Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika starowinka

Odnotowano 120 pozycji dodanych przez starowinka (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-01-15 )



Sort by                Order  

#125733 Żydowski raj w I wieku. Gdzie on był?

Napisano przez starowinka on 2009-10-06, godz. 11:52 w Dusza nieśmiertelna

Dodatkowo nawiążę do tego jak psalmista pisze, że Bóg na koniec weźmie go do chwały. Co to mogło znaczyć? Ciekawie o chwale pisze Klemens Rzymski około 100r.

Jego List do Koryntian 5.4
Piotr znosił niegodziwość wiele razy, oraz wiele trudów, a złożywszy tak swoje świadectwo odszedł do chwały, na którą sobie zasłużył.

Równie ciekawie, a nawet bardziej w kontekście ST wypowiada się inne pismo chrześcijańskie. Ewangelia Łukasza zawarta w NT.

Łk9.30,31
A oto dwóch mężów rozmawiało z Nim. Byli to Mojżesz i Eliasz.
Ukazali się oni w chwale i mówili o Jego odejściu, którego miał dokonać w Jerozolimie.



#124778 Żydowski raj w I wieku. Gdzie on był?

Napisano przez starowinka on 2009-08-30, godz. 19:41 w Dusza nieśmiertelna

Nurtuje mnie właśnie jak to możliwe żeby Jezus i pisarze NT do wyjaśnienia koncepcji świata duchowego używali terminów zaczerpniętych z mitologii?

Świetne pytanie. Tylko, że poniekąd sam je osłabiasz swoim wcześniejszym zdaniem Józefa Flawiusza.

Natomiast o poglądach sadyceuszy dodaje: "Odrzucają jednak nieśmiertelność dusz, odbieranie kary lub nagrody w Hadesie".

Jak wykazały znaleziska z Qumram, na terenie Izraela posiadano zarówno ST po hebrajsku jak i po grecku. I te po grecku miały w miejsce słowa szeol, greckie słowo hades. A jednak na wiele lat przed apostołami, na przykład sadyceusze czytający takie Święte Pisma nie odczytywali słowa hades jako świadomego miejsca przebywania dusz. A więc kiedy przyszli apostołowie to mieściło im się w głowie że można używać tego słowa zarówno wierząc w piekło, jak i nie wierząc. I moim zdaniem tutaj dalej jesteśmy w kropce. Bo apostołowie mówiący po grecku wychowali się wśród sadyceuszy, faryzeuszy i esenczyków. A nie u Greków. I u Żydów to greckie słowo już wtedy miało kilka znaczeń. I to nie koniecznie mitologicznych.



#125732 Żydowski raj w I wieku. Gdzie on był?

Napisano przez starowinka on 2009-10-06, godz. 10:56 w Dusza nieśmiertelna

No dobrze, mam jeszcze jedno pytanie do wszystkich dyskutantów. Jak rozumiecie te słowa ze ST:

Psalm 49.14,16
Taka jest droga tych, co ufność pokładają w sobie, i taka przyszłość miłośników własnej mowy.
Do Szeolu są gnani jak owce, pasie ich śmierć, zejdą prosto do grobu, serca prawych zapanują nad nimi, rano zniknie ich postać, Szeol ich mieszkaniem.
Lecz Bóg wyzwoli moją duszę z mocy Szeolu, bo mię zabierze.
BT

Taka to jest droga tych, którzy żyją w błędnej pewności siebie, I taki koniec tych, którym własna mowa się podoba. Sela.
Pędzą jak owce do otchłani, Śmierć jest pasterzem ich. Ale prawi panować będą nad nimi z poranku. Zamysły ich będą unicestwione; Otchłań będzie ich mieszkaniem.
Lecz Bóg wyzwoli duszę moją z krainy umarłych, Ponieważ weźmie mnie do siebie.
BW

Psalm 73.23,24
Lecz ja zawsze będę z Tobą: Tyś ujął moją prawicę;
prowadzisz mnie według swojej rady i przyjmujesz mię na koniec do chwały.
BT

Bo przecież jam zawsze z tobą; Tyś ujął prawą rękę moją.
Prowadzisz mnie według rady swojej, A potem przyjmiesz mnie do chwały.
BW

A może to jest wyrazem wiary psalmistów ST w pośmiertne przebywanie u boku Boga, w niebie zaraz po śmierci. Może ogólnym grobem był szeol. Ale prawi mieli wyjątkowy zaszczyt obcowania w namiocie Bożym.

Psalm 15.1-4 BT (Psalm 16 BW)
1 Psalm. Dawidowy. Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie, kto zamieszka na Twojej świętej górze?
2 Ten, który postępuje bez skazy, działa sprawiedliwie, a mówi prawdę w swoim sercu
3 i nie rzuca oszczerstw swym językiem; ten, który nie czyni bliźniemu nic złego i nie ubliża swemu sąsiadowi;
4 kto złoczyńcę uważa za godnego wzgardy, a szanuje tego, kto się boi Pana; ten, kto dotrzyma, choć przysiągł ze swoim uszczerbkiem;
5 ten, kto nie daje swoich pieniędzy na lichwę i nie da się przekupić przeciw niewinnemu. Kto tak postępuje, nigdy się nie zachwieje


Jezus opisuje bogacza jako przebywającego w hadesie, natomiast o Łazarzu mówi, że jest u Abrahama. Nie stwierdza, że obaj są w hadesie.

Ciekawi mnie opinia pana Lewandowskiego. Ale też interpretacja Gambita tych wersetów według Przekładu Nowego Świata. Oraz jak to widzą Czesiek i Paweł.



#124722 Żydowski raj w I wieku. Gdzie on był?

Napisano przez starowinka on 2009-08-29, godz. 13:17 w Dusza nieśmiertelna

Czyli Jezus przez trzy dni był nie tylko pod ziemią w hadesie, ale również w niebie w raju? Czy tak mam to odczytywać?



#124726 Żydowski raj w I wieku. Gdzie on był?

Napisano przez starowinka on 2009-08-29, godz. 13:44 w Dusza nieśmiertelna

Czyli ten raj obiecany łotrowi to był w niebie, czy to była jakaś część hadesu?



#124717 Żydowski raj w I wieku. Gdzie on był?

Napisano przez starowinka on 2009-08-29, godz. 12:04 w Dusza nieśmiertelna

Wyjaśniając słowa skierowane przez Jezusa do łotra, (będziesz ze mną w raju) niektórzy bibliści twierdzą, że według wierzeń żydowskich, hades był podzielony na ognistą gehennę i raj, czyli miejsce u piersi Abrahama.

Jednak w "Przeciw Celsusowi" Orygenesa (www.zrodla.historyczne.prv.pl) jest taki przypis tłumacza co do mnogości niebios w wierzeniach żydowskich.

W ujęciu apokaliptyki żydowskiej niebo dzieliło się na siedem sfer, na przykład według "Księgi Adama i Ewy", raj mieścił się w trzecim niebie. W I wieku po Chrystusie siedzibę sprawiedliwych umieszczano w siódmym niebie.
Przypis do Ksiegi VI wersetu 22

Czyżby święty Paweł podzielał te wierzenia gdy pisał w Liście do Koryntian o wizji trzeciego nieba i wizji raju? No ale Jezus podobno był w hadesie, a nie w niebie z łotrem. Jak głosi kościół: "...wstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał, wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga...." (wyznanie wiary na mszy).

Księga Adama i Ewy pochodzi sprzed czasów Jezusa, bo to na jej podstawie nazwano miejsce śmierci Jezusa Golgotą (Miejsce Czaszki). Miało to być miejsce czaszki Adama. Księga jest sprzed czasów Jezusa.

No i znowu powstaje podstawowe pytanie. Jak rozumiał słowa Jezusa łotr? Co Jezus chciał mu powiedzieć? Gdzie był dla niego ten raj, nad ziemią? Czy pod ziemią?



#126064 Życie wieczne na ziemi

Napisano przez starowinka on 2009-10-16, godz. 14:15 w Wizja Raju

Nie no chyba raczej odwrotnie. Skoro werset nie mówi ani o wspólnej ziemi, ani o wspólnym niebie. I jest neutralny w swym przekazie. To podobnie świat jest neutralnym słowem.



#128287 Świadkowie stosują sztuczki z dziedziny socjotechniki

Napisano przez starowinka on 2009-12-17, godz. 16:12 w Tematyka ogólna

bardzo znajomo, praktycznie każda wypowiedź człowieka do człowieka jest socjotechniką

Dokładnie tak jak mówisz.



#117490 Świadectwo podróżującego w samotności po pustyni

Napisano przez starowinka on 2009-04-18, godz. 21:02 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Ale jazda. :lol: :lol: :lol:



#125890 Zmartwychwstanie zwierząt.

Napisano przez starowinka on 2009-10-12, godz. 15:59 w Dusza nieśmiertelna

Jak myślicie. Czy Bóg jest w stanie zmartwychwzbudzić zwierzę? I czy znacie jakiekolwiek przejawy takiej wiary u tych którzy pierwsi głosili zmartwychwstanie ludzi. Rodzą się też pytania pokrewne co do duszy i wszechmocy Pana Boga.



#125901 Zmartwychwstanie zwierząt.

Napisano przez starowinka on 2009-10-12, godz. 19:22 w Dusza nieśmiertelna

Ale nie chodzi mi o klonowanie, tylko zmartwychwstanie.

Teoretycznie Jezus spotyka zapłakane dziecko bo umarł mu piesek który tylko z nim się bawił. Kochał go i spał obok niego. Czy Jezus byłby w stanie odtworzyć tego samego pieska z ta sama świadomością. No ale zwierzęta nie maja duszy. Czy dla Boga będzie coś niemożliwego?



#134664 Zgromadzenia okręgowe 2010

Napisano przez starowinka on 2010-07-25, godz. 16:38 w Obowiązki teokratyczne

A można gdzieś ten film pobrać i internetu?



#121409 Wywiad z prof. Pietrasem SJ

Napisano przez starowinka on 2009-06-26, godz. 19:57 w Trójca

Jezus nazwany jest nie bez kozery w Piśmie Świętym mądrością i mocą Boga!

1Kor 1:24 Bw "natomiast dla powołanych - i Żydów, i Greków, zwiastujemy Chrystusa, który jest mocą Bożą i mądrością Bożą."

Chrystus nazwany jest tutaj mocą Bożą. Czy Bóg posiadał zawsze moc? Oczywiście! Więc i również Jezus jest wieczny! Chrystus nazwany jest tutaj również mądrością Bożą. Czy Bóg posiadał zawsze mądrość? Oczywiście, że tak. Oznacza to więc, iż również Jezus nie ma początku.

A tak zastanawiam sie czy Bóg ma tylko jedną moc w swej chwale?

Kolosan 1,11
Utwierdzeni wszelką mocą według potęgi chwały jego ku wszelkiej cierpliwości i wytrwałości, z radością

A może słowo moc ma kilka znaczeń w Piśmie. Tak jak prawica.



#131767 Wypaczone prawdy w mitologii?

Napisano przez starowinka on 2010-04-02, godz. 16:52 w Trójca

Nie kompromituj wiary innych współbraci jeszcze bardziej. Daj sobie już spokój z tymi domorosłymi pseudo naukami.

Ezechiela 21,26
Albowiem król babiloński stanął na rozdrożu, na początku obydwu dróg, aby się pytać wyroczni; potrząsa strzałami, zapytuje posążki bóstw i przypatruje się wątrobie.

Była już strzała czyli dzida bojowa, są wizerunki bóstw, jest wątroba. No no no..... :rolleyes: A może to wy poza świętym Kościołem jesteście tym Babilońskim imperium kompromitującym prawdziwą pobożność i naukę apostolską.



#134456 Wizyta starszych zboru u osoby odłączonej

Napisano przez starowinka on 2010-07-21, godz. 10:19 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

Od niedawna tu jestem ale na bieżąco badam wszelkie watki, czytam je i w razie watpliwosci pytam i odpowiadam.

A gdzie odpowiadasz? jak to twoja pierwsza i jedyna wypowiedź. :lol:



#115585 W obronie wiary jehowickiej?

Napisano przez starowinka on 2009-03-22, godz. 19:58 w Poszukuję materiałów, mam do zaoferowania...

Zapraszam na stronę Heinz-a Schmitz-a:

http://www.geocities...hbible/main.htm

Poczynając od "site map" gdzie mamy sporo ciekawych art do poczytania. Oczywiście, na necie jest mniej niż w książce, Furuli jak i Starford bazują głównie na polemice z "tymi co polemizują", omawiając PRAWIE każdy temat. Prawdę mówiąc wolałbym żeby to forum było trzymało się w tematyce Biblii i Boga niż agresji wobec ŚJ jak to pan Lewandowski zademonstrował wyżej.

Szkoda że strona jest zlikwidowana. No ale to musiało być sześć lat temu patrząc na daty.



#118647 Uczciwość ŚJ jako pracowników

Napisano przez starowinka on 2009-05-12, godz. 21:41 w Tematyka ogólna

Co jest żałosne? Zachowanie anioła przed Panem? Albo zachowanie Pana? Czy nauka mojego promotora duchowego w młodości?



#118638 Uczciwość ŚJ jako pracowników

Napisano przez starowinka on 2009-05-12, godz. 21:10 w Tematyka ogólna

Dawno temu, pewien mądry ksiądz który już nie żyje uczył mnie podstaw myślenia. Podał niby coś banalnego, że nie każda nieprawda jest kłamstwem, lub oszustwem. Czym innym jest świadoma chęć wyrządzania zła. A czym innym obrona przed oprawcą i zgorszycielem. Wiem o co ci Fly chodzi. Byłeś uczony uczciwości i przez to spotkało cię wiele cierpień. Ale nijak nie utrwaliło to w tobie kłamstwa. I stąd jak rozumiem twoje stanowisko. Sam Bóg nienawidzi kłamstwa, a mimo to posłał ducha kłamliwego do Achaba.

1 Krl. 22:19-23
On zaś rzekł: Słuchaj przeto słowa Pańskiego: Widziałem Pana siedzącego na swoim tronie, a cały zastęp niebieski stał przy nim, po Jego prawicy i po lewicy. A Pan rzekł: Kto zwiedzie Achaba, aby wyruszył i poległ w Ramot Gileadzkim? I jeden mówił to, a drugi owo. Wtedy wystąpił Duch i stanął przed Panem, i rzekł: Ja go zwiodę. A Pan rzekł do niego: W jaki sposób? A on odpowiedział: Wyjdę i stanę się duchem kłamliwym w ustach wszystkich jego proroków. Wtedy On rzekł: Tak, ty go zwiedziesz, ty to potrafisz. Idź więc i uczyń tak! Otóż teraz włożył Pan ducha kłamliwego w usta tych wszystkich twoich proroków; Pan zapowiedział tobie nieszczęście.

Prawe życie nie wymusza reporterskiej sprawozdawczości. Tak jak i podawanie wszystkich faktów prosto w oczy nie musi zawsze świadczyć o prawości, lecz czasami o bezczelności. Kto tego nie rozumie, nie zrozumie i ducha Pisma Świętego.



#141413 Tutaj można przedstawić swoją historię

Napisano przez starowinka on 2010-12-02, godz. 19:45 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Czyżby aż tak? Aczkolwiek, azali.



#131082 trójca a zdrowy rozsądek II

Napisano przez starowinka on 2010-03-08, godz. 21:06 w Trójca

Uważajcie. Tutaj przegracie z tymi unitarianami. Dlatego, że tak jak święty Paweł pisał, że chrześcijanie są świątynia Boga. Bo Bóg mieszka w nich przez Ducha. Podobnie ciało Jezusa było świątynią Boga. Jezus też był pełen Ducha. Kiedy Ananisz i Safira skłamali apostołom pełnych Ducha Świętego to skłamali Bogu. Podobnie prostowanie drogi przed Panem Bogiem mogło być prostowaniem drogi przed Panem Jezusem pełnym Ducha. Najciekawsze jest to, ze w mentalności tamtych czasów było to realne i racjonalne myślenie. Kiedy Jezus ukazuje się świętemu Pawłowi prześladującemu chrześcijan, to pyta: Szawle Szawle dlaczego mnie prześladujesz? A przecież Szaweł nie prześladował Jezusa dosłownie. Jezus był nietykalny w niebie. Podobnie Jan mógł prostować ścieżkę niebiańskiemu Jahwe, gdy prostował ją Jezusowi. Ja wierze w preegzystencję Jezusa i się z nimi nie zgadzam. Ale tutaj nie tędy droga Piotrze.



#138585 Termin 'teokracja' ma pogańskie konotacje

Napisano przez starowinka on 2010-10-13, godz. 20:16 w Tematyka ogólna

Tylko nie rozumiem jak to dowodzi sprawy. Znasz jakieś przykłady tworzenia przez Rzymian greckojęzycznych neologizmów, lub tytułów. Albo jakikolwiek cytat starożytny nazywający rządy cesarzy rzymskich teokracją? Gdzieś sprzed 313r (edykt mediolański). To byłby ostateczny dowód.



#138564 Termin 'teokracja' ma pogańskie konotacje

Napisano przez starowinka on 2010-10-13, godz. 16:05 w Tematyka ogólna

Dzieło to powstało w 93/94 roku i jest aplogią Żydów i słowa użyte przez Józefa : "sztyczny termin : teokratyczny",miał uwypuklic i uzmysłowic współczesnym,że jest to termin stworzony na potrzeby Rzymian,którzy mają swojego Pomazańca - Divi Filius.

Skąd taka myśl. Wyjaśnij mi konkretami. Bo Rzymianie tytułowali się po łacinie jak zresztą zauważyłeś. Teokracja jest natomiast zwrotem greckim. Ja widzę, że to raczej myśl Flawiusza.



#138555 Termin 'teokracja' ma pogańskie konotacje

Napisano przez starowinka on 2010-10-13, godz. 12:28 w Tematyka ogólna

Pierwszy raz terminu teokracja użył Józef Flawiusz: "Jedni powierzyli władzę polityczną monarchiom, drudzy – oligarchiom, inni wreszcie ludowi. Nasz prawodawca Mojżesz jednak nie skłaniał się do żadnej z tych form rządzenia, ale wprowadził ustrój, jeśli posłużyć się takim sztucznym terminem, teokratyczny, składając w ręce Boga najwyższe zwierzchnictwo i władzę" (Przeciw Apionowi,II,164 w przekładzie Radożyckiego).

Szerszy fragment z tego dzieła>>

Ci bowiem, którzy wierzą, że Bóg czuwa nad ich życiem, nie ważą się popełniać
jakiegokolwiek grzechu. Takim zaiste był ten nasz prawodawca, nie żaden cza-
rodziej czy oszust, jak go niesprawiedliwie nazywają oszczercy, lecz jak Minos,
którym Grecy się szczycą i inni prawodawcy, którzy po nim żyli131. Jedni bo-
wiem przypisują swoje prawa Zeusowi, drudzy odnoszą je do Apollina i jego
wyroczni delfickiej132 już to wierząc, że to jest prawda, już to żywiąc nadzieję,
że takim sposobem łatwiej im będzie ludzi do nich przekonać. Kto zaś ustano-
wił najlepsze prawa i doszedł do najwłaściwszego pojmowania wiary w Boga,
można się przekonać, porównując same prawa z prawami innych. O tym właśnie mam teraz mówić. Jak wiadomo, istnieje niezmierzona rozmaitość, jeśli chodzi o szczegóły w obyczajach i prawach ludzkich na świecie, ale można je
ogólnie ująć następująco: jedni powierzyli władzę polityczną monarchiom, drudzy — oligarchiom, inni wreszcie ludowi133. Nasz prawodawca jednak nie skłaniał się do żadnej z tych form rządzenia, ale wprowadził ustrój, jeśli posłużyć
się takim sztucznym terminem, teokratyczny134, składając w ręce Boga najwyższe zwierzchnictwo i władzę. I wszystkich przekonał, aby widzieli w Nim
sprawcę wszelkich dóbr, zarówno tych, które są wspólne całej ludzkości, jak
i tych, które Żydzi sami wymodlili w trudnych chwilach dziejowych; dalej, że
przed jego okiem nie skryje się ani żaden czyn, ani żadna tajemna myśl. Głosił,
że Bóg jest jeden, nie stworzony135, po wsze czasy niezmienny, przechodzący
swym pięknem wszelką formę136 śmiertelną, objawiający się nam przez swoją
potęgę, lecz niepoznawalny w swej istocie. Nie będę teraz mówił o tym, że najmędrsi wśród Greków przyswoili sobie takie pojęcie Boga na podstawie zasad,
których im dostarczył Mojżesz, ale oni dali znakomite świadectwo temu, że jest
ono piękne i odpowiada naturze i wielkości Boga

całość>> http://www.scribd.co...rzeciw-Apionowi

I tutaj wydaje się że stwierdzenie D. Magnani,ego "w Biblii nie ma słowa teokratyczny [...] pojęcie to występowało w świecie pogańskim na oznaczenie władzy rzymskiej". Nie jest dowodem przeciw słuszności użycia tego terminu przez Kościół. Termin mógł mieć wiele zastosowań, w wielu kręgach. Jedno z nich widać u Flawiusza w pierwszym wieku jako opis władzy Boga Izraela.



#138617 Termin 'teokracja' ma pogańskie konotacje

Napisano przez starowinka on 2010-10-14, godz. 10:54 w Tematyka ogólna

Ostatecznych dowodów (artefaków)raczej nie ma,ja tylko potwierdziłem moderatora Jana i prof.Magnani,że ten termin mógł byc stosowany do Imeratorów rzymskich.

No ale jak nie masz dowodów, to jak potwierdziłeś? Widzę przypuszczenia. I to rozumie. Ale bez dowodów nadal stoimy w miejscu. Jedyne co mamy w tym wątku to słowa Flawiusza z I wieku nazywające władzę Boga Izraela teokracją.



#119480 T. Jaracz w szpitalu

Napisano przez starowinka on 2009-05-24, godz. 20:42 w Obowiązki teokratyczne

Proponuję ci się zapoznać w sprawie sądzenia, czy Jezus w takich sytuacjach kazał się pytać o światopogląd, a potem od tego uzależniał współczucie?

Piękne i ponad tematyczne.