Skocz do zawartości


Zdjęcie

Raymond Franz "Kryzys Sumienia"


 • Please log in to reply
148 replies to this topic

#21 Liberal

Liberal

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1146 Postów
 • Gadu-Gadu:3381793
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:U.K.

Napisano 2006-01-12, godz. 13:21

To, że ma być wznowienie "Kryzysu sumienia", to jedno, ale w przygotowaniu do druku jest druga fantastyczna ksiązka Raya "W poszukiwaniu chrześcijańskiej wolności".
Oczekuję jej z niecierpliwością.

Pzdr.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#22 Terebint

Terebint

  Taoista

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4710 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2006-01-12, godz. 13:32

To, że ma być wznowienie "Kryzysu sumienia", to jedno, ale w przygotowaniu do druku jest druga fantastyczna ksiązka Raya "W poszukiwaniu chrześcijańskiej wolności".
Oczekuję jej z niecierpliwością.

Pzdr.

O! To naprawdę "Dobra Nowina". :D Również oczekuję z niecierpliwością. Nie wiesz może jaka będzie cena książek?

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#23 Kloo

Kloo

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1087 Postów
 • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2006-01-12, godz. 16:00

Przylaczam sie do oczekujacych :rolleyes:
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#24 Sebastian Andryszczak 0501346907

Sebastian Andryszczak 0501346907

  Domownik forum (501-1000)

 • Członkowie
 • PipPipPip
 • 589 Postów
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-01-12, godz. 16:00

niezależnie od ceny, ŚJ napiszą, że książka kosztuje 30 srebrników :-)
Byłem świadkiem Jehowy, ale poznałem prawdę (katolicyzm). Służę Jehowie, w łączności z jedyną Organizacją Bożą, tzn. Kościołem Kat.,

jest dla mnie oczywiste, że to, co jest oczywiste dla jednych, nie musi być oczywiste dla drugich.

#25 Terebint

Terebint

  Taoista

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 4710 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2006-01-12, godz. 16:16

niezależnie od ceny, ŚJ napiszą, że książka kosztuje 30 srebrników :-)

Dobre! :D

pzdr. :)

"Ot, ma wygląd ptaka, a więc będzie latał, proste". - Baltazar Siedem Słońc


#26 brat_jaracz

brat_jaracz

  Nadzorca widnokręgu ;-)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 3225 Postów
 • Płeć:Male

Napisano 2006-01-12, godz. 20:22

Hmmm, a ja się nie dziwię jednak naszym błądzącym braciom w wierze. Co mają powiedzieć? "Ok, w książce Franza jest sporo prawdy, ale przymknijmy na to oko, bo nasza organizacja jest i tak the best" :) . Absurd. Każda inna reakcja niż zanegowanie treści zawartych w "Kryzysie..." byłaby przez SJ podcięciem gałązki, na której siedzą. Jednynie ci braciszkowie, którym spadają łuski z oczu, potrafią silić się na obiektywizm. Jednak w 99% ich dni w WTS są już policzone. I dobrze :rolleyes:
"W świecie panuje skłonność do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bożej nie ma ducha niezależnego myślenia, a ponadto naprawdę możemy ufać tym, którzy nam przewodzą".
Strażnica z 15 września 1989, s. 23.


"Każdy może krytykować, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba się. Dlatego, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#27 kkreska

kkreska

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 14 Postów

Napisano 2006-01-13, godz. 07:37

Książka Raymunda Franza na allegro dla zainteresowanych :) TUTAJ

#28 panter

panter

  Forumowicz (51-500)

 • Członkowie
 • PipPip
 • 111 Postów
 • Gadu-Gadu:6115856
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Polska

Napisano 2006-01-13, godz. 08:46

Ponieważ informacje o wznowieniu “Kryzysu sumienia” rozchodzą się lotem błyskawicy, postanowiłem, co nieco podgrzać atmosferę oczekiwania na tą i następną książkę Raya Franza "W poszukiwaniu chrześcijańskiej wolności".

Minęło już prawie 25 lat od wydarzeń, jakie rozegrały się w Brooklyńskim Betel na przestrzeni lata 1980 – 81r. Echa tych wydarzeń w różnej formie i treści dotarły do społeczności Świadków Jehowy nieraz w sensacyjnej, ale zazwyczaj niepełnej i zawsze obiektywnej formie. Sam pamiętam jak na początku lat 80-tych słyszałem te informacje o czystce i wyłączeniach w Brooklynie (oczywiście podawane nieoficjalnymi kanałami).
W międzyczasie wyrosło i dojrzało, co najmniej 1 pokolenie Świadków, którzy niewiele, – jeśli prawie nic nie wiedzą – i nie mają wyrobionego zdania, co do tych wydarzeń.
Również z tego, co się orientuje nie pojawiło się jeszcze chyba na polskich stronach internetowych tłumaczenie artykułu, jaki pojawił się w magazynie Time z 22 lutego 1982 r., a który opisywał te wydarzenie. Pozwolę sobie w ramach promocyjnych nowej ksiązki zamieścić to tłumaczenie artykułu, jakim dysponuje od jakiegoś czasu, myślę, że będzie ciekawym dodatkiem do dotychczasowych informacji, jakie już poznaliśmy o Raymundzie.

Na stronie 33 w polskim wydaniu Kryzysu Raymund pisze tak:

Wielu Świadków Jehowy odcięło się od stwierdzenia, jakie pojawiło się w artykule magazynu Time (22 lutego 1982 r.). Moje nazwisko figurowało tam na wyraźnym miejscu. Autorzy artykułu określili Organizację Świadków Jehowy jako „tajną”. Dziwnym może się wydać takie określenie w odniesieniu do ugrupowania, które tak żywo prowadzi działalność o charakterze jak najbardziej publicznym. Mam na myśli odwiedzanie wszystkich domów – w miastach, miasteczkach i wioskach na całym świecie. Korespondenci z Time'a napisali tak z pewnością dlatego, że było im wyjątkowo trudno uzyskać z siedziby międzynarodowego kierownictwa jakikolwiek komentarz na temat sytuacji opisanej w pierwszym rozdziale tej książki. Faktem jest, że nawet wśród Świadków Jehowy bardzo niewielu ma jasne pojęcie o tym, jak funkcjonuje centralny organ ich Organizacji.

A oto ten artykuł

Świadek oskarżony
Tajemnicza i apokaliptyczna sekta stroni od byłego przywódcy

Raymond Franz związał 40 lat swojego życia ze Świadkami Jehowy. Religia odpowiedziała wynosząc go na sam szczyt, jako członka swojego ogólnoświatowego Ciała Kierowniczego. Ale był to trudny okres dla przywództwa. W 1975 sekta poniosła fiasko: świat nie znikł jak to gwarantowały publikacje Świadków. W wierze, która nie znosi wątpliwości, nieuchronnie powstały pytania w umysłach niektórych wyznawców. Stopniowo Franz zaczął kwestionować inne nauki, i obecnie, w upadku tak dramatycznym jak ekskomunika w Kolegium Kardynałów, został zbojkotowany, czy jak to mówią Świadkowie wyłączony ze wspólnoty. Rezultat jest taki, że były lider jest unikany przez prawie każdego, z kim kiedykolwiek pracował, odcięty od krewnych z wyjątkiem swojej żony i pozbawiony nadziei na życie wieczne.
Przedstawiciele Towarzystwa Strażnica, która jako religijna organizacja
2 257 000 wiernych jest oficjalnie uznana, odmówili komentarzy na temat bezprecedensowej sprawy. Ale 59 letni Franz, niechętnie zgodził się przełamać milczenie i wyjaśnić na łamach magazynu „TIME” oskarżenia przeciwko niemu. W ten sposób, umożliwił wgląd w tajemniczy punkt dowodzenia mocno zorganizowanej religii.
Franz jest trzecim pokoleniem Świadków. Jego wujek, Frederick W. Franz, 88l., był przez dziesięciolecia czołowym ideologiem religii i od 1977 jej głową. Raymond Franz rozpoczął pełnoetatową pracę dla sekty zaraz po ukończeniu szkoły wyższej. Cierpiał nędzę przez 20 lat jako misjonarz na Karaibach, został zaufanym autorem oficjalnych publikacji, i wstąpił do 17-osobowego Ciała kierowniczego w 1971.
Znani osobom postronnym z ich wytrwałego nawracania od domu do domu, Świadkowie Jehowy istnieją w czymś, co Franz nazywa „hermetycznie zamkniętą” wspólnotą; każde odejście od doktryny lub cień grzechu jest dokładnie monitorowane. Nigdzie nie jest to bardziej prawdziwe niż w Bethel, brooklyńskiej siedzibie sekty. Według relacji Franza, czytanie lub studiowanie Biblii jest uważane za „zło”, jeżeli nie jest przeprowadzone z upoważnienia i według wskazówek przewodników Strażnicy, żeby nie wprowadzać w błąd.
Podczas swojej pracy autorskiej nad oficjalnym tomem o Biblii wzrastało w nim poczucie, że dyscyplina Strażnicy była zbyt surowa, Franz prywatnie wyciągnął wniosek, że religia bardziej kładzie nacisk na ludzką organizację niż na biblijne nauki. Mówi: „Tworząc ludzi, którzy pozornie byli moralni, zniweczyli oni istotne wartości skromności, współczucia i litości.”
W latach 70 Franz nigdy nie napomknął o swoich wątpliwościach, kiedy wygłaszał przemowy w 50 krajach. Lecz aby rozluźnić wewnętrzne napięcie wziął urlop od swych obowiązków w Bethel na początku roku 80. W międzyczasie, Ciało Kierownicze rozpoczęło tajne dochodzenie w sprawie pogłosek o herezji, i stosowało potajemne i arbitralne taktyki. Początkowo nie było bezpośrednich konfrontacji. Natomiast, członkowie byli pozornie zastraszani wydaleniem, aby wydobyć ich zeznania o doktrynalnych dyskusjach z innymi.
21 maja Franz został wezwany do Brooklynu na brzemienne w skutki przesłuchania przez kolegów z Ciała Kierowniczego. Czy wątpił, że Jehowa ma tylko jedną wybrana organizację? Czy kwestionuje on oficjalną chronologię końca świata? Franz próbował unikać konfrontacji, ale mógł „ugiąć się tylko w takim stopniu.” To było niewystarczające. Przeciwnicy nie byli w stanie od razu uzyskać większości dwóch- trzecich w celu jego wykluczenia, ale został zmuszony do rezygnacji z Bethel. Około tuzina przedstawicieli zostało usuniętych. Był to prawie na pewno najgorszy kryzys doktryny, z jakim przywództwo Strażnicy musiało się zmierzyć.
Ale pościg za Franzem jeszcze się nie skończył. Jako uchodźca z Bethel i straciwszy pracę swojego życia odnalazł w sobie niewiele umiejętności zapewniających możliwość zarabiania pieniędzy, zostało mu jedynie 10 000$ odprawy i 600$ osobistych oszczędności. Zwrócił się do starego przyjaciela w wierze Petera Gregersona z Gadsen w Alabamie, który prowadził regionalną sieć supermarketów. Gregerson wynajął Franzowi i jego żonie przyczepę do mieszkania i dał mu pracę jako złotej rączce. Przed 1981 Gregerson także zaczął kwestionować dogmaty Strażnicy i zrezygnował z wiary (członkostwa).
Sześć miesięcy później, oficjalne wydanie Strażnicy zawiadamiało, że polityka unikania wykluczonych świadków zawiera unikanie tych, którzy jak Gregerson „odłączyli się” ze stowarzyszenia. Niedługo po tym Franz był widziany w restauracji, kiedy jadł posiłek ze swoim dobroczyńcą Gregersonem. To jedno zdarzenie stanowiło naruszenie zasad, przez które Franz ostatecznie został wydalony przez przywódców w Gadsen dwa miesiące później. „Jednym posunięciem wymazali oni wszystkie moje lata służby” mówi Franz „szczerze nie mogę uwierzyć, że jest organizacja bardziej nalegająca na 100% posłuszeństwa.”
Z punktu widzenia przywódców, jednakże, to było kategorycznym imperatywem zaatakować Franza i innych. Położenie przez odszczepieńców nacisku na „samą Biblię”, podobnie jak to czynił Luter, bardziej niż na oficjalną interpretację było tylko jednym zagrożeniem dla fundamentów religii. W grę wchodziło także wiele innych doktryn Strażnicy.
Świadkowie wierzą, że tylko 144 000 wiernych (liczba wzięta z Objawienia 14: 1-3) „narodzą się na nowo” i pójdzie do nieba. Liderzy wiary, do których Raymond Franz kiedyś się zaliczał, należeli do tej elity. „Drugie owce”, które są lojalne wobec Strażnicy maja obiecany raj na ziemi. Jehowa wkrótce unicestwi resztę rodzaju ludzkiego. Odszczepieńcy odrzucają ten system klasowy. Utrzymują oni, że liczba 144 000 jest symboliczna i wszyscy wyznawcy od dnia Chrystusa pójdą do nieba.
Świadkowie także nauczają, że Powtórne Przybycie nastąpiło potajemnie w 1914, data ustalona przez złożone historyczne i biblijne racje; koniec tej struktury świata musi nastąpić w czasie obecnego pokolenia (interpretacja Łukasza 21:32: „To pokolenie na pewno nie przeminie, dopóki się wszystko nie stanie.”). Dysydenci zaczęli wierzyć, że Królestwo Chrystusa i „dni ostatnie” rozpoczęły się około roku 33, i że Powtórne Nadejście Chrystusa jest przyszłym wydarzeniem.
Innymi słowy, odszczepieńcy skłaniali się ku tradycyjnemu Chrześcijaństwu, poza tym, że wciąż odrzucali boskość Chrystusa. Ze swojej strony, Franz nie został zawziętym przeciwnikiem Strażnicy. „Nie ma życia poza organizacją.” To wszystko, co może powiedzieć o utrapieniu związanym z jego wykluczaniem. Ale inni byli Świadkowie zapoczątkowali fale protestów, publikacji i procesów. Ci odszczepieńcy twierdzą, że mniej więcej 1 milion ludzi opuścił szeregi Strażnicy w przeciągu ostatniej dekady. Świadkowie donoszą, że ich liczba stale rośnie, dzięki ich nieustannej rekrutacji. Jednak, sukces może nie trwać długo. Z konieczności wycofali się z daty 1975, ale koniec musi nastąpić za życia ludzi, którzy wciąż pamiętają ziemskie wydarzenia 1914r. Z gwałtownie wykruszającymi się szeregami starszych ludzi, Świadkowie staną przed niepokojącym, samo-narzucającym się i absolutnym terminem ostatecznym.
( ZA: TIME 22. 02. 1982, STR. 66, tłumaczenie Katarzyna Biernat )


Może jakość tłumaczenia nie jest najlepsza, ale też i wymowa artykułu nie do końca oddała chyba to, co Raymund chciał w nim wyrazić mówiąc na przykład:„Nie ma życia poza organizacją.” Warto przytoczyć, co na temat tego artykułu pisze w swej drugiej książce na stronie 115 w przypisie 39:

Być może przez uwagę magazynu Time, artykułu z 22 lutego 1982 r., cytując mnie jak mówię, “Nie ma życia poza organizacją.” Poczyniłem taką wypowiedz wobec Anny Constable, reporterki Timea, aby wyjaśnić jej, jaki skutek ma wykluczanie na Świadków, tą postawę, jaką ma wielu stawiając czoła wykluczeniu, odczuwając, że “nie ma życia poza organizacją.” Ponieważ, kiedy artykuł ten się ukazał, jego treść dawała wrażenie, że wyrażał on moje własne odczucie, natychmiast napisałem list do redakcji, oznajmiając, “Kiedy to powiedziałem, określiłem nie moje własne uczucia, lecz ten punkt widzenia panujący wśród większości Świadków i bezwarunkowo w organizacyjnym nauczaniu. Moje zrozumienie Pisma Świętego jest takie, Boży Syn jest, wyłącznie, ‘drogą i prawdą i życiem.’” Treść tego listu była opublikowana w dziale “Listy do Redakcji” w następnym wydaniu Timea. Zobacz Dodatki.


Kserokopia tego artykułu powinna pojawić się w dodatkach do 2 rozdziału książki (Kryzys), o ile wydawcy nie okroją jej znów w podobny sposób ja zrobiono to z 1 polska wersją Kryzysu Sumienia.

Źródło: http://www.commentar...dix.html#toch02
http://www.jwfiles.c...anz-article.htm

Natomiast sprostowanie jakie Raymond wysłał do Timea i zostało tam opublikowane, powinno pojawić się w "W poszukiwaniu chrześcijańskiej wolności".w Dodatkach

Źródło: http://www.commentar...an/cc/ch02.html
[SIZE=14]
"Człowiek broni błędów, które kocha." Seneka Starszy

Panter

#29 Kloo

Kloo

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1087 Postów
 • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2006-01-13, godz. 09:08

Swietnie,dziekujemy Ci bardzo.Jesli o mnie chodzi to doloze staran aby wszyscy w moim zborze i w zaprzyjaznionych mieli dostep do tych informacji i do obu ksiazek :o
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#30 kkreska

kkreska

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 14 Postów

Napisano 2006-02-07, godz. 11:18

Właśnie.. które rozdziały Kryzysu sumienia "podarować" ŚJ najlepiej?

#31 Kloo

Kloo

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1087 Postów
 • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2006-02-07, godz. 11:31

wszystkie sa bardzo cenne.Podaruj razem z filmem(info troche wyzej )
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#32 komik

komik

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 81 Postów

Napisano 2006-02-07, godz. 21:47

a o jaki film chodzi?

#33 Kloo

Kloo

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1087 Postów
 • Lokalizacja:Warszawka

Napisano 2006-02-07, godz. 21:57

Fenomenalny.Jeden poziom wyzej-patrz :rolleyes:
Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga?

--
Informacja Forum Watchtower: konto wyłączone.

#34 poszukiwacz

poszukiwacz

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 22 Postów

Napisano 2006-02-13, godz. 15:12

Prosba jest ponizej ...

#35 poszukiwacz

poszukiwacz

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 22 Postów

Napisano 2006-02-13, godz. 15:18

Skoro jest dostepna on-line rosyjska wersja ksiazki "In Search of Christian Freedom", to zapewne mozna gdzies zdobyc rowniez wersje angielska.
Czy moglbym prosic o jej podeslanie lub chocby podpowiedz, gdzie jej szukac?

Pozdrawiam.

Moj adres e-mail: [email protected]

#36 homme_curieux

homme_curieux

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1274 Postów

Napisano 2006-02-13, godz. 15:21

Ludzkie życie jest zbyt cenne, aby szymon miał nam zabraniać wyciągania owiec, które w sabat wpadły do rowu.


SJ wyciagaja owce ktore wpadly do rowu i czynia to codziennie i od dawna z bardzo dobrym skutkiem , w Posce jest tych wyciagnetych owiec kilkadziesiat tysiecy :-)

to znaczy SJ jest pobad 100 000 ale czesc z nich urodzila sie w rodzinach SJ , czyli tylko jakies !!! kilkadziesiat tysiecy to te wyciagniete z rowu .
Zycze wszystkim rownie dobrych wynikow :lol:
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#37 homme_curieux

homme_curieux

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1274 Postów

Napisano 2006-02-13, godz. 15:26

niezależnie od ceny, ŚJ napiszą, że książka kosztuje 30 srebrników :-)

Szanowni Panstwo pan Franz jest zywym dowodem na to ze ci ktorzy pisza iz starcy z Betel bogaca sie nadmiernie z Brooklynie to oszczercy rzucajacy oszczerstwa bez potwierdzenia
Franz zyl i byl w Broolynie i to nie jako kucharz czy sprzatacz ale jako "figura" i co dorobil sie ??
Nie za to teraz sprzedaje sie o wiele drozej niz niegdys :lol:
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#38 komik

komik

  Początkujący (1-50)

 • Członkowie
 • Pip
 • 81 Postów

Napisano 2006-02-13, godz. 17:54

Drogi homme_curieux. Czy w swoich statystykach uwzględniłeś liczbę osób, które po załamaniach nerwowych odeszły z organizacji i długie lata walczyły z problemami psychicznymi? Powodowanymi przez "prawdziwą" religię? Proponuję też wciągnąć do statystyk liczbę osób wykluczanych za brak skruchy wynikły z niezgadzaniem się ze sprzecznymi często zakazami.
Wynik jaki podajesz nie jest niczym imponunującym, wydaje mi się, że są inne sekty na świecie, które przyciągnęły więcej "sympatyków.

SZCZERZE życzę, aby tych kilkadziesiąt tysięcy "wyciągniętych z rowu" do niego powróciło, jeśli to ma oznaczać uwolnienie się od manipulacji i życia w zakłamaniu (przy czym nie mówię, że ktokolwiek na ziemii ma patent na prawdę, ale chyba się ze mną zgodzisz, że "prawda" prawdzie nie równa).

#39 homme_curieux

homme_curieux

  Elita forum (> 1000)

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 1274 Postów

Napisano 2006-02-13, godz. 19:49

SZCZERZE życzę, aby tych kilkadziesiąt tysięcy "wyciągniętych z rowu" do niego powróciło, jeśli to ma oznaczać uwolnienie się od manipulacji i życia w zakłamaniu (przy czym nie mówię, że ktokolwiek na ziemii ma patent na prawdę, ale chyba się ze mną zgodzisz, że "prawda" prawdzie nie równa).

Pozostawmy wybor im samym sobie .......................
Mam nadzieje ze moj glos na tym forum sprawi ze moze choc jednemu ziarnu zostanie oszczedzony ponizszy los :
Lk 5:5 Siewca wyszedł siać ziarno. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało podeptane, a ptaki powietrzne wydziobały je.

#40 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

  BYŁEM Świadkiem Jehowy

 • Członkowie
 • PipPipPipPip
 • 6348 Postów
 • Gadu-Gadu:748371
 • Płeć:Male
 • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2006-02-13, godz. 20:14

a wybór będzie swiadomy tylko wtedy, jesli zostana przedstawione argumenty za i przeciw.

A zatem współpraca Stefana i Sebastiana powinna przyniesć korzysci zainteresowanym.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych