Skocz do zawartości


Zdjęcie

powody dla których postanowiłem opuścić kościół katolicki


  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#21 qwerty

qwerty

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2138 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-03-02, godz. 08:24

nie, nie wróciłem do ŚJ, zmiany wyznania w moim życiu to:
1) 1989 opuszczam KK i wstępuję do ŚJ
2) 2002/2003 występuję od ŚJ i wracam do KK
innych zmian nie było,

stary sory, źle cię zrozumiałam, myślałam, że Ty znów do sj....... wybacz, ale pisz jaśniej :) bo chyba nie tylko ja tak zrozumiałam;)
nie potrafiłam uwierzyć.......

#22 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2009-03-02, godz. 14:22

stary sory, źle cię zrozumiałam, myślałam, że Ty znów do sj.......

Rany. To byłby koniec świata :).

#23 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 155 Postów

Napisano 2009-03-02, godz. 16:00

efektem był powrót do organizacji Bożej, zarządzanej przez JEDNOOSOBOWE ciało kierownicze :P

Czyli z deszczu pod rynnę...

BYŁEM świadkiem Jehowy ALE poznałem PRAWDĘ, okazuję Benedyktowi XVI lojalność podobną do tej, którą ŚJ okazują tzw."niewolnikowi"

Świadkowie Jehowy wmawiają katolikom, że "ślepe" posłuszeństwo biskupom i papieżowi jest niewłaściwe, a później, gdy ktoś wstąpi w ich szeregi, wymagają "lojalności" wobec "niewolnika wiernego i rozumnego" z Brooklynu. Jednym słowem, proponują zamianę stabilnego autorytetu, który od setek lat naucza jednych i tych samych prawd wiary, na "autorytet" niestabilny i chwiejny, błyskający "nowymi światłami"...


Czyżby?
Dla przykladu: wniebowstąpienie to dogmat ustanowiony w 1950, czyż nie? Resztę nowych świateł mogę przesłać mailem.

Pozdrawiam.

Użytkownik kochajacy_prawde edytował ten post 2009-03-02, godz. 16:04


#24 rhundz

rhundz

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1074 Postów
  • Gadu-Gadu:4898177
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Pasłęk / Gdańsk

Napisano 2009-03-02, godz. 16:17

Jest jeden Bóg.
Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
Są trzy Osoby Boskie : Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.


znasz wiecej prawd wiary ;]? czy chcesz podyskutowac o dogmatach?

zeby nie bylo: to sa moje prawdy wiary, jako katola.

#25 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-03-02, godz. 17:53

Jest jeden Bóg.
Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
Są trzy Osoby Boskie : Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.


znasz wiecej prawd wiary ;]? czy chcesz podyskutowac o dogmatach?

zeby nie bylo: to sa moje prawdy wiary, jako katola.


ja bym dodał, "miłuj bliźniego swego jak siebie samego", to takie proste
pozdrawiam Andrzej

#26 wwwiola

wwwiola

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 138 Postów
  • Płeć:Not Telling
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano 2009-03-02, godz. 18:23

Czyżby?
Dla przykladu: wniebowstąpienie to dogmat ustanowiony w 1950, czyż nie? Resztę nowych świateł mogę przesłać mailem.



Nie widzę nowych swiateł w tej kwestii. Nowe światło to dogmat który się zmienił, ten zapodany przez Ciebie się nie zmienił a został dodany (ustanowiony). To chyba różnica.
nasza wolność ma bowiem moc dokonywania wyborów nieodwracalnych

#27 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-03-02, godz. 18:36

Nawet nie dodany - po prostu obecna w kościle nauka - została podniesiona do rangi dogmatu.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#28 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 155 Postów

Napisano 2009-03-03, godz. 09:59

Nawet nie dodany - po prostu obecna w kościle nauka - została podniesiona do rangi dogmatu.


Może inaczej: kiedyś innowiercy, jak na przykład luteranie, byli prześladowani przez Kościół Katolicki, a teraz przedstawiciele obu tych kościołów modlą się razem. Czyżby nowe światło na sprawę kontaktów z innowiercami i heretykami?

Nie widzę nowych swiateł w tej kwestii. Nowe światło to dogmat który się zmienił, ten zapodany przez Ciebie się nie zmienił a został dodany (ustanowiony). To chyba różnica.


W innym temacie: Czyli dodawanie do Biblii jest OK? Czy nie jest to nowe światło?

Ostatnio jeden nieomylny człowiek zdjął z Lefebrystów ekskomunikę nałożoną przez drugiego nieomylnego człowieka.

W 1123 roku wprowadzono nowe światło dotyczące stanu cywilnego księży, czyli wprowadzono obowiązkowy celibat, którego wcześniej nie było.

W 1314 roku zmieniono chrzest dorosłych przez zanurzenie na chrzest przez polewanie.

Od 998 roku obowiązywał post w piątki, który został zniesiony przez papieża Pawła VI.

W 1414 roku wprowadzono komunię pod jedną postacią, która wcześniej była pod dwiema postaciami.

itd.

Użytkownik kochajacy_prawde edytował ten post 2009-03-03, godz. 10:10


#29 Artur Schwacher

Artur Schwacher

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2617 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Kostrzyn

Napisano 2009-03-03, godz. 13:06

Co ty robiłeś na lekcji historii?

Post w piątki po raz pierwsze jest wymieniony w didache to jest 80 ne (tak plus minus bo są różne datacje). Po drugie ja nic nie wiem ,ze został zniesiony.

W Polsce luteranie przesladowani nie byli (choć incydenty sie zdarzały). I to nie nowe światło ile po prostu odchodzenie ze ściezki prawdy. Inaczej mówiąć w każdym kościele chrześcijańskim od czasu do czasu zdarza sie zboczyć z drogi ewangeli i trzeba na nią po tem wracać. Zresztą wątek co robić z heretykami i innowiercami jest tak stary jak chrześcijaństwo patrz św Augustyn.

Poza tym nalezy pamiętać ,że są przepisy prawa Bozego i przepisy kościelen, które regulują kwestia administracyjne, porządkowe i mogą być dwolonie zmieniane. u SJ wszystko to przepisy pochodzenia Bożego , nawet zmiany w zebraniach są ogłaszane jak dogmat zupełnie niepotrzebnie.
To jest forum o Świadkach Jehowy. Ta religia może i ma tam swoje plusy. Rozchodzi się jednak o to aby te plusy nie przesłoniły nam minusów.
Wpadnij do mnie na Facebooku!

#30 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2009-03-04, godz. 10:24

Za przeproszeniem muszę sobie ulżyć i odpisać bo mnie rozwalają takie po łebkach "ODKRYCIA" :lol:

W innym temacie: Czyli dodawanie do Biblii jest OK? Czy nie jest to nowe światło?

1. A gdzie coś dodaje do Biblii?
2. KK nie opiera się tylko na Biblii lecz na Biblii i na Tradycji - nie mylić z "tradycją" - jajeczkami i kurczaczkami na święta :D

Ostatnio jeden nieomylny człowiek zdjął z Lefebrystów ekskomunikę nałożoną przez drugiego nieomylnego człowieka.

A to od kiedy ekskomunika jest "światłem"??? Można ją tak samo nałożyć jak i zdjąć co ZAWSZE tak właśnie działało i nigdy po nałożeniu nie było niemożności jej odwrócenia. :P

W 1123 roku wprowadzono nowe światło dotyczące stanu cywilnego księży, czyli wprowadzono obowiązkowy celibat, którego wcześniej nie było.

BZDURA.
1. Celibat był znany już przynajmniej w IV wieku.
2. Celibat najpierw wprowadzany był lub znoszony w danych "diecezjach" (okręgach) podlegających danym biskupom. Owszem wszedł on wobec wszystkich kapłanów dopiero w 1123, ale już od wieluset lat w niejednej diecezji on istniał.
3. Celibat NIE jest zasadą wiary więc nie może być "światłem".

W 1314 roku zmieniono chrzest dorosłych przez zanurzenie na chrzest przez polewanie.

BZDURA. Do dziś choć rzadko możesz być świadkiem chrztu dorosłych przez zanurzenie np. w Elblągu u franków w Triduum Paschalne (a przynajmniej do niedawna tak tam było). No i bodaj masz nawet podane w Didache o polaniu głowy jako chrzest... I od kiedy "technika" chrztu jest sprawą wiary??? :P

Od 998 roku obowiązywał post w piątki, który został zniesiony przez papieża Pawła VI.

Nie jest to zasada wiary więc nie może być "światełkiem" ;) W ST wielokrotnie nakładano (ludzie) post na lud i nikt jakoś nie protestował że to niezgodne z Biblią... Resztę Artur wyjaśnił.

W 1414 roku wprowadzono komunię pod jedną postacią, która wcześniej była pod dwiema postaciami.

Zarówno wcześniej była już również komunia pod jedną postacią, jak i obecnie można uczestniczyć pod dwiema postaciami. Proszę mi natomiast wyjaśnić gdzie tu takie regulacje lub ich brak są zasadami wiary w moim Kościele?????????????????????????????? :blink: :lol:

(P.S. Polecam tu się zaznajomić z treścią książki Liturgika Pallotinum np. w kwestii chrztu, komunii itd)

Z całym szacunkiem gdybym tylko takie były problemy i "rewelacje" to świat byłby i spokojniejszy i piękniejszy ;)

Użytkownik pawel r edytował ten post 2009-03-04, godz. 10:28

Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#31 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-03-04, godz. 15:27

u ŚJ kiedyś zalecane było noszenie znaczka krzyż+korona, kiedyś było to polecane jako jeden z fundamentów (wiara w okup i królestwo Boże) dziś znaczek ten jest surowo zabroniony jako jedno z fundamentalnych wierzeń (balwochwalstwo) podobnie np. Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

może ktoś mi poda jeden przykład czyny który kiedyś był surowo zabroniony a dziś jest dozwolony propagowany i zalecany w KK albo czegoś co kiedyś było propagowane i zalecane a dziś jest zabronione?

#32 gawrys0

gawrys0

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 8 Postów
  • Gadu-Gadu:6066143
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano 2009-03-04, godz. 18:54

Czyli z deszczu pod rynnę...



Czyżby?
Dla przykladu: wniebowstąpienie to dogmat ustanowiony w 1950, czyż nie? Resztę nowych świateł mogę przesłać mailem.

Pozdrawiam.

A o jakich to niby "prawdach" mówisz? O ogniu piekielnym, o Platonowskiej duszy nieśmiertelnej, o niepojętej trójcy świętej? Ale, abstrahując, czy jeżeli są jakieś katolickie prawdy uznane przez kk za niezbadane, to po jakiego "grzyba" drążyć ten temat? Trzeba po prostu tym prawdom podporządkować się bez reszty!

#33 novanna

novanna

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 404 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano 2009-03-04, godz. 20:37

Z całym szacunkiem gdybym tylko takie były problemy i "rewelacje" to świat byłby i spokojniejszy i piękniejszy ;)

z całym szacunkiem, świat był pełen i jest katolików i jak historia donosi ciągle walczyli oni ze sobą po obu stornach frontu. zarzynali się nawzajem jak bestie, nie bacząc na wspomnianą tu wczesniej z wielkim nawiedzeniem przez pana Anda zasadę"milłuj bliźniego swego"....zresztą nie tylko oni. więc o jakim ty spokoju teraz piszesz?

BZDURA. Do dziś choć rzadko możesz być świadkiem chrztu dorosłych przez zanurzenie np. w Elblągu u franków w Triduum Paschalne (a przynajmniej do niedawna tak tam było). No i bodaj masz nawet podane w Didache o polaniu głowy jako chrzest... I od kiedy "technika" chrztu jest sprawą wiary??? :P

nie, no po prostu nie wierzę! rozbój w biały dzień!
"technika"...cha cha cha
dowód: dorosli też są chrzczeni .....w Elblągu....ha ha ha


niezły jesteś. dawno się tak nie uśmiałam. naprawdę wierzysz, że tego typu argumentami nas - odstępców , "powalisz"?

BZDURA.
1. Celibat był znany już przynajmniej w IV wieku.
2. Celibat najpierw wprowadzany był lub znoszony w danych "diecezjach" (okręgach) podlegających danym biskupom. Owszem wszedł on wobec wszystkich kapłanów dopiero w 1123, ale już od wieluset lat w niejednej diecezji on istniał.
3. Celibat NIE jest zasadą wiary więc nie może być "światłem".


...aha. nie jest "swiatłem celibat"? ale jak widac został wprowadzony przez kk i obowiązuje kler. A po co został wprowadzony? po co zakazywac, coś czego Bóg nie zakazuje? dlatego nie jestem swiadkiem....nie cierpię wprowadzania przepisów i ich trzymania gdy tego wcale nie wymaga nasz kochający tolerancyjny Bóg.

Użytkownik novanna edytował ten post 2009-03-04, godz. 20:26


#34 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-03-05, godz. 08:30

Kolejny temat śmietnik.

Ale nawet zabawny, bo zarzucanie KK stosowanie "jaśniejszego światła" przez śJ i ich sympatyków pokazuje, jak nie rozumieją oni, czym jest tak naprawdę to "nowe światło" w wykonaniu WTS i do czego służy ta doktryna. A śmiesznym jest na siłę szukanie przez śJ uzasadnienia stosowania tej doktryny w innch organizacjach religijnych, podczas gdy tak naprawdę służy ona do tego, aby uzasadnić zmianę nauk o 180 stopni, tak, że to, co dotychczas było niepodważalną prawdą staje się kłamstwem, a co było kłamstwem, okazuje się prawdą.
Czesiek

#35 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2009-03-05, godz. 08:44

Maja propozycja: przeniescie sie na forum o KK, jak chcecie roztrzasac temat 'nowych swiatel' w tym kosciele.

Użytkownik edd edytował ten post 2009-03-05, godz. 08:45

Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#36 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2009-03-05, godz. 15:14

novanna z szacunku dla Ciebie po prostu zamilknę =] nie dlatego, że nie mam czym się do czego odnosić tylko po prostu mnie bawią pewne "rewelacje" zwłaszcza jak mijają się z tym o czym pisałem. I nie pisałem, że coś komuś musi pasować tylko ze zarzuty są absurdalne, a Ty kolejne podobne dorzuciłaś. Cóż bywa obalanie mitów przy pomocy mitów.

Kolejny temat śmietnik.

Ale nawet zabawny, bo zarzucanie KK stosowanie "jaśniejszego światła" przez śJ i ich sympatyków pokazuje, jak nie rozumieją oni, czym jest tak naprawdę to "nowe światło" w wykonaniu WTS i do czego służy ta doktryna. A śmiesznym jest na siłę szukanie przez śJ uzasadnienia stosowania tej doktryny w innch organizacjach religijnych, podczas gdy tak naprawdę służy ona do tego, aby uzasadnić zmianę nauk o 180 stopni, tak, że to, co dotychczas było niepodważalną prawdą staje się kłamstwem, a co było kłamstwem, okazuje się prawdą.

:)

Maja propozycja: przeniescie sie na forum o KK, jak chcecie roztrzasac temat 'nowych swiatel' w tym kosciele.

Popieram. No o ile będzie mowa o nowych światłach, a nie o tym co się komuś wydaje lub co uważa się, że coś powinno wyglądać inaczej (nie w kwestiach doktryn wiary) bo inaczej pozostaje tylko szeroko się uśmiechnąć ;)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#37 pharao29

pharao29

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano 2009-03-05, godz. 21:21

dobra - ja powiem tak - zarówno KK jak i śJ odeszli tak naprawdę od idei Jezusa - a teraz czekam na głosy sprzeciwu od wierzących - a tak naprawdę "wiedzących"; którzy zapomnieli, że początek wiedzy oznacza koniec wiary.

Użytkownik pharao29 edytował ten post 2009-03-05, godz. 21:23

"Szlachetny rzecz każdą z wielu stron ogląda i nie ma uprzedzeń"

#38 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2009-03-06, godz. 00:16

Ostatnio jeden nieomylny człowiek zdjął z Lefebrystów ekskomunikę nałożoną przez drugiego nieomylnego człowieka.


papież nie nałożył na lefebrystów ekskomuniki - nie siej herezji ;)

#39 edd

edd

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:localhost

Napisano 2009-03-06, godz. 08:27

papież nie nałożył na lefebrystów ekskomuniki - nie siej herezji ;)

30 czerwca 1988 Marcel Lefebvre bez zgody papieża konsekrował czterech biskupów. Dwa dni później Jan Paweł II ogłosił w motu proprio Ecclesia Dei adflicta[5], że abp Lefebvre i czterej wyświęceni przezeń biskupi zaciągnęli na siebie ekskomunikę latae sententiae (wiążącą mocą samego prawa), ponieważ udzielenie święceń biskupich miało miejsce bez mandatu Stolicy Apostolskiej.

Zrodlo: Wikipedia

Papież w piątek anulował ekskomunikę ciążącą na lefebrystycznych biskupach. Bractwo zostało wykluczone z Kościoła w 1988 r., bo jego ówczesny przywódca abp Marcel Lefebvre udzielił święceń biskupich bez zgody Watykanu.

Zrodlo: WP.pl


Benedykt XVI zdjął ekskomunikę nałożoną w 1988 r. przez Jana Pawła II na biskupów wyświęconych bez zgody Rzymu przez abp. Marcela Lefebvre'a.

Zrodlo: Onet.pl

Abp Marcel Lefebvre (1905-1991) wyświęca mimo zakazu czterech biskupów. Jan Paweł II orzeknie ekskomunikę jego oraz czterech biskupów, z których 21 stycznia 2009 zdejmie ją Benedykt XVI. Econe, 30 czerwca 1988 r. /fot. KNA-Bild

Zrodlo: Onet.pl
Fryderyk Nietzsche
"W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?"

#40 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2009-03-06, godz. 14:49

Jak pisze wikipedia była to ekskomunia latae sententiae - Lefebvre nałożył ją na siebie niejako sam w momencie gdy udzielił sakry bez zgody papieża. Podobnie jest z aborcją - lekarz zaciąga sam na siebie eksomunikę w momencie gdy płód umiera.

JP II ekskomuniki nie nałożył - stwierdził tylko publicznie, że taka kara już ciąży.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych