Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciało duchowe


  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#21 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-03-09, godz. 13:18

Czy zrozumiałeś moje pytanie? Gdzie pisze, że Pan Jezus jest duchem? Konkretnie proszę.

Trzy posty wcześniej wskazałem m. in. na tenże werset:

"My wszyscy tedy, z odsłoniętym obliczem, oglądając jak w zwierciadle chwałę Pana, zostajemy przemienieni w ten sam obraz, z chwały w chwałę, jak to sprawia Pan, który jest Duchem" (2 Kor 3,18)

W jaki sposób mam rozumieć tę apostolską wypowiedź?
Dołączona grafika

#22 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-03-09, godz. 18:55

Jezus został wskrzeszony z martwych z ciałem duchowym. W tekście greckim słowo „ciało” jest przeciwstawione „duchowi” i oba występują w celowniku. Jeżeli więc tłumacz oddaje to wyrażeniem „przez Ducha”, powinien też konsekwentnie napisać „przez ciało”, jeżeli zaś tłumaczy „w ciele”, powinien też przetłumaczyć „w duchu”). -prowadzenie rozmów , wyd. sw.jeh.

mniej baśni więcej konkretów.
pozdro. ;)


No właśnie, mniej baśni, więcej konkretów.
Proszę nie cytować publikacji Towarzystwa Strażnica, lecz Pismo Święte.
Gdzie pisze, w Biblii, że Jezus został wskrzeszony z martwych z ciałem duchowym?
Czy zrozumiałeś pytanie?


Trzy posty wcześniej wskazałem m. in. na tenże werset:W jaki sposób mam rozumieć tę apostolską wypowiedź?


Bardzo prosto. "Wpatrujemy się" - inni tłum.: "odbijamy w sobie; "jasność Pańską" - tzn. jasność samego Chrystusa: "za sprawą Ducha Pańskiego" - tzn. blask Chrystusa przejawia się w działalności Ducha Świętego lub w sensie ducha przeciwstawionego "literze" (2 Kor 3,6). (przypis BT)

#23 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-09, godz. 20:07

No właśnie, mniej baśni, więcej konkretów.
Proszę nie cytować publikacji Towarzystwa Strażnica, lecz Pismo Święte.
Gdzie pisze, w Biblii, że Jezus został wskrzeszony z martwych z ciałem duchowym?
Czy zrozumiałeś pytanie?


hi fi . Wiesz dobrze ,że jest cialo duchowe z 1kor 15 ,44 (jak wykazano wczesniej) . Pan Jezus stal sie i teraz jest Duchem Zyciodajnym czy Ozywiajacym -1 kor 15, 45 (adam byl doskonaly bez grzechu na poczatku wiec nie mial ciala zmyslowego , grzesznego , w przenosni jakby - mial cialo fizyczne, stal sie dusza zyjaca ,doslownie oddychajacym stworzeniem, zatem przeciwstawienie ciala Jezusa musi byc duchowe ,z natury inne , bez sensu bylby kontrast tutaj gdyby bylo cielesnoduchowe ozywione przez Ducha = maslanka . Zreszta mowa caly czas w 1 kor 15 o cialach ogolnie - roznych -ptakow ,ludzi, aniolow , mowa o cialach w sensie opisowym ,ogolnym -nie przenosnie) ,podobnie jak Duchami sa aniołowiej i Jehowa- hebrajczykow 1, 14 ; jana 4, 24 . Wszyscy posiadaja naturę duchowa, ciało chwalebne , jak sam trafnie wczesniej zauwazyles - filipian 1, 23. Jezeli zatem wezmiesz to wszystko pod uwage i + to , ze Jezus został ozywiony czy ponownie powołany do zycia Duchem lub w Duchu ( no bo by byc ożwionym trzeba byc wczesniej niezywym, martwym, czyli został zmartwychwzbudzony, gdyz nie mozna ozywic kogos kto zyje w doslownym znaczeniu) to wszytko = sie : zmartwychwzbudzenie Pana w chwalebnym ciele duchowym, jakie posiada sila rzeczy z natury istota duchowa bedaca Duchem .Podbnie jak czlowiek ma cialo cielesne , fizyczne , zmyslowe charakterystyczne dla swej ludzkiej natury , gdyz jest czlowiekiem z ciala i krwi. Proste jak polna droga.

W biblii o wielu rzeczach nie ma mowy wprost , a jednak posrednio z innych tekstow wynika ze musza byc i sa.
Nie trzeba wiedziec ze zazywanie narkotykow jest zle , choc w Pismie nie ma o tym mowy wprost ,itp by mnozyc.
sorry hi fi ale prosciej nie dam rady chyba . zrozumiales moja odpowiedz.?

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-09, godz. 20:38


#24 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-03-09, godz. 20:52

hi fi . Wiesz dobrze ,że jest cialo duchowe z 1kor 15 ,44 (jak wykazano wczesniej) .

W biblii o wielu rzeczach nie ma mowy wprost , a jednak posrednio z innych tekstow wynika ze musza byc i sa.


Nieprawdą jest, że 1Kor 15:45 ("stał się pierwszy człowiek, Adam duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym") mówi, że Chrystus zmartwychwstał jako duch. Wskazuje on, że jest On tym, który mocą Ducha ożywia (J 5:21, 1Kor 15:22). Por. wyrzucanie złych duchów mocą Ducha (Mt 12:28) oraz wskrzeszanie czyli ożywianie, "Duch Pański spoczywa na mnie" (Łk 4:18) i "umarli zmartwychwstają" Łk 7:22. Również Ojciec ożywia Duchem, "przywróci do życia nasze śmiertelne ciała, mocą mieszkającego w nas swego Ducha" Rz 8:11.
Ciało duchowe to nie duch, lecz ciało postępujące wg Ducha (Rz 8:4). Tak samo jak ciało zmysłowe to nie zmysł, lecz ciało postępujące wg zmysłów, "Oto czego uczę: postępujcie według Ducha, a nie spełniajcie pożądania ciała" (Gal 5:16), "Człowiek zmysłowy bowiem nie pojmuje tego co jest z Bożego Ducha" (1Kor 2:14). Św.Paweł więc, w wersecie o ciele duchowym zapowiada, że w przyszłości wszystkie ciała będą kierowane Duchem Bożym i będą chwalebne (Flp 3:21). (cyt. za W.Bednarski)

Pismo Święte można tłumaczyć sobie na własną zgubę, pamiętaj o tym.

#25 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-03-09, godz. 23:14

(przypis BT)

(2 Kor 3,17 BT)

(2 Kor 3,17 BT)

„Pan zaś jest Duchem, a gdzie jest Duch Pański - tam wolność.”
Dołączona grafika

#26 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-10, godz. 19:30

Wskazuje on, że jest On tym, który mocą Ducha ożywia (J 5:21, 1Kor 15:22).


ok. moca Ducha ozywia , ale tez jest Duchem ,podobnie jak Jego Ojciec bedac Duchem -ozywia Duchem jak zauwazyles wczesniej i co wcale nie koliduje by istota duchowa ozywiala moca ducha czy Ducha jak wolisz , podobnie jak cielesna (Jezus) robila to samo i zrobi jeszcze w przyszlosci. Bog jest Duchem -jana 4,24 i ozywia duchem, tak samo Jezus .wszystko na miejscu.

zwrot 'Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym' bibl.tysiac. 1 kor 15,45 .zauwaz prosze , ze adam stal sie dusza a nie dostal dusze , podobnie Jezus stal sie Duchem , a nie dostal ducha czy zostal ozywiony przez Ducha czy dla Ducha . Tlumaczenie 'przez Ducha' czy 'dla Ducha' to nadinterpretacja i conajwyzej pobozne zyczenie jak ktos onegdaj slusznie rozeznal to.na ale to moje zdanie i zrozumienie tegoz wersetu.
Nawet miedzywierszowy katolicki przeklad (wydaw, Vocatio )pism greckich oddaje 1 piotra 3 ,18 jako .'w duchu' lub 'Duchem' jest tam tez w nawiasie zwrot -(dla)- co jest tlumczeniem niczego , zadnego slowa , a dodane jak myslisz po co?.... odpowiedz sobie sam nato.

mam troche roboty tera. ale pozniej rozkminim cialo i krew i to

Ciało duchowe to nie duch, lecz ciało postępujące wg Ducha


naonczas. :)

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-10, godz. 20:07


#27 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-12, godz. 09:42

1. Czy biblia uczy o zmartwychwstaniu ciał czy duchów?


Zmartwychwstaniu ciał oczywiscie. Ale ciala sa rozne i innych ich blask. Jest cialo cielesne: ptakow , zwierzat ,ryb, ludzi , atakze duchowe , niebianskie, chwalebne (aniolow ,Pana Jezusa, Pana Boga, akto wie jakich jeszcze mieszkancow niebios). Cialo cielesne, miesiste z krwi kosci umiera i go niema , by zmartwychwstalo potrzebny jest akt tworczy podobny do przypadku Adama . Adama nie bylo wczesniej nigdzie ,powsta z prochu by byc, w ciele sobie wlasciiwym .Identycznie ma sie sprawa z cialem duchowym Jezusa ostatniego Adama , ktore powstaje , niema go wiec musi powstac niejako zmartwych.na tej zasadzi powstalo ciało Jezusa- ozywione ,wczesniej martwe , powolane Duchem , W Duchu by byc nowym cialem wlasciwym dziedzinie niebianskiej czyli duchowym . Jezus byl martwy przez 3 dni w hadesie no bo gdyby byl zywy to bez sensu byloby stwierdzenie , ze zostal ozywiony, co zostalo ozywione , duch , dusza ? przeciez sa niesmiertelne ponoc. Cialo cielesne zgnilo czy zdematerializowalo sie , a powstalo na zasadzie 'zasiania sie' , a proces ten Pwael opiuje poprzedzony smiercia z koniecznosci, by powstalo nowe cialo.

Zatem nie koliduje , by cialo cielsne, zmyslowe sobie zmartwychpowstalo i podobnie duchowe , nie ma potrzeby laczyc tego razem , uzalezniac od siebie.tak mysle.

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-12, godz. 09:55


#28 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-03-12, godz. 19:01

Jezus byl martwy przez 3 dni w hadesie no bo gdyby byl zywy to bez sensu byloby stwierdzenie , ze zostal ozywiony, co zostalo ozywione , duch , dusza ? przeciez sa niesmiertelne ponoc. Cialo cielesne zgnilo czy zdematerializowalo sie , a powstalo na zasadzie 'zasiania sie' , a proces ten Pwael opiuje poprzedzony smiercia z koniecznosci, by powstalo nowe cialo.
[...]


1. Gdzie pisze w Biblii, że Jezus był martwy 3 dni w hadesie?
2. Gdzie pisze w Biblii, że ciało Chrystusa zgniło, czy zdematerializowało się?

#29 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-12, godz. 20:33

1. Gdzie pisze w Biblii, że Jezus był martwy 3 dni w hadesie?


'że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani [w oryg. greckim hades]
ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu'. -dokonania wyslannikow 2,27

'widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie w Otchłani [w oryg. greckim hades], ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi.
Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami -dokonania 2, 31,32'

Konkluzja sprawy jest taka: 1. Jezus przebywal w hadesie.
2. Był w nim martwy .poniewaz jak mowi swiety Pawel, 'tego Jezusa zmartwychwzbudzil czy wskrzesil Bog. Nie mozna wskrzesic ciala , obudzic ciala lub kogos zywego w doslownym sensie. A Jezus umarl doslownie nie w przenosni przeciez.

natenczas.

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-12, godz. 20:38


#30 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-13, godz. 10:35

3. Co Bóg wskrzesił, jeśli według ŚJ ciało Jezusa zostało zdematerializowane, a duszy czy ducha on również nie posiadał? Biblia mówi przecież o zmartwychwstnaiu ciał a nie o utworzeniu nowych dubletów.


Jak najbardziej biblia mowi o 'zmartwychwstaniu cial'. Ale sa rozne ciala. W tym konkretnym przypadku Pana , zostal On wzbudzony w ciele chwalebnym , ozywiony w duchu , czyli otrzymal nowe cialo duchowe, na zasadzie 'zasiania', 'przemiany' - 1 kor 15. 45 ,44 , 23.

A co Bog wskrzesil w przypadku Adama? Uczynil cialo fizyczne z pierwiastkow ziemi czyli mowiac inaczej ozywil , pobudzil do zycia ,jakby zmartwych ,z niczego uczynil by zyl. Podobnie z Jezusem tylko z ta roznica , ze powstalo inne cialo -duchowe z innej struktury czy materii nam nieznanej. Gdyz fizyczne ,cielesne, zmyslowe oddal za zycie swiata na ofiare.Nie mogl go z powrotem sobie wziac. 'Dlatego już odtąd nikogo nie znamy według ciała; a jeśliśmy znali Chrystusa według ciała, to teraz już nie znamy' 2kor 5, 16 . Gdyby został zmartwychwzbudzony z ciałem i krwią, co uniemożliwiałoby mu wstąpienie do nieba i zasiadanie po prawicy Bożej, to równocześnie nie mógłby być Chrystusem, czyli Mesjaszem (1 Kor. 15:50; Ps. 110:1; Dzieje 2:32-36). W takim wypadku musiałby nadal być znany według ciała.

i jeszcze

kolos 1, 22- 'on teraz na nowo pojednał za sprawą jego ciała cielesnego przez jego śmierć, żeby was stawić przed sobą jako świętych i nieskalanych, i nie podlegających oskarżeniu' .

i do zboru w rzymie 6. 10 - bo śmiercią, którą umarł, umarł dla grzechu raz po wszystkie czasy, ale życiem, którym żyje, żyje dla Boga.

Mozna tez mowic o dematerializacji ciala Jezusa podobnie jak w starozytnosci prawdopodobnie stalo sie z cialem Mojzesz czy Henocha a kto wie i moze kogos jeszcze.

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-13, godz. 14:17


#31 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-13, godz. 13:08

4. Jeśli Jezus przed swoją egzystencją na ziemi posiadał jakieś ciało, to dlaczego napisane jest, iż "Słowo stało się ciałem"? Skoro Słowo było ciałem, to jak mogło znowu się ciałem stać? Co stało się z tym rzekomym wcześniejszym ciałem Jezusa, podczas pobytu Jezusa na ziemi?


Slowo stalo sie cialem , takim jakie maja ludzie i podobne ludziom filipian 2. 7, 8 . Tak jak 'cialo i krew' ,Zydzi dobrze wiedzieli co to oznacza.
Gdyby Jezus bedac wczesniej Duchem w swojej pregzystencji w niebie, nie mial zadnego ciala to dlaczego biblia mowi , ze 'sa ciala niebianskie ' inne od ziemskim rozniace sie chwala.? A zapewne Pan bedac w niebie takie mial, bo pismo powiada, ze jest cialo duchowe , ktore posiadaja mieszkancy niebios .-1kor 15. 40 ,41

Pawel zreszta powiedzial ,ze Jezus otrzyma cialo chwalebne podobnie jak Jego uczniowie - 1tes 3, 21, a jakie ono jest ? Inne , zacniejsze od tego ktore posiadal bedac na ziemi . To ktore mial na ziemi nie moglo byc zmyslowe, cielsne bo niby obarczone grzechem , nie odmienione duchem ,gdyz Jezus byl doskonaly i bez grzechu. Zatem gdyby przyjac nauke kk o powstawaniu cial i ich przemianie z cielenego niechwalebnego na cielesnochwalebnoduchowe(?),ze otrzumuje sie je dopiero po smierci to jak pogodzic to z faktem , ze takie cialo cielsno-duchowe (bezgrzeszne odmienione duchem) Jezus i Adam mieli juz przed smiercia gdyz byli doskonali i bez grzechu ?.Przemiana , zasianie ciala na nowe poprzedza proces smierci takowegoz ciala i tyczy sie taka samo Jezusa jak i tych co do Niego naleza? - 1 kor 15 , 36; filipian 3, 21 ; rzymian 6, 5; 1kor 15. 20, 23, .

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-13, godz. 14:38


#32 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2008-03-15, godz. 01:18

Jednym z największych kłamstw Towarzystwa Strażnica jest przypisywanie Bogu ciała.

Czy ktoś wie jak nauczano o tym za czasów Russella?
Dołączona grafika

#33 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2008-03-15, godz. 08:48

'że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani [w oryg. greckim hades]
ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu'. -dokonania wyslannikow 2,27

'widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie w Otchłani [w oryg. greckim hades], ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi.
Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami -dokonania 2, 31,32'

Konkluzja sprawy jest taka: 1. Jezus przebywal w hadesie.
2. Był w nim martwy .poniewaz jak mowi swiety Pawel, 'tego Jezusa zmartwychwzbudzil czy wskrzesil Bog. Nie mozna wskrzesic ciala , obudzic ciala lub kogos zywego w doslownym sensie. A Jezus umarl doslownie nie w przenosni przeciez.

natenczas.


Czy zrozumiałeś moje pytanie? Gdzie jest napisane, że Pan Jezus był martwy w hadesie?
Pismo Święte mówi, że ciało Pana Jezusa zostało złożone do grobu (gr. "mnemeion"), a nie do hadesu. Jest różnica? Tam owszem, Jego ciało w grobie było martwe. Ja natomiast pytałem, gdzie jest napisane, że Pan Jezus był martwy w hadesie?

#34 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-15, godz. 19:05

Czy zrozumiałeś moje pytanie? Gdzie jest napisane, że Pan Jezus był martwy w hadesie?
Pismo Święte mówi, że ciało Pana Jezusa zostało złożone do grobu (gr. "mnemeion"), a nie do hadesu. Jest różnica? Tam owszem, Jego ciało w grobie było martwe. Ja natomiast pytałem, gdzie jest napisane, że Pan Jezus był martwy w hadesie?


dzieje apostolskie 2,22-31 , biblia tysiaclecia

22 Mężowie izraelscy, słuchajcie tego, co mówię: Jezusa Nazarejczyka, Męża, którego posłannictwo Bóg potwierdził wam niezwykłymi czynami, cudami i znakami, jakich Bóg przez Niego dokonał wśród was, o czym sami wiecie, 23 tego Męża, który z woli postanowienia i przewidzenia Bożego został wydany, przybiliście rękami bezbożnych do krzyża i zabiliście. 24 Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim, bo Dawid mówił o Nim:
25 Miałem Pana zawsze przed oczami,
gdyż stoi po mojej prawicy,
abym się nie zachwiał.
26 Dlatego ucieszyło się moje serce
i rozradował się mój język,
także i moje ciało spoczywać będzie w nadziei,
27 że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani [gr., hades]

ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu.
28 Dałeś mi poznać drogi życia
i napełnisz mnie radością
przed obliczem Twoim.
29 Bracia, wolno powiedzieć do was otwarcie, że patriarcha Dawid umarł i został pochowany w grobie, [gr, mnema]który znajduje się u nas aż po dzień dzisiejszy. 30 Więc jako prorok, który wiedział, że Bóg przysiągł mu uroczyście, iż jego Potomek zasiądzie na jego tronie, 31 widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie w Otchłani [gr, hades], ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi.
32 Tego właśnie Jezusa wskrzesił Bóg, a my wszyscy jesteśmy tego świadkami. 3
;)


„Nie pozostał zapomniany w Hadesie [piekle, J. Wujek, 1599] (...). Tego Jezusa Bóg wskrzesił” (Dzieje Apostolskie 2:31, 32

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-15, godz. 19:17


#35 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-16, godz. 07:41

Jego ciało w grobie było martwe. Ja natomiast pytałem, gdzie jest napisane, że Pan Jezus był martwy w hadesie?


Sam stwierdziłeś , że Jego ciało było martwe, a z powyższego cytatu z dziejów 2, 31 - 'widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie [Jezus] w Otchłani [gr. hades], ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi'
wynika wyrażnie, że ani On - Jezus ani ciało Jego nie pozostanie na zawsze w hadesie. A skoro powiedziano też o Nim 'Lecz Bóg wskrzesił Go, zerwawszy więzy śmierci, gdyż niemożliwe było, aby ona panowała nad Nim'. (dzieje 2, 24) To musiał być martwy On cały i ciało Jego. Tak myślę.

pozdrawiam. ;)

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-16, godz. 07:58


#36 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-16, godz. 08:28

Jeszcze to.

Jeżeli o Twoim przyjacielu np. pradziadku stwierdzono by, napisano, że został zabity a potem wskrzeszony albo zmartwychwzbudzony, ożywiony ale gdyby nawet nie napisano wprost w jakimś życiorysie o nim takiego zdania - 'był martwy, umarł, leżał martwy w grobie'. To gdybym ja przyszedł do Ciebie i powiedziałbym Ci: 'Twój pradziadek nigdy nie umarł i nie, leżał w grobie', to co byś mi odpowiedział? :)

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-16, godz. 08:28


#37 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-16, godz. 14:02

Czy ktoś wie jak nauczano o tym za czasów Russella?

Odnośnie natur ciał. Badacze myślą tak samo do dzisiaj. Co do ciała Boga tego ja nie wiem , sam bym chciał wiedzieć, he he. :)

#38 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-03-16, godz. 17:50

Zreszta mowa caly czas w 1 kor 15 o cialach ogolnie - roznych -ptakow ,ludzi, aniolow , mowa o cialach w sensie opisowym ,ogolnym -nie przenosnie) ,

Może najpierw powiedz, gdzie w 1 Kor 15:44, a może nawet w całej bilbii, mowa jest o ciałach aniołów? Paweł wymienia wszystkie ciała jako ciała fizyczne, a nie duchowe. A więc ciało duchowe, to również ciało fizyczne, różniące się tym od ciała zmysłowego, że kierowane jest nie przez zmysły, ale przez ducha. Apostoł Paweł nie czyni żadnego podziału na ciała materilane i niematerialne jakiś astralnych duszków. To wymysł Strażnicy.


Zmartwychwstaniu ciał oczywiscie. Ale ciala sa rozne i innych ich blask. Jest cialo cielesne: ptakow , zwierzat ,ryb, ludzi , atakze duchowe , niebianskie, chwalebne (aniolow ,Pana Jezusa, Pana Boga, akto wie jakich jeszcze mieszkancow niebios).

To może pokaż gdzie biblia mówi o ciałach aniołów, czy Pana Boga? Odpowiedz tez na pytanie: Co się stało w niebie z ciałem duchowym Jezusa jak ten żył na ziemi?


Identycznie ma sie sprawa z cialem duchowym Jezusa ostatniego Adama , ktore powstaje , niema go wiec musi powstac niejako zmartwych.na tej zasadzi powstalo ciało Jezusa- ozywione ,wczesniej martwe , powolane Duchem , W Duchu by byc nowym cialem wlasciwym dziedzinie niebianskiej czyli duchowym . Jezus byl martwy przez 3 dni w hadesie no bo gdyby byl zywy to bez sensu byloby stwierdzenie , ze zostal ozywiony, co zostalo ozywione , duch , dusza ? przeciez sa niesmiertelne ponoc.

Tylko nie wiem czy wiesz, ale to ciało Jezusa zostało ożywione, ponieważ dusza była w Hadesie:

Dz 2:27 BT „że nie zostawisz duszy mojej w Otchłani ani nie dasz Świętemu Twemu ulec skażeniu. (...)
(31) widział przyszłość i przepowiedział zmartwychwstanie Mesjasza, że ani nie pozostanie w Otchłani, ani ciało Jego nie ulegnie rozkładowi.”


Skoro dusza Jezusa nie miała pozostac w Otchłani, to oznacza to, że nie przestała istnieć po śmierci ciała. Werset rozgranicza pomiędzy duszą a ciałem. Natomiast ciało Jezusa nie miało ulec rozkładowi, a więc to ono zmartwychwstało. Gdyby posłuchać wykładni Straznicy, która mówi, że Bóg zniszczył ciało Jezusa, proroctwo nie spełniłoby się, że ciało jego miało nie ulec rozkładowi. Ja wolę jednak wierzyć Bibli!
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#39 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-16, godz. 20:59

Może najpierw powiedz, gdzie w 1 Kor 15:44, a może nawet w całej bilbii, mowa jest o ciałach aniołów? Paweł wymienia wszystkie ciała jako ciała fizyczne, a nie duchowe. A więc ciało duchowe, to również ciało fizyczne, różniące się tym od ciała zmysłowego, że kierowane jest nie przez zmysły, ale przez ducha. Apostoł Paweł nie czyni żadnego podziału na ciała materilane i niematerialne jakiś astralnych duszków. To wymysł Strażnicy.




No rzeczywiście nie ma w 1 kor 15, 45 mowy o ciałach aniołów, ale czy to znaczy ,że ich nie mają? 40 mówi: 'Są ciała niebieskie i ziemskie, lecz inne jest piękno ciał niebieskich, inne - ziemskich'. Zauważ, Paweł nie wymienia różnic tylko pomiędzy ciałami fizycznymi, ziemskimi, ale robi tez skok na nieznane ludziom niebo i bytującymi tam ciałaami.I właśnie tu jest różnica ciał i natur, na tej płaszczyżnie.Tak jak ziemia różni się od nieba tak i te ciała różnią się od siebie. Mówi też nawet o gwiazdach, ksieżycu, słońcu itd. Przecież ciało ryby różni się od np. gwiazdy ,chwałą i strukturą. Ja bym nie upierał się by zawężać pole widzenia różnorodnośći ciał i porównania ich tylko do dziedziny ziemskiej. Paweł zaczyna od ryb na ziemi a kończy na niebie i tego co na i w nim. Dwie rózne bajki.


47 'Pierwszy człowiek z ziemi - ziemski, drugi Człowiek - z nieba' i 44:'zasiewa się ciało zmysłowe - powstaje ciało duchowe. Jeżeli jest ciało ziemskie powstanie też ciało niebieskie.
Znowu porównanie ziemia i niebo, ziemski i niebiański. Porównanie tyczy się nie tylko natury czy struktury , ale też miejsca. Zobacz : ciało zmysłowe to wg 47 w. ciało ziemskie z tej dziedziny, a duchowe to niebiańskie z innej dziedziny. Zatem niebiański to nie duchowy w sensie niejako fizyczny duchowo odmieniony lecz nadal krwisty i ziemisty. Dlatego w końcu ciało duchowe to niebianskkie noszone przez tam mieszkających m.in. Boga który jest Duchem ( jest duchowy czyli niebianski ,co do miejsca a inne miejsce inna natura. W tym sensie) i np. aniołów. Tak myślę po kontekście.

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-16, godz. 21:10


#40 belszaccar7

belszaccar7

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 140 Postów
  • Lokalizacja:kolberg

Napisano 2008-03-17, godz. 17:08

A więc ciało duchowe, to również ciało fizyczne, różniące się tym od ciała zmysłowego, że kierowane jest nie przez zmysły, ale przez ducha.


Niekoniecznie. W biblii często jesli nie prawie zawsze jest pojecie pierwotne i przenosne - wtorne na bazie tegoz. Np. Smierc doslowna i smierc duchowa, dla grzechu , smierc dla swiata , druga smierc itp. Namiot, swiatynia fizyczna i duchowa. Krew doslowna i krew symboliczna ktora wola np. Abla.slowo Boze jest litera i Duchem , by wymieniac. Podobnie jest z czlowiekiem fizycznym , cielesnym , kierowanym przez zmysly i czlowiekiem duchowym o usposobieniu duchowym , natchnionym duchem, prowadzonym przez ducha, pelnym ducha . Nie koliduje by byl czlowiek ziemski fizyczny i z nieba drugi Adam niebieski, jest cialo , czlowiek i Duch, ziemia i niebo . Przenosnia niekoniecznie musi dotyczyc ciala czlowieka. Bardziej jego umyslu, ducha ,nastawienia.(np. czlowiek pochloniety idea postepu jest czlowiekiem postepowym nie musi miec ciala postepwego lecz nowy progresywne myslenie , umysl). Gdyby nawet to nie przeszkadza by istnialo cialo duchowe fizyczne jakby uduchowione , prowadzone duchem przenosnie i duchowe w naturze doslownie. Tak jak cialo fizyczne literalne i przenosnie . Bog ma rece, uszy oczy ,naprawde ma? przeciez mieszka w niebie gdzie cialo i krew popalilo by sie i rozpadlo na kawalki jak komety.To personifikacja,pelno tego w pismach. Duchem mozna jaskrawic ,ukraszac wiele fizycznych spraw dadajac im pzrenosnie troche uduchowienia , duchowosci wskutek czego staja sie niejako duchowe np. czlowiek duchowy . Ale to nie znaczy ze skoro cos jest duchowe, majace cechy ducha bedace nadal fizyczne np. zwykly czlowiek cielesny, ze nie ma nigdzie w ogole np. doslownego Ducha z innej dzidziny -niebianskiej innej materii -nie czegos uduchowionego tym Duchem. - jana 4, 24' Bog jest Duchem 'doslownie nie jest cielsny niejako uduchowiony(przeciez jest pelen energii , swiatlo , po cmu cialo fizyczne w kosmosie gdzie gwiazdy , reakcje atomowe) a przeciez bedziemy mieli cialo podobne do Boga filipan 3, 21 . Bog miszka w swiatlosci niedostepnej nikt z ludzi nie widzial i widziec nie moze Go w cielesnej postaci, tak jak nie widac wiatru, ktory jest nazwany duchem -jana 3rozdial 3-10. Zreszta slowo - Duch w bibli ma wiele znaczen od duchowego po bedacego duchem. - aniolowie . hebrajczykow 1. 14. Wiele przciwstawien fizycznosci i duchowosci czyni poroznienie , raczej co do struktury niz uduchowienia czy prowadzenie sie duchowo jakby czy przez ducha.

W Efezjan 6:12 powiedziano, że chrześcijanie zmagają się „nie z krwią i ciałem, ale z rządami, z władzami, ze światowymi władcami tej ciemności, z zastępem niegodziwych duchów w miejscach niebiańskich”. Ostatnia część tego wersetu brzmi w dosłownym tłumaczeniu: „ku (tym) duchowym [gr. pneumatiká] niegodziwości w [miejscach] niebiańskich”. W większości współczesnych przekładów uznano, że nie chodzi tutaj tylko o jakieś abstrakcyjne „pierwiastki duchowe zła” (BT), lecz o niegodziwe duchowe osoby. Dlatego fragment ten bywa oddawany następująco: „złe duchy w przestworzach” (Bp), „złe duchy w okręgach niebieskich” (Bw), „duchy zła między ziemią a niebem” (Wp), „duchy zła na niebiosach” (Pop). Miedzywierszowy grecki Katolickio wyd, Vocatio oddaje :'tym duchowym' przypis- mozliwe tlum. - 'duchom'.

To, co się z ciała narodziło, jest ciałem, a to, co się z Ducha narodziło, jest duchem - bt .

Podobnie w 1 kor 15, 44


Czlowiek duchowy nie staje sie automatycznie Duchem. W 1 korynian 15 , moim zdaniem cialo duchowe to nowe cialo nieziemskie . Proces zasiania poprzedzony smiercia.(po co usmiercac fizyczne jak mozna uchwalebnic duchem za zycia, podrasowac przemiana smiercia raczej wskazuje mysle na inny rodzaj , inna materie.ziarna zgola inne , kazdemu wlasciwe) Jezeli sa dwie lub wiecej mozliwosc tlumaczenia , proponowal bym zastanawic sie czy chodzi o obraz , przenosnie czy doslownosc. W 1kor 15 mysle ze nie ma przenosni co do ciala duchowego. tak na dzien dzisiejszy uwazam. z powodu kontekstu.
Troche potok slow i powtorzen ale zeby bylo jasne i szybko.

<_<

Użytkownik belszaccar7 edytował ten post 2008-03-17, godz. 18:05





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych