Skocz do zawartości


Zdjęcie

HC Show (1) - 10 przykazań


  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#121 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2009-01-17, godz. 09:57

Po wypowiedziach katolików upewniam się, że religia - jakakolwiek - jest obłudna.
Ja myslałem, że w świątyni czci się Boga, ale się chyba myliłem.
No - a w Częstochowie czci się Pana Jasnogórskiego hahahaha!!!
Kościoły są "pod wezwaniem" a nie "pod imieniem".

hi fi - niczym nie różnisz się od fanatycznych świadków Jehowy.


Ocena Twoja jest błędna i stronnicza, skierowana na atak. Po kontaktach ze ŚJ pozostało już Tobie tylko wyśmiewanie katolików i ich praktyk religijnych.

"No - a w Częstochowie czci się Pana Jasnogórskiego hahahaha!!!" - ocena fałszywa i kłamliwa i od początku zła w intencji.

Jak sam napisałeś, kościoły są pod wezwaniem i słusznie. W każdym kościele sprawuje się Eucharystię. Msza Święta - centrum życia chrześcijańskiego. Nie wystarczyło być tylko gorliwym katolikiem, trzeba było jeszcze zgłębiać swoją wiarę. Kiedy się tego nie robi, każda sekta potrafi człowieka ogłupić, oszukać i zmanipulować. A efekty już widać: "czci się Pana Jasnogórskiego hahahaha!!!" - żenująca postawa byłego katolika. Wstyd!

#122 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-17, godz. 11:57

Kanon 1159


święty obraz, ikona liturgiczna, przedstawia przede wszystkim Chrystusa. Nie może ona przedstawiać niewidzialnego i niepojętego Boga; dopiero Wcielenie Syna Bożego zapoczątkowało ową "ekonomię" obrazów:
Niegdyś Bóg, który nie ma ani ciała, ani twarzy, nie mógł absolutnie być przedstawiany na obrazie. Ale teraz, gdy ukazał się nam w ciele i żył wśród ludzi, mogę przedstawić na obrazie to, co zobaczyłem z Boga... Z odsłoniętym obliczem kontemplujemy chwałę Pana.

Kanon 1160


Ikonografia chrześcijańska za pośrednictwem obrazu wyraża orędzie ewangeliczne, które Pismo święte opisuje za pośrednictwem słów. Obraz i słowo wyjaśniają się wzajemnie.
Mówiąc krótko, pragniemy strzec zazdrośnie wszystkich nienaruszonych tradycji Kościoła, tak pisanych jak ustnych. Jedną z nich jest przedstawianie wzoru za pośrednictwem obrazu, jeśli zgadza się z literą orędzia ewangelicznego i służy potwierdzeniu prawdziwego, a nie nierzeczywistego Wcielenia Słowa Bożego, oraz przynosi nam korzyść, ponieważ przedmioty przekazują jeden drugiemu to, co wyobrażają, przez to, co bez dwuznaczności oznaczają.

Wszystkie znaki celebracji liturgicznej odnoszą się do Chrystusa; dotyczy to także świętych obrazów Matki Bożej i świętych. Oznaczają one bowiem Chrystusa, który został w nich uwielbiony. Ukazują "mnóstwo świadków" (Hbr 12, 1), którzy nadal uczestniczą w zbawieniu świata i z którymi jesteśmy zjednoczeni, zwłaszcza podczas celebracji sakramentalnej. Przez ich wizerunki objawia się naszej wierze człowiek "na obraz Boga", przemieniony wreszcie "na Jego podobieństwo"34, a nawet aniołowie, włączeni także w dzieło Chrystusa.
Idąc jakby królewskim traktem za Boskim nauczaniem świętych Ojców i za Tradycją Kościoła katolickiego - wiemy przecież, że w nim przebywa Duch święty - orzekamy z całą dokładnością, w trosce o wiarę, że przedmiotem kultu powinny być nie tylko wizerunki drogocennego i ożywiającego krzyża, ale tak samo czcigodne i święte obrazy malowane, ułożone w mozaikę lub wykonane w inny sposób, które ze czcią umieszcza się w kościołach, na sprzęcie liturgicznym czy na szatach, na ścianach czy na desce, w domach czy przy drogach, z wyobrażeniami Pana naszego Jezusa Chrystusa, Boga i Zbawiciela, a także świętej Bogarodzicy, godnych czci aniołów oraz wszystkich świętych i sprawiedliwych.


Czy to nie jest bełkot? Niczym nie różni się od nauk Strażnicy.


hi fi może wyjaśnisz o czym naucza tu KKK? Szczególnie oprócz czci obrazów może wyjaśnisz te słowa:

Ukazują "mnóstwo świadków" (Hbr 12, 1), którzy nadal uczestniczą w zbawieniu świata i z którymi jesteśmy zjednoczeni, zwłaszcza podczas celebracji sakramentalnej.

bo ja nie wiem jak zmarli mogą uczestniczyć w zbawieniu świata? A także skoro KRK mieni się kościołem apostolskim, cyli opartym na nauczaniu apostołów, to gdzie oni nauczali o tym co tenże kościół naucza w kwestii kultu obrazów i zbawienia.

Ocena Twoja jest błędna i stronnicza, skierowana na atak. Po kontaktach ze ŚJ pozostało już Tobie tylko wyśmiewanie katolików i ich praktyk religijnych.

"No - a w Częstochowie czci się Pana Jasnogórskiego hahahaha!!!" - ocena fałszywa i kłamliwa i od początku zła w intencji.

Jak sam napisałeś, kościoły są pod wezwaniem i słusznie. W każdym kościele sprawuje się Eucharystię. Msza Święta - centrum życia chrześcijańskiego. Nie wystarczyło być tylko gorliwym katolikiem, trzeba było jeszcze zgłębiać swoją wiarę. Kiedy się tego nie robi, każda sekta potrafi człowieka ogłupić, oszukać i zmanipulować. A efekty już widać: "czci się Pana Jasnogórskiego hahahaha!!!" - żenująca postawa byłego katolika. Wstyd!

Hi fi Ilu katolików jest w stanie zgłębić nauczanie swojego kościoła? Ilu ma dostęp do oficjalnego nauczania KRK a ilu jest zdanych jedynie na nauczanie podczas kazania na mszy? Jak mocno w nauczaniu KRK podkreśla się różnicę pomiędzy oddawaniem czci samym cudownym obrazom, a czci oddawanym świętym które te obrazy przedstawiają. Czy jest to zrozumiałe dla zwykłych wiernych? Czy też oczekuje się, że zrozumieją oni ten "uczony teologiczny język" jakim napisany jest KKK.
Czesiek

#123 Scavender

Scavender

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano 2009-01-17, godz. 13:48

Po wypowiedziach katolików upewniam się, że religia - jakakolwiek - jest obłudna.
Ja myslałem, że w świątyni czci się Boga, ale się chyba myliłem.
No - a w Częstochowie czci się Pana Jasnogórskiego hahahaha!!!
Kościoły są "pod wezwaniem" a nie "pod imieniem".

hi fi - niczym nie różnisz się od fanatycznych świadków Jehowy.


rozpoczynamy konkurs plucia na odległość: "Kto lepiej opluje katola".Nad innymi płytkimi rozrywkami pomyśli się potem.

bo ja nie wiem jak zmarli mogą uczestniczyć w zbawieniu świata?


mogą dzięki wstawiennictwu.

A także skoro KRK mieni się kościołem apostolskim


przy czym ową apostolskość rozumie się przez zachowanie sukcesji apostolskiej.

Czy też oczekuje się, że zrozumieją oni ten "uczony teologiczny język" jakim napisany jest KKK.


KKK jest napisany dość prosto - poczytaj Ojców Kościoła i zobacz jakim językiem oni operowali.

#124 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-01-17, godz. 14:37

Jesli ktos nie będzie miał dokłądnych tekstów źródłowych tłumaczących co i jak funkcjonuje w KrK to po odkopaniu Lichenia powie: światynia bogini matki na pierwszym planie w centrum jej wyobrażenie, przedmiot kultu w formie obrazu.

OK, wiemy, że osoby nie mające dokładnych tekstów źródłowych (np. czytające strażnicę bez skonfrontowania jej zarzutów z KKK) tak pomyślą.

Ale nie rozumiem, na jakiej podstawie uważasz że jeden biskup wysłany potem do rzymu na tron papieski radził sobie z odpowiednim tłumaczeniem wiernym na czym polega właściwy a na czym niewłaściwy kult obrazów a inni sobie nie radzą. Bo jeśli dobrze zrozumiałem nie zarzucasz polskiemu episkopatowi świadomego szerzenia balwochwalstwa tylko nieudolność w jego zwalczaniu?

Czy masz jakieś informacje o tym, jakoby modlitwa przed obrazem w diecezji krakowskiej w latach 70-tych XX wieku wyglądała inaczej niż w innych częściach Polski? Przypomnę, że Karol Wojtyła już jako papież był w Licheniu (gdzie, jak żartował, witano go jako "lenia") - Licheń nie jest więc jakimś synkretycznym katolicko-pogańskim nadużyciem, ale sanktuarium które spodobało się papieżowi i które po jego wizycie nie zmieniło jakoś drastycznie swego wyglądu - a musiałoby drastycznie się zmienić gdyby on jako zwierzchnik wszystkich katolickich księży zauważył tam coś niezgodnego z nauczaniem kościoła katolickiego.

Idąc Twoim tokiem rozumowania, należałoby chyba zaprzestać odprawiania mszy, bo inaczej postronni obserwatorzy będą pytać dlaczego Artur Schwacher wraz z innymi parafianami popełnia balwochwalstwo klękając przed materialną hostią wypiekaną z mąki i wody? Że już nie wspomnę o tym, że co wieksi ignoranci spytają Cię Arturze dlaczego popełniasz "ludożerstwo" spożywając tę hostię.

Sumując, krytycy będą krytykować, a zainteresowani pytać, my będziemy odpowiadać. Jednych to zadowoli innych zapewne nie. Trudno, nic na to nie poradzimy.

#125 and

and

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Postów
  • Gadu-Gadu:0
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano 2009-01-17, godz. 17:53

zastanawiam się jak odpowiedzieć jeśli twierdzicie, że mnie uczono modlenia do obrazu, jeśli mi nikt tak nie kazał. Lecz wiecie lepiej, więc nie będę więcej pisał.
pozdrawiam Andrzej

#126 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-17, godz. 18:23

bo ja nie wiem jak zmarli mogą uczestniczyć w zbawieniu świata?

mogą dzięki wstawiennictwu.


A skąd o tym wiadomo? Poza tym zastanawia mnie kim dla katolików jest Bóg, skoro zamiast Jemu zaufać wolą szukać innych dróg zbawienia niż ta wyznaczona przez Boga.

A także skoro KRK mieni się kościołem apostolskim


przy czym ową apostolskość rozumie się przez zachowanie sukcesji apostolskiej.


czyli nieważne jak postępujesz, najważniejsze jest to, że zasiadasz na tronie apostolskim. Tylko gdzie apostołowie zasiadali na tronach.

Czy też oczekuje się, że zrozumieją oni ten "uczony teologiczny język" jakim napisany jest KKK.

KKK jest napisany dość prosto - poczytaj Ojców Kościoła i zobacz jakim językiem oni operowali.

??? To może wyjaśnisz co tam konkretnie jest napisane?

Użytkownik Czesiek edytował ten post 2009-01-17, godz. 18:24

Czesiek

#127 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2009-01-18, godz. 14:31

??? To może wyjaśnisz co tam konkretnie jest napisane?


Czym więcej człowiek czyta, tym więcej się uczy. Wzrasta też jego wiedza, poszerzają się horyzonty.

#128 Czesiek

Czesiek

    Elita forum (> 1000)

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 5701 Postów
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano 2009-01-18, godz. 17:44

Czym więcej człowiek czyta, tym więcej się uczy. Wzrasta też jego wiedza, poszerzają się horyzonty.

Może, ale wiem jedno, że pomimo waszych zapewnień, że jest to napisane prostym językiem nie potraficie tego przetłumaczyć z "polskiego na nasze."
Czesiek

#129 leffe

leffe

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 36 Postów

Napisano 2009-01-18, godz. 18:10

Niech każdy rozsądzi sam w sercu swoim przed Bogiem: http://sj-media.eu.org/bt/bt.php

#130 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2009-01-18, godz. 20:33

Niech każdy rozsądzi sam w sercu swoim przed Bogiem: http://sj-media.eu.org/bt/bt.php


:lol:

Temat już był wyjaśniany. Brak Jahwe w III wydaniu BT jest wyjaśniony we wstępie, natomiast Dekalog w katechizmie też był wyjaśniany i to nawet w tym wątku.

#131 leffe

leffe

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 36 Postów

Napisano 2009-01-19, godz. 07:26

Ja ostatnio byłem w Kościele z moją żoną (ona jest katoliczką a ja ex-śj) i muszę przyznać, że tutejszy kościół bardziej przypomina salę królestwa niż kościół do którego chodziłem w moim mieście, w którym spędziłem dziesiąt lat; nie ma tu obrazów (no może dwa), jest skromnie i nawet jest ogrzewanie. Nowe kościoły są już inne, bo społeczeństwo nie jest już takie ciemne i Pismo Św. czyta. Cieszy mnie to, że Kościół się zmienia. W przeszłości też się zmieniał tylko kontrreformacja wszystko zepsuła. Teraz nam to nie grozi, więc optymistycznie patrzę w przyszłość i sądzę, że Kościół zbliży się jeszcze bardziej do prawdy; potrzeba tylko czasu.

#132 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2009-01-19, godz. 10:01

(...) i sądzę, że Kościół zbliży się jeszcze bardziej do prawdy; potrzeba tylko czasu.


Możesz przybliżyć, do jakiej prawdy ma się Kościół zbliżyć? (trzymamy się wątku o Dekalogu)

--
wyodrębniono wątek dot. zgłoszenia leffe: link | moderator

#133 leffe

leffe

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 36 Postów

Napisano 2009-01-22, godz. 06:34

Nie chce mi się tłumaczyć i tyle pisać. Ogólnie Kościół się zmienia moim zdaniem na lepsze. Zajrzyjcie i sami oceńcie, czy tak jest: http://sj-media.eu.org/dogmaty.php

#134 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-01-22, godz. 10:42

leffe, ty sobie z nas kpisz czy "niewinnie" żartujesz?

dajesz linka do (nieprawdziwego w wielu szczegołach, ale to inny temat) spisu dat świadczących rzekomo o odchodzeniu katolicyzmu od prawdziwego chrystianizmu a potem dalesz wniosek że kościół zmienia się na lepsze?

druga kwestia, jacyś "dziwni" oględnie mówiąc ŚJ redagowali ten spis dat, bo czyż prawowierny ŚJ krytykowałby sprzeciw wobec aborcji? Sposób sformułowania zdania o tym że papież porównał aborcję do holocaustu sugeruje jakoby autor zdania nie uważał dziecka poczętego za człowieka, a to sprzeciwia się znacząco nauczaniu WTS (które w tej kwestii jest toczka w toczkę przepisane z dokumentów katolickich).

pytam więc; co nam chciałes przekazać? jaką korzyść mamy odnieść z tego zbioru dat i twego stwierdzenia że kościół zmienia się na lepsze?

#135 leffe

leffe

    Początkujący (1-50)

  • Członkowie
  • Pip
  • 36 Postów

Napisano 2009-01-23, godz. 06:44

Jakże bym śmiał z Was kpić. Absolutnie. Tylko mam lenia i nie chce mi się pisać pracy doktorskiej, którą później moderator (ka) jb usunie i opatrzy pieczęcią "topic closed". Byłaby szansa, że nawet nikt jej nie przeczyta. Wolę wstawiać linki, bo jak moderator (ka) usunie to nie będzie żalu i szybko wstawię nowy albo będę krzyczał i tupał nóżkami i ona szybko wstawi spowrotem :lol:

#136 pawel r

pawel r

    Niepoprawne stworzenie Boga

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 4853 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Scecin City

Napisano 2009-01-23, godz. 07:38

leffe z całym szacunkiem jeśli przez katolików chcesz być brany na poważnie, którzy mają przynajmniej jako takie pojęcie o nauce swojego kościoła to zacznij analizować to co podajesz bo to wzbudza czasem tylko śmiech. :)
Należę do 144...

Islam zdominuje świat
Islam będzie rządzić światem
Ściąć głowy tym, którzy znieważą Islam
Islam jest religią pokoju...


#137 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-01-23, godz. 09:54

nie sadź farmazonów o jb bo i tak nikt Tobie nie uwierzy.

#138 hi fi

hi fi

    Domownik forum (501-1000)

  • Członkowie
  • PipPipPip
  • 932 Postów

Napisano 2009-01-23, godz. 11:14

Nie chce mi się tłumaczyć i tyle pisać. Ogólnie Kościół się zmienia moim zdaniem na lepsze. Zajrzyjcie i sami oceńcie, czy tak jest: http://sj-media.eu.org/dogmaty.php


Jaki masz cel w by w fałszywym świetle przedstawiać Kościół rzymskokatolicki? Ale tak szczerze.

#139 Sebastian Andryszczak

Sebastian Andryszczak

    BYŁEM Świadkiem Jehowy

  • Członkowie
  • PipPipPipPip
  • 6348 Postów
  • Gadu-Gadu:748371
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Karpacz

Napisano 2009-01-23, godz. 13:17

trzymając się żelaznej logiki należałoby przyjąć że kolega leffe jest wrogiem Biblii, gdyż

1) leffe wmawia nam że katolicyzm oddala się od biblijnego chrystianizmu i jednocześnie
2) leffe ocenia że to oddalanie się od Biblii jest zmienianiem sie "na lepsze"

#140 pharao29

pharao29

    Forumowicz (51-500)

  • Członkowie
  • PipPip
  • 166 Postów
  • Płeć:Male
  • Lokalizacja:Jarocin

Napisano 2009-01-23, godz. 18:36

druga kwestia, jacyś "dziwni" oględnie mówiąc ŚJ redagowali ten spis dat, bo czyż prawowierny ŚJ krytykowałby sprzeciw wobec aborcji? Sposób sformułowania zdania o tym że papież porównał aborcję do holocaustu sugeruje jakoby autor zdania nie uważał dziecka poczętego za człowieka, a to sprzeciwia się znacząco nauczaniu WTS (które w tej kwestii jest toczka w toczkę przepisane z dokumentów katolickich).

Skoro tak się bronicie, to chyba znając świetnie żródła i nauki kościoła wiecie, co Augustyn (dla mnie nie święty) pisał o człowieku, który się jeszcze nie narodził? Nie? No to pisał między innymi, że dusza wstępuje w zarodek męski 40 dni po poczęciu, w żeński zaś po 80 dniach, jako że kobieta to niby ta gorsza. Narzekacie na brak tolerancji wobec katolicyzmu, katolików, nauk Kościoła - może to taki chichot historii, że teraz świat odpłaca się pięknym za nadobne?

trzymając się żelaznej logiki należałoby przyjąć że kolega leffe jest wrogiem Biblii, gdyż
1) leffe wmawia nam że katolicyzm oddala się od biblijnego chrystianizmu i jednocześnie

Zatem leffe kłamie, ponieważ odejście Kościoła od nauczania Biblii nastąpiło daaaaawno temu.
"Szlachetny rzecz każdą z wielu stron ogląda i nie ma uprzedzeń"




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych