Skocz do zawarto軼i

Zdj璚ie

Dzieci-g這siciele

• Please log in to reply
143 replies to this topic

#1 jb

jb

^o^

• Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Post闚
  • P貫:Female

Napisano 2007-06-20, godz. 00:10

Ostatnio czyta豉m na forum JWD histori opowiadan przez dziadka (obecnie nieczynnego g這siciela), kt鏎y z ci篹kim sercem patrzy na post瘼owanie swojego syna oraz smutne dzieci雟two o鄉ioletniego wnuczka. Po rozwodzie rodzic闚 ch這piec musi sp璠za co drugi weekend u ojca, surowego 鈍iadka Jehowy. Dziecko jest si陰 zaci庵ane na zebrania oraz zmuszane do uczestniczenia w g這szeniu. Kiedy ch這piec wyra瘸 sprzeciw, to jest za to bity. Matka zg這si豉 spraw s逝瘺om spo貫cznym oraz policji, ale najwyra幡iej nie spotka這 si to z jak捷 konkretn reakcj.

W kontek軼ie tej historii chcia豉bym zapyta, jak to jest z dzie熤i–g這sicielami. Jak oceniacie wczesne wdra瘸nie dzieci do s逝瘺y polowej? Jakie reakcje takich ma這letnich g這sicieli znacie: czy ch皻nie si anga簑j w obowi您ki teokratyczne, czy – podobnie jak opisany ch這piec – jest to ponad ich si造 i ch璚i?

Pytanie do wychowanych w Prawdzie: w jakim byli軼ie wieku, kiedy zacz瘭i軼ie g這si? Czy to by豉 Wasza inicjatywa? Jak podchodzili軼ie do tego obowi您ku? Czy uznawali軼ie to wtedy za sw鎩 obowi您ek?
Pytanie do wychowuj帷ych dzieci w Prawdzie: w jakim wieku by造 Wasze dzieci, kiedy zacz窸y g這si i czy by to ich w豉sny wyb鏎?
.jb

#2 sebol

sebol

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 04:45

Dziecko jest si陰 zaci庵ane na zebrania oraz zmuszane do uczestniczenia w g這szeniu.

norma ;-) ale najwi瘯szy "sadyzm", dzieci zw豉szcza te ma貫, prze篡waj na trzy-, cztero- dniowych zgromadzeniach !
"Nie umiem wyobrazi sobie Boga nagradzaj帷ego i karz帷ego tych, kt鏎ych stworzy, a kt鏎ego cele s wzorowane na naszych w豉snych - kr鏒ko m闚i帷, Boga, kt鏎y jest jedynie odbiciem ludzkich s豉bo軼i." A.Einstein

"Religia jest obraz godno軼i ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyni帷ych dobre rzeczy
i z造ch ludzi czyni帷ych z貫 rzeczy
疾by jednak dobrzy ludzie czynili z貫 rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#3 Padre Antonio

Padre Antonio

Ateista

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Post闚
  • P貫:Male

Napisano 2007-06-20, godz. 06:56

Ja w wieku 7-8 lat chodziłem na głoszenie. Początkowo, jak wynikało to z mojej inicjatywy (mama pionierka stała) to nawet było fajnie. Naciskanie dzwonk闚 na głoszeniu od domu do domu, picie wody z sokiem i jedzenie ciastek na odwiedzinach, czy studiach. Pźniej, w wieku 10-12 lat kiedy "zachęcano" mnie do zostania głosicielem, czując niechęć lecz z obowiązku (nie wiedziałem dlaczego) nim zostałem.

Co można powiedzieć komuś na głoszeniu w tym wieku?
Jaką się ma wiedzę?
Pamiętam do dziś, jak powiedziałem jednemu starszemu panu, że Ziemia i ludzie mają 6000 lat :D
Ja pierdykam, dopiero niedawno zrozumiałem jego zdziwienie na twarzy ;)

No cż, moja wewnętrzna alienacja przyszła dosyc szybko i już w wieku 12-13 lat głosiłem na siłę. Najchętniej z r闚ieśnikami lub trochę starszą młodzieżą, nieoficjalnie na tzw. "spacerkach".
Niestety ojciec uparł się, że co niedziela będziemy razem głosić. Żeby mnie dobrze wyszkolić wziął teren obok podw鏎ka na kt鏎ym było boisko i chłopaki już z rańca - po teleranku - grali w piłkę, a ja akurat szedłem ze zbi鏎ki w wieśniackim garniturku. Na dodatek w tym bloku mieszkało jak na złość najwięcej moich kumpli, więc ci kt鏎zy akurat nie byli na dworzu mogli mnie podziwiać "w akcji" :) Niekt鏎zy to olewali, ale mniej więcej połowa zachowywała się jak na każde nastoletnie dziecko przystało :)
Ile ja się "jehowych" nasłuchałem.

Każde niedzielne przedpołudnie było dla mnie koszmarem.

U篡tkownik Padre Antonio edytowa ten post 2007-06-20, godz. 06:58

"Je郵i dojdziesz ostatecznie do tego, 瞠 nie ma Boga, zach皻 do cnoty i odwagi niech b璠zie dla ciebie rado嗆 i przyjemno嗆, jak dawa這 ci samo my郵enie, i mi這嗆 innych, kt鏎 ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#4 brat_jaracz

brat_jaracz

Nadzorca widnokr璕u ;-)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 06:59

Pytanie do wychowanych w Prawdzie: w jakim byli軼ie wieku, kiedy zacz瘭i軼ie g這si? Czy to by豉 Wasza inicjatywa? Jak podchodzili軼ie do tego obowi您ku? Czy uznawali軼ie to wtedy za sw鎩 obowi您ek?
Pytanie do wychowuj帷ych dzieci w Prawdzie: w jakim wieku by造 Wasze dzieci, kiedy zacz窸y g這si i czy by to ich w豉sny wyb鏎?
[/quote]

Kiedy zacz掖em "g這si" - nie pami皻am (cudzys堯w celowy, bo nie mo積a tego uzna za g這szenie). Rodzice zabierali mnie "w prac" od bardzo wczesnego dzieci雟twa. Do przyjemniejszych wspomnie na pewno nale膨 wyjazdy na "tereny oddalone", mimo 瞠 nie zawsze bywa這 tam swojsko i bezpiecznie. A w PGR-ach lepiej by這 wcale si nie pojawia.
W typowej "pracy" bywa這 ju znacznie gorzej. Pami皻am zacienione klatki schodowe, chamstwo, tysi帷e schod闚 i t nadziej, 瞠 gdy si zadzwoni do drzwi, to mo瞠 nikogo nie b璠zie w domu... M闚i o sobie - przymuszanie do g這szenia przychodzi這 mi z wielkim trudem, zw豉szcza je郵i by豉 sobota, a koledzy w tym czasie grali w nog. Dla mnie by to ogromny stres i wysi貫k - g堯wnie psychiczny.
Trzeba doda, 瞠 w zborze panowa豉 presja, a dzieci r闚nie powinny by造 "鈍ieci przyk豉dem". Zw豉szcza je郵i by造 dzie熤i osoby na przywileju. Dlatego rodzice w zasadzie nie mieli wi瘯szego pola manewru - ch帷 nie ch帷, zabierali dzieciaki "na g這szenie".
Dla mnie osobi軼ie by造 to na tyle silne prze篡cia, 瞠 cho ju jestem starym koniem, do dzi pami皻am zbi鏎ki i g這szenie z czas闚, gdy mia貫m 5-6 lat. Pami皻am nawet wygl康 klatek schodowych, jakie szczeg馧y mieszka. To o czym 鈍iadczy. I nie ma w zasadzie w tym niczego dziwnego. Oto dziecko zostaje oderwane od naturalnego 鈔odowiska i rzucone w jaki mikrokosmos, kt鏎ego nie rozumie. A to zostaje na ca貫 篡cie...
"W 鈍iecie panuje sk這nno嗆 do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo瞠j nie ma ducha niezale積ego my郵enia, a ponadto naprawd mo瞠my ufa tym, kt鏎zy nam przewodz".
Stra積ica z 15 wrze郾ia 1989, s. 23.

"Ka盥y mo瞠 krytykowa, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba si. Dlatego, maj帷 na uwadze, 瞠 ewentualna krytyka mo瞠 by, tak musimy zrobi, 瞠by tej krytyki nie by這, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#5 Padre Antonio

Padre Antonio

Ateista

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 07:09

Taaak ... sk康 ja to znam :huh:
"Je郵i dojdziesz ostatecznie do tego, 瞠 nie ma Boga, zach皻 do cnoty i odwagi niech b璠zie dla ciebie rado嗆 i przyjemno嗆, jak dawa這 ci samo my郵enie, i mi這嗆 innych, kt鏎 ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#6 brat_jaracz

brat_jaracz

Nadzorca widnokr璕u ;-)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 07:09

[疾by mnie dobrze wyszkoli wzi掖 teren obok podw鏎ka na kt鏎ym by這 boisko i ch這paki ju z ra鎍a - po teleranku - grali w pi趾, a ja akurat szed貫m ze zbi鏎ki w wie郾iackim garniturku. Na dodatek w tym bloku mieszka這 jak na z這嗆 najwi璚ej moich kumpli, wi璚 ci kt鏎zy akurat nie byli na dworzu mogli mnie podziwia "w akcji" :) Niekt鏎zy to olewali, ale mniej wi璚ej po這wa zachowywa豉 si jak na ka盥e nastoletnie dziecko przysta這 :)
Ile ja si "jehowych" nas逝cha貫m.

Ka盥e niedzielne przedpo逝dnie by這 dla mnie koszmarem.

O rany, to w豉郾ie by這 najgorsze - wstyd przed r闚nie郾ikami :( . Zabrzmi to mo瞠 dziwacznie, ale to by造 inne czasy, a "jehowi" byli postaciami niczym z innej galaktyki. Ja r闚nie bra貫m tereny jak najbardziej oddalone od miejsc, w kt鏎ych mieszkali moi szkolni koledzy; najlepiej kilka przystank闚 autobusowych dalej. Przy豉pywa貫m si na r騜nych paranojach - musia貫m dok豉dnie wiedzie, kto i gdzie mieszka, 瞠by przypadkiem na niego nie natrafi podczas g這szenia. A to by豉 niema豉 gimnastyka. Tak samo orientowa貫m si w zborze, kto ma jaki teren i stara貫m si nie chodzi w prac z tymi, kt鏎zy g這sili w "zagro穎nym" rejonie. Niekt鏎e paranoje by造 do嗆 weso貫 - np. swego czasu by貫m mi這郾ikiem kurtek z ko軟ierzami-st鎩kami. Dlaczego? Bo jak si je zapi窸o szczelnie pod szyj, to zas豉nia造 krawat :) Teraz si z tego 鄉iej, ale wtedy nie by這 mi do 鄉iechu.

Korzystaj帷 z okazji: pozdrawiam anonimowego odst瘼c z ulicy Podkarpackiej w Gda雟ku (mam nadziej, 瞠 jeszcze 篡je). Mia貫m mo瞠 8 lat, jak po raz pierwszy zetkn掖em si z rasowym odst瘼c :) . I w odoatku by bardzo mi造. Popatrzy na mnie z politowaniem, pokiwa g這w i powiedzia: "Wiesz, kiedy te by貫m taki jak ty. I te chcia這 mi si chodzi, 瞠by przekonywac innych. A teraz, popatrz, zyj sobie po swojemu. I wiesz co? Jestem szcz窷liwy". To mi da這 sporo do my郵enia.
"W 鈍iecie panuje sk這nno嗆 do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo瞠j nie ma ducha niezale積ego my郵enia, a ponadto naprawd mo瞠my ufa tym, kt鏎zy nam przewodz".

"Ka盥y mo瞠 krytykowa, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba si. Dlatego, maj帷 na uwadze, 瞠 ewentualna krytyka mo瞠 by, tak musimy zrobi, 瞠by tej krytyki nie by這, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#7 Padre Antonio

Padre Antonio

Ateista

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 07:40

[疾by mnie dobrze wyszkoli wzi掖 teren obok podw鏎ka na kt鏎ym by這 boisko i ch這paki ju z ra鎍a - po teleranku - grali w pi趾, a ja akurat szed貫m ze zbi鏎ki w wie郾iackim garniturku. Na dodatek w tym bloku mieszka這 jak na z這嗆 najwi璚ej moich kumpli, wi璚 ci kt鏎zy akurat nie byli na dworzu mogli mnie podziwia "w akcji" :) Niekt鏎zy to olewali, ale mniej wi璚ej po這wa zachowywa豉 si jak na ka盥e nastoletnie dziecko przysta這 :)
Ile ja si "jehowych" nas逝cha貫m.

Ka盥e niedzielne przedpo逝dnie by這 dla mnie koszmarem.
O rany, to w豉郾ie by這 najgorsze - wstyd przed r闚nie郾ikami :( . Zabrzmi to mo瞠 dziwacznie, ale to by造 inne czasy, a "jehowi" byli postaciami niczym z innej galaktyki. Ja r闚nie bra貫m tereny jak najbardziej oddalone od miejsc, w kt鏎ych mieszkali moi szkolni koledzy; najlepiej kilka przystank闚 autobusowych dalej. Przy豉pywa貫m si na r騜nych paranojach - musia貫m dok豉dnie wiedzie, kto i gdzie mieszka, 瞠by przypadkiem na niego nie natrafi podczas g這szenia. A to by豉 niema豉 gimnastyka. Tak samo orientowa貫m si w zborze, kto ma jaki teren i stara貫m si nie chodzi w prac z tymi, kt鏎zy g這sili w "zagro穎nym" rejonie. Niekt鏎e paranoje by造 do嗆 weso貫 - np. swego czasu by貫m mi這郾ikiem kurtek z ko軟ierzami-st鎩kami. Dlaczego? Bo jak si je zapi窸o szczelnie pod szyj, to zas豉nia造 krawat :) Teraz si z tego 鄉iej, ale wtedy nie by這 mi do 鄉iechu.

Korzystaj帷 z okazji: pozdrawiam anonimowego odst瘼c z ulicy Podkarpackiej w Gda雟ku (mam nadziej, 瞠 jeszcze 篡je). Mia貫m mo瞠 8 lat, jak po raz pierwszy zetkn掖em si z rasowym odst瘼c :) . I w odoatku by bardzo mi造. Popatrzy na mnie z politowaniem, pokiwa g這w i powiedzia: "Wiesz, kiedy te by貫m taki jak ty. I te chcia這 mi si chodzi, 瞠by przekonywac innych. A teraz, popatrz, zyj sobie po swojemu. I wiesz co? Jestem szcz窷liwy". To mi da這 sporo do my郵enia.

Ja pier..ol. Identyko :)
Najlepiej by這 zim, kurka, szalik i czapka ;)

#8 Fly

Fly

Domownik forum (501-1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPip
  • 712 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 07:44

Panowie witajcie w klubie. Nic doda nic uj望.
Ale czekam na opini kogo kto lubi g這si b璠帷 dzieckiem.

#9 and

and

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Post闚
  • Gadu-Gadu:0

Napisano 2007-06-20, godz. 07:51

ja nie g這si貫m bo nie by貫m 逶.
odwiedza貫m 鈑wagierk 逶 a ona mia豉 4 dzieci i zabiera豉 je na zebrania. Raz jak przyjecha貫m jeden z ch這pc闚 powiedzia do mnie - dobrze 瘸 wujek przyjecha nie b璠e m鏀ia i軼 na zebranie.
To by這 dawno i 瘸den z ch這pc闚 nie zosta 貯.
pozdrawiam Andrzej

#10 [db]

[db]

o鈍iecony

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 09:14

Ale czekam na opini kogo kto lubi g這si b璠帷 dzieckiem.

Heh, na pewno si doczekasz... ;)

I ja witam w klubie, w zasadzie nie mog nic doda. Nawet kurtki zapinane pod szyj s jak widz wsp鏊n traum...
[db]

#11 Fly

Fly

• Cz這nkowie
  • PipPipPip
  • 712 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 13:16

Pami皻am jak kombinowa貫m 瞠by w niedziel nie p鎩嗆 na zbi鏎k. Tak, niedziela by豉 tym dniem tygodnia kiedy najcz窷ciej by貫m chory. A na pewno by豉 dla mnie najbardziej znienawidzonym dniem tygodnia.
Ukrycie krawata to jedno a teczki to drugie. Na szcz窷cie dosta貫m od ojca tak fajn ma陰 teczk, kt鏎 od biedy da這 si schowa pod kurtk kiedy szed貫m na zbi鏎k lub wraca貫m z terenu. Mo瞠cie wi璚 sobie wyobrazi 瞠 nie przepada貫m te za g這szeniem latem, kiedy krawat i teczka z daleka bi造 po oczach.
Ale najgorsze ze wszystkiego by這, 瞠 czu貫m z tego powodu straszne wyrzuty sumienia. Bo ja nie znosi貫m g這szenia, a wiedzia貫m 瞠 powinienem je lubi, bo B鏬 tego ode mnie oczekuje.
Oj, nie by這 lekko.

#12 wojtek37

wojtek37

• Cz這nkowie
  • PipPipPip
  • 612 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 13:31

Nigdy bym nie pomy郵a, 瞠 to taka trauma dla dzieci, kt鏎e zostaj obdarte z dzieci雟twa, by sprosta Starszym Zboru i rodzicom, kt鏎zy musz si przecie wykaza. Ale zapytam prywatnie , czemu w豉軼iwie WTS ka瞠 dzieciom chodzi i g這si, co czego jeszcze nie rozumiej, a powtarzaj wyuczone formu趾i ?.

#13 brat_jaracz

brat_jaracz

Nadzorca widnokr璕u ;-)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 13:41

Nigdy bym nie pomy郵a, 瞠 to taka trauma dla dzieci, kt鏎e zostaj obdarte z dzieci雟twa, by sprosta Starszym Zboru i rodzicom, kt鏎zy musz si przecie wykaza. Ale zapytam prywatnie , czemu w豉軼iwie WTS ka瞠 dzieciom chodzi i g這si, co czego jeszcze nie rozumiej, a powtarzaj wyuczone formu趾i ?.

To okrutnie proste: dzieci nie potrafi odr騜ni dobra od z豉, prawdy od fa連zu, tote trzeba im zaordynowa ko雟k dawk tej "jedynej prawdy". 疾by zosta這 im na ca貫 篡cie. Stopniowe robienie waty z m霩gu nale篡 zaczyna ju od niemowl璚twa. A ma這 by這 wzruszaj帷ych obrazk闚, jak to dzieci wraz z rodzicami studiuj Bibli (albo i co innego) albo dzielnie towarzysz im "od drzwi do drzwi". A ma這 to by這 artuku堯w w stylu "Dzieci, kt鏎e podobaj si Jehowie". A ma這 to nas逝chali鄉y si na zebraniach o Panu Jezusie, kt鏎y jako dziecko zosta w 鈍i徠ymi i dysputowa z uczonymi w Pi鄉ie (aluzja oczywista)? Wniosek oczywisty: im pr璠zej mozna komu spra i zaprogramowa m霩g, tym lepiej. Dla WTS-u oczywi軼ie.

Jednego tylko nie przewidzia豉 "Brookly雟ka Rada Zyd闚" - to wszystko mo瞠 spowodowa dok豉dnie odwrotny efekt :P

"Rejs"

#14 Asiunia

Asiunia

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 223 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 14:08

(...)Pytanie do wychowanych w Prawdzie: w jakim byli軼ie wieku, kiedy zacz瘭i軼ie g這si? Czy to by豉 Wasza inicjatywa? Jak podchodzili軼ie do tego obowi您ku? Czy uznawali軼ie to wtedy za sw鎩 obowi您ek?

no to ja jeszcze mo瞠 dodam, jak to u mnie by這 w m這dym wieku...
nie pami皻am, ile mia豉m lat, gdy mama zacz窸a mnie zabiera do s逝瘺y. do czasu p鎩軼ia do szko造 by這 to nawet mi貫 i nie protestowa豉m za bardzo.
potem to by這 tylko gorzej... jak wiadomo, pojawili si koledzy i kole瘸nki... no a dzieci s zazwyczaj najbardziej wredne... ile to razy przed wyj軼iem z domu mia豉m okropny b鏊 穎陰dka, kt鏎y pojawia si tak cz瘰to, 瞠 w wieku oko這 14 lat sp璠zi豉m w szpitalu kilka tygodni i do dzi chyba nikt nie wie do ko鎍a co to by這, jedyna diagnoza to by豉 nerwica 穎陰dka..ehh ciekawe, sk康?... :/
pozatym, podobnie jak przedm闚cy, ile to si nakombinowa豉m, 瞠by czasami kogo ze znajomych nie spotkac... najfajniej by這 na terenach oddalonych i o鈔odkach :)
no i do dzisiejszego dnia co mi z tego pozosta這-->>>> nienawidz sp鏚nic i sukienek... mo瞠 鄉ieszne... no ale..-> od ma貫go musia豉m je nosi i to w odpowiedniej d逝go軼i jaka tylko przystoi kobiecie--"za kolano", czyli generalnie do po這wy 造dki.. hehehe.... no a 瞠 (co ju niekt鏎zy wiedz) nie jestem obdarzona zbyt wysokim wzrostem--wyglada豉m idiotycznie... no nic... a 瞠by tego by這 ma這, rodzice wymagali odemnie r闚nie takiego stroju przez ca造 czas(w tym do szko造), wi璚 wiecie jak ja si musia豉m czu... :)
tak wi璚 obecnie w mojej szafie go軼i ca豉 masa spodni(mo瞠 jakos tak odreagowuje, nie wiem) i po jednej sztuce sukienka i sp鏚nica... jak na mnie to i tak post瘼 hehehe
pzdr
asia

#15 Jaros豉w_P

Jaros豉w_P

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 219 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 16:20

To by這 ju tak dawno, ale pami皻am jeszcze jak to by這.
Troch inaczej ni normalnie, bo ja jako dziecko lubi貫m i嗆 z moim ojcem "do s逝瘺y", mia貫m 6 mo瞠 8 lat, i cho nie zdarza這 si to cz瘰to, by豉 to jedna z niewielu mo磧iwo軼i sp璠zenia z nim czasu, mo瞠 to dlatego tak to lubi貫m. Nie odzywa貫m si prawie wcale, moja "rola" ogranicza豉 si do wr璚zenia publikacji lub odczytania wersetu z Biblii. I cho nie rozumia貫m co czytam, a werset musia貫m zaznaczy sobie w Biblii jak捷 zak豉dk, aby mie pewno嗆, 瞠 go odnajd, to by這 to fajne uczucie, kiedy doros造 cz這wiek s逝cha jak czytam, wiedzia貫m, 瞠 musi to by co wa積ego. O dziwo reakcje ludzi by造 bardzo pozytywne, mo瞠 widok dziecka czytaj帷ego Bibli przed ich drzwiami wprawia ich w os逝pienie, a mo瞠 to dlatego, 瞠 豉dnie czyta貫m :D ...
Wtedy by貫m za m這dy, 瞠by my郵e o reakcjach koleg闚 czy znajomych, oni by raczej tego nie rozumieli.
W szkole by這 r騜nie, wszyscy wiedzieli, 瞠 moi rodzice s 匡, wi璚 co za tym idzie dla moich r闚ie郾ik闚 ja automatycznie te by貫m "Jehowym", zw豉szcza kiedy nie poszed貫m na czyje urodziny, lub nie 酥iewa貫m hymnu szko造 na uroczysto軼iach szkolnych. Nigdy sam z siebie nie rozmawia貫m na tematy religijne z kolegami ze szko造, ale odpowiada貫m na pytania, nawet udost瘼ni貫m im kilka publikacji, ale to by這 na ich wyra幡 pro軸 i du穎 du穎 p騧niej.
P騧niej mia貫m przerw w "g這szeniu", moi rodzice przestali zupe軟ie chodzi na zebrania, trwa這 to mo瞠 ze 4 lata, kiedy w efekcie "reorganizacji rejon闚" przydzielono nas do innego zboru, i trzeba by這 je寮zi kawa貫k do "Sali Kr鏊estwa", najdziwniejsze jest to, 瞠 maj帷 wtedy jakie 10-14 lat ja sam je寮zi貫m na te zebrania, robi貫m notatki z wyk豉d闚, jedne mniej drugie bardziej skomplikowane... Przez ten ca造 czas nie pami皻am, 瞠bym spotyka si z jak捷 bezpo鈔edni zach皻 do g這szenia ze strony np. Starszych. Widzia貫m, 瞠 dziwi ich sam fakt, 瞠 nie opuszczam zebra i nie byli nachalni, od razu zauwa瘸li, jak opu軼i貫m jakie zebranie i pytali p騧niej czy wszystko w porz康ku... Zreszt nie trudno by這 nie zauwa篡 mojej nieobecno軼i, by貫m jedyn osob (opr鏂z m闚c闚 z innych zbor闚 goszcz帷ych u nas w niedziele) kt鏎a siedzia豉 w pierwszym rz璠zie, naprzeciw m闚nicy.
W wieku 15 lat zmobilizowa貫m si (sam nie wiem jak) do oficjalnego g這szenia, zacz掖em chodzi na zbi鏎ki praktycznie co sobot i czasem w niedziele po zebraniu tak瞠. Stara貫m si chodzi g這si tylko ze starszymi i pionierami, gdy ba貫m si, 瞠 m鏬豚ym sobie sam "nie poradzi" z jakim rozm闚c.
Koledzy byli przyzwyczajeni do widoku mnie w garniturze, czy pod krawatem i z teczk, ju nawet nie reagowali 鄉iechem, witali si ze mn i szli dalej.
Z biegiem lat zacz掖em chodzi do s逝瘺y nawet z m這dszymi i niedo鈍iadczonymi g這sicielami i sprawia這 mi to przyjemno嗆.
W wieku 17 lat zdarza這 mi si nawet prowadzi zbi鏎ki do s逝瘺y...
I w豉郾ie chyba jak mia貫m 17 lat, przy okazji kt鏎ej kampanii z traktatami (Wiadomo軼i Kr鏊estwa, nie pami皻am numeru), pierwszy raz spotka貫m si z sytuacj, 瞠 na nowym terenie drzwi otworzy m鎩 dobry znajomy... Zamurowa這 mnie (wydawa這 mi si, 瞠 dziwnie si na mnie popatrzy). Starszy, kt鏎y by ze mn chcia rozpocz望 rozmow, ale ja odezwa貫m si pierwszy witaj帷 si z koleg i zupe軟ie bez zahamowa zaproponowa貫m mu traktat. Wtedy pierwszy raz prze篡貫m co takiego, nie wiem jak opisa to uczucie, czu貫m si bardzo dziwnie.
Podsumowuj帷, nikt jako dziecka nie zmusza mnie do "g這szenia", sam si na to zdecydowa貫m i sprawia這 mi to przyjemno嗆, mo瞠 w豉郾ie dlatego, 瞠 by豉 to moja, tylko moja decyzja, jak mi si wtedy wydawa這 przemy郵ana. Dopiero wiele lat p騧niej mia貫m si przekona, 瞠 nie by to najlepszy pomys, ale to ju nie na temat.
Pozdrawiam Forumowicz闚.
"Mostem mi璠zy przekonaniami oddzielonymi najwi瘯sz przepa軼i jest szlachetno嗆"
Aleksander 安i皻ochowski

#16 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

BYΒM 安iadkiem Jehowy

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Post闚
  • Gadu-Gadu:748371

Napisano 2007-06-20, godz. 18:46

No tak, rodzice siedzieli w domu, a ty g這si貫, wi璚 to by豉 Twoja decyzja.

Ja mam podobne, pozytywne wspomnienia, z t r騜nic, 瞠 zosta貫m g這sicielem jako niespe軟a 17 latek i by豉 to moja pierwsza nieakceptowana przez rodzin "doros豉" decyzja. Lubi貫m chodzi w teren, nawet pionierowa貫m troch w wakacje. Nie spotyka貫m znajomych, bo z rodzicami zawar貫m kompromis 瞠 b璠 g這si w s御iednim miasteczku.

My郵 jednak, 瞠 moich "prawie doros造ch" nastoletnich do鈍iadcze nie da si por闚na z traum kilkuletnich dzieci, zmuszanych si陰 do g這szenia.

#17 v

v

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 153 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 19:46

Fajnie si czyta wasze wspomnienia ;) moje s w zasadzie identyczne, manewr z kurtk zas豉niaj帷 krawat by chyba stosowany przez wi瘯szo嗆 nastoletnich g這sicieli ;). Mysl ze ten przyk豉d pokazuje co by這 g堯wn przyczyn traumy w鈔鏚 m這dych os鏏 a w zasadzie dla nastolatk闚. Przyczyn by obciach, za瞠nowanie, wstyd przed r闚ie郾ikami. Pami皻am strach jaki mi towarzyszy przed drzwiami znajomych z klasy albo na widok koleg闚 na podw鏎ku. Takiego uczucia nie mia貫m np. na o鈔odkach pionierskich. Uwielbia貫m o鈔odki. Mazury, jeziora, lasy, polne drogi, chlebaczek a w nim 20 czasopism w specjalnej tekturowej ok豉dce, Biblia i bidonik z wod. Jedyny problem to psy kt鏎e nieraz biega造 luzem ;) G這si這 si po 6,7 godz dziennie. Pami皻am kiedy o鈔odek na terenach prawos豉wnych tam ludzie zapraszali prawie do ka盥ego domu, by這 mi這, strach znika, pojawia豉 si przyjemno嗆 po odwaleniu nikomu nie potrzebnej pracy w postaci rozpowszechnienia 20 czasopism. Fakt jednak pozostaje faktem dla dzieci g這szenie czy zebrania to m瘯a, ale nie ze wzgl璠u na tre嗆 czy gwa販enie jaki przekona, tylko obciach, nud, wstyd.

#18 brat_jaracz

brat_jaracz

Nadzorca widnokr璕u ;-)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 19:54

Jak pisze v, do pewnego momentu rzeczywi軼ie dominuj帷ym uczuciem jest wstyd, niekiedy nawet strach. Heh, jak sobie przypomn, ile to si nakombionowa貫m, 瞠by omija tematy zwi您ne z religi w szkole (a mia貫m przecie g這si!). Gdy jecha貫m na zebranie samochodem, a widzia貫m na ulicy znajomych, potrafi貫m schowa g這w, 瞠by nikt mnie nie wypatrzy... Itp., itd.
Cz瘰to jednak, na og馧 w wieku dojrzewania, g這si si wbrew w豉snym przekonaniom. Gdy narastaj w徠pliwo軼i, urodzony "w prawdzie" z regu造 nie pobiegnie do starszych, ale dusi je w sobie. I kolejna trauma: zaczyna si CHODZENIE, a nie g這szenie. P騧niej r霩nego rodzaju uniki, kr璚enie albo nieprzychodzenie na um闚ion godzin w prac (ulubione wym闚ki: nag豉 choroba albo zmiana planu lekcji ;) ). Tak wi璚, moim zdaniem, wstyd jest w豉軼iwy dla dzieci, a brzemi w徠pliwo軼i - dla m這dzie篡. Jedno i drugie przyt豉cza.

"Rejs"

#19 hubert684

hubert684

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 1993 Post闚

Napisano 2007-06-20, godz. 20:57

moje wspomnienia sa podobne do JAroslawa wspomniej. Prawde zaczolem poznawac majac ok 11 lat tzn w zasadzie z piatej klasyswiadectwa z religii juz nie dostalem i bylem sam u ksiedza powiedziec ze wiecej chodzic tam nie bede.
do sluzby tzn na zbiorke wybralem sie sam i tak juz zostalo. wowczas nie bylo pytan na glosiciela zdalem pierwsy owoc i juz... mile wspominam sliuzbe. z kolegami radzilem sobie roznie. jak jedna kolezanka wyzwaal mnie od kociej wiary to jej odparowalem: Tylko psy i katoliki nosza medaliki i mialem spokoj. ogolnie bylem lubiany wiec i koledzy liczyli sie z tym jak sie zachowuja. pozniej bylo coraz lepiej. niestety od rodzicow wsparcia nie mialem mama chrzcila sie razem ze mna i zawsze nalezala do osob bezwolnych tzn ja mialem byc duchowa glowa rodziny bo ojciec nie interesowal sie biblia, nawet byl czas ze nas troche przesladowal ale szybko zauwazyl ze w zasadzie ktos mu dzieci wychowuje i to nawet niezle wiec odpuscil. wolal pic.
tak osrodki byly wspaniale u mnie to sie po prostu zmienilo z kolonii na osrodki... przyjaznie, pierwsze zauroczenia ...przygoda ognisko chyba jak u kazdego. lubilem glosic kolegom tak mialem przez caly okres szkoly.. wiem ze co najmniej jeden kolega poznal prawde.. jak odwiedzili go SJ to on juz byl tak obeznany z prawda ze podjzewali go ze jest SJ z innego zboru...hihih a ja mu po prostu prawde opowiadalem, nie bylo kazji studiowac.. jego zona tez zostala nasza siostra... dowiedzialem sie o tym sprzatajac stadion w Zabrzu... ale uczucie!!!
nie wiem , ale ja zawsze bylem dumny ze jestem SJ, wiem powiecie ..cuz innego mogl hubert napisac aleja pisze prawde... bez wzgledu na to jak jest teraz.. ja bylem szczesliwy
[font=Tahoma]

#20 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

BYΒM 安iadkiem Jehowy

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Post闚
  • Gadu-Gadu:748371

Napisano 2007-06-20, godz. 21:13

ja te by貫m szcz窷liwy... nie, to raczej nie by這 szcz窷cie, dlaczego, opowiem poni瞠j... ale s逝瘺a sprawia豉 mi rado嗆 i satysfakcj.

dzisiaj si mo瞠cie 鄉ia z tego, ale przyj掖em chrzest w 89 roku gdy wali si komunizm, a mnie wydawa這 si 瞠 to stary system rzeczy si wali. Kilka miesi璚y po chrzcie, po rozwaleniu berli雟kiego muru i upadku Ceausescu w Rumunii, bardzo si cieszy貫m, 瞠 zd徘zy貫m przyj望 chrzest bo zapewne za kilka miesi璚y mo瞠 by armagedon... ;)

Prze篡wa貫m traum 瞠 rodzice, a najbardziej 瞠 rodze雟two nie s逝cha prawdy. Najbardziej 瘸li mi by這 瞠 w armagedonie umrze moja siostra Magdalenka, co do m這dszego brata Andrzeja mia貫m nadziej 瞠 si nawr鏂i bo on wtedy sam dla w豉snej orientacji czyta Tysi帷latk.

Kiedy pami皻am jak mnie jedna siostra ze zboru "pociesza豉", 瞠 rodzina kt鏎a mnie "prze郵aduje" umrze w armagedonie, a ja si ma這 nie porycza貫m z goryczy...

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i, 0 anonimowych