Skocz do zawarto軼i

Zdj璚ie

Dzieci-g這siciele

• Please log in to reply
143 replies to this topic

#21 s這wiczek

s這wiczek

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 114 Post闚

Napisano 2007-06-21, godz. 15:58

Witam po d逝giej nie odecno軼i.

Widz 瞠 problem z krawatami i kurtki zakrywaj帷e krawaty byly bardzo popularne. Pami皻am 瞠 jak mia貫m ok 10 lat(zosta貫m wychowany w religi 匡) to zabierano mnie do s逝瘺y(g這wnie mama) to zawsze by貫m podekscytowany samym dzwonieniem do drzwi. Za m這du niemog貫m doczeka sie g這szenia i m闚ieniu i religii prawdziwej, ale jak przysz這 mi to czyni w wieku 16-18 lat to zacze造 sie progi. Unika貫m teren闚 na kt鏎ych mo積a by這 spotkac znajomych, a na moim osobisty terenie mia貫m dwa domu gdzie mieszka造 znajome mi osoby i zawsze jak si sz這 z kim na m鎩 teren to si unika這 tych dom闚, ale czasami ze starszym trza by這 i嗆.. niestety trafiaj帷 na znajomych.
Sadze ze wiekszo軼 z rodzin 安iadk闚 w wieku 10-13 lat z checia wyrusza g這si望, ale potem przychodzi etap ze si zmienia swoje podej軼ie. R闚nie zebrania byly dla mnie katorga w m這dym wieku zw豉szcza w lecie jak trza by這 i軼 z teczka i pod krawatem na sale mijaja po drodze multum znajomych i widz望 ich u鄉iech ba twarzy i s造sze si da這 szepty, poprostu zach璚a這 to do chodzenia na sale.

ale z wiekiem si zmieni這 moje podejscie do ka盥ej sprawy chocia jeszcze nie dawno stara貫m sie g這si i by gorliwym w jakim stopniu aby wype軟ia wole niewolnika....

#22 rikibaka

rikibaka

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 142 Post闚

Napisano 2007-06-22, godz. 16:03

Starsi zboru zrobili ze mnie g這siciela gdy mia貫m chyba 12 lat. Wraz z tym niechcianym przywilejem pojawi si koszmar chodzenia po domach i sk豉dania z tego sprawozda miesi璚znych. Chyba nigdy nie bola這 mnie to, 瞠 musz gdzie chodzi na zebrania podczas gdy inni np graja w pi趾. Bola raczej fakt bezsensu sytuacji: ja dziecko 12-15 letnie, z wygl康u m這dsze jeszcze ze trzy lata mam chodzi po domach do doros造ch ludzi i ich poucza. Czu貫m 瞠 to jest absurdalne, jednocze郾ie jednak da貫m sobie wm闚i 瞠 jest to w 100% s逝szne, konieczne, ze to jeden z najwa積iejszych cel闚 jaki powinien sobie stawia cz這wiek. Ten okres 篡cia wspominam jako koszmar (do g這szenia dochodz jeszcze kr鏒kie przem闚ienia w zborze czy jak to zwa) a ca陰 procedur prania dzieciom m霩gu podejrzewam ze mo積a przyr闚na do molestowania. Po prostu gwa速 na psychice dziecka.

#23 brooklyn_hunter

brooklyn_hunter

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 464 Post闚
  • P貫:Male

Napisano 2007-06-22, godz. 18:29

Do陰czona grafika

Do陰czona grafika
---------------------------------------------------------------------------------

"W鈔鏚 SJ, wszyscy m闚i o "prawdzie", ale nikt jej nie mo瞠 (do ko鎍a) powiedzie..."
"疾by do zr鏚豉 dotrze, trzeba pod pr康 pop造na."
"Kto cho raz zajrza za kulisy, ten ju d逝瞠j nie zadowoli si fasad."
"Z k豉mstw, w kt鏎e uwierzymy, staj si prawdy, z kt鏎ymi 篡jemy."
"Nikt nie jest tak 郵epy jak ten, kt鏎y nie chce widzie."
"W ka盥ej religii s owce i pasterze, ale tylko owce s dojone, strzy穎ne i zarzynane, pasterze nie..."

#24 Ladybird

Ladybird

Początkujący (1-50)

• Cz這nkowie
  • Pip
  • 52 Post闚

Napisano 2007-06-22, godz. 21:23

G這sz帷 z m篹em, zabierali鄉y w s逝瘺 naszego kilkuletniego syna. Wtedy zauwa篡豉m, 瞠 ludzie wtedy s przewa積ie 'grzeczniejsi': nie s agresywni (a w latach 80 by這 to nagminne), nie bluzgaj, a nawet z grzeczno軼i przyjmuj czasopisma wr璚zane przez dziecko, 瞠by mu nie zrobi przykro軼i. Bili鄉y 'rekordy' rozpowszechniania czasopism.
Jednak nie wszyscy byli tak wyrozumiali i zdarzy這 si, 瞠 kto zacz掖 wykrzykiwa, 瞠 takie ma貫 dziecko ze sob "ci庵aj", albo 瞠 g這simy nielegalnie (匡 nie byli wtedy oficjalnie zarejestrowanym zwi您kiem wyznaniowym) i 瞠 zaraz zadzwoni na milicj.
Dopiero wtedy zrozumia豉m jak bezmy郵ne i nieodpowiedzialne jest zabieranie dzieci do takiej 's逝瘺y'. Przecie dzwoni帷 do zupe軟ie nie znanych mieszka, mo積a si spodziwa ka盥ej reakcji. Mo積a spotka osoby niepoczytalne, nieobliczalne albo pijane. Ile razy przecie wykrzykiwano zza drzwi: "zaraz wrz徠kiem was oblej", albo: "zaraz was z tych schod闚 zrzuc". Spe軟ienie gro嬌y to jedno ryzyko, a drugie to sam uraz psychiczny i stany l瘯owe na jakie mo瞠 by nara穎ne dziecko.
Nie wiem jak jest teraz, czy ludzie stali si bardziej 'cywilizowani' albo przyzwyczaili si do regularnych wizyt 'g這sicieli'?
Prawdom闚ny 鈍iadek nie k豉mie, k豉mstwa szerzy 鈍iadek fa連zywy (Prz 14:5)

#25 Olo.

Olo.

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Post闚

Napisano 2007-06-22, godz. 21:56

Do陰czona grafika

Serce si kraje. :huh:
Patrze na 鈍iat przez google, czy w豉snymi oczami? Oto jest pytanie.

#26 edd

edd

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Post闚

Napisano 2007-06-26, godz. 13:05

[...]
No c騜, moja wewn皻rzna alienacja przysz豉 dosyc szybko i ju w wieku 12-13 lat g這si貫m na si喚. Najch皻niej z r闚ie郾ikami lub troch starsz m這dzie膨, nieoficjalnie na tzw. "spacerkach".
Niestety ojciec upar si, 瞠 co niedziela b璠ziemy razem g這si. 疾by mnie dobrze wyszkoli wzi掖 teren obok podw鏎ka na kt鏎ym by這 boisko i ch這paki ju z ra鎍a - po teleranku - grali w pi趾, a ja akurat szed貫m ze zbi鏎ki w wie郾iackim garniturku. Na dodatek w tym bloku mieszka這 jak na z這嗆 najwi璚ej moich kumpli, wi璚 ci kt鏎zy akurat nie byli na dworzu mogli mnie podziwia "w akcji" :) Niekt鏎zy to olewali, ale mniej wi璚ej po這wa zachowywa豉 si jak na ka盥e nastoletnie dziecko przysta這 :)
Ile ja si "jehowych" nas逝cha貫m.

Ka盥e niedzielne przedpo逝dnie by這 dla mnie koszmarem.

[...]
Kiedy zacz掖em "g這si" - nie pami皻am (cudzys堯w celowy, bo nie mo積a tego uzna za g這szenie). Rodzice zabierali mnie "w prac" od bardzo wczesnego dzieci雟twa. Do przyjemniejszych wspomnie na pewno nale膨 wyjazdy na "tereny oddalone", mimo 瞠 nie zawsze bywa這 tam swojsko i bezpiecznie. A w PGR-ach lepiej by這 wcale si nie pojawia.
W typowej "pracy" bywa這 ju znacznie gorzej. Pami皻am zacienione klatki schodowe, chamstwo, tysi帷e schod闚 i t nadziej, 瞠 gdy si zadzwoni do drzwi, to mo瞠 nikogo nie b璠zie w domu... M闚i o sobie - przymuszanie do g這szenia przychodzi這 mi z wielkim trudem, zw豉szcza je郵i by豉 sobota, a koledzy w tym czasie grali w nog. Dla mnie by to ogromny stres i wysi貫k - g堯wnie psychiczny.
Trzeba doda, 瞠 w zborze panowa豉 presja, a dzieci r闚nie powinny by造 "鈍ieci przyk豉dem". Zw豉szcza je郵i by造 dzie熤i osoby na przywileju. Dlatego rodzice w zasadzie nie mieli wi瘯szego pola manewru - ch帷 nie ch帷, zabierali dzieciaki "na g這szenie".
Dla mnie osobi軼ie by造 to na tyle silne prze篡cia, 瞠 cho ju jestem starym koniem, do dzi pami皻am zbi鏎ki i g這szenie z czas闚, gdy mia貫m 5-6 lat. Pami皻am nawet wygl康 klatek schodowych, jakie szczeg馧y mieszka. To o czym 鈍iadczy. I nie ma w zasadzie w tym niczego dziwnego. Oto dziecko zostaje oderwane od naturalnego 鈔odowiska i rzucone w jaki mikrokosmos, kt鏎ego nie rozumie. A to zostaje na ca貫 篡cie...

[...]
O rany, to w豉郾ie by這 najgorsze - wstyd przed r闚nie郾ikami :( . Zabrzmi to mo瞠 dziwacznie, ale to by造 inne czasy, a "jehowi" byli postaciami niczym z innej galaktyki. Ja r闚nie bra貫m tereny jak najbardziej oddalone od miejsc, w kt鏎ych mieszkali moi szkolni koledzy; najlepiej kilka przystank闚 autobusowych dalej. Przy豉pywa貫m si na r騜nych paranojach - musia貫m dok豉dnie wiedzie, kto i gdzie mieszka, 瞠by przypadkiem na niego nie natrafi podczas g這szenia. A to by豉 niema豉 gimnastyka. Tak samo orientowa貫m si w zborze, kto ma jaki teren i stara貫m si nie chodzi w prac z tymi, kt鏎zy g這sili w "zagro穎nym" rejonie. Niekt鏎e paranoje by造 do嗆 weso貫 - np. swego czasu by貫m mi這郾ikiem kurtek z ko軟ierzami-st鎩kami. Dlaczego? Bo jak si je zapi窸o szczelnie pod szyj, to zas豉nia造 krawat :) Teraz si z tego 鄉iej, ale wtedy nie by這 mi do 鄉iechu.
[...]

Hahaha doslownie jakbym czytal swoje wlasne przezycia :) :lol: :ph34r:
Fryderyk Nietzsche
"W co mot這ch bez dowod闚 uwierzy, jak瞠 by鄉y to mogli dowodami obali?"

#27 jb

jb

^o^

• Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Post闚
  • P貫:Female

Napisano 2007-07-09, godz. 00:21

W nawi您aniu do tematu:

Wczoraj na forum JWD pewien u篡tkownik zrelacjonowa histori us造szan od nadzorcy okr璕u: trzylatek chcia zosta nieochrzczonym g這sicielem. Grono starszych uzna這, 瞠 w takim razie powinien radzi sobie z czytaniem, wi璚 kiedy rodzice pomog mu w pracy nad uzyskaniem tej umiej皻no軼i, to jako czterolatek b璠zie m鏬 ju przyst徙i do g這szenia.

To, 瞠 rodzic zabiera ma貫 dziecko do s逝瘺y i ono potem biernie w niej uczestniczy, mo積a zrozumie. Ale 瞠by co takiego?
.jb

#28 Czesiek

Czesiek

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Post闚

Napisano 2007-07-14, godz. 15:21

W nawi您aniu do tematu:

Wczoraj na forum JWD pewien u篡tkownik zrelacjonowa histori us造szan od nadzorcy okr璕u: trzylatek chcia zosta nieochrzczonym g這sicielem. Grono starszych uzna這, 瞠 w takim razie powinien radzi sobie z czytaniem, wi璚 kiedy rodzice pomog mu w pracy nad uzyskaniem tej umiej皻no軼i, to jako czterolatek b璠zie m鏬 ju przyst徙i do g這szenia.

To, 瞠 rodzic zabiera ma貫 dziecko do s逝瘺y i ono potem biernie w niej uczestniczy, mo積a zrozumie. Ale 瞠by co takiego?

Je郵i od tego ile si g這si jest zale積e czy si podoba Bogu i prze篡je armagedon to nic dziwnedo, 瞠 to dziecko chce by g這sicielem.
Czesiek

#29 jb

jb

^o^

• Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Post闚

Napisano 2007-07-14, godz. 15:30

Tak, masz racj.

BTW: w takiej sytuacji przestaj te dziwi tego typu relacje nie-鈍iadk闚:

a propos wychowywania w wierze... By豉m ostatnio u znajomych, kt鏎zy s wiernymi 鈍iadkami Jehowy. Maj wnuczk, kt鏎a mieszka z nimi (jej rodzice <tata ma貫j tez by 鈍iadkiem, jednak odszed od tej spo貫czno軼i..> tez, ale g堯wn piecz nad ma陰 obj瘭i dziadkowie, co jest wygodne dla m這dych, bo maj du穎 luz闚 nie musz帷 zajmowa sie dzieckiem).Dziewczynka ma nieca貫 6 lat. Rozmawia造鄉y na temat pieska, kt鏎y umar niedawno jej s御iadom. Ma豉 do mnie z tekstem: 'a wiesz, 瞠 Ty tez umrzesz?' ja na to: 'wiem.' na co ona: 'ale ty umrzesz w armagedonie, bo nie chodzisz na spotkania' w 篡ciu nie widzia豉m dziecka z tak wypranym m霩giem..

(z Forum Tczewa)

.jb

#30 Emka

Emka

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 164 Post闚

Napisano 2008-02-10, godz. 18:35

G這szenie by這, jak widz, niez陰 traum dla wi瘯szo軼i wychowanych "w prawdzie" :P

U mnie te tak by這. Pomijaj帷 pierwsze podej軼ie do aktywnego g這szenia - mia豉m sze嗆 lat, dr膨cym g這sem wyduka豉m wyuczony wst瘼 do jakiego gburowatego pana, kt鏎y trzasn掖 drzwiami - kt鏎e sko鎍zy這 si tym, 瞠 na par lat dano mi spok鎩, to kiedy w ko鎍u musia豉m zacz望 regularnie chodzi (tak, mnie te nie pozostawiono wyboru), to by這 koszmarnie... Te mia豉m b鏊e brzucha z nerw闚, czasem uda這 si nawet czym takim wykr璚i. Kiedy ju sz豉m g這si, najcz窷ciej z mam, zwykle ogranicza豉m si do potulnego odczytywania werset闚 i wyg豉szania wst瘼闚. Potem zdarza這 mi si umawia z nieco starsz m這dzie膨, ale byli to ludzie z do嗆 hermetycznej grupki w naszym zborze, do kt鏎ej nigdy nie mia豉m nale瞠 - jak si p騧niej dowiedzia豉m, m鎩 ojczulek nie by zbyt lubian osob (nie 瞠bym si dziwi豉) i wiele dzieciak闚 w naszym zborze mia豉 t逝czone do g這wy, 瞠 jeste鄉y og鏊nie dziwn rodzin i lepiej si z nami nie zadawa. Wtedy te g這szenie nie sprawia這 mi 瘸dnej przyjemno軼i, robi豉m to mechanicznie i praktycznie bez 瘸dnych owoc闚. Nie my郵a豉m wtedy jednak o jakich doktrynalnych niezgodno軼iach, przeszkadza這 mi po prostu to, 瞠 musz robi co, czego nie lubi, do czego si nie nadaj, i co mnie w og鏊e 鈔ednio obchodzi.

Tak mi teraz przychodzi do g這wy ma豉 refleksja - wydaje mi si, 瞠 u wielu dziewcz徠 wychowywanych w prawdzie, kt鏎e si p騧niej "buntuj", zabijana jest kobieco嗆. Ja na przyk豉d te bardzo d逝go nie mog豉m si przekona do sp鏚nic. Dopiero po jakim czasie je polubi豉m. Ale nigdy nie nosz tych okropnych, w御kich, w barwach ochronnych i za kolano - musz by albo kr鏒kie, albo przynajmniej d逝gie i kolorowe, cyga雟kie z wygl康u, bo takie te s niemile widziane w zborze - bo s ma這 skromne. W og鏊e teraz, kiedy ju si upora豉m z po鈍iadkow traum, zawsze pilnuj, 瞠by m鎩 ubi鏎 by jak najbardziej nieskromny i rzucaj帷y si w oczy - w ko鎍u KA浴A kobieta z natury lubi b造szcze i przyci庵a uwag, a CK usi逝je wszystkie babeczki zamundurowa i uczyni z nich szare kurki. Nigdy w 篡ciu nie ubior si ju na be穎wo ani granatowo. Brrrr, a mnie na samo wspomnienie odrzuca. :wacko:
"When the war of the beasts brings about the world’s end
The goddess descends from the sky."

#31 tomasson19

tomasson19

Początkujący (1-50)

• Cz這nkowie
  • Pip
  • 82 Post闚

Napisano 2008-02-12, godz. 10:35

Dzieci-g這siciele maj zmarnowane dzieci雟two kr鏒ko m闚i帷. Ca造 czas wpaja im si bzdury, 瞠by nie zadawa si z r闚ie郾ikami, bo to "鈍iat". Niczego im nie wolno, opr鏂z jak瞠 zaszczytnych przywilej闚, jak g這szenie, czy sprz徠anie sali.
Rozrywka - owszem, ale tylko w gronie wsp馧braci ; 瘸dne wyj軼ia z kolegami nie wchodz w gr, bo przecie to "z貫 towarzystwo".
Proponuj, aby ci wielcy inteligenci, kt鏎zy szerz takie absurdalne i irracjonalne pogl康y zastanowili si, jaki wywiera to wp造w na umys m這dego cz這wieka. Wszystko to skutkuje tym, 瞠 taki c興owiek ma p騧niej ogromne problemy w 篡ciu - ma problemy w komunikacji interpersonalnej, trudno mu znale踵 przyjaci馧, ma poczucie winy,boi si, itp. Z drugiej strony nic w tym dziwnego, skoro ca造 czas by izolowany i znajdowa si tylko w hermetycznej grupie, nie maj望 prawie 瘸dnej styczno軼i z realnym 鈍iatem.
Warto spojrze na t spraw pod tym k徠em i zauwa篡, 瞠 zmuszanie dzieci do praktyk religijnych - wbrew ich woli - przynosi p騧niej op豉kane skutki.

#32 Padre Antonio

Padre Antonio

Ateista

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Post闚

Napisano 2008-02-12, godz. 12:26

Najgorsze w tym wszystkim jest to, 瞠 dzieci to robi ... hmm ... w pewnym sensie dobrowolnie. Jednak nie z mi這軼i do Boga czy z umi這wania innych ludzi (to ma by podobno ta g堯wna pobudka - mi這嗆 do bli幡ich), tylko dlatego, 瞠 tego oczekuj rodzice. Idziesz na g這szenie - mama i tata si ciesz. Czytasz z biblii - pan Ci s逝cha, dajesz traktat - cz這wiek bierze. Koszmar zaczyna si wtedy, gdy dochodzi do wewn皻rznej walki z samym sob.
Wstyd, brak zrozumienia, uczucie alienacji t逝maczone jest jako co z貫go, szata雟kiego z czym trzeba walczy i tutaj leci przyk豉d Szadraha, Meszaha i Abed-Nega. M這dy cz這wiek jest rozerwany mi璠zy tym co dla niego naturalne, a tym co karz mu robi, czy my郵i 瞠 robienie tego jest s逝szne. W swoim 篡ciu spotka貫m sie mo瞠 z kilkoma osobami, kt鏎zy ch皻nie g這sili kolegom, chodzili z rodzicami na g這szenie, etc. ale dzisiaj maj po oko這 30 lat i m霩gi tak wyprane, 瞠 s praktycznie fanatykami. Niezbyt zaradni w 篡ciu (t逝macz to sobie s逝瘺 dla boga), uzale積ieni od rodzic闚 i Stra積icy, podczas rozmowy z nimi najcz窷ciej mo積a us造sze cytaty z publikacji odno郾ie "zalece" w jakie kwestii. Na zebraniach s praktycznie z automatu brani do pokaz闚 i do鈍iadcze odno郾ie s逝瘺y dla boga od niemowl璚ia, b這gos豉wie雟twach ze s逝瘺y i przeciwno軼iach z jakimi si spotykali. Jak z jednym z takich rozmwia貫m o tatrach to powiedzia mi, 瞠 (cytuj z pami璚i) "Jehowa wszystko dok豉dnie przewidzia zsy豉j帷 potop,; zniszczyl niegodzic闚 i sprawi, 瞠 wypi皻rzy造 sie takie pi瘯ne g鏎y ... " R璚e opadaj ...
"Je郵i dojdziesz ostatecznie do tego, 瞠 nie ma Boga, zach皻 do cnoty i odwagi niech b璠zie dla ciebie rado嗆 i przyjemno嗆, jak dawa這 ci samo my郵enie, i mi這嗆 innych, kt鏎 ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#33 Noc_spokojna

Noc_spokojna

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Post闚

Napisano 2008-02-12, godz. 13:45

"Jehowa wszystko dok豉dnie przewidzia zsy豉j帷 potop,; zniszczyl niegodzic闚 i sprawi, 瞠 wypi皻rzy造 sie takie pi瘯ne g鏎y ... " R璚e opadaj ...

:blink: Kurcze blade.. <_< , to g鏎y wypi皻rzy造 si po potopie ???
Wprowadzono mnie w b陰d, :angry: ucz帷, 瞠 wypi皻rzy造 si w erze paleozoicznej, i 瞠 chyba w permie, to ju by 豉鎍uch g鏎ski.

Nie ma po co chodzi do szko造 <_< , k豉mstwo, fa連z i k豉mstwo :angry: .

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#34 qwerty

qwerty

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Post闚

Napisano 2008-02-12, godz. 13:57

W豉snie Padre, Swiadkowie powinni p鎩嗆 po rozum i stara si aby ich dzieci WIERZYΧ W BOGA, wtedy wszystko by這by oki, problemem i b喚dem juest to, 瞠 nie potrafi tego robi, my郵望 瞠 gnanie dzieci na wszystkie spotkania i co drug zbi鏎k odwali za nich robot wychowania w prawdzie.
Wiem z autopsji, 瞠 nie t璠y droga, gdyby mnie nauczyli wierzy w Boga by豉bym dzi szcz窷liwym 鈍iadkiem bez problem闚 i z celem w 篡ciu, "zaganianiem" na zebrania i zbi鏎ki zakazywaniem itd wychowali ateistk........
A co do tematu, te nie lubi豉m g這si, wstyd si przyzna, ale jak kto nie chcia mnie s逝chac, mia豉m nadziej, 瞠 szlag go zaraz trafi, i prosi豉m aby armagedon przyszed natychmiast aby si wszyscy przekonali kto ze swiadkowie maja racje.......
nie potrafi豉m uwierzy.......

#35 Padre Antonio

Padre Antonio

Ateista

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Post闚

Napisano 2008-02-12, godz. 15:29

Faktycznie qwerty, w鈔鏚 匡-wy wyst瘼uje stadnie hodowla dzieci w religii 鈍iadk闚 Jehowy, a nie wychowywanie wierz帷ych i kochaj帷ych Boga chrze軼ijan. No ale czeg騜 spodziewa si po trzodzie pasanej prez pastucha niewolnika samozwa鎍a ...
"Je郵i dojdziesz ostatecznie do tego, 瞠 nie ma Boga, zach皻 do cnoty i odwagi niech b璠zie dla ciebie rado嗆 i przyjemno嗆, jak dawa這 ci samo my郵enie, i mi這嗆 innych, kt鏎 ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#36 brat_jaracz

brat_jaracz

Nadzorca widnokr璕u ;-)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Post闚

Napisano 2008-02-12, godz. 21:17

Faktycznie qwerty, w鈔鏚 匡-wy wyst瘼uje stadnie hodowla dzieci w religii 鈍iadk闚 Jehowy, a nie wychowywanie wierz帷ych i kochaj帷ych Boga chrze軼ijan. No ale czeg騜 spodziewa si po trzodzie pasanej prez pastucha niewolnika samozwa鎍a ...

Pos逝guj帷 si t nomenklatur, to istnieje jeszcze rywalizacja "mi璠zy hodowcami". Pisa貫m ju o tym niegdy: "Tw鎩 Pawe貫k nie jest jeszcze g這sicielem? No popatrz, a m鎩 Mateuszek ju od 2 lat zdaje owoc" <_<
Wszystko to nap璠za (nomen omen) OWCZY p璠 ku... No w豉郾ie... Ku czemu...?
"W 鈍iecie panuje sk這nno嗆 do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo瞠j nie ma ducha niezale積ego my郵enia, a ponadto naprawd mo瞠my ufa tym, kt鏎zy nam przewodz".
Stra積ica z 15 wrze郾ia 1989, s. 23.

"Ka盥y mo瞠 krytykowa, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba si. Dlatego, maj帷 na uwadze, 瞠 ewentualna krytyka mo瞠 by, tak musimy zrobi, 瞠by tej krytyki nie by這, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#37 Padre Antonio

Padre Antonio

Ateista

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Post闚

Napisano 2008-02-13, godz. 08:03

Pos逝guj帷 si t nomenklatur, to istnieje jeszcze rywalizacja "mi璠zy hodowcami". Pisa貫m ju o tym niegdy: "Tw鎩 Pawe貫k nie jest jeszcze g這sicielem? No popatrz, a m鎩 Mateuszek ju od 2 lat zdaje owoc" <_<
Wszystko to nap璠za (nomen omen) OWCZY p璠 ku... No w豉郾ie... Ku czemu...?

Ku niczemu. Efektem jest kolejna osoba w statystyce, nie wa積e czy szcz窷liwa czy nie. Wa積e, 瞠 jest.

#38 edd

edd

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Post闚

Napisano 2008-02-13, godz. 08:49

Ku niczemu. Efektem jest kolejna osoba w statystyce, nie wa積e czy szcz窷liwa czy nie. Wa積e, 瞠 jest.

Gdyby nie to nie mozna by odnotowac tak duzego wzrostu :P bo m oim zdaniem nie kto inny jak dzieci SJ stanowia conajmniej 50% ochrzczonych. Popatrz chocby na zgromadzenia letnie ile to dzieciakow leci do basenu. Gdyby nie to osoby odchpdzace/wykluczone i zwykla smierc zahamowala by wzrost albo nawet odnotowala spadek.
Fryderyk Nietzsche
"W co mot這ch bez dowod闚 uwierzy, jak瞠 by鄉y to mogli dowodami obali?"

#39 Padre Antonio

Padre Antonio

Ateista

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Post闚

Napisano 2008-02-13, godz. 09:47

Gdyby nie to nie mozna by odnotowac tak duzego wzrostu :P bo m oim zdaniem nie kto inny jak dzieci SJ stanowia conajmniej 50% ochrzczonych. Popatrz chocby na zgromadzenia letnie ile to dzieciakow leci do basenu. Gdyby nie to osoby odchpdzace/wykluczone i zwykla smierc zahamowala by wzrost albo nawet odnotowala spadek.

Dok豉dnie, na ostatnim zgormadzeniu w Ursusie po這wa bior帷ych chrzest by豉 w wieku <15 lat. Napewno to dojrzali duchowo, w pe軟i 鈍iadomi swojej decyzji i konsekwencji, bogobojni i odpowiedzialni m這dzi ludzie.

#40 qwerty

qwerty

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Post闚

Napisano 2008-02-13, godz. 11:17

i dlatego przyda造by si jakie regulacje prawne, 瞠 wolno嗆 sumienia i wyznania ale dopiero po osi庵nieciu 18 lat. A do tej pory rodzicom wolno wychowywa ale dany cz這wiek nie mo瞠 zosta cz這nkiem wyznania. Cho powinno to dotyczy tylko tych wyzna z kt鏎ych p騧niejsze wyj軼ie wi捫e si z powaznymi konsekwencjami, bo nie s造sza豉m aby za opuszczenie Ko軼io豉 Rzymskokatolickiego spotka造 kogo jakie powa積e konsekwencje. Ci篹ko by這by przewalczy tradycj chrzcin ma貫go dziecka....... Ale wielu m這dych Swiadk闚, kt鏎zy przyjmuj chrzest zanim jeszcze s wstanie MY印E samodzielnie,w p騧niejszym czasie musi cierpie, albo prowadz帷 podw鎩ne 篡cie, albo decyduj帷 si na odej軼ie - zerwanie kontakt闚 z najbli窺zymi i przyjaci馧mi....... TAK 昭E I TAK NIEDOBRZE. No ale CK NAPEWNO SI NIE ZDECYDUJE NA ustaleniejakiego wieku, bo znacznie spod造by im statystylki...... a tysi帷ami m這dzych ludzi, kt鏎zy udaj sj nikt si nie przejmuje, z czasem mo瞠 si przyzwyczaj :)
nie potrafi豉m uwierzy.......

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i, 0 anonimowych