Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pory roku a śmierć Jezusa w/g Biblii


  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#21 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-06, godz. 15:36

Padre, Jak? Nie chcę nikogo pouczać, ale chciałabym na to komuś zwrócić uwagę. Wszystkie historie opisane w Biblii dzieją się jesienią a tylko Pascha na wiosnę? Trochę dziwne. nie?


Nie. Czemu ma mnie niby dziwić?
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#22 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-03-06, godz. 15:37

Padre, Jak? Nie chcę nikogo pouczać, ale chciałabym na to komuś zwrócić uwagę. Wszystkie historie opisane w Biblii dzieją się jesienią a tylko Pascha na wiosnę? Trochę dziwne. nie?

Wykaz moze zwiazek miedzy tymi fragmenatmi ktore przytoczylas bo jak na razie ja nie widze zadnego zwiazku miedzy nimi. Powyrywane z kontekstu i nic nie wnosza do kwestii smierci Jezusa tymbardziej ze Padre Ci juz mowil ze sama sobie odpowiedzialas na to pytanie...
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#23 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-06, godz. 16:45

W drugim poście Henryk nawiązał do drzewa figowego, ale jego gałązki tak jak gałązki innych drzew wypuszczają liście dopiero na wiosnę.

Lk 24:44-45 NS „I rzekł do nich: "To są moje słowa, które wam powiedziałem, gdy jeszcze byłem z wami, że musi się spełnić wszystko, co o mnie napisano w Prawie Mojżeszowym i u Proroków, i w Psalmach".(45) Wtedy całkowicie otworzył im umysł, żeby pojęli znaczenie Pism,”

Nikt z forumowiczów nie wskazał wersetu mówiącego, że Pascha odbywa się na wiosnę. Ja przytoczyłam ich całe mnóstwo na dowód, że jesienią.
1. Pierwszy miesiąc księżycowy wypada wtedy kiedy:
- wojska grabieżcze napadają na kraj, aby zabierać plony ziemi.
Była jesień gdy Mojżesz posyłał zwiadowców, potem Jozue gdy wchodził do ziemi Kanaan, napaść takich oddziałów przeżył również Hiob. Gdy wychodzili z Egiptu ósmą plagą była szarańcza pożerająca owoce drzew. Potop również wydarzył się po zbiorach, bo w drugim miesiącu księżycowym.

2Sm 23:13-17 NS „A trzech z tych trzydziestu stojących na czele wyruszyło i w okresie żniw przyszło do Dawida do jaskini Adullam; a wioska namiotowa Filistynów obozowała na nizinie Refaim.(14) Dawid zaś był wtedy w miejscu trudno dostępnym; a w Betlejem była wówczas placówka filistyńska.(15) Po jakimś czasie Dawid wyraził gorące życzenie, mówiąc: "O, gdybym to mógł się napić wody z cysterny betlejemskiej, która jest przy bramie!"(16) Wtedy ci trzej mocarze przedarli się do obozu Filistynów i naczerpali wody z cysterny betlejemskiej, która jest przy bramie, i niosąc, przynieśli ją Dawidowi; a on nie chciał jej pić, lecz wylał ją dla Jehowy.(17) I powiedział: "Jest nie do pomyślenia, Jehowo, żebym to uczynił! [Czyż mam pić] krew mężów, którzy poszli z narażeniem swych dusz?" I nie chciał jej pić. Oto, czego dokonali ci trzej mocarze.”

Też są żniwa, tylko akurat te wersety dają odpowiedź na pytanie czy należy spożywać "Ciało Chrystusa".
Jezus nie tylko naraził swe życie ale je oddał. Czy nie lepiej jest żywić się Słowem Bożym?

#24 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-03-06, godz. 18:29

1. Pierwszy miesiąc księżycowy wypada wtedy kiedy:[...]


Anowi…
Izrael maił dwa początki roku.
Cywilny i religijny…
"Cywilny rok żydowski wyprzedza nasz kalendarz o około 3 miesiące. Jego początek przypada na około 1 października, zgodnie z czasem księżycowym. Pierwszy miesiąc roku cywilnego jest też nazywany siódmym miesiącem roku religijnego, który liczy się od momentu wiosennego porównania dnia z nocą. Zgodnie z Boskim postanowieniem religia w Izraelu miała być zawsze na czołowym miejscu. Te dwa początki roku były wyraźnie zaznaczone przez dwie główne ceremonie religijne. Poprzednio rozważaliśmy temat Święta Przejścia, które obchodzono 15. dnia pierwszego miesiąca. Teraz zastanówmy się nad Dniem Pojednania, wypadającym 10. dnia siódmego miesiąca, oraz nad jego ofiarami. Coroczne obchody tego święta upamiętniają zawarcie przymierza Zakonu pomiędzy Bogiem a ludem Izraela za pośrednictwem Mojżesza. Było ono jednak czymś więcej niż tylko uroczystością, więcej niż zwykłym przypomnieniem."[b]
http://izrael.badacz...os_prog_IX.html
A…nawet cztery.
http://www.hatikvah....o...3&Itemid=35
Zupełnie dziwny kraj…Nawet zboże zbierają dwa razy w ciągu roku…
Nic jednak nie zmieni tego, że Jezus został naszym „Barankiem wielkanocnym”.
Zawisł na krzyżu (niech będzie drzewie) dokładnie w czasie zabijania baranka paschalnego w Egipcie. – Czternastego dnia miesiąca Nisan (Abib).

Użytkownik Henryk edytował ten post 2007-03-06, godz. 18:31


#25 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-07, godz. 07:48

W drugim poście Henryk nawiązał do drzewa figowego, ale jego gałązki tak jak gałązki innych drzew wypuszczają liście dopiero na wiosnę.

Lk 24:44-45 NS „I rzekł do nich: "To są moje słowa, które wam powiedziałem, gdy jeszcze byłem z wami, że musi się spełnić wszystko, co o mnie napisano w Prawie Mojżeszowym i u Proroków, i w Psalmach".(45) Wtedy całkowicie otworzył im umysł, żeby pojęli znaczenie Pism,”

Nikt z forumowiczów nie wskazał wersetu mówiącego, że Pascha odbywa się na wiosnę. Ja przytoczyłam ich całe mnóstwo na dowód, że jesienią.
1. Pierwszy miesiąc księżycowy wypada wtedy kiedy:
- wojska grabieżcze napadają na kraj, aby zabierać plony ziemi.
Była jesień gdy Mojżesz posyłał zwiadowców, potem Jozue gdy wchodził do ziemi Kanaan, napaść takich oddziałów przeżył również Hiob. Gdy wychodzili z Egiptu ósmą plagą była szarańcza pożerająca owoce drzew. Potop również wydarzył się po zbiorach, bo w drugim miesiącu księżycowym.

2Sm 23:13-17 NS „A trzech z tych trzydziestu stojących na czele wyruszyło i w okresie żniw przyszło do Dawida do jaskini Adullam; a wioska namiotowa Filistynów obozowała na nizinie Refaim.(14) Dawid zaś był wtedy w miejscu trudno dostępnym; a w Betlejem była wówczas placówka filistyńska.(15) Po jakimś czasie Dawid wyraził gorące życzenie, mówiąc: "O, gdybym to mógł się napić wody z cysterny betlejemskiej, która jest przy bramie!"(16) Wtedy ci trzej mocarze przedarli się do obozu Filistynów i naczerpali wody z cysterny betlejemskiej, która jest przy bramie, i niosąc, przynieśli ją Dawidowi; a on nie chciał jej pić, lecz wylał ją dla Jehowy.(17) I powiedział: "Jest nie do pomyślenia, Jehowo, żebym to uczynił! [Czyż mam pić] krew mężów, którzy poszli z narażeniem swych dusz?" I nie chciał jej pić. Oto, czego dokonali ci trzej mocarze.”

Też są żniwa, tylko akurat te wersety dają odpowiedź na pytanie czy należy spożywać "Ciało Chrystusa".
Jezus nie tylko naraził swe życie ale je oddał. Czy nie lepiej jest żywić się Słowem Bożym?


Przytoczyłaś całe mnóstwo wersetów ale tylko Ty myślisz, że "na dowód".
Zauważ, że wydarzenia które wskazujesz (żniwa, etc.) nie są we wcześniejszych czy późniejszych wersetach określone w czasie (które to żniwa).
Plony zbóż zbierano dwa razy do roku, owoce częściej.

Nic nie udowodniłaś.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#26 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-03-07, godz. 07:59

Przytoczyłaś całe mnóstwo wersetów ale tylko Ty myślisz, że "na dowód".
Zauważ, że wydarzenia które wskazujesz (żniwa, etc.) nie są we wcześniejszych czy późniejszych wersetach określone w czasie (które to żniwa).
Plony zbóż zbierano dwa razy do roku, owoce częściej.

Nic nie udowodniłaś.


Racja.
Biorac pod uwage klimat i zwyczaje tamtych regionow zniwa odbywaja sie dwa razy do roku.
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#27 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-07, godz. 08:28

Generalnie nie rozumiem, że Anowi nie potrafi pojąć że pierwsze żniwa w roku w tamtym rejonie przypadały właśnie na pierwszy miesiąc roku kalendarzowego (Nisanu - u bablończyków i Nissan u żydów), kolejne na ósmy.

Wcześniej pytałem, dlaczego w babilonie pierwszy miesiąc, był miesiącem żniw, a 12 młocki. Anowi nie pokwapiła się nawet do sprawdzenia. Jest tak dlatego, że w ósmym miesiącu były kolejne żniwa ale nie ma sensu nazywać dwóch miesięcy tak samo (2 miesiące żniw i 2 miesiące młocki).

U Żydów była:
Na wiosnę Pascha - w okresie żniw. Dosyć naturalne, bo można świętować z pełnym spichrzem. Przy okazji Nowy Rok religijny upamiętniający wyjście z Egiptu.
Na jesieni Święto Szałasów - też w okresie żniw. Też dosyć naturalne, bo znowu można świętować bez zmartwienia o jedzenie, szczególnie że w obu tych świętach nie można pracować. Dodatkowo wtedy przypadał Nowy Rok kalendarzowy.

Anowi nie pokwapiła się do sprawdzenia o które okresy chodzi w jej wywodach.
Dlatego powtarzam:
Anowi, chcesz coś głosić ale nie masz pojęcia o czym mówisz.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#28 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-07, godz. 11:37

Przytoczyłaś całe mnóstwo wersetów ale tylko Ty myślisz, że "na dowód".
Zauważ, że wydarzenia które wskazujesz (żniwa, etc.) nie są we wcześniejszych czy późniejszych wersetach określone w czasie (które to żniwa).
Plony zbóż zbierano dwa razy do roku, owoce częściej.

2Sm 16:1-3 NS „Gdy Dawid przeszedł nieco poza szczyt, oto Ciba, sługa Mefiboszeta, wychodził mu naprzeciw z parą osiodłanych osłów, a na nich było dwieście chlebów i sto placków rodzynkowych, i sto porcji owoców letnich oraz wielki dzban wina.(2) Wtedy król rzekł do Ciby: "Na cóż ci to wszystko?" Ciba odrzekł: "Te osły są po to, by na nich jechali domownicy króla, a chleb i owoce letnie do jedzenia dla młodzieńców, wino zaś jest do picia dla zmęczonego na pustkowiu".(3) Wówczas król powiedział: "A gdzie jest syn twego pana?" Ciba odrzekł królowi: "Mieszka tam w Jerozolimie; powiedział bowiem: 'Dzisiaj dom Izraela zwróci mi władzę królewską mego ojca'".”
2Sm 18:5 NS „I król jeszcze nakazał Joabowi i Abiszajowi, i Ittajowi, mówiąc: "Obchodźcie mi się delikatnie z tym młodzieńcem, Absalomem". A cały lud słyszał, jak król wydawał wszystkim dowódcom nakaz w sprawie Absaloma.”
2Sm 18:9 NS „W końcu Absalom znalazł się przed sługami Dawida. Absalom jechał na mule, a muł wszedł pod gąszcz gałęzi potężnego drzewa, tak iż on mocno uwiązł głową w tym wielkim drzewie i zawisł między niebiosami a ziemią, podczas gdy muł*, który był pod nim, poszedł dalej.”
2Sm 18:14 NS „Na to Joab rzekł: "Nie będę się tak przy tobie powstrzymywał!" Następnie wziął w dłoń trzy drzewca i przebił nimi serce Absaloma, gdy on był jeszcze żywy w sercu wielkiego drzewa.”

Absalom - Syn Króla, poniósł śmierć wisząc na drzewie. Powodem śmierci było przebicie żywego serca.
Było już dawno po zbiorach ponieważ ziarno było już oddzielone od plew.

2Sm 17:19 NS „Potem kobieta wzięła płachtę i rozciągnęła ją z wierzchu na tej studni, i nasypała na nią tłuczonego ziarna; i niczego nie zauważono.”

*http://pl.wikipedia.org/wiki/Mu%C5%82_%28ssak%29

Użytkownik Anowi edytował ten post 2007-03-07, godz. 11:51


#29 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-07, godz. 12:11

2Sm 16:1-3 NS „Gdy Dawid przeszedł nieco poza szczyt, oto Ciba, sługa Mefiboszeta, wychodził mu naprzeciw z parą osiodłanych osłów, a na nich było dwieście chlebów i sto placków rodzynkowych, i sto porcji owoców letnich oraz wielki dzban wina.(2) Wtedy król rzekł do Ciby: "Na cóż ci to wszystko?" Ciba odrzekł: "Te osły są po to, by na nich jechali domownicy króla, a chleb i owoce letnie do jedzenia dla młodzieńców, wino zaś jest do picia dla zmęczonego na pustkowiu".(3) Wówczas król powiedział: "A gdzie jest syn twego pana?" Ciba odrzekł królowi: "Mieszka tam w Jerozolimie; powiedział bowiem: 'Dzisiaj dom Izraela zwróci mi władzę królewską mego ojca'".”
2Sm 18:5 NS „I król jeszcze nakazał Joabowi i Abiszajowi, i Ittajowi, mówiąc: "Obchodźcie mi się delikatnie z tym młodzieńcem, Absalomem". A cały lud słyszał, jak król wydawał wszystkim dowódcom nakaz w sprawie Absaloma.”
2Sm 18:9 NS „W końcu Absalom znalazł się przed sługami Dawida. Absalom jechał na mule, a muł wszedł pod gąszcz gałęzi potężnego drzewa, tak iż on mocno uwiązł głową w tym wielkim drzewie i zawisł między niebiosami a ziemią, podczas gdy muł*, który był pod nim, poszedł dalej.”
2Sm 18:14 NS „Na to Joab rzekł: "Nie będę się tak przy tobie powstrzymywał!" Następnie wziął w dłoń trzy drzewca i przebił nimi serce Absaloma, gdy on był jeszcze żywy w sercu wielkiego drzewa.”

Absalom - Syn Króla, poniósł śmierć wisząc na drzewie. Powodem śmierci było przebicie żywego serca.
Było już dawno po zbiorach ponieważ ziarno było już oddzielone od plew.

2Sm 17:19 NS „Potem kobieta wzięła płachtę i rozciągnęła ją z wierzchu na tej studni, i nasypała na nią tłuczonego ziarna; i niczego nie zauważono.”

*http://pl.wikipedia.org/wiki/Mu%C5%82_%28ssak%29



Hehehe, Ty to potrafisz człowieka rozbroić :D

Po pierwsze, nie odnosisz się do swojego wywodu o tym, że Paschę obchodzono jesienią.
Po drugie przykład z Absalomem ma się jak piernik do wiatraka - nie wiesz kiedy to miało miejsce.
Owoce letnie można jeść nawet zimą, np. figi. To nic nie udowania, chociaż wcale nie twierdzę, że wiem kiedy to było. Poprostu to na nic nie wskazuje.

Absalom zginął od przebicia drzewcem (być może włóczni lub włócznią, nie wiem jak to powinno być przetłumaczone) i tyle wiesz o tym wydarzeniu.

Anowi - Pascha wypada na wiosnę, a Jezus umarł w tym samym okresie. Do jesieni jeszcze było daaaaaleko.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#30 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-07, godz. 14:14

J 5:39 NS ""Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie."

#31 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-03-07, godz. 14:27

J 5:39 NS ""Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie."

I co w zwiazku z tym?
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#32 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-07, godz. 14:30

J 5:39 NS ""Badacie Pisma, ponieważ myślicie, że dzięki nim będziecie mieć życie wieczne, a właśnie one świadczą o mnie."


W tym przypadku pisma świadczą przeciwko Tobie, bo brednie wypisujesz Anowi o świetach ustanowionych przez Boga Jahwe dla Izraela.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#33 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-07, godz. 14:59

Am 9:13 NS „" 'Oto idą dni - brzmi wypowiedź Jehowy i oracz doścignie żniwiarza, a wydeptujący winogrona tego, który niesie nasienie; i góry niechybnie będą ociekać słodkim winem, wszystkie zaś wzgórza będą topniały.”
Mt 13:37 NS „On, odpowiadając, rzekł: "Siewcą wybornego nasienia jest Syn Człowieczy,”
W jaki sposób Go dogonił?
"Oto Baranek Boży" ( Jn 1:29) - mówił Jan, a Paweł kontynuował "ofiara paschalna" (1 Kor 5:7)

#34 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-03-07, godz. 15:03

Am 9:13 NS „" 'Oto idą dni - brzmi wypowiedź Jehowy i oracz doścignie żniwiarza, a wydeptujący winogrona tego, który niesie nasienie; i góry niechybnie będą ociekać słodkim winem, wszystkie zaś wzgórza będą topniały.”
Mt 13:37 NS „On, odpowiadając, rzekł: "Siewcą wybornego nasienia jest Syn Człowieczy,”
W jaki sposób Go dogonił?
"Oto Baranek Boży" ( Jn 1:29) - mówił Jan, a Paweł kontynuował "ofiara paschalna" (1 Kor 5:7)

Hm... A mogla bys wreszcie sensownie zaczac pisac? A nie wciaz spamujesz wyrwanymi z kontekstu urywkami ktorych sama nie potrafisz wyjasnic...
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#35 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-03-07, godz. 15:49

Am 9:13 NS „" 'Oto idą dni - brzmi wypowiedź Jehowy i oracz doścignie żniwiarza, a wydeptujący winogrona tego, który niesie nasienie; i góry niechybnie będą ociekać słodkim winem, wszystkie zaś wzgórza będą topniały.”
Mt 13:37 NS „On, odpowiadając, rzekł: "Siewcą wybornego nasienia jest Syn Człowieczy,”
W jaki sposób Go dogonił?
"Oto Baranek Boży" ( Jn 1:29) - mówił Jan, a Paweł kontynuował "ofiara paschalna" (1 Kor 5:7)


Przed Paschą baranka dogania rzeźnik. Później się tego baranka zjada z gorzkimi ziołami i maccą.
Werset z Amosa, Mateusza, Jana i 1Kor nie mają żadnego powiązania.
Anowi - przestań majaczyć.
Kto jest wg Ciebie oraczem i żniwiarzem, skoro Jezus jest siewcą (ani to oracz, ani żniwiarz), albo barankiem?

Kurde, Twoje wywody (tzn. wyklejanki) robią się mało ciekawe. Tym samym Twoje "głoszenie" nie ma sensu, bo nie trzymasz się tematu głónego i nie potrafisz go obronić.

Jak dla mnie EOT.
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#36 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-07, godz. 17:03

Nie śmiem nikogo pouczać, ale dla mnie - byłej ateistki, od razu te wersety rzuciły się w oczy, bo to właśnie one odnoszą się do Chrystusa.
http://izrael.badacz...fia_klimat.html
Wiemy, że służba Jezusa od chrztu do śmierci trwała 42 m-ce. Wyobraźcie sobie przez chwilę, że słyszycie głos wołającego na pustyni i idziecie z całą gromadą Żydów wysłuchać co ten Jan ma do powiedzenia. Słuchacie i stwierdzacie "ma rację" trzeba się ochrzcić na dowód skruchy. Ale holender zimna woda, nie mógł przyjść na wiosnę kiedy robi się coraz cieplej?

#37 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-08, godz. 11:01

Dz 17:2-3 NS „Paweł więc zgodnie ze swym zwyczajem wszedł do nich i przez trzy sabaty prowadził z nimi rozważania na podstawie Pism,(3) wyjaśniając i udowadniając cytatami, że było konieczne, aby Chrystus cierpiał i powstał z martwych, oraz mówiąc: "To jest Chrystus, ten Jezus, którego ja wam ogłaszam".”

Użytkownik Anowi edytował ten post 2007-03-08, godz. 11:02


#38 Anowi

Anowi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 545 Postów

Napisano 2007-03-08, godz. 11:21

[quote name='Padre Antonio' post='54854' date='2007-03-07 09:28']Generalnie nie rozumiem, że Anowi nie potrafi pojąć że pierwsze żniwa w roku w tamtym rejonie przypadały właśnie na pierwszy miesiąc roku kalendarzowego (Nisanu - u bablończyków i Nissan u żydów), kolejne na ósmy.

Wcześniej pytałem, dlaczego w babilonie pierwszy miesiąc, był miesiącem żniw, a 12 młocki. Anowi nie pokwapiła się nawet do sprawdzenia. Jest tak dlatego, że w ósmym miesiącu były kolejne żniwa ale nie ma sensu nazywać dwóch miesięcy tak samo (2 miesiące żniw i 2 miesiące młocki).

U Żydów była:
Na wiosnę Pascha - w okresie żniw. Dosyć naturalne, bo można świętować z pełnym spichrzem. Przy okazji Nowy Rok religijny upamiętniający wyjście z Egiptu.
Na jesieni Święto Szałasów - też w okresie żniw. Też dosyć naturalne, bo znowu można świętować bez zmartwienia o jedzenie, szczególnie że w obu tych świętach nie można pracować. Dodatkowo wtedy przypadał Nowy Rok kalendarzowy.

Anowi nie pokwapiła się do sprawdzenia o które okresy chodzi w jej wywodach.
Dlatego powtarzam:
Anowi, chcesz coś głosić ale nie masz pojęcia o czym mówisz.[/quote]

Kpł 26:5 NS „I wasza młocka trwać będzie do winobrania, a winobranie potrwa do siewu; i będziecie jeść chleb do syta oraz mieszkać bezpiecznie w swojej ziemi.”
[quote]Na wiosnę Pascha - w okresie żniw.

Wiosna i żniwa? Wiosna, czas kiedy wszystko budzi się do życia.

Użytkownik Anowi edytował ten post 2007-03-08, godz. 11:26


#39 Teofil

Teofil

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 23 Postów

Napisano 2007-03-08, godz. 12:08

Wiosna i żniwa? Wiosna, czas kiedy wszystko budzi się do życia.

W Polsce panuje klimat umiarkowany ciepły przejściowy, w Izraelu klimat podzwrotnikowy w odmianie śródziemnomorskiej. W Polsce średnia temeratura stycznia wynosi od -6 do 0*C, w Izraelu 14-16*C. Bez problemu osiąga się dwa zbiory rocznie.

#40 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2007-03-08, godz. 12:10

W Polsce panuje klimat umiarkowany ciepły przejściowy, w Izraelu klimat podzwrotnikowy w odmianie śródziemnomorskiej. W Polsce średnia temeratura stycznia wynosi od -6 do 0*C, w Izraelu 14-16*C. Bez problemu osiąga się dwa zbiory rocznie.


Ona i tak Ci nie uwierzy :P
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych