Skocz do zawartości


Zdjęcie

czy istnieje prawda absolutna...


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#21 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-08-04, godz. 13:31

Więc jak można zrozumieć znasz tą najprawdziwszą prawdę ;)


znasz powiedzenie: "Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli"?

Nadal zauważam w twoich wypowiedziach atak personalny. :)

Nie reprezentuję tutaj, na tym forum, ŚJ.

Prawdę, którą znam, zweryfikuje życie. Jeżeli kierujesz się troską braterską, pisząc na tym forum, mógłbyś mi przestawić (i nie tylko mi) najprawdziwszą prawdę?

Jestem przekonany, że takowej najprawdziwszej prawdy nie znasz.

ŚJ głoszą prawdę o Bogu, tak jak polecone w Biblii. Możesz się nie zgadzać ze wszystkim, z całą doktryną CK, nawet ją potępiać i przedstawiać fakty (czasami mity) na NIE, ale powinieneś przyznać, że duża większość o czym mówią ŚJ jest zgodna z Biblią.
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#22 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-08-04, godz. 13:39

Nadal zauważam w twoich wypowiedziach atak personalny. :)

Mam wrażenie że Ty zawsze będziesz widział atak personalny.

Prawdę, którą znam, zweryfikuje życie. Jeżeli kierujesz się troską braterską, pisząc na tym forum, mógłbyś mi przestawić (i nie tylko mi) najprawdziwszą prawdę?

Odpowiedź uzyskasz, oto znajduje się tutaj:

Jestem przekonany, że takowej najprawdziwszej prawdy nie znasz.

;)

ŚJ głoszą prawdę o Bogu, tak jak polecone w Biblii. Możesz się nie zgadzać ze wszystkim, z całą doktryną CK, nawet ją potępiać i przedstawiać fakty (czasami mity) na NIE, ale powinieneś przyznać, że duża większość o czym mówią ŚJ jest zgodna z Biblią.

Przyznaję że jakieś od 5 do 20 procent nauk świadków Jehowy pokrywa się z nauczaniem Biblijnym. Przyznaję ;) Natomiast nigdy w życiu ani nie potępiłem nikogo ani też o śJ nie powielam mitów.

Użytkownik pawel r edytował ten post 2007-08-04, godz. 13:41

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#23 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-08-04, godz. 13:41

.....
ŚJ głoszą prawdę o Bogu, tak jak polecone w Biblii. Możesz się nie zgadzać ze wszystkim, z całą doktryną CK, nawet ją potępiać i przedstawiać fakty (czasami mity) na NIE, ale powinieneś przyznać, że duża większość o czym mówią ŚJ jest zgodna z Biblią.

hi hi hi ha ha ha
Czesiek

#24 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-08-04, godz. 13:58

Bawimy się pawełku w procenty? :) :) Mojej statystyki nie uszanowałeś, ale sam procenty stosujesz.

To było pytanie retoryczne. Tylko ja w odróznieniu od Ciebie- podałem odpowiedź co myślę, a nie ironizuję jak co niektórzy hehe

Tak Czesiu, śmiej się śmiej. Dlaczego jesteś nadal na tym forum? Szukasz, ale nie znajdujesz, prawda?

Może prawda ci się odbija czkawką i próbujesz ją jakoś wytłumaczyć na swój sposób. Dobre miejsce do tego celu... ;)
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#25 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-08-04, godz. 15:32

Tak Czesiu, śmiej się śmiej. Dlaczego jesteś nadal na tym forum? Szukasz, ale nie znajdujesz, prawda?

Może prawda ci się odbija czkawką i próbujesz ją jakoś wytłumaczyć na swój sposób. Dobre miejsce do tego celu... ;)

Moze JackuP oczekuję, że takie osoby jak ty, wpierające nam, że:

ŚJ głoszą prawdę o Bogu, tak jak polecone w Biblii.

zaczną na podstawie Biblii pokazywać, że są tam podane takie nauki, jakie WTS zamieszcza w swoich publikacjach, dosłownie takie same.
Bo jak do tej pory, to jakoś żadnemu śJ, ani sympatykowi nauk WTS ta sztuka sie nie udała. A takie zapewnienia jak twoje, bez żadnego poparcia w podaniu cytatów z Biblii, po prostu zasługują na wyśmianie. Może to skłoni takie osoby jak ty do poszukania odpowiednich fragmentów z Biblii i udowodnienia, że takie zapewniena jak twoje nie są pustą gadaniną.
Czesiek

#26 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-08-04, godz. 23:27

Nie reprezentuję tutaj, na tym forum, ŚJ. (...) ŚJ głoszą prawdę o Bogu, tak jak polecone w Biblii.

Oto przykład tego, co dzieje się w umysłach milionów obecnie żyjących, którzy nigdy nie umrą. Idą i głoszą! Byle głosić...
Dołączona grafika

#27 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-08-05, godz. 07:02

Bawimy się pawełku w procenty? :) :) Mojej statystyki nie uszanowałeś, ale sam procenty stosujesz.

Jacusiu chwila, a gdzie ja TWOJE procenty nie uszanowałem odnoszące się do TWOJEGO zdania? O ile pamięć mnie nie myli używałes procentów w zupełnie innym celu niż wyrażanie własnej opinii - i nie do celów spożywczych :)

To było pytanie retoryczne. Tylko ja w odróznieniu od Ciebie- podałem odpowiedź co myślę, a nie ironizuję jak co niektórzy hehe

Po primo odpowiedziałem retorycznie tak jak retorycznie Ty się wyraziłeś. Po drugie - słucham dokładniej pytania bo oprócz "górnolotnych" "zarzutów" nie zauwazyłem za wiele... może to przez te okulary przeciwsłoneczne B)



Proponuje wydzielić jeden wątek dyskusji z Jacusiem ponieważ robią się na forum straszne OT-y.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#28 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-08-05, godz. 07:20

Ja tu nie głoszę.
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#29 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-08-05, godz. 10:02

to błąd ;) zwłaszcza jeśli ktoś "nie głoszący" podziela stanowisko WTS że zbawieni będą tylko tacy, którzy głoszą...

#30 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-08-05, godz. 10:33

to błąd ;) zwłaszcza jeśli ktoś "nie głoszący" podziela stanowisko WTS że zbawieni będą tylko tacy, którzy głoszą...


na wszystko jerst stosowne miejsce i czas.
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#31 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-08-05, godz. 20:42

Jestem przekonany, że takowej najprawdziwszej prawdy nie znasz.

Dlaczego Towarzystwo Strażnica fałszuje naukę o Trójcy Świętej? Jaki mają w tym cel?Możesz odpowiedzieć?Szczegóły tu:http://www.sw-jacek....iosj/czyt01.php

o czym mówią ŚJ jest zgodna z Biblią.

Szczególnie to:http://www.sw-jacek....iosj/czyt04.php

#32 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-08-05, godz. 20:53

Jezus to droga,prawda i życie-dla mnie w tym zawiera się cała esencja zadanego pytania o prawdę absolutną.Nie będę nawet rozwijała tego wątku,bo uważam,że jest ona na tyle płytka-by swobodnie rozumiało ją dziecko i na tyle głęboka-by największe światowe umysły nie zgłębiły tego... :wacko:

#33 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-08-08, godz. 17:53

Nie ma "prawdy absolutnej", albowiem każda "prawda" stanowi odbicie podmiotu orzekającego. O tym pisał juz chyba Locke: 4 ślepców napotkało słonia. Pierwszy dotknął trąby, pomacał ją i orzekł: słon jest wężem. Drugi objął noge i stwierdził: słoń to drzewo. Trzeci zaś, macając bok, uznał, że słoń to skała. Czwarty zaś złapał ogon... i uznał słonia za kawał sznura. Każdy z nich miał rację cząstkową, ale nie była to cała prawda o słoniu.
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#34 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-08, godz. 18:34

Nie ma "prawdy absolutnej", albowiem każda "prawda" stanowi odbicie podmiotu orzekającego. O tym pisał juz chyba Locke: 4 ślepców napotkało słonia. Pierwszy dotknął trąby, pomacał ją i orzekł: słon jest wężem. Drugi objął noge i stwierdził: słoń to drzewo. Trzeci zaś, macając bok, uznał, że słoń to skała. Czwarty zaś złapał ogon... i uznał słonia za kawał sznura. Każdy z nich miał rację cząstkową, ale nie była to cała prawda o słoniu.

To jest problem epistemologii. Być może nie jesteśmy w stanie ogarnąć całości prawdy. Prawda absolutna jednak istnieje i jest tożsama z rzeczywistością. W powyższej opowiastce słoń naprawdę jest słoniem, cokolwiek by nie myśleli o nim ślepcy.

#35 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-08-08, godz. 19:27

Nie ma "prawdy absolutnej", albowiem każda "prawda" stanowi odbicie podmiotu orzekającego. O tym pisał juz chyba Locke: 4 ślepców napotkało słonia. Pierwszy dotknął trąby, pomacał ją i orzekł: słon jest wężem. Drugi objął noge i stwierdził: słoń to drzewo. Trzeci zaś, macając bok, uznał, że słoń to skała. Czwarty zaś złapał ogon... i uznał słonia za kawał sznura. Każdy z nich miał rację cząstkową, ale nie była to cała prawda o słoniu.


Oni po prostu nie mieli racji co również nie oznacza, że ich postrzeganie słonia jako czegoś zgoła innego było prawdą cząstkową.
Ślepcy nie znali prawdy.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#36 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-08-08, godz. 21:47

Ślepcy nie znali prawdy.

A czy my nie jesteśmy takimi samymi ślepcami?
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#37 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-08-08, godz. 22:12

W powyższej opowiastce słoń naprawdę jest słoniem, cokolwiek by nie myśleli o nim ślepcy.

Ty wiesz, że słoń jest słoniem. Inni też to wiedzą. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy nikt słonia nie zna. Dla mnie "prawda obiektywna" znaczy mniej więcej to samo, co "stan faktyczny". Oba pojecia są postulowane, bo logika wskazuje, że istnieją. Ale jak je odnaleźć? szukasz prawdy, ale tak naprawde posiadasz wcześniej jej wyobrażenie... Szukasz "stanu faktycznego", ale spotykasz się ze sprzecznymi czasem relacjami (vide: Rashomon Kurosawy). A więc do poszukiwań musisz zaprzęgnąć umysł, ale ten jest już wcześniej ukształtowany. Dlatego "prawda obiektywna" stanowi jedynie wspolną część indywidualnych prawd poszczególnych podmiotów orzekających. A to może oznaczać, że do "prawdy absolutnej" nigdy nie dojdziemy.
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#38 JacekP

JacekP

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 387 Postów
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano 2007-08-08, godz. 22:48

Czy znajomość prawdy cos zmienia? Adam, a tym bardziej Ewa prawdy takowej nie znali. Pewnie dlatego zgrzeszyli??
Nie reprezentuję żadnej organizacji. Moje wypowiedzi nie mają nic wspólnego z żadną organizacją, czy też grupą ludzi, którzy działają w określonym celu. Jakakolwiek zbieżność poglądów nie powinna być utożsamiana z poglądami, tudzież poglądem osób, organizacji, społeczności. Zastrzegam sobie prawo do interpretacji, formatowania, edycji moich wypowiedzi oraz udzielania wyjaśnień i sprostowań.

Pozdrawiam!

#39 kjt

kjt

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 623 Postów
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano 2007-08-10, godz. 06:52

Adam, a tym bardziej Ewa prawdy takowej nie znali.

Skąd taka pewność? Bo moim zdaniem własnie oni nie mieli wiary, ale pewność. Oczywiście przy założeniu, że faktycznie istnieli, w co nie wierzę po prostu.
"Ta dama była głupia, ja też jestem głupi i głupi jest każdy, kto sądzi, że udało mu się przejrzeć zamiary Boga"
Księga Bokonona, część autobiograficzna

#40 Dudu

Dudu

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 88 Postów

Napisano 2007-08-30, godz. 11:32

"Jezus to droga,prawda i życie-dla mnie w tym zawiera się cała esencja zadanego pytania o prawdę absolutną.Nie będę nawet rozwijała tego wątku,bo uważam,że jest ona na tyle płytka-by swobodnie rozumiało ją dziecko i na tyle głęboka-by największe światowe umysły nie zgłębiły tego... "

Mysz - zgrabnie ujęte ;) .

Użytkownik Dudu edytował ten post 2007-08-30, godz. 11:33





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych