, którzy do nich przystępują, doskonałymi uczynić.(2) Bo inaczej przestano by ich było ofiarować, przeto żeby już nie mieli żadnego sumienia o grzechy ci, którzy ofiarują, będąc raz oczyszczeni.(3) Ale przy tych ofiarach dzieje się przypomnienie grzechów na każdy rok.(4) Albowiem nie można rzec, aby krew wołów i kozłów miała gładzić grzechy.(5) Przetoż wchodząc na świat, mówi: Ofiary i obiaty nie chciałeś, aleś mi ciało sposobił.(6) Całopalenia i ofiary za grzech nie upodobałyć się.(7) Tedym rzekł: Oto idę (na początku księgi napisano o mnie), abym czynił, o Boże! wolę twoję;(8) Powiedziawszy wyżej: Żeś ofiary i obiaty, i całopalenia za grzech nie chciał, ani sobie upodobał, (które według zakonu bywają ofiarowane).(9) Tedy rzekł: Oto idę, abym czynił, o Boże wolę twoję; znosi pierwsze, aby wtóre postanowił.(10) Przez którą wolę jesteśmy poświęceni przez ofiarę ciała Jezusa Chrystusa raz uczynioną.(11) A wszelkić kapłan stoi na każdy dzień, służbę Bożą odprawując, a jednakież ofiary częstokroć ofiarując, które nigdy grzechów zgładzić nie mogą.(12) Lecz ten jednę ofiarę ofiarowawszy za grzechy, na wieki siedzi na prawicy Bożej,”



innymi slowy Bog posyla swojego Syna aby umarl za grzech moj i twoj

doskonaly za nie doskonalych
bezgrzeszny za grzesznikow

zakon ktory na wielu miejscach w nowym testamecie jest krytykowany to wlasnie zakon cieniowy ktory wskazywal na ofiare mesjasza

pokarmy -np. baranki bez skazy ktore wskazywaly na doskonalego Chrystusa (14 nisan) chleb bez kwasu ktory w ST oznaczal grzech
napoje - gorzke ziola (2 moj 12;8), napoje skladane do ofiare

symboliczne swieta:
wielkanoc
swieto przasnikow
swieto pierwiastkow
piecdziesiatnica
dzien wesolego trabienia
najwazniejsze swieto - dzien pojednania
swieto szalasow
nowie ksiezyca
sabaty

to wlasnie wskazywalo na Jezusa (swieta te dotycza po czesci kosciola ale to inny tamat)

zakon ciemiowy nie mogl nas uwolnic z naszych win bo krew kozlow i barankow nie mogla obmyc nas z naszych win

sytuacja sie zmienia kiedy przychodzi Jezus.
uwalnia nas z naszych grzechow skladajac raz na zawsze doskonala ofiare



Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, aleś ciało dla mnie przysposobił;

tego zydzi nie mogli zrozumiec, bo to oznaczalo dla nich koniec swiatyni i rewolucje w planie zbawienia.
od tej pory zbawienie polegalo nie na moich uczynkach ale na lasce nie na ofiarach w swiatyni ale na ofierze na golgocie.


ok ale co to ma wspolnego z tematem






J 6:32-66 Bw „Wtedy rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba.(33) Albowiem chleb Boży to ten, który z nieba zstępuje i daje światu żywot.(34) Wtedy rzekli do niego: Panie! Dawaj nam zawsze tego chleba


zydzi odebrali to doslownie

Odpowiedział im Jezus: Ja jestem chlebem żywota; kto do mnie przychodzi, nigdy łaknąć nie będzie, a kto wierzy we mnie, nigdy pragnąć nie będzie


Lecz powiedziałem wam: Nie wierzycie, chociaż widzieliście mnie.(37) Wszystko, co mi daje Ojciec, przyjdzie do mnie, a tego, który do mnie przychodzi, nie wyrzucę precz;(38) zstąpiłem bowiem z nieba, nie aby wypełniać wolę swoją, lecz wolę tego, który mnie posłał.(39) A to jest wola tego, który mnie posłał, abym z tego wszystkiego, co mi dał, nic nie stracił, lecz wskrzesił to w dniu ostatecznym.(40) A to jest wola Ojca mego, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, miał żywot wieczny, a Ja go wzbudzę w dniu ostatecznym


i to dla zydow wystarcza, mowia:
(41) Wtedy Żydzi szemrali przeciwko niemu, iż powiedział: Ja jestem chlebem, który zstąpił z nieba.(42) I mówili: Czy to nie jest Jezus, syn Józefa, którego ojca i matkę znamy? Jakże więc teraz może mówić: Z nieba zstąpiłem?(43

male pytanko czy Jezus mowiac jestem chlebem mial na mysli doslowne tego slowa znaczenie?
sorry za tasiemca
cdn...
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#29 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-05-19, godz. 10:47

Ok juz nie bede sie wtracał w tą dyskusje.No i tak to jest, podajecie mi jakies przykłady z flagą i tp a zadnego dobrego argumentu jeszcze tu nie zobaczyłem.Wiec sorry.Kazdy madry a dobrze odpowiedziec nie umie.

Się dzidzia obraziła wzięła.

Więc może podsumuję.

Dzidzia twierdziła co następuje: Ponieważ chleb i wino wg ŚJ tylko symbolizują ciało i krew, to nie należy im się szacunek ani inne obostrzenia w spożywaniu.

Ja udowodniłem dzidzi na prostym przykładzie flagi, że szacunek dla pewnych pojęć (tu: państwo) jest rozciągany także na ich symbole (tu: flaga) i ta sama logiczna zasada (nie mająca nic wspólnego z prawdziwością wierzeń ani ŚJ ani dzidzi) obowiązuje także w przypadku tzw. emblematów.

Dzidzia dowodu nie zrozumiała. Trudno.

Jeżeli dzidzia chciała dyskusji na temat "co to jest eucharystia i czy transsubstancjacja jest faktem czy mitem", to postawiła złą tezę. Proponuję popracować nad czytaniem ze zrozumieniem i umiejętnością przeprowadzenia logicznej polemiki, zamiast się operetkowo obrażać.
[db]

#30 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-19, godz. 11:02

cd nastapil

Ja jestem chlebem żywota.(49) Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i poumierali;(50) tu natomiast jest chleb, który zstępuje z nieba, aby nie umarł ten, kto go spożywa.(51) Ja jestem chlebem żywym, który z nieba zstąpił; jeśli kto spożywać będzie ten chleb, żyć będzie na wieki; a chleb, który Ja dam, to ciało moje, które Ja oddam za żywot świata.

czy Jezus zaleca jedzenie swojego ciala
) Wtedy sprzeczali się Żydzi między sobą, mówiąc: Jakże Ten może dać nam swoje ciało do jedzenia


Na to rzekł im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, jeśli nie będziecie jedli ciała Syna Człowieczego i pili krwi jego, nie będziecie mieli żywota w sobie.(54) Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, ten ma żywot wieczny, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.(55) Albowiem ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem.(56) Kto spożywa ciało moje i pije krew moją, we mnie mieszka, a Ja w nim.(57) Jak mię posłał Ojciec, który żyje, a Ja przez Ojca żyję, tak i ten, kto mnie spożywa, żyć będzie przeze mnie.(58) Taki jest chleb, który z nieba zstąpił, nie taki, jaki jedli ojcowie i poumierali; kto spożywa ten chleb, żyć będzie na wieki.(59

J 6:63 Bw „Duch ożywia. Ciało nic nie pomaga. Słowa, które powiedziałem do was, są duchem i żywotem,”

cialo nic nie pomaga wiec o co chodzi?


czy mamy to rozumiec doslownie czy jako symbol


zobaczmy inne wypowiedzi Jezusa






J 10:9 Bw „Ja jestem drzwiami; jeśli kto przeze mnie wejdzie, zbawiony będzie i wejdzie, i wyjdzie, i pastwisko znajdzie.”


J 15:1 Bw „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest winogrodnikiem.”

Ap 22:16 Bw „Ja, Jezus, wysłałem anioła mego, by poświadczył wam to w zborach. Jam jest korzeń i ród Dawidowy, gwiazda jasna poranna.”

tu trzeba samemu rozsadzic czy to jezyk doslowny czy symboliczny

cdn..
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#31 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-19, godz. 11:15

i jestem znowu

tak na szybko czy pierwsi chrzescijanie spozywajac wieczerze panska opisana w liscie do koryntian byli pijani krwia
1Kor 11:17-22 Bw „A dając to zalecenie, nie pochwalam, że się schodzicie nie ku lepszemu, ale ku gorszemu.(18) Słyszę bowiem najpierw, że gdy się jako zbór schodzicie, powstają między wami podziały; i po części temu wierzę.(19) Zresztą, muszą nawet być rozdwojenia między wami, aby wyszło na jaw, którzy wśród was są prawdziwymi chrześcijanami.(20) Wy tedy, gdy się schodzicie w zborze, nie spożywacie w sposób należyty Wieczerzy Pańskiej;(21) każdy bowiem zabiera się niezwłocznie do spożycia własnej wieczerzy i skutek jest taki, że jeden jest głodny a drugi pijany.(22) Czy nie macie domów, aby jeść i pić? Albo czy zborem Bożym gardzicie i poniewieracie tymi, którzy nic nie mają? Co mam wam powiedzieć? Czy mam was pochwalić? Nie, za to was nie pochwalam.”


byli pijani od krwi?

traktowali to jako agape przynajmniej tak to tu rozumie
i nie mialo to nic wspolnego z jakims przeistaczaniem czy skladaniem ofiary(kosciol kk naucza ze sa to prawdziwe cialo i krew Jezusa i ze jest to ofiara)
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#32 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-19, godz. 13:37

Wiesz db (niewiem co ten skrót oznacza ale do głowy przychodzi tylko jedno :D ) nie czytasz całych moich postów.Weźmiesz jedno zdanie co napisałem i sie czepiasz do niego, a reszte zdań nie czytasz gdzie wszystko wyjaśniam.Więc w tym wypadku nie ja jestem dzizią lecz Ty drogi db. Dobrze mówią protestańci że Ciało i Krew Jezusa to nie dla śJ i w ogóle nie powinni go spożywać.

#33 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-05-19, godz. 13:53

Weźmiesz jedno zdanie co napisałem i sie czepiasz do niego


Wziąłem jedną z Twoich tez i ją obaliłem. Pozostałe są mi w wysokim stopniu obojętne. Nigdzie nie ma zapisanego obowiązku podejmowania polemiki ze wszystkimi poglądami adwersarza tym bardziej, że jako ateista nie widzę powodów aby dyskutować z Tobą o prawdziwości religii czy to ŚJ czy Twojej.

Ponieważ nie masz nic merytorycznego do powiedzenia, z mojej strony EOT.
[db]

#34 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-19, godz. 14:01

Wziąłem jedną z Twoich tez i ją obaliłem.


Coś słabo Ty ją obaliłeś.Na początku porównujesz do Polski i flagi, pózniej mówisz ze nie porównujesz tylko przykład dajesz, pózniej cos innego mówisz.Powiedz konkretnie co i jak.Skoro tak tego bronisz, to musisz wiedziec jak i dlaczego.

Pozdrawiam.

#35 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-20, godz. 13:09

tomaszu o jestes z kk
jesli tak to powiedz mi czy prawda jest ze na skutek ekumeni kk zmienil okreslenie z msza na eucharystia
czy roznica polega na OFIARA/DZIEKCZYNIENIE
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#36 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-20, godz. 14:21

Msza to masza, a Eucharystia to Eucharystia :) Jak to można zmienić skoro to dwie różne rzeczy?

Msza - główny obrzęd religijny w katolicyzmie i prawosławiu koncentrujący się wokół symbolicznej ofiary chleba i wina.

Eucharystia - sakrament symbolizujący ciało i krew Chrystusa ; komunia (z gr.)
(słownik języka polskiego PWN)

Aby się nie czepiali że napisałem "symbolizujący" odrazu wytłumacze - zwykły chleb nie może być mięsem, a wino zwykłe nie może być krwią ale skoro Jezus powiedział że to Jego ciało i krew to tak jest.Jego ciało to chleb który daje nam życie, a wino jest krwią. U Boga niema rzeczy niemożliwych. Aby określić ze Eucharystyczny chleb i wino naprawde są ciałem i krwią Jezusa apostołowie czasami używali gr. słowa w stosunku do chleba i wina które jest tłumaczone jako mięso, czyli prawdziwe ciało.

#37 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-05-20, godz. 14:33

Wziąłem jedną z Twoich tez i ją obaliłem.


Coś słabo Ty ją obaliłeś.

Obaliłem ją logicznie. Jeśli nie rozumiesz, to Twój problem.
[db]

#38 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-20, godz. 20:33

witam teraz kumam bardziej o co chodzi

tomaszu czy msza jest ofiara?

Eucharystia swieta jest prawdziwa przez Chrystusa ustanowiona ofiara i sakramentem

w eucharystii swiaetej jest prawdziwie i rzeczywiscie obecne cialo i krew Pana Jezusa

sposob w jaki Chrystus staje sie w eucharystii obecnym nazywa kosciol transsubstancjacja czyli przeistoczeniem

Chrystus pan jest obecny w kazdej czastce eucharystii

msza jest prawdziwa i wlasciwa ofiara


ofiara mszy swietej jest w swej istocie rowna ofierze krzyzowej
(mala dogmatyka dla swieckich,L Rudloff,str 154)
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich

#39 Tomasz O.

Tomasz O.

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie bez edycji
  • PipPip
  • 310 Postów

Napisano 2006-05-21, godz. 02:31

Pawle, to cos takiego jak było wczesniej że w ofierze dla Boga składali baranka, podpalali go i tp na ołtarzu.I teraz jest tak samo, składamy Ciało i krew Chrystusa jako ofiare - baranka na ołtarzu w kosciele.

db obaliłeś to językiem strażnicowym, przykro...Jak jesteś taki madry to spróbuj to wytłumaczyć prostym łatwym językiem.Zeby kazdy mógł zrozumieć.Rozumiem wszystko co do mnie pisałeś, wiem o co ci chodzi i dla tego chciałem abyś wytłumaczył to bardziej prostym jezykiem aby kazdy to zrozumiał.

Pozdrawiam

#40 pawel77

pawel77

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 626 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-05-21, godz. 08:46

witajcie

tomaszu napisales

Pawle, to cos takiego jak było wczesniej że w ofierze dla Boga składali baranka, podpalali go i tp na ołtarzu.I teraz jest tak samo, składamy Ciało i krew Chrystusa jako ofiare - baranka na ołtarzu w kosciele.


wobec tego mam pytanie
czy wierzysz w moc ofiary na krzyzu?
UE w walce o rowne prawa dla chrzescijan w krajach muzulmanskich




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych