Skocz do zawartości


Zdjęcie

Imię Boże Jahwe. Czy na pewno nie było go w NT?


  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#301 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2009-03-09, godz. 14:21

Niedawno zastanawiałem się nad pewną wypowiedzią Tertuliana (155-220r).

Ojciec jako imię Boże nie zostało do tej pory nikomu ukazane. Nawet Mojżesz, który o to pytał, otrzymał inne imię. Nam zostało ono objawione w Synu. Imię Ojciec nie istniało bowiem przed zaistnieniem Syna: przyszedłem powiedzieć w imię Ojca, i znów: Ojcze wsław imię Twoje. I jeszcze wyraźniej: Imię twe objawiłem ludziom. Prosimy więc aby się święciło......
O modlitwie 2

Cyprian z Kartaginy (200-258r) też ciekawie wypowiada się na ten temat.

Jak wielkie jest zatem miłosierdzie Pana i jakże wielkie bogactwo Jego łagodności i dobroci względem nas, skoro chciał, abyśmy modlitwe odmawiali w obliczu Boga i zwracali sie do niego jak do Ojca, abyśmy nazywali sie synami Bożymi jak Chrystus jest Synem Bożym. Nikt z nas nie ośmieliłby się bowiem w czasie modlitwy wymówić tego imienia, gdyby On sam nie pozwoli nam w taki sposób zwracać sie do siebie. Powinniśmy zatem pamiętać i wiedzieć bracia najmilsi, ze kiedy Boga nazywamy Ojcem, musimy tez postępować jak synowie Boży, aby tak jak chcemy miec Boga za Ojca by On także miał w nas upodobanie.
O modlitwie Pańskiej 11
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#302 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2009-03-09, godz. 14:31

Olo widzę, że już od dłuższego czasu masz pogląd podobny do mojego czy innych wyznawców. Ja już od dawna wiem, że to imię Ojciec zostało przez Jezusa objawione. Powiedz mi jak doszedłeś do takiego wniosku, bowiem jeszcze parę lat temu, ostro obstawałeś przy zdaniu, iż tetragram był w NT. Może zmienimy temat wątku na :Imię Boże Jahwe. Czy na pewno było w NT? :P
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#303 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2009-03-09, godz. 16:52

Gdyby kogoś na poważnie interesowały inne klasyfikujące słowo "Ojciec" wypowiedzi, to warto też wspomnieć, że Teofil z Antiochii napisał w drugiej połowie II wieku ciekawe słowa.

"Do Autolyka" I rozdz.

(po wymienieniu kilkunastu nazw/tytułów Boga i nie wymieniając imienia Jahwe)
.........
.........
Jeśli Go nazwę Opatrznością - wyrażam Jego łaskawość.
Jeśli Go nazwę Królowaniem - wyrażam Jego chwałę.
Jeśli Go nazwę Panem - nazwę Go sędzią.
Jeśli nazwę Go Sędzią - twierdzę, że jest sprawiedliwy.
Jeśli nazwę Go Ojcem - wszystko o Nim mówię.


Widać zwrócenie szczególnej uwagi na Ojcowski tytuł Boga.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2009-03-09, godz. 16:53

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#304 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-03-09, godz. 23:04

Cały czas mówicie, że objawienie imienia to objawienie nazwy albo znaczenia tej nazwy.

#305 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2009-03-10, godz. 13:53

Co do Ojca. Różnie rozumiano ten termin w stosunku do Boga. Na przykład Cyryl Jerozolimski (313-386r) napisał:

...Bóg miał godność Ojca, która mu przynosi więcej chluby, niż każdy inny tytuł....
Katechezy 7,5.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2009-03-10, godz. 13:55

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#306 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2009-03-10, godz. 15:06

Jednak, czy funkcja/tytuł może zarazem stanowić imię. Wydaje mi sie, ze tak. I w kulturze semickiej bywało to normalne. Przykładem może być nadanie Abramowi nowego zadania, wraz z nowym imieniem Abraham, czyli "Ojciec mnóstwa". Oczywiście wiele było imion zaczynających sie na AB, czyli Ojciec. Ale raczej opiewały kogoś innego niż ten kto nosił to imie. W przypadku Abrahama mamy wyraźny dowód myslenia o którym wspominam.

Rdz 17:5
Odtąd nie będziesz się już nazywał Abram. Będziesz się teraz nazywał Abraham, to znaczy: Ojciec wielu, gdyż postanowiłem, abyś był ojcem bardzo wielu narodów.

Nowa funkcja - nowym imieniem. A wszystko to z powołaniem nowego przymierza, jak na owe czasy.

Rdz 17:3-7
3 Abram upadł na twarz, a Bóg tak mówił do niego dalej:
4 Oto przymierze, które z tobą zawieram: Będziesz ojcem bardzo wielu narodów.
5 Odtąd nie będziesz się już nazywał Abram. Będziesz się teraz nazywał Abraham, to znaczy: Ojciec wielu, gdyż postanowiłem, abyś był ojcem bardzo wielu narodów.
6 Uczynię cię bardzo płodnym i z ciebie wezmą początek liczne narody; od ciebie też będą się wywodzić liczni królowie.
7 Przymierze, które dziś zawieram z tobą i z twoim potomstwem, będzie trwało z pokolenia na pokolenie; będzie przymierzem wiecznym. Będę Bogiem dla ciebie i dla wszystkich twoich potomków.


Paweł widzi też w Gal 4 rodz., w postaci Hagar i Sary, kobiet Abrahama dwa przymierza z Bogiem. My widzimy w ofierze syna Abrahama, ofiarę Syna Boga. Tak sie więc zastanawiam, czy aby w postaci Abrahama nie zawarto i innej prawdy o tym co miało nastać. Skoro Abraham był poniekąd pierwowzorem Boga, i zmieniono mu imię opiewające go "ojcem", to czy aby nie jest to pewna wskazówka dla chrześcijan?

Użytkownik Olo. edytował ten post 2009-03-10, godz. 15:08

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#307 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2009-03-29, godz. 18:00

Św Augustyn (354-430r)

Jesteśmy małymi dziećmi wobec Boga: Jego trzeba uważać za Ojca i jego też za Matkę. Jest On Ojcem, bo stworzył świat, bo powołał do swej służby, bo On rozkazuje, bo On rządzi. Jest On też Matką, bo On ogrzewa, bo On karmi mlekiem, bo On ogarnia ramionami.
Enarrations in Psalmum 26,2,18

Ojcem i Matką.

Użytkownik Olo. edytował ten post 2009-03-29, godz. 18:00

Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#308 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2009-03-29, godz. 22:45

Skoro przytoczyłeś te cytaty o imieniu Bożym "Ojciec", to warto wspomnieć, że gdy Bóg nadaje komuś nowe imię, to sam Bóg również występuje odtąd pod nowym imieniem. Bóg zapowiedział, że 'Jakub będzie nazwany nowym imieniem, które usta Pana Zastępów wybiorą'. Czy Bóg nada (a może raczej objawi?) również sobie nowe (dla nas) imię? Myślę, że tak. Takie przynajmniej było zdanie jednego Żyda mesjańskiego, który powiedział, że Jahwe to wręcz Imię Przymierza. Dla chrześcijan Bóg nie występuje już w innej roli, jak tylko w roli ojca wobec dzieci.

#309 starowinka

starowinka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 130 Postów

Napisano 2010-01-08, godz. 20:34

Jan Paweł II używał wielu tytułów i imion w tym Jahwe i Jehowa. No bo oprócz tradycji żydowskiej bo chyba nigdzie w Piśmie Świętym nie zakazano używać tego imienia.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych