Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to znaczy, że Bóg jest Trójcą?


  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#61 SCORP1ON

SCORP1ON

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 44 Postów

Napisano 2006-12-18, godz. 01:28

"""witaj

tzn JHWH jest Bogiem
Jego syn Jezus jest Bogiem
duch jest Bogiem
ci trzej Bogowie to jeden Bog
tak czy nie?


znajdz mi wersety potwierdzajcy ze ktos sie modli do Ducha
i do Jezusa



podaj werset ktory mowi ze duch to alfa i omega"""


Jeden Bóg, Bo nie można rozpatrywać, że jest dwóch lub trzech, gdyż wielobóstwo odpada.
A czy na Boga składało by się np. (gdyby Bóg chciał to objawić lub sam tak chciał) dwie osoby, pięć, czy dziesięć to nie ma znaczenia, gdyż i tak wszystko jest jednym prawdziwym Bogiem, nieskończonością i wszechwładzą.
I właśnie o tym nieskończonym Bogu powinniśmy rozmyślać, a nie tracić czas na kłótnie w rodzaju np. która Osoba Boska jest największa itd. itp.
Myślę, że to Szatan zwodzi ludzi, którzy zaczynają bezsensowne kłótnie która np. Osoba Boska jest potężniejsza itp.
Nie widzę tu nic dziwnego.
To, że nie potrafimy pojąć nieskończoności Boga to nie znaczy przecież, że nie jest nieskończonością.
Przenikające się nieskończoności natury Boga są nieskończonością.

A dlaczego do wiary są ci potrzebne wersety? Wszystkiego nie zawierają, bo to nie możliwe opisać Boskie relacje z ludźmi i wszystko co Bóg nam chce przekazać i objawić.

Błogosławienie którzy nie widzieli a uwierzyli.
Po to mamy sumienie i rozum, aby być otwartymi na to co Bóg chce nam przekazać lub ukrywa abyśmy pod natchnieniem Ducha Świętego mogli zobaczyć i zrozumieć.

A czy np. brak takiego wersetu doprowadziłby ciebie do tego, że nie modliłbyś się do Jezusa i Ducha Świętego?
Trzeba się do Nich modlić, gdyż to ukazuje pełnię naszej wiary.
Alfa i mega zamieściłem, aby ukazać potęgę i majestat Ducha Świętego, który jest taki sam jak Jahwe czy Jezusa Chrystusa.
Gdyby Duch Świety był niższy od Ojca i Syna to stwierdzenie "alfa i omega" byłoby nieprawdziwe.
Ale tak nie jest, te trzy osoby zawierają się w Bogu prawdziwym i stwierdzenie alfa i omega może być skierowane do każdej z nich, bo jest skierowane do Boga prawdziwego, a czy Bóg prawdziwy nie jest alfą i omegą? - jest.

Tak na dodatek przytoczę, że modlitwa do Jezusa to normalna sprawa...
Dz 7:59 BT "Tak kamienowali Szczepana, który modlił się: Panie Jezu, przyjmij ducha mego!"
Do Ducha Świętego też powinniśmy się modlić o łaskę i oświecenie umysłu i serca, aby podążąć drogą Chrystusa.
A co o modlitwie do Jezusa piszą fałszywi ŚJ...
Ten sam werset, a jaka zmiana i sfałszowane słowa Pisma Świętego!
Dz 7:59 NS „I kamienowali Szczepana, a on błagał i mówił: "Panie Jezusie, przyjmij ducha mego".”
Dlaczego przetłumaczyli "a on błagał i mówił" ?
Bo nie chcą uzanać Boskości Chrystusa...
Takim nic już nie pomoże...

A co ty stajesz po stronie ŚJ i nie chcesz się np. do Jezusa modlić?

#62 stamaim

stamaim

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 246 Postów

Napisano 2007-01-08, godz. 12:37

Zadam pytanie w tym temacie, bo jako człowiek nigdy nauki w Trójcę nie nauczany chciałbym wiedzieć, jak wygląda zasób wiedzy u trzech osób składających się na Trójcę - czy Bóg, Jezus i Duch Święty dysponują takim samym zasobem wiedzy, czy też któraś z nich stoi "wyżej" w tej dziedzinie i wie więcej?
"Jeżeli Boga nie ma,
to nie wszystko człowiekowi wolno.
Jest stróżem brata swego
i nie wolno mu brata swego zasmucać,
opowiadając, że Boga nie ma."

#63 JAKUB

JAKUB

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2007-01-15, godz. 11:10

WITAM WSZYSTKICH!

DROGI STAMAIMIE ! Na samym początku muszę Tobie pokazać kierunek do zrozumienia całej Biblii. Tym kierunkiem jest najpierw modlitwa do Boga czyli do Pana Jezusa, którego to Dał nam Jego Ojciec, abyśmy uwierzyli w Niego i otrzymali wierząc w Niego (Pana Jezusa) Życie Wieczne. Dla mnie sprawa trójcy jest zrozumiała, i nie występuje zaznaczam nie występuje w Biblii, Jeden Bóg w trzech osobach. Komuś, zaznaczam komuś zależało na tym bardzo dawno temu, aby tyle zamieszania wprowadzić, i odebrać Chwałę, Panu Jezusowi. Ale to tak na marginesie. Według Ewangelii, stwierdzam fakt następujący: BÓG OJCIEC – PIERWSZA OSOBNA OSOBA – ALFA I OMEGA, BÓG SYN JEZUS CHRYSTUS – DRUGA OSOBNA OSOBA – ALFA I OMEGA – RÓWNY BOGU OJCU, ALE ZE WZGLĘDU ŻE JEST JEGO SYNEM, JEST MU PODDANY, DUCH ŚWIĘTY – ANIOŁOWIE, czyli służebne Duchy, DUCH ŚWIĘTY – Moc Boża – np.: mówienie językami, prorokowanie, cuda jakie dokonywali apostołowie. To na razie tyle STAMAIM i pamiętaj !!! Nikt nie daje zrozumienia Biblii jak tylko Pan Jezus. Poproś Go o te zrozumienie!

TO PAN JEZUS MÓWI: JA JESTEM DROGA PRAWDA I ŻYWOT....

Pozdrawiam wszystkich

#64 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-15, godz. 11:15

a ja uważam Jakubie w oparciu o tę samą Biblię, że chociaż Jezus może posiadać atrybuty boskości nie jest to równoznaczne z faktem, że jest Bogiem, a już na pewno nie Bogiem Najwyższym, Stwórcą Wszechświata. stąd jego niższa pozycja względem Boga jest jak najbardziej uzasadniona i nie przeczy Pismu Św.

#65 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-15, godz. 11:23

Macieju:

"A i ty, dziecię (Jan Chrzciciel), prorokiem Najwyższego (Jezus) zwać się będziesz, bo pójdziesz przed Panem torując Mu drogi;" Łk 1:76
(przeczytaj w szerszym kontekście jeśli nie wierzysz że mowa wpierw o Janie a później o Chrystusie ;) )

"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało." J 1:1-3
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#66 JAKUB

JAKUB

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 24 Postów

Napisano 2007-01-15, godz. 11:32

BARDZO DZIęKUJE PAWLE, to są moje ulubione wersety.

Pozdrawiam!

#67 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-01-15, godz. 11:35

nie jest to równoznaczne z faktem, że jest Bogiem, a już na pewno nie Bogiem Najwyższym, Stwórcą Wszechświata.

Maciusiu,

W nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone (Kol. 1:16)



Pragnę zwrócić twoją uwagę na słowa - "przez Niego i dla Niego"
I jeszcze -

"Ja i Ojciec jedno jesteśmy."

"Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca?"



#68 stamaim

stamaim

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 246 Postów

Napisano 2007-01-15, godz. 11:36

Czy ktoś może odpowiedzieć na moje pytanie? Powtarzam: Czy te istoty, obojętnie jaki łączy je stosunek, różnią się zasobem posiadanej wiedzy?
"Jeżeli Boga nie ma,
to nie wszystko człowiekowi wolno.
Jest stróżem brata swego
i nie wolno mu brata swego zasmucać,
opowiadając, że Boga nie ma."

#69 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-15, godz. 11:36

tak Pawle w szerszym kontekście jest mowa jak najbardziej o Bogu Wszemocnym, którym jednak nie jest Jezus. natomiast co do Słowa sprawa jest również dyskusyjna i dlatego też w niektórych przekładach biblijnych dla podkreślenia wielkości Jezusa, acz nie jako Boga Wszechmocnego słowo bóg jest pisane z małej litery. co ciekawe w kontekście tego wersetu i nawiązania do trójcy pojawiaja się kolejne pytania. jeżeli Jezus jako istniejący od "zawsze" nie miał początku, to jak to się ma do tego cytatu ? jeżeli był u Boga i zarazem Bogiem to było dwóch Bogów ? tak tak wiem zaraz powiesz, że gdzieś już to było dyskutowane... na tym właśnie polega problem. jeżeli coś nie jest oczywiste, a za taką niewątpliwie należy uznać naukę o trójcy, wtedy pojawiają się wszelkiej "maści rozprawki na temat" dla potwierdzenia faktów

#70 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-01-15, godz. 11:43

Maciusiu, zaczynasz wprowadzać stamianka w błąd

jest mowa jak najbardziej o Bogu Wszemocnym, którym jednak nie jest Jezus.


Bo, ja można odmówić wszechmocy komuś, przez kogo "Wszystko się stało" ?

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#71 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-01-15, godz. 11:50

A, jeszcze mi się coś przypomniało - " W nim wszystko zostało stworzone" . Gdyby Jezus nie był równy Bogu, i został stworzony, to paradoksalnie stawarzając wszystko, musiałby stworzyć samego siebie.

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

#72 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-15, godz. 12:21

Nocka zależy jak na to się spojrzy. jeżeli np. kilku naukowców tworzy statek kosmiczny. to można o każdym powiedzieć on jest twórcą, lub wspóltwórcą. problem nie leży jednak w tym czy komuś się odmawia jakiegoś określenia, ale czy np. określenie Wszechmocny zostało użyte w odniesieniu do Jezusa. jak wiemy został nazwany w Słowie Bożym Bogiem Mocnym, ale nie Wszechmocnym. i dla mnie to również jest dowód na to, że tylko Bóg Najwyższy Jahwe ma atrybuty, których nie posiada żadna inna istota

#73 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-01-15, godz. 12:36

Maciusiu,

czy np. określenie Wszechmocny zostało użyte w odniesieniu do Jezusa.

dla mnie to, że Ktoś jest stwórcą wszystkiego, czyli, że potrafi wszystko, jest jednoznaczne z tym, że jest wszechmocny, (nie musimy podkreślać, że masło jest maślane, a fakty autentyczne)

tylko Bóg Najwyższy Jahwe ma atrybuty, których nie posiada żadna inna istota

czyli zaprzeczasz słowom Chrystusa -"Ja i Ojciec jedno jesteśmy."?

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

PS
Z tym masłem, w dzisiejszych czasach to kiepski przykład, ciągle jakieś domieszki olejów roślinnych, chyba, że chodzi o masło wiejskie. ;) .

D.

Użytkownik Noc_spokojna edytował ten post 2007-01-15, godz. 12:37


#74 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-15, godz. 12:58

Maciusiu, dla mnie to, że Ktoś jest stwórcą wszystkiego, czyli, że potrafi wszystko, jest jednoznaczne z tym, że jest wszechmocny, (nie musimy podkreślać, że masło jest maślane, a fakty autentyczne) czyli zaprzeczasz słowom Chrystusa -"Ja i Ojciec jedno jesteśmy."?

oczywiście, że zaprzeczam. naturalnie w kontekście poruszanych w dyskusji kwestii. również z tego względu, że Jezus wskazał na pragnienie, aby uczniowie byli "jedno" tak jak on ze swoim Ojcem. uważasz, że miał na mysli, żeby uczniowie byli tak samo równi, wszechmocni, boscy i co tam jeszcze się nam pojawi ? czy może zależalo mu na tym, aby byli jednością w kontekście wyznawanych nauk i postępowania ?

#75 Noc_spokojna

Noc_spokojna

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Postów
  • Płeć:Female

Napisano 2007-01-15, godz. 14:34

uważasz, że miał na mysli, żeby uczniowie byli tak samo równi, wszechmocni, boscy



Maciusiu, ty chyba nie bardzo rozumiesz ten fragment ewangeli, Chrystus mówiąc - „Bądźcie jedno, tak jak Ojciec i Ja stanowimy jedno". ... wcale nie zrównywał ucznów z Bogiem, (to zakrawa albo na głęboką niewiedzę, albo na bluźnierstwo), ale dawał uczniom do zrozumienia, że chce od nich aby stanowli jedność pod względem myśli, działania, nauczania. Poniekąd to ten fragment, również dowodzi Bóstwa Chrystusa- bądzcie jedno- wszystko co robicie niech będzie zgodne, jednomyślne, niech nie przeczy jedno drugiemu, stańcie się jednością w tym co robicie, nie wywyższajcie się jedni nad drugich, bądzcie jednomyślni...."tak jak Ojciec i ja stanowimy jedno..." Czy w pojęciu jedności, można odnaleźć ważniejszych i mniej ważnych ?

#76 Maciej

Maciej

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1089 Postów

Napisano 2007-01-15, godz. 18:32

nie słoneczko. tak jak podjesz ten werset daje uczniom do zrozumienia...
doszukiwanie się tam Bóstwa Jezusa jest juz właśnie nadinterpretacją.

#77 Bogdan Braun

Bogdan Braun

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 401 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-15, godz. 19:07

stamaim napisał

Czy ktoś może odpowiedzieć na moje pytanie? Powtarzam: Czy te istoty, obojętnie jaki łączy je stosunek, różnią się zasobem posiadanej wiedzy?


Stamaim, jeśli przyjmiemy, że Bóg jest bytem (też...) ponadczasowym, a wszystko na to wskazuje to znaczy ma dostęp do całej wiedzy (podkreślam ma dostęp!!!) w jednej chwili choćby ta chwila miała trwać tylko 0,0000000000000001 sekundy. Choć przy takim założeniu (ponadczasowym) Bożego świata to w takim świecie nie ma czasu nawet na tak krótką chwilkę...
Zakładając, że Bóg Trójkowy jest tym modelem prawidłowym to by znaczyło, że każda osoba w owym Bogu bytująca w ponadczasowości ma wiedzę na tym samym poziomie. Innej opcji nie ma...
To, co wie Bóg Ociec to samo wie Bóg Syn i to samo wie Bóg Duch Święty.
Krótko mówiąc mają tę samą wiedzę i wszystko, co wiedzą jest to już w czasie dokonanym z naszego sposobu rozumienia czasu...
Oczywiście można też założyć, że owa wszechwiedza Boga sytuuje się w czasie nie dokonanym to znaczy Bóg wszystko wie w znaczeniu tego, że ma możliwość wiedzieć o wszystkim, ale z miłości do (determinizm w tym miejscu [dla wielu] się kłania...!?) ludzi nie wnika w to. Zna wszystkie opcje/możliwości naszego zachowania/wyboru, ale nie chce wiedzieć wcześniej, jakiego wyboru dokonamy niż tego dokonamy...To takie Boże chciejstwo moim zdaniem. ;)

BB
W dowodzeniu słuszności własnych racji patrzmy na bliźniego jak na siebie samego.

#78 Olo.

Olo.

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1937 Postów

Napisano 2007-01-15, godz. 22:01

Ciekawe wyjaśnienie Bogdanie. Muszę to przemyśleć. I zapamiętać.
Patrzeć na świat przez google, czy własnymi oczami? Oto jest pytanie.

#79 haael

haael

    Inkwizytor

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1863 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2007-01-15, godz. 22:14

Zakładając, że Bóg Trójkowy jest tym modelem prawidłowym to by znaczyło, że każda osoba w owym Bogu bytująca w ponadczasowości ma wiedzę na tym samym poziomie. Innej opcji nie ma...
To, co wie Bóg Ociec to samo wie Bóg Syn i to samo wie Bóg Duch Święty.

Teolodzy wałkowali już to wiele razy i wysnuli teorię, że Bóg posiada potencjalną a nie aktualną wszechwiedzę. To znaczy może wiedzieć wszystko, ale nie wie wszystkiego od razu. Chodziło o wyjaśnienie paradoksu wolnej woli.

Można teraz tłumaczyć, że Jezus mógł znać datę końca świata, ale nie chciał.

#80 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2007-01-15, godz. 23:40

Ale czy "chciejstwem" (ale to brzydko brzmi :) ) Jezusa można nazwać słowa mówiące że sam siebie uniżył by nie skorzystać ze sposobności by być równy Ojcu? Że chciał jako człowiek ograniczyć się sam do tego co wcześniej uważał za słuszne?...
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych