Skocz do zawartości


Zdjęcie

Biblia - tworzenie własnego kanonu


  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#41 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-12-06, godz. 18:33

Terebincie, nie bardzo rozumię Twój tok myślenia, skoro nie uznajesz Biblii to skąd czerpiesz wiedzę o tym co Chrystus zdziałał, względem stworzenia, i na jakiej podstawie wierzysz, skoro odrzucasz to, co zostało przecież objawione nam, przez Biblię ?.

Użytkownik wojtek37 edytował ten post 2007-12-06, godz. 18:34


#42 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-06, godz. 19:04

Czyli Twoim zdaniem Bóg w ogóle nie przemawia "publicznie" do większego grona, tylko indywidualnie, do pojedynczych ludzi?

Wierze, ze moze przemowic do wiekszego grona, ale nie musi to byc ultimatum wiazace dla innych osob.

Terebincie, nie bardzo rozumię Twój tok myślenia, skoro nie uznajesz Biblii to skąd czerpiesz wiedzę o tym co Chrystus zdziałał, względem stworzenia, i na jakiej podstawie wierzysz, skoro odrzucasz to, co zostało przecież objawione nam, przez Biblię ?.

Wierze w Biblie, ale zapewne nie w taki sposob, w jaki to robi wiekszosc osob. Dla mnie na pierwszym miejscu jest Bog i modlitwa, a jezeli chodzi o Biblie, to jest ona przede wszystkim dla osob zyjacych w tamtym dawniejszym okresie.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#43 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-06, godz. 19:49

Wierze, ze moze przemowic do wiekszego grona, ale nie musi to byc ultimatum wiazace dla innych osob.

Zacząłeś temat o tworzeniu własnego kanonu. Czy chodzi Ci właśnie o podkreślenie indywidualizmu?
Czy w Twoim aktualnym pojmowaniu wiary jest miejsce na wspólnotę i modlitwę grupową?

Czy wierzysz jeszcze w arystotelesowską logikę, gdzie każde zdanie musi być prawdziwe albo fałszywe i nie może być prawdziwe i fałszywe jednocześnie? Czy istnieje Twoim zdaniem prawda obiektywna?

#44 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-07, godz. 14:53

Zacząłeś temat o tworzeniu własnego kanonu. Czy chodzi Ci właśnie o podkreślenie indywidualizmu?

Nie. Mysle, ze to idzie w drugim kierunku. To Bog dostosowuje swoje objawienie do danego czlowieka.

Czy w Twoim aktualnym pojmowaniu wiary jest miejsce na wspólnotę i modlitwę grupową?

Tak. To spozywanie posilku duchowego moge przyrownac do spozywania posilku cielesnego. Nie musi mi wszystko smakowac co zostalo stworzone przez Boga i podane do stolu. Moge wybrac te potrawy, ktore mi smakuja i ktorych nie zwracam, tak jak np. szpinaku, i mysle, ze Bog nie ma mi tego za zle, ani nikomu innemu. Wieksza role w moim zyciu odgrywa sumienie niz dogmaty.

Czy wierzysz jeszcze w arystotelesowską logikę, gdzie każde zdanie musi być prawdziwe albo fałszywe i nie może być prawdziwe i fałszywe jednocześnie? Czy istnieje Twoim zdaniem prawda obiektywna?

Uwazam, ze jednemu moze jakies danie smakowac, innemu nie. I nie ma co na sile, komus wciskac nielubianych dan.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#45 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-07, godz. 21:38

Uwazam, ze jednemu moze jakies danie smakowac, innemu nie. I nie ma co na sile, komus wciskac nielubianych dan.

Ja porównuję wiarę bardziej do matematyki. Nie możesz sobie uznać, że 2+2=4 a że 3+3=6 już nie.

#46 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-08, godz. 01:44

Na dzis dzien wierze tylko w modlitwe.

A skąd dowiedziałeś się o takiej formie porozumiewania?

Wieksza role w moim zyciu odgrywa sumienie niz dogmaty.

No i właśnie TO Wiekuisty próbuje nam od wieków "wcisnąć".

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-12-08, godz. 01:46

Dołączona grafika

#47 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-08, godz. 12:28

Ja porównuję wiarę bardziej do matematyki. Nie możesz sobie uznać, że 2+2=4 a że 3+3=6 już nie.

A wiec tu sie wyraznie roznimy.

A skąd dowiedziałeś się o takiej formie porozumiewania?

Dobre pytanie. Skad sie ludzie o tym dowiedzieli? Np. Ci co jeszcze istnieli przed Zydami i Chrzescijanstwem?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#48 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-08, godz. 22:43

Np. Ci co jeszcze istnieli przed Zydami i Chrzescijanstwem?

Rozmawiamy o Bogu czy o Bogach?
Dołączona grafika

#49 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-08, godz. 23:44

Rozwój kanonu biblijnego (czytaj >>)
Dołączona grafika

#50 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-09, godz. 13:15

Rozmawiamy o Bogu czy o Bogach?

Rozmawiamy o Abrahamie, czy Noe, ktorzy zostali nazwani przyjaciolmi Boga mimo, ze nie czytali Biblii. Jak to mozliwe? Od kogo sie dowiedzieli, jak zawiazac z Bogiem wiez?

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#51 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-09, godz. 23:13

Rozmawiamy o Abrahamie, czy Noe, ktorzy zostali nazwani przyjaciolmi Boga mimo, ze nie czytali Biblii.

Myślałem, że masz na myśli całą ludzkość a nie tylko bohaterów biblijnych opowieści.
Dołączona grafika

#52 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-10, godz. 09:15

Rowniez. Ale postawa tych osob swiadczy, ze Biblia nie jest niezbednikiem do zbawienia tylko wiez z Bogiem.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#53 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-10, godz. 10:12

Ale postawa tych osob swiadczy, ze Biblia nie jest niezbednikiem do zbawienia tylko wiez z Bogiem.

No niestety, ale żadne z tych dwóch tego nie gwarantuje.

Skad sie ludzie o tym dowiedzieli?

Pytałem skąd Ty się o tym dowiedziałeś, bo o wymienionych postaciach przeczytałem w Biblii.
Dołączona grafika

#54 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-10, godz. 15:03

No niestety, ale żadne z tych dwóch tego nie gwarantuje.

Dobra wiez z Bogiem nie gwarantuje zbawienia? Kto Ci to wmowil?

Pytałem skąd Ty się o tym dowiedziałeś, bo o wymienionych postaciach przeczytałem w Biblii.

Dalem juz odpowiedz, wystarczy sie w nia wczytac.

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#55 Oko-Rentgen

Oko-Rentgen

    Pokój Ci obcy przybyszu!

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1320 Postów
  • Lokalizacja:Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia. Rok produkcji: 1977 n.e.

Napisano 2007-12-10, godz. 15:32

Ja porównuję wiarę bardziej do matematyki. Nie możesz sobie uznać, że 2+2=4 a że 3+3=6 już nie.

Gdyby była wiara, to nie musielibyśmy zniżać jej do nędznego poziomu liczb, bo wiedzielibyśmy, że jest ona wyjątkowa i nieporównywalna.
Rzym. 4:14 Bw „Bo jeśli dziedzicami są tylko ci, którzy polegają na zakonie, tedy wiara jest daremna i obietnica wniwecz się obróciła;”

#56 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-10, godz. 19:12

Dobra wiez z Bogiem nie gwarantuje zbawienia? Kto Ci to wmowil?

Ten sam, co pozostałe informacje. Pupilostwo niczego nikomu nie zapewni w Krolestwie Niebios, bo zbawienie nie jest rezultatem tego, co czujemy.

Dalem juz odpowiedz, wystarczy sie w nia wczytac.

Jak napisałbyś coś konkretnego, to można by się nawet i wczytać, jednak do tej pory tylko po "głosicielsku" zręcznie omijasz temat. Po co stwierdzać cokolwiek, skoro nie ma się argumentów?

Od kogo sie dowiedzieli, jak zawiazac z Bogiem wiez?

Osoby, które wymieniasz z imienia otrzymali ten przekaz od przodków.

Rowniez.

Dlaczego w takim razie obraz osoby Bóstwa jest tak zróżnicowany w rozmaitych kulturach?
Dołączona grafika

#57 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-11, godz. 08:21

Adelfos, uwazam ze za duzo przebywales wsrod roznych sekt, dlatego dalej masz taki sam sposob myslenia, jak oni. Dlatego tez wlaczam Tobie "ignore".

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#58 Adelfos

Adelfos

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2574 Postów
  • Gadu-Gadu:8433368
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Nietutejszy

Napisano 2007-12-11, godz. 15:24

Adelfos, uwazam ze za duzo przebywales wsrod roznych sekt, dlatego dalej masz taki sam sposob myslenia, jak oni. Dlatego tez wlaczam Tobie "ignore".

Utrzymywanie znajomości z poszczególnymi osobami raczej świadczy o nie sekciarskim usposobieniu. Akurat nie o to pytałem, ale czego można się spodziewać po ofierze popkultury kreującym się na teologa. Założyłeś temat i w zależności od kierunku wiatru przedstawiasz "swoje" poglądy. Ja przynajmniej mam własne zdanie, a Ty jeszcze nie.
W ramach życzeń świątecznych dedykuję Konopielkę. Przeczytaj/obejrzyj, ale oczywiście w inne dni, co by się Pan Bucek nie rozgniewał;)

Użytkownik Adelfos edytował ten post 2007-12-11, godz. 15:29

Dołączona grafika

#59 wojtek37

wojtek37

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 612 Postów
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano 2007-12-12, godz. 12:18

Dla mnie na pierwszym miejscu jest Bog i modlitwa, a jezeli chodzi o Biblie, to jest ona przede wszystkim dla osob zyjacych w tamtym dawniejszym okresie.


2Tes 2:15 BT
"Przeto, bracia, stójcie niewzruszenie i trzymajcie się tradycji, o których zostaliście pouczeni bądź żywym słowem, bądź za pośrednictwem naszego listu."


Mt 4:4 BT
"Lecz on mu odparł: Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych


A takim właśnie żywym "Słowem" jest Biblia.

#60 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-12-12, godz. 16:09

A takim właśnie żywym "Słowem" jest Biblia.

Ktore ksiegi? Zydzi mieli dosc luzni stosunek do Pism, pierwsi chrzescijanie rowniez. Dopiero pozniej zrobiliscie sobie zlotego cielca z ksiazeczek. :angry:

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych