Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy 2Tym 3:16,17 wyklucza autorytet tradycji?


  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#21 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2007-01-04, godz. 12:44

A co to znaczy że jest w opozycji? Np. urodziny są w jaki sposób w opozycji skoro nigdzie nie zanegowane?



W Pismie Swietym jest wzmianka az dwukrotna na temat uroczystosci urodzin , kto te imprezy celebrowal ? co sie na nich dzialo ?

Rodzaju 40: 20 Na trzeci dzień, w dniu swoich urodzin, faraon wyprawił ucztę dla swych dworzan. I wtedy w ich obecności kazał sprowadzić z więzienia przełożonego podczaszych i przełożonego piekarzy. 21 Przełożonego podczaszych przywrócił na dawny urząd podczaszego; podawał więc on puchar faraonowi. 22 Przełożonego piekarzy zaś kazał powiesić - jak im zapowiedział Józef.


Mateusza 14 : 6 Otóż, kiedy obchodzono urodziny Heroda, tańczyła córka Herodiady wobec gości i spodobała się Herodowi. 7 Zatem pod przysięgą obiecał jej dać wszystko, o cokolwiek poprosi. 8 A ona przedtem już podmówiona przez swą matkę: «Daj mi - rzekła - tu na misie głowę Jana Chrzciciela!» 9 Zasmucił się król. Lecz przez wzgląd na przysięgę i na współbiesiadników kazał jej dać. 10 Posłał więc [kata] i kazał ściąć Jana w więzieniu. 11 Przyniesiono głowę jego na misie i dano dziewczęciu, a ono zaniosło ją swojej matce.



Jezus kiedys powiedzial o pewnej uroczystosci ; Czyncie to na moja pamiatke .............

Mam obawe ze znajac Pismo Swiete gdybym obchodzil urodziny , czynilbym to na "czyjas pamiatke" :(
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#22 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-04, godz. 12:46

Stefan "zapomniał" napisać, że jest jeszcze mowa o urodzinach Jezusa i o tym, że aniołowie się cieszyli...

#23 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2007-01-04, godz. 13:10

Stefan "zapomniał" napisać, że jest jeszcze mowa o urodzinach Jezusa i o tym, że aniołowie się cieszyli...



I obdarowywali siebie zamiast Jezusa podarkami i pili wodeczke i jedli kaszaneczke i byla muzyczka ? :) Czy po prostu sie cieszyli co i nas cieszy ale cieszymy sie ze przyszedl na swiat bez "ubierania" tego w poganskie zwyczaje. I jakos Biblia zapomniala ( ? ) podac dokladnej daty jego narodzin ?
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#24 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-04, godz. 13:23

A to ja nie wiedziałem że podczas moich urodzin ludzi wieszają i głowy ścinają :D A cos jeszcze u mnie się dzieje? Może jakas orgia? I ja nic o tym nie wiedziałem :( Takie zabawy mnie omijają na moich własnych urodzinach...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#25 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-04, godz. 14:26

A co to znaczy zgodna w nauce śJ? :D Musi się potwierdzać z Biblią? Czy jeśli czegoś nie ma w Biblii jest od razu bałwochwalcze i złe? B)



Jesli jest w OPOZYCJI do Pisma Sw


Homme Curieux
Jeśli Biblia naucza, że zmartwychwstanie do panowania z Chrystusem nastąpi dopiero po Armagedonie i po związaniu szatana na 1000 lat, to czy nauczanie WTS-u, że to zmartwychwstanie dokonuje się od 1918 roku jest zgodne z Biblią, czy jest w opozycji do Biblii, czyli jest bałwochwalcze i złe?
Czesiek

#26 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-04, godz. 14:37

Wielu protestantów oraz ŚJ i ich sympatycy zachowuje się jakby w 2 Tym 3:16,17 wyczytali:
"tylko 66 ksiąg biblijnych jest natchnionych i użytecznych do (...) a żadne inne księgi nie są ani natchnione ani pożyteczne"


Sebastianie
Dla mnie osobiście tekst 2Tm 3,16-17 stawia Biblię ponad tradycją i wszelkim nauczaniem odnośnie spraw duchowych. Jest miernikiem pozwalającym ocenić co pochodzi od Boga, a co jest ludzkim zwodzeniem niezgodnym z Bożym słowem. Pozwala też zobaczyć co jest tylko ludzkim zwyczajem, którego zachowywanie, czy też nie zachowywanie nie ma większego znaczenia, bo człowiek zachowujący taki zwyczaj nie grzeszy, jak i człowiek nieprzestrzegający tego zwyczaju też nie grzeszy.
Czesiek

#27 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-04, godz. 14:41

Proszę, Cześku, wytłumacz mi, dlaczego odnosisz wspomniany werset do kanonu biblijnego (obojętnie 66/73 ksiąg), skoro w czasie gdy Paweł pisał te słowa, takiego kanonu jeszcze nie było...

#28 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-04, godz. 15:06

Proszę, Cześku, wytłumacz mi, dlaczego odnosisz wspomniany werset do kanonu biblijnego (obojętnie 66/73 ksiąg), skoro w czasie gdy Paweł pisał te słowa, takiego kanonu jeszcze nie było...


Nawet jak sam apostoł Paweł odnosił je do ST, to mogę odnieść te słowa do tych ksiąg Biblii, które zostały rozpoznane jako pochodzące z natchnienia Boga. Bo skoro Bóg do przekazania swojego ostrzeżenia posłużył się oslicą, to może i użył apostoła Pawła, aby ten wskazał do czego jest przydatne wszelkie Pismo natchnoine przez Boga.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2007-01-04, godz. 15:07

Czesiek

#29 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-04, godz. 15:28

Nawet jak sam apostoł Paweł odnosił je do ST, to mogę odnieść te słowa do tych ksiąg Biblii, które zostały rozpoznane jako pochodzące z natchnienia Boga.

Ale kontekst wcale nie wskazuje, jakoby Paweł mówił o ST

#30 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2007-01-04, godz. 16:15

Jesli jest w OPOZYCJI do Pisma Sw
Homme Curieux
Jeśli Biblia naucza, że zmartwychwstanie do panowania z Chrystusem nastąpi dopiero po Armagedonie i po związaniu szatana na 1000 lat, to czy nauczanie WTS-u, że to zmartwychwstanie dokonuje się od 1918 roku jest zgodne z Biblią, czy jest w opozycji do Biblii, czyli jest bałwochwalcze i złe?





Pomyliles 2 rodzaje zmartwychwstania

1 Zmartwychwstanie do zycia w ciele duchowym chrzescijan nalezacych do Krolestwa Bozego ( rzadu majacego rzadzic )

2 Zmartwychwstanie tych ktorzy nie naleza do Krolestwa i mieli i maja nadzieje na zmartwychwstanie w ciele i zycie na Ziemi

Mt 11:11 BT „Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.”



Co mialo znaczyc ze Jan Chrzciciel nie uzyskawszy spoleczenstwa chrzescijanskiego ( zmarl przed udzieleniem Ducha Swietego ) bedzie mial "tylko" nadzieje na zmartwychwstanie jako poddany Krolestwa i zycie w ciele na Ziemi
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#31 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-04, godz. 16:19

Stefan bywa rozkoszny w swojej ignorancji...

Postawić zarzut, że aniołowie w dzień narodzin Jezusa nie pili wódki i nie zakąszali...
To się nazywa tupet.

Ale radowali się, świętowali, rozumiesz?

#32 godunow

godunow

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 31 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2007-01-04, godz. 17:07

Mt 11:11 BT „Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.”
Interpretacja kolegi tego zapisu

Co mialo znaczyc ze Jan Chrzciciel nie uzyskawszy spoleczenstwa chrzescijanskiego ( zmarl przed udzieleniem Ducha Swietego ) bedzie mial "tylko" nadzieje na zmartwychwstanie jako poddany Krolestwa i zycie w ciele na Ziemi

Jest to wierutne przeinaczanie Pisma.
Chrystus daje jasno do zrozumienie Ten kto uzyska zbawienie jest o wiele większym o Jana chrzciciela kiedy przebywał na Ziemi.. . Zapewne Jan Chrzciciel Dzisiaj jest w Królestwie bożym jednym z wielkich i na nic nie musi oczekiwać..
Określił wielkość i siłę jego zbawienia . Interpretacja kolegi jest wypatrzeniem sensu słów Chrystusa,
Gdy by nawet my sami albo anioł z nieba głosił Wam inną Dobrą nowinę od tej którą my wam przekazaliśmy !! Niechaj będzie przeklęty na wieki

#33 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-04, godz. 20:58

Pomyliles 2 rodzaje zmartwychwstania

1 Zmartwychwstanie do zycia w ciele duchowym chrzescijan nalezacych do Krolestwa Bozego ( rzadu majacego rzadzic )

2 Zmartwychwstanie tych ktorzy nie naleza do Krolestwa i mieli i maja nadzieje na zmartwychwstanie w ciele i zycie na Ziemi

Mt 11:11 BT „Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on.”



Co mialo znaczyc ze Jan Chrzciciel nie uzyskawszy spoleczenstwa chrzescijanskiego ( zmarl przed udzieleniem Ducha Swietego ) bedzie mial "tylko" nadzieje na zmartwychwstanie jako poddany Krolestwa i zycie w ciele na Ziemi

Homme Curieux
Ja niczego nie pomyliłem. Poczytaj uważnie:

1. I widziałem anioła zstępującego nieba, który miał klucz od otchłani i wielki łańcuch w swojej ręce.
2. I pochwycił smoka, węża starodawnego, którym jest diabeł i szatan, i związał go na tysiąc lat.
3. I wrzucił go do otchłani, i zamknął ją, i położył nad nim pieczęć, aby już nie zwodził narodów, aż się dopełni owych tysiąc lat. Potem musi być wypuszczony na krótki czas.
4. I widziałem trony, i usiedli na nich ci, którym dano prawo sądu; widziałem też dusze tych, którzy zostali ścięci za to, że składali świadectwo o Jezusie i głosili Słowo Boże, oraz tych, którzy nie oddali pokłonu zwierzęciu ani posągowi jego i nie przyjęli znamienia na czoło i na rękę swoją. Ci ożyli i panowali z Chrystusem przez tysiąc lat.
5. Inni umarli nie ożyli, aż się dopełniło tysiąc lat. To jest pierwsze zmartwychwstanie.
6. Błogosławiony i święty ten, który ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad nimi druga śmierć nie ma mocy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i panować z nim będą przez tysiąc lat.
(Obj. 20:1-6 BW)
Czesiek

#34 homme_curieux

homme_curieux

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1274 Postów

Napisano 2007-01-04, godz. 21:13

Stefan bywa rozkoszny w swojej ignorancji...

Postawić zarzut, że aniołowie w dzień narodzin Jezusa nie pili wódki i nie zakąszali...
To się nazywa tupet.

Ale radowali się, świętowali, rozumiesz?





Mamy rozumiec ze Aniolowie co roku pozniej sie radowali z tego powodu i jest to wlasnie opisane w Biblii ? Jesli jestem ignorantem w tej materii to oswiec mnie panie Sebastianie :)



Stefan bywa rozkoszny w swojej ignorancji...

Postawić zarzut, że aniołowie w dzień narodzin Jezusa nie pili wódki i nie zakąszali...
To się nazywa tupet.

Ale radowali się, świętowali, rozumiesz?



Moze jestem ignorantem, ale dla mnie jest rzecza oczywista ze nie ma nic zlego w radowaniu sie z narodzin kogokolwiek, ale istnieje roznica pomiedzy radowaniem sie z narodzin a swietowaniem tych narodzin rokrocznie na wzor zaczerpniety od pogan a calkowicie obcy pierwszym chrzescijanom :(



Homme Curieux
Ja niczego nie pomyliłem. Poczytaj uważnie:





Zapraszam do przestudiowania calosci Objawienia a tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania . W wolnym czasie ewentualnie jesli chcesz postaram ci sie odpowiedziec na to pytanie .
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#35 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2007-01-04, godz. 21:20

HC ciebie to już nic nie oświeci.
pozdrawiam Andrzej

#36 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-05, godz. 07:10

HC ciebie to już nic nie oświeci.

And
mylisz się.
Homme Curieux zostanie pewnie niedługo znowu oświecony "jaśniejszym światłem" z WTS. Ciekawe tylko czy to zauważy?
Czesiek

#37 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-05, godz. 07:16

Zapraszam do przestudiowania calosci Objawienia a tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania . W wolnym czasie ewentualnie jesli chcesz postaram ci sie odpowiedziec na to pytanie .

Homme Curieux
To gdzie jeszcze poza 20 rozdziałem Księgi Objawienia jest cokolwiek w tej Księdze na temat zmartwychwstania, co mogłoby wpłynąć na inne zrozumienie tego rozdziału?
Czesiek

#38 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-05, godz. 07:25

Ale kontekst wcale nie wskazuje, jakoby Paweł mówił o ST

Sebastianie, a zastanowiłeś się nad kontekstem?


15. I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa.
16. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,
17. Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.
(2 Tym. 3:15-17 BW)


i dodatkowo:

Dotarł też do Derbe i do Listry. A był tam pewien uczeń, imieniem Tymoteusz, syn Żydówki, która była wierząca, i ojca Greka.
(Dz.Ap. 16:1 BW)


Więc Sebastianie o jakich Pismach Świętych mógł mówić apostoł Paweł, a które Tymoteusz mógł znać od dzieciństwa?
Czesiek

#39 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-01-05, godz. 13:13

właśnie o tym mówię, Cześku...

kontekst wskazuje, że pojęcia "Pism" nie należy ograniczać do ST ani NT.

Jakie pisma były znane Tymoteuszowi? Te które krążyły po ówczesnych zborach...

A więc oprócz ksiąg ST, ewangelii i tych listów apostolskich, które później weszły do Biblii, były także inne księgi (dziś uznawane za część Tradycji Kościoła Kat.)

#40 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-01-05, godz. 13:52

właśnie o tym mówię, Cześku...

kontekst wskazuje, że pojęcia "Pism" nie należy ograniczać do ST ani NT.

Jakie pisma były znane Tymoteuszowi? Te które krążyły po ówczesnych zborach...

A więc oprócz ksiąg ST, ewangelii i tych listów apostolskich, które później weszły do Biblii, były także inne księgi (dziś uznawane za część Tradycji Kościoła Kat.)


Sebastianie
Tymoteusz będąc dzieckiem co najwyżej mógł się zetknąć z tym, co nauczano w synagogach.
Czesiek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych