Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy wąż, który rozmawiał w ogrodzie Eden z Ewą, miał nogi?


  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#81 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2007-06-13, godz. 19:31

A jam mam jeszcze takie pytanie. Ewa w Ogrodzie Eden została też ukarana tym, że będzie rodziła dzieci w bólach. Zatem czym sobie zawiniły zwierzęta, że również rodzą w bólach? :unsure:

A mówiły ci że rodzą w bólach? Mają struny głosowe?

#82 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-13, godz. 20:11

A mówiły ci że rodzą w bólach? Mają struny głosowe?


Przyjrzyj się jak rodzi suczka szczeniaki :P Poza tym wróć do szkoły podstawowej, do początku nauczania na lekcje zoologi i poczytaj sobie uważnie.

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-06-13, godz. 20:23


#83 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2007-06-13, godz. 20:36

Myślę, że od cierpienia wolny był tylko Raj, który wcale nie zajmował całej Ziemi (znajdował się w pewnym konkretnym miejscu "na wschodzie"). Poza Rajem żyły zwierzęta rodzące w bólach, natomiast w Edenie odbywało się to bezboleśnie.

Z tego, co mi wiadomo, z Raju zostali wygnani tylko ludzie, zwierzęta więc tam zostały.

Pozdrawiam :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#84 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-13, godz. 20:46

Myślę, że od cierpienia wolny był tylko Raj, który wcale nie zajmował całej Ziemi (znajdował się w pewnym konkretnym miejscu "na wschodzie"). Poza Rajem żyły zwierzęta rodzące w bólach, natomiast w Edenie odbywało się to bezboleśnie.

Z tego, co mi wiadomo, z Raju zostali wygnani tylko ludzie, zwierzęta więc tam zostały.

Pozdrawiam :)


Serdecznie dziękuję za fantastyczną odpowiedź. Wreszcie ktoś rozjaśnił mi moje horyzonty. Proszę Ciebie, podaj mi tylko, w którym miejscu w Biblii jest wytłumaczenie, że Raj to Eden, i gdzie poza Rajem żyły zwierzęta rodzące w bólach oraz to, że w Edenie odbywało się to bezboleśnie.
Co się stało z tymi zwierzętami, które tam zostały?
Serdecznie pozdrawiam :D

#85 Fly

Fly

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 712 Postów

Napisano 2007-06-13, godz. 21:48

Przyjrzyj się jak rodzi suczka szczeniaki :P Poza tym wróć do szkoły podstawowej, do początku nauczania na lekcje zoologi i poczytaj sobie uważnie.


Ale mnie interesuje tylko czy one ci to mówiły. I czy mają struny głosowe. Nie odpowiedziałeś na pytanie. Gdzieś już widziałeś taki styl dyskusji? Też mi się tak wydaje.

Odpowiesz czy nie - mało mnie to obchodzi. Jutro wyjeżdżam i nie mam zamiaru wracać do tego wątku ani do dyskusji z zacietrzewionnymi i zaślepionymi nienawiścią do odmiennych poglądów fanatykami.

#86 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-13, godz. 22:07

A mówiły ci że rodzą w bólach? Mają struny głosowe?

Tak, psy mają struny głosowe.

#87 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-13, godz. 22:08

No bo skoro Pan Bóg stworzył "węża, który mówi"

Rodz 3,1
Dołączona grafika

#88 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-14, godz. 07:51

Ale mnie interesuje tylko czy one ci to mówiły. I czy mają struny głosowe. Nie odpowiedziałeś na pytanie. Gdzieś już widziałeś taki styl dyskusji? Też mi się tak wydaje.

Odpowiesz czy nie - mało mnie to obchodzi. Jutro wyjeżdżam i nie mam zamiaru wracać do tego wątku ani do dyskusji z zacietrzewionnymi i zaślepionymi nienawiścią do odmiennych poglądów fanatykami.


Jedziesz do Ogrodu Eden? Uważaj na cheruby, które pilnują wejścia. Mogą być pułapki.
Poza tym mogą jeszcze żyć "węże, które mówią". Daj znać, czy się z nimi dogadałeś.

Rodz 3,1


"bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał, stracisz głos i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia" (por Rdz 3,14) :lol:

#89 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-06-14, godz. 08:57

"bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i polnych; na brzuchu będziesz się czołgał, stracisz głos i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia" (por Rdz 3,14) :lol:

Co w takim razie znaczy, że rzekł wąż do niewiasty skoro wg Ciebie nie rzekł? Nie upieram się przy strunach głosowych u niegdyś najprzebieglejszych, a dziś przeklętych węży.
Dołączona grafika

#90 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2007-06-14, godz. 13:44

Serdecznie dziękuję za fantastyczną odpowiedź. Wreszcie ktoś rozjaśnił mi moje horyzonty. Proszę Ciebie, podaj mi tylko, w którym miejscu w Biblii jest wytłumaczenie, że Raj to Eden, i gdzie poza Rajem żyły zwierzęta rodzące w bólach oraz to, że w Edenie odbywało się to bezboleśnie.
Co się stało z tymi zwierzętami, które tam zostały?
Serdecznie pozdrawiam :D


Przede wszystkim: ja nie interpretuję tego dosłownie, więc to była tylko taka sugestia. Chętnie jednak wyjaśnię.

O tym, że rajski ogród (Eden) nie zajmował całej Ziemi, Biblia mówi wprost: "I zasadził Bóg ogród w Edenie na wschodzie" (Rdz 2,8). Skoro było to w pewnym konkretnym miejscu "na wschodzie", to znaczy, że istniało jeszcze coś poza Rajem.

Ludzie zostali wygnani z Raju za dopuszczenie się grzechu. Jedną z kar było rodzenie w boleściach. Zwierzęta nie zgrzeszyły (pominąwszy szczególny przypadek węża) i nie zostały z Edenu wypędzone (bo niby za co?) ani w żaden inny sposób ukarane (a więc rodzenie w boleściach, rozumiane jako kara, nie może ich dotyczyć).

Kiedy Adam i Ewa znaleźli się poza Rajem, to spotkali zwierzęta i zaczęli zajmować się ich hodowlą (Abel składa w ofierze barana). Musiały to więc być inne zwierzęta niż te z Edenu, gdyż:
1. Zabijają się nawzajem (w Raju tego nie było).
2. Rodzą w bólach (w Raju tego nie było).
3. Jak wywnioskowałem powyżej, zwierząt z Raju nie wypędzono.

A "Eden" i "Raj" są synonimami:
"Słowo "raj" (*rajь 'raj' - irańskie por. awest. rāy ‘bogactwo, szczęście’), które chrześcijanie używają jako synonim ogrodu w Edenie, pochodzi z perskiego określenia paradis oznaczającego "ogród" lub "ogrodzone miejsce". Po raz pierwszy zostało użyte w Septuagincie w odniesieniu do ogrodu w Edenie." (z Wikipedii)

Pozdrawiam :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#91 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2007-06-16, godz. 07:35

Tak, to jest prawda. jeszcze podobny rysunek węża z nogami jest na stronie 84:

Dołączona grafika


Jeszcze z książki "Bogactwo", s. 137

Dołączona grafika

Użytkownik hi fi edytował ten post 2007-06-16, godz. 07:36


#92 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-16, godz. 09:21

A "Eden" i "Raj" są synonimami

Słowo "Eden" nie ma nic wspólnego ze "szczęściem" i oznacza "czerwona ziemia", to samo z resztą, co "Adam".

#93 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2007-06-16, godz. 12:53

Haael, pomyliłeś słowa "Eden" i "Edom". Zaś "Adam" znaczy "człowiek".

Pozdrawiam :)

Użytkownik miedziana_cyna edytował ten post 2007-06-16, godz. 12:54

Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#94 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-06-16, godz. 16:46

Haael, pomyliłeś słowa "Eden" i "Edom". Zaś "Adam" znaczy "człowiek".

Wszystkie te słowa pochodzą od wspólnego rdzenia. Tak odmieniają się wyrazy w językach semickich. A "Adam" naprawdę znaczy "czerwona ziemia".

#95 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2007-06-16, godz. 17:55

Rzeczywiście, jeśli chodzi o Adama, to masz rację, sprawdziłem. Ale co do Edenu nie dotarłem do żadnych informacji na ten temat; w każdym razie dla wszystkich niemalże jest oczywiste, że Eden to rajski ogród.

Jak możesz, to podaj namiary, skąd masz informację, że "Eden" pochodzi od tego samego źródłosłowu, co "Edom" i "Adam". Pierwszy raz się z taką etymologią spotkałem.

Pozdrawiam :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#96 stanislawcz

stanislawcz

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 62 Postów

Napisano 2007-06-20, godz. 08:04

Strażnica Nr. 12, z 15.06.2007 odpowiada na takie (rzekome) pytanie czytelnika, twierdząc iż wąż nie miał nóg.
Nie wiem jak wy, ale ja przypominam sobie jeszcze, że kiedyś tłumaczono, iż wąż miał nogi, dlatego za karę musiał po zwiedzeniu Ewy pełzać na brzuchu. Nawet tak to było przedstawiane na starszych ilustracjach.
Czyli znów mamy nowe światło.
Dołączona grafika
Ilustracja pochodzi z ksiazki: "Prawda was wyswobodzi"



Nikt nie jest tak ślepy jak ten, który nie chce widzieć.Twoje wywody na temat szatana są podobne do opowiadań katolickich,że szatan ma rogi, ostro zakończony ogon i widły i że smaży ludzi w ogniu piekielnym.

#97 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-06-20, godz. 08:10

Kochani w Strażnicy 12 z 15 czerwca 2007 r. na ostatniej stronie w pytaniach czytelników, WTC wyraźnie stwierdza iż "Nigdzie w Biblii nie ma wyraźnej wzmianki o tym, jakoby zwierzę użyte do zwiedzenia Ewy pierwotnie miało nogi"

#98 stanislawcz

stanislawcz

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 62 Postów

Napisano 2007-06-20, godz. 08:55

Oto Strażnica z 1965 roku, nr 19, s.14:

Dołączona grafika


Jakie wogóle znaczenie ma zagadnienie, czy wąż posiadał nogi, czy też nie? Można by np. spekulować, że nie miał od stworzenia, ale Najwyższy miał zamiar go w nie wyposażyć, ale po tym jak posłużył szatanowi do kamuflażu, Bóg odstąpił od swego zamiaru i skazał go na wieczne czołganie się.Innych hipotez może być więcej, ale czy takie mało istotne dociekania umacniają nas w wierze? Wątpię.

#99 stanislawcz

stanislawcz

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 62 Postów

Napisano 2007-06-20, godz. 09:02

Ja raczej nie wierze w to co piszesz, a jesli nawet to prawda to gosc przespal na studiach klika wykladow z biblistyki. Tak czy inaczej w doktrynie KRzK nic takiego nie ma - zapamietaj, ze mozr to byly jego wlasne niedouczone przemyslenia. :lol:


Jeśli by na studiach dla duchownych przeznaczano tyle samo czasu na biblistykę co na filozofię, to napewno duchowni katoliccy nie popełniali by tyle gaf odpowiadając wiernym na zadawane pytania z zakresu interpretacji i znajomości Biblii.

#100 stanislawcz

stanislawcz

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 62 Postów

Napisano 2007-06-20, godz. 09:09

Ja pytałem o węże. Wąż miał się czołgać i czołga się, a miał też jeść proch, więc?



Czy tak trudno się domyślić, ze je proch? Wszak wszystko, ludzie, zwierzeta , rośliny powstają z prochu ziemi i tym samym są w specyficzny sposób tym prochem, następnie w proch się obracają dając pożywienie innym prochożercą.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych