Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fundament Kościoła, Piotr jako skała i inne kwestie


  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#41 liza

liza

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 515 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 15:45

Raczej nie znaczy. Tylko to Saul(Szaweł) zaczął używać swoje drugie imię. Nikt mu nie zmieniał.

Dziekuje za wyjasnienie :)

#42 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 15:49

Dzisiaj cała społeczność monoteistyczna nazywana jest dziećmi Abrahama.

Gdy Jahwe zmienił imię Abramowi na Abraham, było to czymś ważnym, Bóg dał konkretną obietnicę.

Gdy Syn Jahwe zmienił imię Szymonowi na Piotr, ... no właśnie...

#43 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 15:50

Jezus go tak zacząl nazywać i od tej pory już tak mówiono,czy może sie mylę?Wydaje mi się,że gdy pierwszy raz Jezus objawił się mu,to właśnie tym drugim imieniem zaczął go nazywać:Saulu,czemu mnie prześladujesz?Czy może wcześniej już tak ktoś go nazwał?

#44 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-16, godz. 16:10

Jezus go tak zacząl nazywać i od tej pory już tak mówiono,czy może sie mylę?Wydaje mi się,że gdy pierwszy raz Jezus objawił się mu,to właśnie tym drugim imieniem zaczął go nazywać:Saulu,czemu mnie prześladujesz?Czy może wcześniej już tak ktoś go nazwał?

Saul (Szaweł) to jego hebrajskie imię Paweł to greckie(rzymskie?), które miał jako obywatel dość znacznego miasta.
Czesiek

#45 liza

liza

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 515 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 16:15

Saul (Szaweł) to jego hebrajskie imię Paweł to greckie(rzymskie?), które miał jako obywatel dość znacznego miasta.

Czyli troche mialam racji!!!

#46 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-16, godz. 16:29

Dzisiaj cała społeczność monoteistyczna nazywana jest dziećmi Abrahama.

Gdy Jahwe zmienił imię Abramowi na Abraham, było to czymś ważnym, Bóg dał konkretną obietnicę.

Gdy Syn Jahwe zmienił imię Szymonowi na Piotr, ... no właśnie...

Czyli co, jesteśmy dziećmi Piotra? A jeśli nawet, to dziećmi Abrahama jesteśmy z tego powodu, że mamy tą samą wiare co Abraham. A to znowu oznacza powrót do Ew. Mateusza, gdzie jak Piotr wyznaje wiarę w Chrystusa, to dostaje obietnicę, a jak swoją postawą zapiera sie tej wiary poprzez napominanie Pana Jezusa i odwodzenie go od spełnienie woli Ojca, to zostaje zgromiony jako szatan. Może więc należy zwrócic uwagę na słowa wiary Piotra bardziej niż na osobę a to by oznaczało, że ci, co wyznaja wiarę taką jak Piotr, są budowani na tym fundamencie, a ci co jej zaprzeczają nie są częścią kościoła. W tym ujęciu okazałoby się, że wielu papieży zajmujących ten stołek spowodowało, że nie ma ciągłosci apostolskiej w KK, bo swoją postawą było zaprzeczeniem wiary Piotra ( o naukach lepiej już nie mówić).



Czyli troche mialam racji!!!

ociupinkę. bo to dwa różne imiona.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2007-04-16, godz. 16:28

Czesiek

#47 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-04-16, godz. 16:35

JEŚLI JEZUS NIE ZAMIERZAŁ USTANAWIAĆ SZYMONA "SKAŁĄ" NA KTÓREJ ZBUDUJE KOŚCIÓŁ, TO PO CO ZMIENIŁ MU IMIĘ?! "DLA ZMYLENIA"?!

Ja też się nad tym ostatnio zastanawiam.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#48 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 17:31

Ja też się nad tym ostatnio zastanawiam.

Sprawa jest raczej prosta...
1P 2:7-8 Br „I to spotka was, wierzących, jako wyraz szczególnego wyróżnienia. Dla tych zaś, którzy nie wierzą, właśnie ten kamień - odrzucony przez budujących, a przecież podtrzymujący fundament całej budowli -(8) stał się kamieniem upadku i skałą zgorszenia. Ponieważ buntują się przeciw słowu, upadają, zgodnie zresztą ze swym przeznaczeniem.”
1Kor 3:11 BT "Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus."

#49 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 17:43

A co z kwestią zmiany imienia Szymonowi?

#50 Henryk

Henryk

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 656 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 17:55

A co z kwestią zmiany imienia Szymonowi?

Sebastianie...
Wybacz. Jestem po dość ciężkim dniu...
Spytaj Swego proboszcza.
- Choć wątpię, aby tracił swój "cenny" czas dla jednej "owieczki"...
Nie bierz tego - proszę - za złośliwość. :unsure:
Idę spać.

#51 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 18:20

dobranoc, Henryku... ale kiedy się wyśpisz, odpowiedz na moje pytanie...

akurat tak się składa, że znam zdanie mego proboszcza i mego papieża na ten temat. Co więcej, wydaje mi się ono sensowne.

Ciekawi mnie jak osoby o innych poglądach tłumaczą sobie sens zmieniania imienia Szymonowi.

#52 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 18:30

Sprawa jest raczej prosta...
1P 2:7-8 Br „I to spotka was, wierzących, jako wyraz szczególnego wyróżnienia. Dla tych zaś, którzy nie wierzą, właśnie ten kamień - odrzucony przez budujących, a przecież podtrzymujący fundament całej budowli -(8) stał się kamieniem upadku i skałą zgorszenia. Ponieważ buntują się przeciw słowu, upadają, zgodnie zresztą ze swym przeznaczeniem.”
1Kor 3:11 BT "Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego, jak ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus."


Zacytowane wersety nie przeczą prymatowi Piotra. Więc w czym problem?

#53 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-16, godz. 18:37

Jezus go tak zacząl nazywać i od tej pory już tak mówiono,czy może sie mylę?Wydaje mi się,że gdy pierwszy raz Jezus objawił się mu,to właśnie tym drugim imieniem zaczął go nazywać:Saulu,czemu mnie prześladujesz?Czy może wcześniej już tak ktoś go nazwał?

Jezus zwrócił się do niego po hebrajsku- Szawle
Dz.9:4-6
"A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" "Kto jesteś, Panie?" - powiedział. A On: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić".
Dz.9:10-12
W Damaszku znajdował się pewien uczeń, imieniem Ananiasz. "Ananiaszu!" - przemówił do niego Pan w widzeniu. A on odrzekł: "Jestem, Panie!" A Pan do niego: "Idź na ulicę Prostą i zapytaj w domu Judy o Szawła z Tarsu, bo właśnie się modli".
Dz.22:6-9
"W drodze, gdy zbliżałem się do Damaszku, nagle około południa otoczyła mnie wielka jasność z nieba. Upadłem na ziemię i posłyszałem głos, który mówił do mnie: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" "Kto jesteś, Panie?" - odpowiedziałem. Rzekł do mnie: "Ja jestem Jezus Nazarejczyk, którego ty prześladujesz."
Dz.22:12-14
"Niejaki Ananiasz, człowiek przestrzegający wiernie Prawa, o którym wszyscy tamtejsi Żydzi wydawali dobre świadectwo, 13 przyszedł, przystąpił do mnie i powiedział: "Szawle, bracie, przejrzyj!"
Dz.26:12-15
Tak jechałem do Damaszku z upoważnienia i z polecenia najwyższych kapłanów. W południe podczas drogi ujrzałem, o królu, światło z nieba, jaśniejsze od słońca, które ogarnęło mnie i moich towarzyszy podróży. Kiedyśmy wszyscy upadli na ziemię, usłyszałem głos, który mówił do mnie po hebrajsku: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?

Dopiero na Cyprze Szawła nazywają Pawłem.

Dz.13:1-9"W Antiochii, w tamtejszym Kościele, byli prorokami i nauczycielami: Barnaba i Szymon zwany Niger, Lucjusz Cyrenejczyk i Manaen, który wychowywał się razem z Herodem tetrarchą, i Szaweł. Gdy odprawili publiczne nabożeństwo i pościli, rzekł Duch Święty: "Wyznaczcie mi już Barnabę i Szawła do dzieła, do którego ich powołałem". Wtedy po poście i modlitwie oraz po włożeniu na nich rąk, wyprawili ich. A oni wysłani przez Ducha Świętego zeszli do Seleucji, a stamtąd odpłynęli na Cypr. Gdy przybyli do Salaminy, głosili słowo Boże w synagogach żydowskich; mieli też Jana do pomocy. Gdy przeszli przez całą wyspę aż do Pafos, spotkali pewnego maga, fałszywego proroka żydowskiego, imieniem Bar-Jezus, który należał do otoczenia prokonsula Sergiusza Pawła, człowieka roztropnego. Ten, wezwawszy Barnabę i Szawła, chciał słuchać słowa Bożego.Lecz przeciwstawił się im Elimas - mag (tak bowiem tłumaczy się jego imię), usiłując odwieść prokonsula od wiary. 9 Ale Szaweł, który także zwie się Paweł, napełniony Duchem Świętym spojrzał na niego uważnie i rzekł: ..."

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#54 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 18:40

Problem w tym że protestanci widzą tutaj alternatywę: albo budowanie na Jezusie albo na Piotrze.

Ich błąd polega na tym, że nie dopuszczają możliwości, że Piotr (skała) jest osadzony na ważniejszej skale (Jezusie) i wtedy wszystko jest ok.

#55 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-16, godz. 18:46

Zacytowane wersety nie przeczą prymatowi Piotra. Więc w czym problem?

Hi-fi, problem tkwi w tym, że nie ma problemu ;) , a jak nie ma, to Heniu go stworzy, werset zawsze się znajdzie, i co z tego, że nie na temat?

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#56 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 18:50

Ja też się nad tym ostatnio zastanawiam.

W zdaniu tym zawarta jest gra słów - Petros (Piotr) i Petra (Skała), które odniesione są do Piotra. Właściwym imieniem jego było miano Szymon, a nowe jego imię (J 1:42) miało określać kim i czym miał być on dla Kościoła.
Chrystus jako Izraelita słowa te wypowiedział po aramejsku (por. Mk 5:41, 7:34, 14:36, 15:34), a nie po grecku. Piotr w scenie tej nazwany był imieniem Kefas (jak w J 1:42), a Kefa to skała, nie kamyk. (por. rozróżnienie petra - skała i litos - kamień w Mt 27:60 oraz psephos - kamyk Ap 2:17).
Słowo Kefa zostało użyte w stosunku do Piotra w 1Kor 1:12, 15:5, Ga 2:14 (tekst grecki). W innych miejscach Piotr nazwany jest Kefas np. 1Kor 3:22, 9:5. Jeśli więc określenia Kefas i Kefa są równoznaczne, to analogicznie Petros i Petra również. Piotr przez Jezusa, który mówił po aramejsku, został więc w Mt 16:18 określony terminem Kefa. To samo słowo zostało też użyte w drugiej części zdania. W związku z tym ta wypowiedź Chrystusa wyglądała następująco: „Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Kefa, i na tej Kefa zbuduję Kościół mój...” (por. przypis w BT).
Najstarszym zachowanym śladem prymacjalnej interpretacji Mt 16 są słowa Justyna Męczennika (ur.100) zachowane w „Dialogu z Żydem Tryfonem” (100:4). Później Tertulian (ur.155) potwierdza istniejące w Kościele odnoszenie Mt 16:18 do papieży: „Czy nie pouczył o wszystkim Piotra, nazwanego opoką zaplanowanego Kościoła, któremu oddał klucze Królestwa Niebieskiego i przekazał władzę rozwiązywania i związywania tak w niebie jak i na ziemi?” („Preskrypcja przeciw heretykom” 22. źródło: W. Bednarski, "W obronie wiary..."

Myślę, że nie powinno już być problemów z rozumieniem Mt 16,18.

--
Proszę oznaczać cytaty! | moderator


#57 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-17, godz. 05:49

Problem w tym że protestanci widzą tutaj alternatywę: albo budowanie na Jezusie albo na Piotrze.

Ich błąd polega na tym, że nie dopuszczają możliwości, że Piotr (skała) jest osadzony na ważniejszej skale (Jezusie) i wtedy wszystko jest ok.

Na pewno jest to błąd? A czy nie jest błędem wywyższanie się jednego człowieka nad immymi? A co z prawosławnymi, czy oni też popełniają błąd, że nie uznają prymatu papieża? I czy można zamiast żyć z wiary w Jezusa Chrystusa, zbawienia i pełni łask dostępować poprzez należenia do KK (czy też innego kościoła/organizacji).
Czesiek

#58 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-17, godz. 05:59

(...)
Myślę, że nie powinno już być problemów z rozumieniem Mt 16,18.

Problem nie jest ze zrozumieniem Mt16,18, ale z tym co na tym wersecie KK nadbudował. A jest to na takiej samej zasadzie Biblijne jak Biblijne są nauki WTS-u.
- biorę werset
- dodaję nadbudowę mającą uzasadnić moje stanowisko
- żądam dla siebie najwyższych godności w kościele.

Wiesz jak fajnie sie czyta, jak to biskupi Jerozlimy, Antiochii i Konstantynopola wykorzystywali do walki o wpływy tytułowanie biskupa Rzymu "pierwszy wśród równych". Tylko nie wzięli pod uwagę tego, że ten nie będzie chciał być "wśród równych", a jedynie "pierwszym". Ach ta historia, że też nie jest w stanie niczego nauczyć ludzi.
Czesiek

#59 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-17, godz. 07:20

Problem nie jest ze zrozumieniem Mt16,18, ale z tym co na tym wersecie KK nadbudował.

Zapomnijmy na chwilę o papiestwie. Czy widzisz przeciwwskazania, aby uznać, że Piotr jest mniejszą skałą osadzoną na większej skale, jaką jest Jezus?

#60 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-17, godz. 08:16

[...]


A jednak miałem rację.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych