Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mt 25:32-33


  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#21 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-06-29, godz. 18:41

Pytanie Mirka: Czy ktoś wie, dlaczego Strażnica oddaje grecki wyraz ERIFOS oznaczający kozioł, koźlę poprzez koza?
Moja odpowiedz: Moze chodzilo Straznicy o to by grupa stanowiaca Kozy z Mat 25 nie byla utozsamiane z Kozlami z Dnia Pojednania.
Dodatkowo argument moj wzmacnia fakt, ze Jezus w przypowiesci z Mat 25 rozdzial wystepuje w roli Pasterza a nie Baranka.
Kozly i Baranki Mirku to jakby postaci z innej bajki*.
*przepraszam za uproszczenie ale stosuje je celowo.
Kozly i Baranki ( Baranek Bozy Chrystus) to ofiary Dnia Pojednania. Dzien Pojednania trwa caly wiek Ewangelii. Zatem Kozly rowniez istnieja w wieku ewangelii. Grupa z przyp Mat 25 rozdzial ( zwana przez tlumaczy NW-KOZY) wyloni sie wyraznie dopiero w przyszlosci. ( Aczkolwiek juz dzis na podstawie stosunku do braci Chrystusa, osoby identyfikuja sie same jako owce lub kozy z tej przypowiesci).
Mam nadzieje, ze odpowiedz moja jest zrozumiala. Pytaj jesli nie. Konczy sie moj urlop wiec wkrotce moja aktywnosc na forum oslabnie(jesli nie zdecyduje inaczej i nie zawiesze jej na czas nieokreslony). Pozdrawiam Epoka

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-06-29, godz. 18:52


#22 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-29, godz. 19:52

Aha, jeszcze jedno: dlaczego te rzekome wizerunki demonów czy tajemne symbole pojawiają się tak często na postaciach czy scenach pozytywnych, np. na ręce króla Dawida, na obrazku przedstawiającym pomazańców panujących z Chrystusem czy na stoliku w domu szczęśliwej i pobożnej rodziny ŚJ? Ewentualnie takie coś mógłby zrobić jakiś rysownik-sabotażysta pracujący dla WTS, który chce podstępnie odciągać ludzi od Organizacji przez podsuwanie skojarzeń z działalnością demonów. No bo co niby z tych "przekazów" ma wynikać? Że król Dawid służył Szatanowi albo że 144000 to w rzeczywistości demony na usługach Księcia Ciemności?

Myślę, że na pewno nie świadczy to o boskim pochodzeniu ilustracji. Wprost przeciwnie. Czy chcesz przez to powiedzieć, że czasopisma Strażnicy są natchnione? CK uważa się, za "sługę wiernego i roztropnego". Powiedz więc, czy te ilustracje dowodzą tej tezy?


Moja odpowiedz: Moze chodzilo Straznicy o to by grupa stanowiaca Kozy z Mat 25 nie byla utozsamiane z Kozlami z Dnia Pojednania.
Dodatkowo argument moj wzmacnia fakt, ze Jezus w przypowiesci z Mat 25 rozdzial wystepuje w roli Pasterza a nie Baranka.
Kozly i Baranki Mirku to jakby postaci z innej bajki*.
*przepraszam za uproszczenie ale stosuje je celowo.
Kozly i Baranki ( Baranek Bozy Chrystus) to ofiary Dnia Pojednania. Dzien Pojednania trwa caly wiek Ewangelii. Zatem Kozly rowniez istnieja w wieku ewangelii. Grupa z przyp Mat 25 rozdzial ( zwana przez tlumaczy NW-KOZY) wyloni sie wyraznie dopiero w przyszlosci. ( Aczkolwiek juz dzis na podstawie stosunku do braci Chrystusa, osoby identyfikuja sie same jako owce lub kozy z tej przypowiesci).

Czy możesz więcej powiedzieć o tym Dniu Pojednania. Muszę powiedzieć, że z takim określeniem w stosunku do Chrześcijan stykam się pierwszy raz.
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#23 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-06-29, godz. 20:13

Inna nazwa Dnia Pojednania to DZIEŃ PRZEBŁAGANIA.
Takie tez haslo znajduje sie w Skorowidzu publikacji Towarzystwa Straznica.
Patrz: Kaplanska 16 rozdzial. Jako ofiary wystepuja tu zwierzeta. Chrystus zas jest ofiara-czlowiekiem i zwany jest Barankiem co stanowi nawiazanie do ofiar z Dnia Przeblagania. Zwany jest tez Kozlem, ktory poniosl grzechy, co rowniez stanowi nawiazanie do przebiegu Dnia Przeblagania w literalnej Swiatyni....

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-06-29, godz. 20:35


#24 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-29, godz. 20:14

A mogłabyś podać co tam jest napisane?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#25 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-06-29, godz. 21:10

Mirku to zbyt duzo materialu. By dojsc do wniosku jaki napisalam w poscie wyzej, musialbys przestudiowac informacje pod haslem DZIEŃ PRZEBŁAGANIA ze skorowidza Publikacji Straznica. Nastepnie przestudiowac co Russell mial do powiedzenia na ten temat nota bene Russell uzywal okreslenia Dzien Pojednania , potem ustalic: od ktorych nauk Russella o Dniu Przeblagania(Pojednania) Straznica odstapila, ktore wyraznie potwierdza, a ktore milczaco podtrzymuje.
Ja swoj wniosek oparlam na takim rozumowaniu.

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-06-29, godz. 21:43


#26 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-06-29, godz. 21:23

Mirku, a czy ŚJ nauczają, że obrazki w "Strażnicach" są natchnione? Z tami poglądami nt. treści spotkałem się, ale o ilustracjach pierwszy raz słyszę.

Zresztą na tym forum był zarzut, że to rysownicy z WTS celowo umieszczają na ilustracjach demoniczne wizerunki, żeby przekonywać czytelników ichnich publikacji o wszechobecności złych duchów na świecie i żeby się ich bano (duchów, nie rysowników). Ale wówczas byłoby bez sensu umieszczać kozły czy demoniczne szpony np. w Raju albo w Niebie, gdzie demonów ma przecież nie być.

Zresztą takie ukryte demony można znaleźć też na ilustracjach katolickich. Przeprowadzono już nawet pod tym kątem analizę katolickich kartek bożonarodzeniowych i też znaleziono tam różne biesy i czarownice, a nawet gołą babę. I o czym to w takim razie ma według Ciebie świadczyć?

Mirku, powiedziałeś mi, że nie jesteś katolikiem. Poszukaj więc jakichś ilustrowanych publikacji swojego własnego wyznania i sprawdź, czy przypadkiem także i tam nie "zaplątała się" jakaś głowa kozła. Sprawdź i wyciągnij wnioski.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#27 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-30, godz. 19:43

Mirku, a czy ŚJ nauczają, że obrazki w "Strażnicach" są natchnione? Z tami poglądami nt. treści spotkałem się, ale o ilustracjach pierwszy raz słyszę.

Strażnica naucza, że cała literatura (a więc zarówno treść jak i obrazki w niej zawarte) są szarańczą opisaną w księdze Objawienia. Jak widać potwierdza się, że może to być szarańcza. Ale czy na pewno pochodzi od Boga? :unsure:


Zresztą takie ukryte demony można znaleźć też na ilustracjach katolickich. Przeprowadzono już nawet pod tym kątem analizę katolickich kartek bożonarodzeniowych i też znaleziono tam różne biesy i czarownice, a nawet gołą babę. I o czym to w takim razie ma według Ciebie świadczyć?

Dla mnie sprawa jest o tyle jasna, że ani WTS ani KK nie traktuję jako religii pochodzącej od Boga. A więc fakt, że w obu społecznościach znaleziono demoniczne rysunki, tylko potwierdza moja tezę. :P


Mirku, powiedziałeś mi, że nie jesteś katolikiem. Poszukaj więc jakichś ilustrowanych publikacji swojego własnego wyznania i sprawdź, czy przypadkiem także i tam nie "zaplątała się" jakaś głowa kozła. Sprawdź i wyciągnij wnioski.

Na razie nic nie znalazłem. Jak mi coś wpadnie w oko, to poinformuję. :rolleyes:
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#28 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-30, godz. 20:01

Strażnica naucza, że cała literatura (a więc zarówno treść jak i obrazki w niej zawarte) są szarańczą opisaną w księdze Objawienia.

Możesz podać jakiś cytat, w którym tak zostało to ujęte? Literatura jest raczej narzędziem wykorzystywanym przez wspomnianą szarańczę.
.jb

#29 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-06-30, godz. 20:50

Inna nazwa Dnia Pojednania to DZIEŃ PRZEBŁAGANIA.
Takie tez haslo znajduje sie w Skorowidzu publikacji Towarzystwa Straznica.
Patrz: Kaplanska 16 rozdzial. Jako ofiary wystepuja tu zwierzeta. Chrystus zas jest ofiara-czlowiekiem i zwany jest Barankiem co stanowi nawiazanie do ofiar z Dnia Przeblagania. Zwany jest tez Kozlem, ktory poniosl grzechy, co rowniez stanowi nawiazanie do przebiegu Dnia Przeblagania w literalnej Swiatyni....

Temat zaciekawił mnie. Sprawdziłem tekst grecki i występuje tam w przypadku "baranka" greckie słowo KRIOS a w przypadku "kozła" greckie słowo CHIMAJRA".

Kpł 16:5 Bg „A od zgromadzenia synów Izraelskich weźmie dwu kozłów na ofiarę za grzech, i jednego baranka na całopalenie.”

Kpł 16:5 BT „Od społeczności Izraelitów weźmie dwa kozły na ofiarę przebłagalną i jednego barana na ofiarę całopalną.”

Kpł 16:5 Bw „Od zboru synów izraelskich weźmie dwa kozły na ofiarę za grzech i jednego barana na ofiarę całopalną.”


Kpł 16:5 NS „"A od zgromadzenia synów Izraela ma wziąć dwa koziołki z kóz na dar ofiarny za grzech oraz jednego barana na całopalenie.”

Kpł 16:5 LXX „και παρα της συναγωγης των υιων ισραηλ λημψεται δυο χιμαρους εξ αιγων περι αμαρτιας και κριον ενα εις ολοκαυτωμα ”

Jak widzimy PNŚ mówi zarówno o kozach (CHIMAIROS) jak i koziołkach (AIGOS). Jednakże według słownika greckiego ostatnie słowo CHIMAJRA nie oznacza "kozła" ale "kozę". Co ciekawe od ostatniego wyrazu pochodzi nazwa greckiego potwora CHIMERA, ziejącego ogniem, mającego z przodu postać lwa, w środku, na grzbiecie, głowę kozy (stąd nazwa) i węża zamiast ogona:

http://portalwiedzy....mera,haslo.html

Takie chimery można też ujrzeć w książce "Wspaniały finał Objawienia bliski" na stronie 151. Pytanie: co robi mitologia grecka w literaturze Strażnicy?


Możesz podać jakiś cytat, w którym tak zostało to ujęte? Literatura jest raczej narzędziem wykorzystywanym przez wspomnianą szarańczę.

Może i masz rację, że literatura jest narzędziem szarańczy. Czy jednak zmienia to sens? I dlaczego chimery w książce "Wspaniały finał Objawienia bliski" zamiast głowy kozy mają siedzącego człowieka? Bo to pewnie te kozy po lewicy Chrystusa! :lol: Oto skan:

Dołączona grafika

Chimajrę niepokonaną,
która swój ród wywodziła od bogów, a nie od ludzi.
Z przodu lwem była, od tyłu wężem, a kozą pośrodku,
strasznie zionącą potężnym, płomiennym ogniem zagłady. (Iliada 6,180-182)


http://pl.wikipedia....era_(mitologia)

Użytkownik mirek edytował ten post 2008-06-30, godz. 21:10

On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#30 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2008-06-30, godz. 22:51

Może i masz rację, że literatura jest narzędziem szarańczy.

Odpowiedni fragment, który potwierdza, że literatura to "narzędzia walki":

Dołączona grafika

zaczerpnięte stąd: link

Czy jednak zmienia to sens?

Może i nie. Ale warto to doprecyzować. Aktualne stanowisko dot. szarańczy można znaleźć na przykład tutaj: link
.jb

#31 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 13:36

(...) to kim są bracia Jezusa? Oczywiście kozły! A więc takim to prostym sposobem dowiedliśmy, że namaszczony ostatek to kozły. :P

Mirku Drogi,
Twierdzenie ktorego chcesz dowiesc jest prawdziwe. Blednie jedynie przeprowadzasz dowod. Nie potrzebnie laczysz kozy z Przypowiesci Mateusza 25 rozdzial z tym dowodem. Pozdrawiam Epoka

#32 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 17:46

no ale co sądzisz o tej CHIMERZE? Strażnica łączy opis z księgi Objawienia z jej Organizacją, mówiąc, że to właśnie Świadkowie Jehowy są tymi, którzy jadą na tych koniach. Zobaczmy ich opis w księdze Objawienia:

Ap 9:16-19 Bw „A liczba wojsk konnych wynosiła dwie miriady miriad; taką ich liczbę usłyszałem.(17) A takimi widziałem w widzeniu te konie i tych, którzy na nich siedzieli; mieli pancerze czerwone jak ogień, granatowe jak hiacynt, żółte jak siarka; a łby końskie były jak łby lwów, a z pysków ich wychodziły ogień i dym, i siarka.(18) Od tych trzech plag, to jest od ognia i od dymu, i od siarki, wychodzących z ich pysków, wyginęła trzecia część ludzi.(19) Albowiem moc tych koni mieści się w ich pyskach i w ich ogonach; ogony ich bowiem są podobne do wężów mających głowy, którymi wyrządzają szkodę.”

Jest to opis bardzo podobny do wyglądu chimery, o której wspomniałem wcześniej. Czy jednak tak silne nawiązanie do mitologi greckiej w księdze Objawienia może być zwiastunem dobra czy raczej zła? Czy wyobrażenie chimery pochodzi od Boga czu od złego?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#33 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 19:34

no ale co sądzisz o tej CHIMERZE? Strażnica łączy opis z księgi Objawienia z jej Organizacją, mówiąc, że to właśnie Świadkowie Jehowy są tymi, którzy jadą na tych koniach. Zobaczmy ich opis w księdze Objawienia:

Konie występujące w tejże wizji przedstawiają środki, jakimi się posługuje namaszczony ostatek przy obwieszczaniu wyroków Jehowy, skierowanych zwłaszcza przeciw nominalnemu chrześcijaństwu najbardziej podłemu składnikowi Babilonu Wielkiego (ogólnoświatowego imperium religii fałszywej).
Objaśnienie tej fascynującej wizji opublikowano w książce Then Is Finished the Mystery of God (Wtedy dokona się tajemnica Boża), w której czytamy: Szarża owych symbolicznych koni nasiliła się wyraźnie, odkąd czasopisma wydawane przez Towarzystwo Strażnica zaczęto rozpowszechniać na ulicach, od domu do domu, od sklepu do sklepu (strony 246 i 247). Wprawdzie te symboliczne konie są zarazem odpowiednikiem książek, broszur i traktatów, niemniej jednak czasopisma niewątpliwie odegrały i dalej odgrywają nader ważną rolę w rozprzestrzenianiu świadectwa o Królestwie aż do najodleglejszego miejsca na ziemi. *
w81/4 ss.15-21
* pogrubienia dodane przeze mnie.

"kozła" greckie słowo CHIMAJRA".

Co ciekawe od ostatniego wyrazu pochodzi nazwa greckiego potwora CHIMERA, ziejącego ogniem, mającego z przodu postać lwa, w środku, na grzbiecie, głowę kozy (stąd nazwa) i węża zamiast ogona:(...)

Rzeczywiscie ciekawe...
Nie nalezy sie jednak spieszyc z wnioskami...

Użytkownik Epoka edytował ten post 2008-07-01, godz. 19:52


#34 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 20:32

Rzeczywiscie ciekawe...
Nie nalezy sie jednak spieszyc z wnioskami...

A czy szarańcze jako Świadkowie Jehowy wzbudzają twoje zaufanie?

Dołączona grafika

Jakby się tak przyjrzeć opisowi w księdze Obj to są to mitologiczne centaury ewentualnie pegaz:

Ap 9:7-10 Bw „Z wyglądu szarańcze te podobne były do koni gotowych do boju, a na głowach ich coś jakby złote korony, a twarze ich jakby twarze ludzkie.(8) A włosy miały jak włosy kobiece, a zęby ich były jak u lwów.(9) Miały też pancerze niby pancerze żelazne, a szum ich skrzydeł jak turkot wozów wojennych i wielu koni pędzących do boju.(10) Miały też ogony podobne do skorpionowych oraz żądła, a w ogonach ich moc wyrządzania ludziom szkody przez pięć miesięcy.”

Czy centaury mogą pochodzić od Boga, jak twierdzi Strażnica?

http://pl.wikipedia....aur_(mitologia)

http://pl.wikipedia....gaz_(mitologia)

Żeby było jeszcze ciekawiej taki centaur ukryty jest w białym koniu Jezusa Chrystusa na stronie 91 w książce "Wspaniały finał Objawienia bliski":

Dołączona grafika

Po ucięciu połowy głowy konia wychodzi "ludzka" twarz z profilu, z wywalonym jęzorem. Na tylnej nodze konia jest symbol przekreślonej strzałki (zodiakalnego znaku Strzelca). Sam obrazek również przedstawia strzelca na koniu. Tyle nawiązań do zodiakalnego znaku Strzelca w jednym obrazku to nie może być przypadek. Rozumiem, że komuś mogła się ułożyć strzałka i komuś mógł wyjść centaur, ale nie dwie takie rzeczy na jednym obrazku i w dodatku na obrazku jak najbardziej zgodnym z nim tematyką.

Czy to wszystko napawa optimizmem?
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#35 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 21:28

Mirku, a moze aniol, ktory przekazal Sw Janowi objawienie na Patmos, byl milosnikiem mitologi greckiej, czytal tez Illiade Homera? Co Ty na to? :P

#36 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 21:50

Mnie to też ciekawi, dlaczego w księdze Objawienia występuje tak dużo postaci mitologicznych. Może oznacza to, ze pochodzą one od złego? Żeby lepiej odróżnic! Nie wiem co o tym sądzić. A ty co myślisz? Zwłaszcza o tych ilustracjach napawających optimizmem. :D
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#37 Epoka

Epoka

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 263 Postów

Napisano 2008-07-01, godz. 22:01

Skoro juz pytasz o moje osobiste odczucia to powiem, ze zarowno "konie" jak i szarancze z ilustracji Towarzystwa Straznica, budza moj niesmak.

#38 miedziana_cyna

miedziana_cyna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 273 Postów

Napisano 2008-07-02, godz. 06:07

Po prostu w Apokalipsie używana jest symbolika zrozumiała dla ówczesnych ludzi, czyli zaczerpnięta także i z mitologii greckiej, jako że spora część chrześcijan (już wtedy nawet większość) pochodziła z pogan i znajdowała się pod wpływem kultury hellenistycznej.

Pozdrawiam! :)
Miedziana cyna, żelazny sód, wanadowy skand, berylowy tantal, kadmowy molibden...

#39 mirek

mirek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3184 Postów

Napisano 2008-07-02, godz. 06:14

A więc potwierdziłeś mój punkt widzenia, że służyło to po to, aby odróżnić co jest dobrym a co złym symbolem. A Chimery czy centaury na pewno nie byly symbolem dobrego. Dlaczego jednak Strażnica przyrównuje te symbole do Organizacji? Chyba nic dobrego z tego nie będzie! :o
On zaś rzekł: Baczcie, by nie dać się zmylić. Wielu bowiem przyjdzie w imieniu moim, mówiąc: Ja jestem, i: Czas się przybliżył. Nie idźcie za nimi!" (Łk 21:8, BW)

#40 bury

bury

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 593 Postów
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano 2008-07-02, godz. 09:11

a jaka to różnica kozły czy kozy? (oczywiście dla sensu wypowiedzi biblijnej)

Kozły mają dwie interesujace cechy. Pierwsza to taka, że CAPY śmierdzą tak, ze trzeba je izolować od stada, bo całe stado będzie CAPIĆ! Druga to taka, że kozły walczą o DOMINAJĘ.

Jeśli więc pamiętać, że Pasterz jest jednocześnie Barankiem, to faktycznie przychodzą do niego owce, a nie baranki. Braćmi Baranaka nazwałbym raczej baranki, a nie owce. Wszak owce to raczej rodzaj żeński i sa one z tej racji raczej siostrami a nie braćmi.

Wydaje się mi, że obraz przypowieści byłby taki
u góry samiec Baranek,
do którego ciągną samice owieczki.
A oddalają sie od niego samce, CAPY, śmierdzące i walczące o dominację zdziwione, że można się ich o cokolwiek czepiać

Elelmant śmierdzenia capów jest znany, choc nie wspomniany. Kojarzy się on z wydawaniem aromatycznej woni poznania Pana przez chrześcijańska Oblubiennicę Pana. Ta woń to w Pismie symbol IMIENIA. Owce pachną aromatem Baranaka, innymi słowy widać na nich jego imię. Kozły śmierdzą indywidualistą szatanem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych