Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fundament Kościoła, Piotr jako skała i inne kwestie


  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#21 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-16, godz. 11:22

Proszę was,nie mówcie,że człowiek moze być skała,na której Bóg ma coś wznosić,A TYM BARDZIEJ TAK IMPULSYWNY...nIE MA INNEJ SKAŁY I OPOKI,JAK JEZUS!Weżcie grekę i sprawdzcie dokładne tłumaczenie SŁOWA -PERTA I PERTOS,bo ktoś tu pomylił pojęcia.A kwestię MARII dopisałam tylko by nie przeniesiono wątku.

Mt 16:18 Stephanus „καγω δε σοι λεγω οτι συ ει πετρος (Petros) και επι ταυτη τη πετρα (petra) οικοδομησω μου την εκκλησιαν και πυλαι αδου ου κατισχυσουσιν αυτης”

Peter = "a rock or a stone"
one of the twelve disciples of Jesus

petra - a rock, cliff or ledge
a ) a projecting rock, crag, rocky ground
b ) a rock, a large stone
c ) metaph. a man like a rock, by reason of his firmness and strength of soul
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#22 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 11:27

Odnośnie wcześniejszej wypowiedzi Pana Sebastiana...
Tytuł skała do Piotra,to niekonsekwencja dokładnego przetłumaczenia.We wskazanym tekście Piotr został nazwany małym kamykiem-nie skała,a Jezus skałą.Kościół budowany jest na skale,którą jest JEZUS.PETRA-SKAŁA,PETROS-PIOTR-mała skałka,kamyczek.


W którym miejscu św. Piotr został nazwany "małym kamyczkiem"? Dlaczego akurat małym a nie dużym?

Petra:
Ma cztery znaczenia w grece, wszystkie są na jeden temat:
1. kamień węgielny, może też dotyczyć gruntów kamienistych
2. duży kamień
3. metaforycznie: mężczyzna silny jak skała, siła tego mężczyzny jest duchowa, w sensie że jego duch jest na solidnym fundamencie, to nie dotyczy siłaczy którzy są silni siłą mięśni.

Petros:
{pet'-ros} to jest kamień albo skała.
W żadnym razie nie wolno tego słowa rozumieć ze oznacza ono ze Piotr jest "kamienny", czy "skalny" ( gr: petrodes, petrines) ale ze jest SKAŁA sama w sobie (gr: Petros). W sensie, ze Piotr to człowiek który jest solidnie NA CZYMS oparty, może lepiej byłoby powiedzieć zakotwiczony, utwierdzony, który ma dobra bazę z której to wynika jego siła duchowa (co zresztą znakomicie zgadza się z opisem sytuacji, w której Piotr otrzymuje objawienie co do istoty Synostwa Bożego Jezusa).
Uwaga: nikt nie twierdzi iż Petros i Petra to to samo słowo - są to oczywiście dwa różne słowa.

Całość KAI EPI TAYTE TE PETRA się tłumaczy: I na tej skale. Czyli cały zwrot brzmi w tłumaczeniu literalnym "a ja ci mowie: ty jesteś Piotr i na tej skale zbuduje mój Kościół", przy czym imię Piotr wywodzi się ze słowa skała.

Więcej:

http://analizy.biz/m...1962/prymat.htm

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-04-16, godz. 11:28


#23 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-16, godz. 11:32

Zastanawie mnie dlaczego niektórych gryzie że tą skalistość Piotr bierze od Jezusa?
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#24 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 12:16

Oczywiście,że JEZUS zwrócił się do szatana,mówiąc wtedy do Piotra,ja nie napisałam,że Jezus nazwał Piotra szatanem.Chodzi tylko o to,że na takiej skale,jaką jest chwiejny i nierozumiejący człowiek,nie można nic zbudowac.Dla mnie skałą jest Jezus,i tylko na takim fundamencie będę budować.Na kim wy oprzecie swoje życie-wasza sprawa.Szkoda tylko,że przy całej tej dyskusji walczycie o oddawanie hołdu człowiekowi,a Jezus to jakby dodatek....

#25 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-16, godz. 13:03

Fajny temat.
Zaczęło się od wniebowstąpienia Marii a kończy na Piotrze jako skale.
Hi Fi czy możesz mi wyjaśnić dlaczego wśród duchownych katolickich po raz pierwszy papiestwo nazwano "wielką wszetecznicą" z Objawienia Jana?
Albo dlaczego słów Pana Jezusa zapisanych w Ewangeliach "idź precz szatanie" nie można odnieść do apostoła Piotra? Co takiego w tekstach Ewangelii jest, że nie pozwala ich w prosty sposób przyjąć jak zostały wypowiedziane? Co powoduje tak wielką różnicę w wypowiedzi Pana Jezusa, że w ciągu kilku minut, raz obiecuje, iż na nim zbuduje Kościół, a po chwili każe mu iść precz?
Czesiek

#26 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-04-16, godz. 13:17

Szkoda tylko,że przy całej tej dyskusji walczycie o oddawanie hołdu człowiekowi,a Jezus to jakby dodatek....

Pierwsze widzę, ale widocznie nie kupiłem dobrych okularów.

Faktycznie zrobił się OT w takim razie z mojej strony EOT.
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#27 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-04-16, godz. 14:13

Proszę was,nie mówcie,że człowiek moze być skała,na której Bóg ma coś wznosić,A TYM BARDZIEJ TAK IMPULSYWNY...nIE MA INNEJ SKAŁY I OPOKI,JAK JEZUS!Weżcie grekę i sprawdzcie dokładne tłumaczenie SŁOWA -PERTA I PERTOS,bo ktoś tu pomylił pojęcia.A kwestię MARII dopisałam tylko by nie przeniesiono wątku.

Skąd zatem wzięły się w Biblii terminy typu: "miecz Jahwe i Gedeona", "błogosławionaś między niewiastami", czy "Bóg rychło zniszczy szatana pod waszymi stopami" lub "zbór Boga żywego zbudowany na fundamencie apostołów i proroków" ?
Dołączona grafika

#28 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 14:33

Fajny temat.
Zaczęło się od wniebowstąpienia Marii a kończy na Piotrze jako skale.
Hi Fi czy możesz mi wyjaśnić dlaczego wśród duchownych katolickich po raz pierwszy papiestwo nazwano "wielką wszetecznicą" z Objawienia Jana?
Albo dlaczego słów Pana Jezusa zapisanych w Ewangeliach "idź precz szatanie" nie można odnieść do apostoła Piotra? Co takiego w tekstach Ewangelii jest, że nie pozwala ich w prosty sposób przyjąć jak zostały wypowiedziane? Co powoduje tak wielką różnicę w wypowiedzi Pana Jezusa, że w ciągu kilku minut, raz obiecuje, iż na nim zbuduje Kościół, a po chwili każe mu iść precz?


Zaczęło się od nieistniejącego wniebowstąpienia Maryi. Pierwsze słyszę aby Maryja wniebowstąpiła.
Problem jest w tym, że ludzie często używają słów, których nie rozumieją, albo stawiają zarzuty Kościołowi katolickiemu, których ten nie naucza ani nie głosi. Stąd wiele nieporozumień.
Nie znam duchownych katolickich, którzy papiestwo nazywają "wielką wszetecznicą". O ile wiem, interpretacja jest zupełnie inna.
Słowa Pana Jezusa do św. Piotra "idź precz szatanie" odnoszą się do osoby św. Piotra, tylko nie w znaczeniu dosłownym. Już o tym pisałem i wyjaśniałem.

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-04-16, godz. 14:35


#29 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 14:37

Błogosławiona między niewiastami znaczy tyle,że było jeszcze wiele takich błogosławionych/szczesliwych/choć nie w ten sam sposób co akurat Maria.Bóg już pokonał szatana,a nam dał skuteczną broń.Choć oficjalne unicestwienie szatana dopiero przed nami.Gdzieś w PIŚMIE jest napisane,że fundamentu nie można innego założyć niż ten którym jest jezus.Buduj na nauce ludzkiej a zobaczysz gdzie cie to zaprowadzi,bezpieczeństwo jest tylko u Boga,tylko ten jest pewnym fundamentem.Czyż nie jest właśnie tak?

JEZUS oczywiście ,a nie jezus...

#30 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 14:40

a jak wygląda interpretacja protestancka?

która opcja jest prawdziwa:
1) Piotr jest skałą na której budowany jest Kościół Powszechny
2) Piotr był "trzyminutowym papieżem", bo parę minut po zamianowaniu Pan Jezus się zezłościł i złożył go z urzędu
3) Szymon w ogóle nie był papieżem, a w ogóle to chrześcijanie mają pecha że w pierwszym wieku nie było jeszcze fotografiii, bo Pan Jezus mówiąc o skale wskazywał palcem na samego siebie, a nowe imię wymyślił ot tak sobie, dla zmylenia :P

#31 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-04-16, godz. 14:43

Oczywiście,że JEZUS zwrócił się do szatana,mówiąc wtedy do Piotra,ja nie napisałam,że Jezus nazwał Piotra szatanem.

W takim razie rozminęłaś się z prawdą! Mateusz relacjonuje, że Jezus rzekł to Piotrowi, natomiast Marek (który pisał podobno na podstawie jego sprawozdań) uściśla, iż Piotr został zgromiony. Myślę, że skoro został juz rozpoczęty nowy temat, to warto go kontynuawać, ale gdzie indziej...

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-04-16, godz. 14:45

Dołączona grafika

#32 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 14:47

za chwilę usłyszymy, że Nowy Testament składa się z 27 ksiąg biblijnych plus jednego zdjęcia/fotografii/ilustracji a na niej Pan Jezus palcem pokazuje na siebie. :P

a mówiąc poważnie: ja mam jedno konkretne pytanie:

JEŚLI JEZUS NIE ZAMIERZAŁ USTANAWIAĆ SZYMONA "SKAŁĄ" NA KTÓREJ ZBUDUJE KOŚCIÓŁ, TO PO CO ZMIENIŁ MU IMIĘ?! "DLA ZMYLENIA"?!

#33 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 14:51

A po co zmienił innym imiona?

#34 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 15:00

A po co zmienił innym imiona?


Komu?

#35 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2007-04-16, godz. 15:01

a komu Pan Jezus (oprócz Szymona) zmienił imię? Bo ja nikogo więcej nie pamietam...

#36 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-04-16, godz. 15:03

O... ja przepraszam :blink:

Pozdrawiam cieplutko

Dosia :blink:

#37 MYSZ

MYSZ

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 229 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 15:19

PAWEŁ-SZAWEŁ,mówi to komuś coś?

#38 liza

liza

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 515 Postów

Napisano 2007-04-16, godz. 15:37

PAWEŁ-SZAWEŁ,mówi to komuś coś?

Ja tak wielka specjalistka w Bibli nie jestem(tylko Katoliczka), ale czy Pawel i Szawel nie znaczy to samo?Tylko to brzmi inaczej w dwoch innych innych jezykach?Czy ktos z tu tak wielkich specjalistow moze mi to wyjasnic? :)

#39 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-16, godz. 15:38

a jak wygląda interpretacja protestancka?

która opcja jest prawdziwa:
1) Piotr jest skałą na której budowany jest Kościół Powszechny
2) Piotr był "trzyminutowym papieżem", bo parę minut po zamianowaniu Pan Jezus się zezłościł i złożył go z urzędu
3) Szymon w ogóle nie był papieżem, a w ogóle to chrześcijanie mają pecha że w pierwszym wieku nie było jeszcze fotografiii, bo Pan Jezus mówiąc o skale wskazywał palcem na samego siebie, a nowe imię wymyślił ot tak sobie, dla zmylenia :P





ile lat spędziłeś w "organizacji" Sebastianie? Sądzę, że stać ciebie na inną dyskusję.
Czesiek

#40 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2007-04-16, godz. 15:43

Ja tak wielka specjalistka w Bibli nie jestem(tylko Katoliczka), ale czy Pawel i Szawel nie znaczy to samo?Tylko to brzmi inaczej w dwoch innych innych jezykach?Czy ktos z tu tak wielkich specjalistow moze mi to wyjasnic? :)

Raczej nie znaczy. Tylko to Saul(Szaweł) zaczął używać swoje drugie imię. Nikt mu nie zmieniał.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2007-04-16, godz. 15:43

Czesiek




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych