Skocz do zawartości


Zdjęcie

Otyłość brakiem poszanowania daru Bożego?


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#21 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 11:08

Jakkolwiek w każdym przypadku lekka niedowaga jest lepsza niż nadwaga. Tuczenie się na siłę to już po prostu głupota...
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#22 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 11:26

Fakty są takie, że szczupli żyją dłużej - nie da się ukryć, racja :)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#23 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-04-27, godz. 11:29

Panowie i Panie! podajcie mi przepis, jak można przytyć!!! HELP ME!!!

podrzucę Tobie moją babcie z jej śląskim jedzonkiem, otyłość murowana ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#24 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-04-27, godz. 11:30

a spotkaliście się kiedys z artykułem WTS, który by zachęcał do zdrowego odżywiania się i trybu życia ?
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#25 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 11:39

Tak, były "Przebudźcie się" o nadwadze, odżywianiu i nawet aktywnosci fizycznej. Tylko to raczej podawanie suchych faktów i zaleceń specjalistow ktore nijak sie maja do wprowadzania ich w czyn skoro puentowane sa rozwiazaniem wszystkich problemow w raju - ktory zgodnie z haslem zblizajacego sie kongresu - juz niebawem nastapi.

WIEC MOŚCI PANOWIE, GOLONKA I SMAŻONE ZIEMNIACZKI NA STÓŁ, PAN NAS WYBAWI !!!
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#26 sally11

sally11

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 289 Postów

Napisano 2006-04-27, godz. 11:49

a spotkaliście się kiedys z artykułem WTS, który by zachęcał do zdrowego odżywiania się i trybu życia ?

Jak sobie przypominam,to bywały takie artykuły w przebudzcie sie.A powiem wam w zaufaniu,że najlepszym sposobem u mnie na złapanie prawidłowej wagi,było wyjscie z organizacji,serio.Już wyjasniam,że w moim przypadku pogłebiająca sie depresja spowodowała u mnie autentyczny jadłowstręt,ale nie anoreksje.Co niektorzy cieszyli sie na zapas ,że ani chybi,wstretnej odstepczyni ma sie na rychłe zejscie, a ja im na złosc złapałam fajna sylwetke[ i nawet mi to wyszło na plus].Wyznaje zasade,że "je sie po to ,aby żyć",a co ponadto ,to też od złego,bo kiedy wiele ludzi umiera z przejedzenia,czasem obok nas ludzie cierpią autentyczny glod,jest to poprostu tragiczne

#27 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-04-27, godz. 11:52

a u mnie było jeszcze lepiej jak odszedłem (bo akurat odchudzenie zbiegło się z odejściem): odszedłem, bo na pewno się puszczam, a jak się puszczam to na pewno mam AIDS i dlatego tak szybko zleciałem z wagi hehehe czego to człowiek nie wymyśli ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#28 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 13:45

Tobie sebol Bóg przestał błogosławić i dlatego "zmizerniałeś" ;)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#29 Dementor

Dementor

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 473 Postów

Napisano 2006-04-27, godz. 13:46

szczerze to zacząłem się zastanawiać czy znam grubasów wśród ŚJ i powiem Wam że nie kojarzę ich za wielu, może to tyczy się Polski południowej ale... zobaczymy po Chorzowie.
destination: ..::SALSERO::..

#30 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 13:47

Oj są, są :) Przyglądaj się bacznie siostrzyczkom w zamaszytych spódnicach do kostek ;) Braciszkowie w średnim wieku też często nie grzeszą smukłą linią ;)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#31 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-04-27, godz. 14:21

no i puszysci to najczesciej objazdowi ;-)
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#32 [db]

[db]

    oświecony

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Postów

Napisano 2006-04-27, godz. 14:27

no i puszysci to najczesciej objazdowi ;-)


No bo przecież punktem honoru każdej pani domu jest ugościć podróżującego czym chata bogata ;-)
Ale znam przypadek, że podróżujący sobie zastrzegał menu dietetyczne, bo nie chciał zgrubnąć albo się właśnie odchudzał.
[db]

#33 sebol

sebol

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3836 Postów
  • Lokalizacja:Waldenburg

Napisano 2006-04-27, godz. 14:29

a propos zastrzegania! był brat objazdowy, który nie jadał mięsa !
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości." A.Einstein

"Religia jest obrazą godności ludzkiej
Bez niej mamy dobrych ludzi czyniących dobre rzeczy
i złych ludzi czyniących złe rzeczy
Żeby jednak dobrzy ludzie czynili złe rzeczy,
potrzeba religii" Richard Dawkins

#34 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 15:30

No to ja znowu nie widziałem grubego "objazdowego", a znałem jednego wegeterianina i muszę powiedzieć, że był chyba jednym z rozsądniejszych jakich dane mi było poznać :)
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#35 cara

cara

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1049 Postów
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 2006-04-27, godz. 15:31

...mże dlatego, że jego wybór był wynikiem samodzielnego myślenia?... ;)
Nie zgadzam się z polityką cichego banowania użytkowników forum.

#36 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-04-27, godz. 15:37

Może (używając języka WTS) "nie mam w tej sprawie swobody mowy", ;) ale faktycznie dostrzegam absurd karania za palenie przy niekaraniu za obżarstwo.

Muszę jednak jedną rzecz dopowiedzieć: było kiedyś w czarno-białej strażnicy pytanie czytelników, czy ŚJ traktują grzech obżarstwa równie surowo co zakaz palenia tytoniu. Puenta była twierdząca, ale argumentacja niesamowicie marna.

Nie mam tej strażnicy pod ręką, ale może ktoś ma polskie strażnice na CD, ten znajdzie i być może nam tutaj wklei ten artykuł.

Przytoczono biblijne zakazy, ale nie przytoczono żadnych faktów potwierdzających surowe podejście ŚJ do problemu obżarstwa. Moim zdaniem, teza autora artykułu ("my, ŚJ, traktujemy sprawę poważnie") nie została obroniona żadnymi argumentami.

Dostrzegając niekonsekwencję ŚJ (którą PA wykazał przekonująco) myślę jednak, że represje w tej dziedzinie przyniosłyby więcej szkody niż pożytku. No i jak je w ogóle wprowadzić? Ustanowić urząd okręgowego dietetyka, który wyznaczałby dietę każdemu kandydatowi na sługę lub starszego? Żądać zaświadczenia lekarskiego przed dokonaniem zamianowania? Tego się nie da przeprowadzić...

#37 Terebint

Terebint

    Taoista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4710 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 15:48

Dlatego jedzenie "wyjątkowo" w WTS jest kwestią sumienia. ;)

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#38 Padre Antonio

Padre Antonio

    Ateista

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 2291 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 16:07

Dokładnie Sebastian :) Właśnie to chcę powiedzieć, że nie ważne czy jestem weganinem, wegetarianinem, jem mięso czy tylko koszerne potrawy, lubie cyknąć parę browarków z kolegami lub obalić buteleczkę w weekend i dłużej pospać, czy noszę czapkę zimą, czy pale papierosy, cygaro, fajkę czy sziszę, chodze na bosaka, etc. To osobista sprawa każdego człowieka - liczy się zupełnie co innego.

Swiadkowskie mierniki czystosci sa ewidentnie monotematyczne. "Grobom pobielanym" łatwo wykazywać się czystoscią i poszanowaniem zycia bez kalania ciala ścigając te uczynki które łatwo zauważyć i łatwo egzekwować, przy czym łatwo samemu ich sobie odmówic ze względu na np. osobiste upodobania.

Wyobrazacie sobie rozmowe starszego z grubym bratem:
"Gruby bracie, mamy w gronie strszych podejżenia że dopuszczasz się grzechu obżarstwa, kalając swoje ciało pustymi kaloriami i trującymi gazami. Przeciez grozi Ci przedwczesna śmierć, a ten czas lepiej wykożystać na służbę Jehowie. Zmień swoje postępowanie i okaż skruchę. Dajmy Ci 3 miesiące na utratę 20 kg, Bog jest miłosierny i nie doświadcza nas ponad miarę, dlatego przez Niewolnika dał normy możlwie do zrealizowania bez konieczności jedzenia śruty dla trzody chlewnej".

Gruby brat
"Bracie, ja się nie obżeram, ja mam taka przemiane materii. Jestem tylko troche spuchnięty, ale naprawdę nie jadam dużo"

Brat
"Gruby bracie, rzeczywiście moze wyciagnelismy zbyt pochopne wnioski. Przecież nie było 2 lub 3 świadków twojego grzechu (nie licząc wesela u syna wójka Zenka ale wtedy wszyscy daliśmy po kichach). Ale jeśli poczujesz u siebie taki pociąg do grzechu obżarstwa to módl się do Boga, pamiętaj tez, ze zawsze możesz liczyć na naszą pomoc."

----

Druga opcja, Brat_Jaracz (zbierzność nazw przypadkowa ;) )

"Bracie_Jaraczu śmierdzisz fajkami i masz żółte palce. W gronie braci doszliśmy do wniosku że nałogowo palisz papierosy. Chcemu umowić się z Toba na spotkanie w kwartecie"

Brat_Jaracz
"Bracie, nigdy nie paliłem nałogowo. Czasem puszczę dymka zupełnie dla towarzystwa. Wzorem Pawła "dla palaczy zacząłem palić", wiesz ile ciekawych rozmow można nawiązać przy papierosku? Poza tym przebywam czesto w towarzystwie palaczy którzy często prosza mnie o potrzymanie papierosa [...]

finał dopiszcie sami :) :lol:
"Jeśli dojdziesz ostatecznie do tego, że nie ma Boga, zachętą do cnoty i odwagi niech będzie dla ciebie radość i przyjemność, jaką dawało ci samo myślenie, i miłość innych, którą ci ono zapewni" Thomas Jefferson

#39 brat_jaracz

brat_jaracz

    Nadzorca widnokręgu ;-)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Postów
  • Płeć:Male

Napisano 2006-04-27, godz. 18:33

Poza tym mozna jeszcze dodać, że palenie poprawia trawienie, uspokaja i pozytywnie wpływa na... płyn mózgowo rdzeniowy (sic!). Prawdopodobnie dlatego palacze rzadziej niż niepalący chorują na chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane. Po wielu latach palenia nagłe zerwanie z nałogiem zwiększa prawdopodobnieństwo zachorowania na cukrzycę o 50%. Oczywiście nie zachęcam nikogo do palenia, najlepiej w ogóle nie zaczynać. To wstrętny nałóg. Dlaczego jednak nie mówić otwarcie o różnych aspektah tego nałogu.

Podobnie jak z obżarstwem ma się sprawa z uzależnieniem od kofeiny. Jej nadmiar może prowadzić do naciśnienia, choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu. A jednocześnie dowiedziono, że pijący dużo kawy rzadziej chorują na chorobę Alzheimera. Nieważne to zresztą, bo posługując się "logiką świadkowską" za picie kawy również należałoby wykluczać... Jest to ewidentna bzdura, ale to samo można powiedzieć o wykluczaniu za palenie.
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#40 jb

jb

    ^o^

  • Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Postów
  • Płeć:Female
  • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-04-27, godz. 18:41


Świadkowie Jehowy praktykują wykluczanie nie tylko za niemoralność, ale także z wielu innych powodów. (...) Lista ta wydłuża się z każdym rokiem. The Watchtower z 1 maja 1986 roku [Strażnica nr8 z 1988] dodaje do tej listy przejadanie się (obżarstwo), podciągając je pod stanowisko odnośnie używania tytoniu, gdyż obie te rzeczy szkodzą ciału, zatem osoba szkodząca swojemu organizmowi powinna być wykluczona.

źródło: "Wykluczenie", Randall Watters, link

Przeglądałam "Zważajcie na samych siebie i na całą trzodę", ale niczego na temat wykluczania za obżarstwo nie znalazłam. Trzeba sprawdzić co konkretnie napisano w Strażnicy z 1988, nr 8.

Dodam, że ja także nie wyobrażam sobie sposobu realizacji wytycznych w tej sprawie. No chyba, że chodzi o rzucające się w oczy (publicznie demonstrowane) obżarstwo i brak zainteresowania zmianą trybu życia, przejściem na dietę czy podjęciem stosownego leczenia. W takiej sytuacji mamy do czynienia z uporczywym trwaniem w grzechu i to może owocować wyciągnięciem konsekwencji. Ale czy wyciąganie konsekwencji rzeczywiście się zdarza? Można mieć co do tego wątpliwości.
.jb




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych