Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czego świadkom Jehowy nie (powinno być) wolno czynić by nie być częścią tego świata


  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#81 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-02-24, godz. 09:17

Definicja urzedu: Zespół ludzi i środków za pomocą których organ sprawuje swoje funkcje.

Użytkownik Artur Schwacher edytował ten post 2007-02-24, godz. 09:29

To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#82 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-02-24, godz. 09:32

ewcia napisała:

Jeśli SJ chcą żyć zgodnie ze swoją religią to dla nich jest to obowiązek, bo niby jak inaczej mają stać się mężem i żoną?

A w Biblii jest napisane - "...co Bóg złączył...", a nie "co urząd złączył" więc chyba powinna obowiązywać jakaś przysięga przed Bogiem, a nie urzędnikiem. I chyba o to właśnie chodziło w tym temacie, a nie o ustalenie, czy urzednik jest , że się tak wyrażę "organem" ;) . Uprzedzając ponowne "bicie piany" , że katolicy przed konkordatem..itd...to katolicy za komuny, zapisywali się w urzedzie, a przysiegali przed Bogiem.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

Użytkownik Noc_spokojna edytował ten post 2007-02-24, godz. 09:33


#83 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-02-24, godz. 09:42

ewcia napisała:
A w Biblii jest napisane - "...co Bóg złączył...", a nie "co urząd złączył" więc chyba powinna obowiązywać jakaś przysięga przed Bogiem, a nie urzędnikiem.


Nocka, ale to nie ten wątek. Tutaj zastanawiamy się, czego SJ nie wolno, aby nie być częścią świata.

#84 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-02-24, godz. 10:48

Ciag dalszy "rozrywki" nastąpi ;).


Organy samorządu terytorialnego:

gmina - rada gminy, wójt (burmistrz, prezydent miasta);

powiat - rada powiatu, starosta;

województwo - sejmik województwa, zarząd województwa.

To tak najogólniej, bo można jeszcze mówić o władzach samorządu gminy (powiatu, województwa), jednostkach pomocniczych gminy i ich organach itp., ale moim zdaniem to już niepotrzebne dzielenie włosa na czworo.

Wydaje mi się, że ważne tu jest również uwzględnienie pojęcia polityki, ponieważ mówiąc "o rządach tego świata" literatura ma najczęściej na myśli polityków i politykę (chyba, że coś pomyliłam to proszę mnie poprawić ;)).

Przyznam się szczerze, że nie chciało mi się już zaglądać do żadnych podręczników i po prostu sięgnęłam do Wikipedii.

Polityka to:

wg Arystotelesa - sztuka rządzenia państwem,

wg Maksa Webera - dążenie do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy, czy to między państwami, czy też w obrębie państwa, między grupami ludzi, jakie to państwo tworzą.


Więcej na ten temat tu.


Moim zdaniem, aby nie być "częścią świata", SJ powinni wystrzegać się sprawowania tych funkcji, które wiążą się z polityką rozumianą jako dążenie lub udział we władzy w państwie (między państwami też).

Tak więc powinni wystrzegać się bycia posłem, senatorem (o Sejmie i Senacie jako władzy z kolei ustawodawczej nie pisałam, ale mam nadzieję, że nie muszę nikomu przybliżać tych pojęć ;)), ministrem (a tym samym członkiem Rady Ministrów), wojewodą, sprawowania funkcji wszystkich w/w organów samorządu terytorialnego.


Uff ... muszę znów zrobić sobie przerwę.

#85 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-02-24, godz. 10:56

Hej - ale czy ŚJ uczestniczą w wyborach?. Jeśli nie to czym to usprawiedliwiają?.

#86 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2007-02-24, godz. 10:59

To zapytajmy WTS....

10 Nawet tam, gdzie studia są bezpłatne, w grę mogą wchodzić rozmaite zobowiązania. Na przykład w dzienniku The Wall Street Journal napisano, że w pewnym kraju azjatyckim rząd stworzył "system szkolnictwa, który ewidentnie winduje najlepszych uczniów na sam szczyt". Owym "szczytem" jest miejsce na elitarnych uczelniach o światowej renomie - między innymi w Oxfordzie, Cambridge czy na którymś z prestiżowych uniwersytetów amerykańskich. Dlaczego rząd wspomnianego kraju stwarza takie możliwości? W raporcie tym napisano: "Celem jest ożywienie gospodarki". Studia mogą być w zasadzie bezpłatne, ale ceną, którą płacą studenci, jest życie po święcone wspieraniu obecnego systemu rzeczy. Chociaż taką drogę życiową obiera sporo osób w tym świecie, czy właśnie tego chrześcijańscy rodzice mieliby pragnąć dla swoich dzieci? (Jana 15:19; 1 Jana 2:15-17).

10. Dlaczego wyższe wykształcenie jest ściśle związane ze wspieraniem obecnego systemu rzeczy?



Nie ulega wątpliwości iż osoby wykształcone często staja sie urzednikami lub doradcami przez to wspierają obecny system rzeczy. Bo gdyby byli organami to by byli częscią tego systemu rzeczy. I to jest właśnie nie konsekwencja WTS-u. Tak do końca chyba nigdy nie dojedziemy do tego kim można a kim nie można być.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#87 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-24, godz. 11:07

"wg Maksa Webera - dążenie do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy, czy to między państwami, czy też w obrębie państwa, między grupami ludzi, jakie to państwo tworzą."

Rzuciło mi się w oczy coś takiego - wystarczy z tego zamienić słowo Państwo na Organizacja i już chyba coś nam znajomego wychodzi ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#88 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-02-24, godz. 11:09

Rzuciło mi się w oczy coś takiego - wystarczy z tego zamienić słowo Państwo na Organizacja i już chyba coś nam znajomego wychodzi ;)


Dążenie do władzy w Organizacji nigdy nie będzie polityką, tak jak dążenie do władzy w Kościele.
Czy w jakiejkolwiek organizacji.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-02-24, godz. 11:10


#89 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-02-24, godz. 11:31

Nocka, ale to nie ten wątek. Tutaj zastanawiamy się, czego SJ nie wolno, aby nie być częścią świata.

ewcia, dokładnie ten, i w odpowiedzi na twój post. No chyba, że Twój post umieściłaś nie w tym wątku, a ja się zasugerowałam. Dodam tylko, że wątek ma tytuł "Odpowiadanie na Czego świadkom Jehowy nie (powinno być) wolno czynić by nie być częścią tego świata". To w/g mnie (całkiem subiektywnie i złośliwie) NIE (powinno być) wolno zawierać ślubów w USC by nie być częścią tego świata.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#90 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-24, godz. 11:36

Dążenie do władzy w Organizacji nigdy nie będzie polityką, tak jak dążenie do władzy w Kościele.
Czy w jakiejkolwiek organizacji.

:blink: No to wtedy trzeba by rozróżnić politykę od polityki a te od innych polityk :D I tu bym chętnie poznał Cię z politologami :D Zapraszam do szczecina to przedstawię Ci kilku.

Abstrachując już tylko od wątku dążenia do władzy chcę równiez zwrócić uwagę, że również planowanie, strategia, restrukturyzacja itd itd równiez mają pojęcia polityki. Np. polityki firmy, polityki wdrażania nowych technologii etc. No tak przynajmniej jest na marketingu ;) Również to są pojęcia socjologów odnoszące się do zarówno sfery społecznej, rządów, czy ekonomii - polecam książke "Historia myśli socjologii".

Chyba mamy problem ze zdefiniowaniem terminu polityki w nauczaniu WTS teraz :)

To w/g mnie (całkiem subiektywnie i złośliwie) NIE (powinno być) wolno zawierać ślubów w USC by nie być częścią tego świata.

I wg mnie tak samo skoro mają zawierać ślub przed Bogiem a nie przed struktórami państwowymi.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#91 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-02-24, godz. 11:52

Hej - ale czy ŚJ uczestniczą w wyborach?. Jeśli nie to czym to usprawiedliwiają?.


Nie wiem, najlepiej, żeby jakiś SJ wypowiedział się na ten temat, ponieważ zauważyłam, że "po drugiej stronie barykady" często coś ktoś wie, coś ktoś słyszał, ale nie bardzo wie, co ... innymi słowy dzwonią, ale nie wiadomo, w którym kościółku ...

Niemniej jeśli nie biorą udziału to pewnie tłumaczą to tym, że nie chcą mieszać się do polityki. I tu ich akurat popieram. Nie chodziłam na wybory i nie chodzę. Uważam, że polityka to bagno, podobnie uważa moja siostra, a mój kolega powiedział, że nawet gdyby udział w wyborach był obowiązkowy i miał zapłacić karę, to woli ją zapłacić niż głosować.

Bardzo ciekawy wątek był na ten temat na Ulicy Prostej. Szczególnie podobał mi się post tamtejszego autorytetu:


Jak się nawróci polityk, to niech się Boga zapyta, co ma z tym zrobić. Wystarczy, że przestanie kłamać i najprawdopodobniej szybko przestanie być politykiem. Ale oczywiście są wyjątki - tyle, że z wyjątków nie można robić reguły.


Myślę dokładnie to samo. Są oczywiście wyjątki czyli prawdomówni politycy, ale z wyjątków nie można robić reguły.


ewcia, dokładnie ten, i w odpowiedzi na twój post.


Post z tamtego wątku umieściłam w związku z pytaniem Pawła jako preludium do dalszych rozważań na temat "przynależności do tego systemu rzeczy".
Pozdrawiam

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-02-24, godz. 11:53


#92 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-02-24, godz. 12:37

Post z tamtego wątku umieściłam w związku z pytaniem Pawła jako preludium do dalszych rozważań na temat "przynależności do tego systemu rzeczy".
Pozdrawiam

"Odpowiadanie na Czego świadkom Jehowy nie (powinno być) wolno czynić by nie być częścią tego świata".


Bez odbioru ;)

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#93 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-02-24, godz. 13:27

Teraz muszę wyjść na miasto, a więc przerwa ...

#94 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-02-24, godz. 21:19

:blink: No to wtedy trzeba by rozróżnić politykę od polityki a te od innych polityk :D I tu bym chętnie poznał Cię z politologami :D Zapraszam do szczecina to przedstawię Ci kilku.


Oj, napisałam przecież wyraźnie, że chodzi o politykę rozumianą jako dążenie lub udział we władzy w państwie (między państwami też).

Pewnie, że jest wiele definicji polityki, można mówić np. o polityce prorodzinnej (w tym kraju to fikcja, ale to szczegół), ale w omawianym zagadnieniu nie interesują nas one.

Wracając do tematu, czas na definicję pojęcia "urząd". Urząd to zorganizowany zespół osób przydany organowi administracyjnemu do pomocy w wykonywaniu jego funkcji (np. ministerstwo, urząd wojewódzki, urząd gminy itp.).

Różnica między "organem" a "urzędem", najprościej ujmując, jest taka, że organ w granicach przyznanych mu kompetencji podejmuje decyzje, a urząd to zespół ludzi pomocny w wykonywaniu funkcji organu. Pracownicy urzędu nie posiadają zatem żadnej władzy, nie mogą o niczym samodzielnie decydować. Nie mówiąc o tym, że praca w większości urzędów nie wiąże się nijak z polityką (w podanym przeze mnie znaczeniu, a nie polityką jakąkolwiek ;)).

Wobec powyższego odpowiedź na pytanie:

To ja bym miał jeszcze takie pytanko ewo jeszcze :)
1. Czy twierdzisz że USC nie jest urzędem?


brzmi oczywiście: tak, USC jest urzędem. Czy zatem SJ podejmujący pracę w tym urzędzie "należy do tego systemu rzeczy" w świetle nauczania WTS? Odpowiedź brzmi nie, ponieważ nie sprawuje żadnej władzy, a co więcej, nie jest związany (przez swą pracę) z polityką.

Żeby to lepiej zobrazować podam przykład: Konstytucja stanowi, że władzę sądowniczą sprawują Sądy i Trybunały. Czy wobec tego każdy zatrudniony w sądzie sprawuje tą władzę sądowniczą? Nie, tylko niezawiśli sędziowie. Osoba zatrudniona jako sekretarz, woźny, protokolant itp. oczywiście nie jest żadną „władzą sądowniczą”. Ani jakąkolwiek inną.

2. Czy USC wspiera ten system państwowy czy nie?


To pytanie jest w ogóle niejasne, ale powiedziałabym, że nie. Nie ma czegoś takiego, jak „wspieranie systemu państwowego” przez urząd ;).

3. Czy państwo nakłada obowiązek/zmusza kogokolwiek do zawarcia małżeństwa przed USC, bądź czy sankcjonuje w jakikolwiek sposób.


To pytanie jest w ogóle dziwaczne. Oczywiście, że państwo nie zmusza nikogo do zawarcia małżeństwa przed USC. Czy przez to należy rozumieć, że legalizując swój związek w USC, Świadek Jehowy staje się "częścią tego systemu rzeczy"? Oczywiście, że nie.

Zacytuję może, co na ten temat mówi podręcznik prof. J. Bocia:

"Rejestracja cech określających stan cywilny osoby uwzględnia trzy kształtujące go zdarzenia, tj. urodzenie, zawarcie małżeństwa i zgon. Wpisy innych zdarzeń mogą nastąpić jedynie w sytuacji przewidzianej prawem. Rejestracja ta odbywa się w trybie ustalonym przez ustawę z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (tekst jedn. z 2004 r. Dz.U. Nr 161, poz. 1688) przez kierownika (zastępcę) urzędu stanu cywilnego (wchodzącego w skład urzędu gminy) w księgach stanu cywilnego.
Zgłoszenie zdarzeń objętych rejestracją jest obowiązkowe. Obowiązek zawiadomienia obciąża osoby fizyczne najbardziej związane z rejestrowanym zdarzeniem, a także określone podmioty państwowe czy społeczne. Prawo ustala kolejność dokonania obowiązku zgłoszenia przez poszczególne osoby. Niedokonanie zgłoszenia daje podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, jeśli akt stanu cywilnego nie został z tego powodu sporządzony we właściwym czasie".

Jak widać z tego, zawarcie małżeństwa jest zdarzeniem (obok urodzenia i zgonu) kształtującym stan cywilny i podlegającym obowiązkowi zgłoszenia.

Idąc zaprezentowanym przez ciebie tokiem myślenia, należałoby spytać:

Czy państwo nakłada obowiązek/zmusza kogokolwiek do urodzenia dziecka, bądź czy sankcjonuje w jakikolwiek sposób.
Odpowiedź brzmi: nie. W tym kraju nie ma obowiązku posiadania dzieci i prawo w żaden sposób nie sankcjonuje ich nieposiadania.

Czy jeśli więc SJ urodzi się dziecko i zgłosi ten fakt w USC to będzie znaczyło, że stał się "częścią tego świata"? Odpowiedź twierdząca to byłby moim zdaniem absurd.

#95 Nikita25

Nikita25

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 722 Postów

Napisano 2007-02-24, godz. 21:27

Czy jeśli więc SJ urodzi się dziecko i zgłosi ten fakt w USC to będzie znaczyło, że stał się "częścią tego świata"? Odpowiedź twierdząca to byłby moim zdaniem absurd.
[/quote]


Racja, szeroko postrzegane prawo i " system tych rzeczy" w sytuacjach codziennych mają czynny udział w życiu ŚJ ale nie powodują konfliktu z wiarą.
Pytanie do Ciebie Ewo;
Jakich stanowisk zawodowych ŚJ nie mogą zajmować wg nauk WTS-u? Oczywiście także związanych z polityką.
Pozdrawiam.

#96 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-02-24, godz. 22:11

Pytanie do Ciebie Ewo;
Jakich stanowisk zawodowych ŚJ nie mogą zajmować wg nauk WTS-u? Oczywiście także związanych z polityką.


Wydaje mi się, że tych, które są związane z polityką: poseł, senator, minister, wojewoda, radny, wójt itp. Zastanawiam się nad organami centralnymi, tak samo nad administracją zespoloną i niezespoloną. Bo niby organy te sprawują "władzę" (podejmują decyzje), ale mają niewiele wspólnego z polityką. Bo co wspólnego z polityką może mieć np. Główny Inspektor Pracy? Albo naczelnik urzędu skarbowego?

Oczywiście, są też i takie, których SJ na pewno nie będzie sprawował: Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Szef Agencji Wywiadu, dowódca okręgu wojskowego itp.

Do tych zakazanych zawodów zaliczyłabym również policjanta (w sytuacji, gdy wiąże się to z noszeniem broni) i żołnierza.


Na razie więcej nie przychodzi mi na myśl. Pozdrawiam.

#97 Nikita25

Nikita25

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 722 Postów

Napisano 2007-02-24, godz. 23:06

Do tych zakazanych zawodów zaliczyłabym również policjanta (w sytuacji, gdy wiąże się to z noszeniem broni) i żołnierza.
Na razie więcej nie przychodzi mi na myśl. Pozdrawiam.
[/quote]


Co do policjanta i żołnierza racja.
Czy świadek może być radnym? Bo prezydentem miasta chyba raczej nie.

#98 ewa

ewa

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2111 Postów

Napisano 2007-02-25, godz. 06:36

Czy świadek może być radnym?


Wydaje mi się, że nie.

Użytkownik ewa edytował ten post 2007-02-25, godz. 06:36


#99 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-02-25, godz. 08:14

A czy świadek Jehowy może pełnić rolę urzędnika USC? Skoro mogą zawierać małżeństwa w tym miejscu...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#100 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2007-02-25, godz. 08:18

A czy świadek Jehowy może pełnić rolę urzędnika USC? Skoro mogą zawierać małżeństwa w tym miejscu...


ale macie problem ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych