Skocz do zawarto軼i

Zdj璚ie

Dzieci-g這siciele

• Please log in to reply
143 replies to this topic

#101 Liberal

Liberal

Domownik forum (501-1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Post闚
  • Gadu-Gadu:3381793
  • P貫:Male

Napisano 2009-06-29, godz. 10:39

Mam pytanie: czy w zborach 鈍iadk闚 Jehowy organizowano w przesz這軼i co na kszta速 szk馧ki niedzielnej dla dzieci? Na forum JWD czyta豉m, 瞠 tak i zmian w tej kwestii wprowadzi dopiero N. Knorr. Je瞠li kto mo瞠 ten temat rozwin望, to bardzo prosz.

*** 安iadkowie Jehowy – g這siciele, ss.244-246 ***

Miejsce dla m這dzie篡

Na pocz徠ku publikacje i zebrania Badaczy Pisma 安i皻ego nie by造 specjalnie dostosowywane do potrzeb m這dych ludzi. Mogli oni ucz瘰zcza na zebrania, wi璚 niekt鏎zy na nie przychodzili i ch皻nie si przys逝chiwali. Nie podejmowano jednak 瘸dnych szczeg鏊nych stara, 瞠by ich anga穎wa w to, co si dzia這. Dlaczego?

Bracia s康zili wtedy, 瞠 ju niewiele czasu pozosta這 do zjednoczenia z Chrystusem w chwale niebia雟kiej wszystkich cz這nk闚 oblubienicy. W roku 1883 Stra積ica wyja郾ia豉: „My, kt鏎zy jeste鄉y szkoleni ze wzgl璠u na powo豉nie niebia雟kie, nie mo瞠my si uchyla od szczeg鏊nego dzie豉 tego wieku — dzie豉 przygotowywania ‚Oblubienicy, ma鹵onki Baranka’. Oblubienica ma si przygotowa i w豉郾ie w chwili obecnej, kiedy trwa przyodziewanie jej w ostatnie ozdoby i przygotowywanie do za郵ubin, potrzebna jest s逝瘺a ka盥ej jednostki w tym niezwykle wa積ym dziele, kt鏎e jest teraz przeprowadzane”.

Usilnie zach璚ano rodzic闚 do wywi您ywania si z na這穎nej na nich przez Boga powinno軼i zapewnienia dzieciom poucze duchowych. Nie zalecano prowadzenia osobnych szk馧ek niedzielnych dla m這dzie篡. By這 rzecz oczywist, 瞠 chrze軼ija雟two wyrz康zi這 tymi szk馧kami wiele szkody. Rodzice posy豉j帷y do nich dzieci cz瘰to dochodzili do wniosku, 瞠 s dzi瘯i temu zwolnieni od obowi您ku udzielania swym pociechom poucze religijnych. A gdy nie byli dla dzieci g堯wnym 廝鏚貫m wiedzy o Bogu, one z kolei nie czu造 si pobudzone do okazywania rodzicom nale積ego szacunku i pos逝sze雟twa.

Niemniej w latach 1892-1927 w Stra積icy zamieszczano komentarze do werset闚 omawianych na „Mi璠zynarodowych lekcjach szk馧ek niedzielnych”, popularnych w闚czas w wielu ko軼io豉ch protestanckich. Wersety te przez szereg lat wybiera wraz ze swymi pomocnikami F. N. Peloubet, duchowny Ko軼io豉 kongregacjonalist闚. W Stra積icy rozwa瘸no je w 鈍ietle pog喚bionego zrozumienia Biblii, nabytego przez Badaczy i nie ska穎nego naukami chrze軼ija雟twa. 砰wiono nadziej, 瞠 w ten spos鏏 uda si utorowa Stra積icy drog do niekt鏎ych ko軼io堯w, dzi瘯i czemu cho cz窷 wiernych przyjmie zawart w niej prawd. Rzecz jasna r騜nice w obja郾ieniach by造 oczywiste, co irytowa這 duchownych protestanckich.

Nadszed rok 1918, a ostatek, czyli pozostali z grona pomaza鎍闚, ci庵le jeszcze by na ziemi. Ponadto znacznie wzros豉 liczba dzieci obecnych na zebraniach. Rodzice cz瘰to pozwalali im si bawi, a sami zajmowali si studiowaniem. Ale przecie m這dzi ludzie tak瞠 musieli si uczy ‛szukania sprawiedliwo軼i, szukania pokory’, je郵i mieli si ‛ukry w dzie zapalczywo軼i Pa雟kiej’ (Sof. 2:3, Bg). Tote w roku 1918 Towarzystwo zach璚i這 zbory do zorganizowania klas dla dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Tu i 闚dzie powsta造 nawet klasy dla jeszcze m這dszych dzieci. Jednocze郾ie dalej podkre郵ano, 瞠 ich pouczanie jest obowi您kiem rodzic闚.

Da這 to pocz徠ek nast瘼nym zmianom. W roku 1920 w Z這tym Wieku zacz窸a si ukazywa rubryka „Studium biblijne dla m這dzie篡”, zawieraj帷a pytania oraz wersety z Pisma 安i皻ego, w kt鏎ych mo積a by這 znale潭 odpowiedzi. W tym samym roku wydano po angielsku ABC Z這tego Wieku. By豉 to ilustrowana broszura dla rodzic闚, s逝膨ca do uczenia ich pociech podstawowych prawd biblijnych i wszczepiania dzieciom przymiot闚 chrze軼ija雟kich. Potem w roku 1924 wydano ksi捫k W. E. Van Amburgha Droga do raju. Napisana zosta豉 z my郵 o „m這dzie篡 pragn帷ej bada Pismo 安i皻e”. Przez pewien czas z podr璚znika tego korzystano na zebraniach dla dzieci i m這dzie篡. Ponadto w Ameryce organizowano osobne zbi鏎ki do s逝瘺y polowej dla „M這dych 安iadk闚”. W Szwajcarii grupa m這dych za這篡豉 stowarzyszenie o nazwie „M這dzie Jehowy”, zrzeszaj帷e osoby w wieku od 13 do 25 lat. Mia這 ono w豉sny sekretariat w Bernie, tam te wydawano i drukowano na prasach Towarzystwa specjalne czasopismo pod tytu貫m M這dzie Jehowy. Ci m這dzi ludzie urz康zali w swoim gronie zebrania, a nawet wystawiali dramaty biblijne — jeden z nich obejrza這 w zuryskim Volkshausie 1500 os鏏.

Oznacza這 to jednak, 瞠 wewn徠rz organizacji s逝g Jehowy rozwija si druga organizacja. Nie sprzyja這 to jedno軼i, wobec czego w roku 1936 zrezygnowano z tego pomys逝. W kwietniu 1938 roku podczas pobytu w Australii prezes Towarzystwa J. F. Rutherford zauwa篡, 瞠 na zgromadzeniu zorganizowano osobno klas dla dzieci. Bezzw這cznie poprosi o przyprowadzenie ich do g堯wnego audytorium, z czego odnios造 niema貫 korzy軼i.

Jeszcze w tym samym roku spraw oddzielnych klas dla m這dych cz這nk闚 zboru om闚iono w Stra積icy. Ponownie podkre郵ono, 瞠 rodzice s zobowi您ani do pouczania w豉snego potomstwa (Efez. 6:4; por. 5 Moj. 4:9, 10; Jer. 35:6-10). Przypomniano r闚nie, i w Biblii nie ma 瘸dnego przyk豉du uzasadniaj帷ego oddzielanie dzieci od doros造ch i tworzenie klas dla m這dzie篡. Wprost przeciwnie — dzieci mia造 by przy rodzicach i razem z nimi s逝cha S這wa Bo瞠go (5 Moj. 31:12, 13; Joz. 8:34, 35). Je郵i zachodzi豉by potrzeba udzielenia dodatkowych wyja郾ie studiowanego materia逝, rodzice mogli to zrobi w domu. Poza tym wspomniana Stra積ica wykazywa豉, 瞠 organizowanie takich oddzielnych klas w gruncie rzeczy odci庵a這 od g這szenia dobrej nowiny od domu do domu. Dlaczego? Poniewa nauczyciele nie wyruszali do s逝瘺y polowej, gdy musieli si przygotowywa do lekcji i je prowadzi. Zaniechano wi璚 organizowania jakichkolwiek osobnych klas dla m這dzie篡.

Po dzi dzie 安iadkowie Jehowy maj zwyczaj chodzi na zebrania zborowe ca造mi rodzinami. Rodzice pomagaj dzieciom si przygotowywa, 瞠by one tak瞠 mog造 bra stosowny udzia w rozwa瘸niach. Pr鏂z tego dysponuj wspania造m zestawem publikacji, na podstawie kt鏎ych mog poucza swe pociechy w domu. Wymieni tu nale篡 mi璠zy innymi ksi捫ki: Dzieci (wydana po angielsku w roku 1941), Przys逝chiwanie si Wielkiemu Nauczycielowi (1971), Twoja m這do嗆 korzystaj z niej jak najlepiej (1976), M鎩 zbi鏎 opowie軼i biblijnych (1978) oraz Pytania m這dych ludzi praktyczne odpowiedzi (1989).

*** Rocznik 匡 – 1994, ss.196,197, Polska ***

Dla przeciwdzia豉nia oskar瞠niom o handel domokr捫ny Towarzystwo [w roku 1933] wyda這 legitymacje upowa積iaj帷e do pracy ewangelizacyjnej na podstawie przepis闚 o wolno軼i sumienia i wyznania. Wprowadzenie obowi您kowej nauki religii w szko豉ch publicznych spowodowa這, 瞠 dzieciom 安iadk闚 Jehowy, kt鏎e tej nauki nie pobiera造, w wielu miejscach uniemo磧iwiono otrzymanie promocji do nast瘼nej klasy. Biuro Towarzystwa zacz窸o wi璚 wystawia specjalne za鈍iadczenia; stwierdzano w nich, 瞠 dziecko pobiera nauk religii we w豉snej spo貫czno軼i wyznaniowej, osi庵aj帷 takie a takie wyniki. W zwi您ku z tym w wielu zborach uruchomiono wtedy tak zwane „szk馧ki niedzielne”, kt鏎e dzia豉造 przez kilka lat. Po usilnych staraniach ze strony braci uda這 si uzyska w Ministerstwie O鈍iaty i Wyzna Religijnych wydanie rozporz康zenia zobowi您uj帷ego w豉dze szkolne do honorowania wymienionych za鈍iadcze. Po wpisaniu podanej oceny do 鈍iadectwa szkolnego dziecko mog這 przej嗆 do nast瘼nej klasy.

U篡tkownik Liberal edytowa ten post 2009-06-29, godz. 10:45

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#102 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 155 Post闚

Napisano 2009-06-29, godz. 22:05

W nawi您aniu do tematu kr鏒ki film ze zboru na Filipinach. Trzyletni brat czyta Pismo podczas TSSK (pod koniec filmu ten sam ch這piec, ale ju czteroletni): link

Dos這wnie przed chwil obejrza貫m ten film. Szkoda mi tego dziecka...

To jest zwyczajny cyrk, gdzie z dziecka robi si po鄉iewisko, a ono jest zupe軟ie nie鈍iadome, co si dzieje.

Je郵i to b璠zie trwa, z tego ch這pczyka wyro郾ie najbardziej nad皻y i zatwardzia造 匡 jakiego ziemia wyda豉. Oczywi軼ie mu tego nie 篡cz.

#103 andreaZZ

andreaZZ

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 1069 Post闚

Napisano 2009-06-29, godz. 22:14

To jest zwyczajny cyrk, gdzie z dziecka robi si po鄉iewisko, a ono jest zupe軟ie nie鈍iadome, co si dzieje.

Je郵i to b璠zie trwa, z tego ch這pczyka wyro郾ie najbardziej nad皻y i zatwardzia造 匡 jakiego ziemia wyda豉. Oczywi軼ie mu tego nie 篡cz.

Trzyletni? Ale tak od urodzenia, czy od jakiej nominacji?! We 豚ie si nie mie軼i...

"Nie wierzcie w jakiekolwiek przekazy tylko dlatego, 瞠 przez d逝gi czas obowi您ywa造 w wielu krajach. Nie wierzcie w co tylko dlatego, 瞠 wielu ludzi od dawna to powtarza. Nie akceptujcie niczego tylko z tego powodu, 瞠 kto inny to powiedzia, 瞠 popiera to swym autorytetem jaki m璠rzec albo kap豉n, lub 瞠 jest to napisane w jakim 鈍i皻ym pi鄉ie. Nie wierzcie w co tylko dlatego, 瞠 brzmi prawdopodobnie. Nie wierzcie w wizje lub wyobra瞠nia, kt鏎e uwa瘸cie za zes豉ne przez Boga. Miejcie zaufanie do tego, co uznali軼ie za prawdziwe po d逝gim sprawdzaniu, do tego, co przynosi powodzenie wam i innym"
[Siddhartha Gautama]

#104 [db]

[db]

o鈍iecony

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Post闚

Napisano 2009-06-29, godz. 23:46

Iiitam. Z takich to pe軟okrwi軼i odst瘼cy wyrastaj.
[db]

#105 malinowa7

malinowa7

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 438 Post闚
  • P貫:Not Telling

Napisano 2009-06-30, godz. 12:26

Iiitam. Z takich to pe軟okrwi軼i odst瘼cy wyrastaj.

W moim by造m zborze by kiedy taki ch這piec, troch tylko straszy od bohatera filmu. Teraz jest ju daleko poza organizacj, od陰czy si wraz z uzyskaniem pe軟oletno軼i. Wreszcie sobie ch這pak po篡je, bo w dzieci雟twie mia naprawd przes***e.

#106 Liberal

Liberal

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 1146 Post闚
  • Gadu-Gadu:3381793

Napisano 2009-06-30, godz. 12:31

A gdyby軼ie mieli tak ogl璠nie przeanalizowa sytuacje znane Wam w Waszych zborach, to jaki procent urodzonych i wychowanych w rodzinach 匡 dzieci zostaje nimi w doros造m 篡ciu?
Bo ja ze swojego zboru oceniam to na jakie 10-20%.

Marek Boczkowski
A member of AJWRB group

#107 [db]

[db]

o鈍iecony

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2827 Post闚

Napisano 2009-06-30, godz. 12:46

A gdyby軼ie mieli tak ogl璠nie przeanalizowa sytuacje znane Wam w Waszych zborach, to jaki procent urodzonych i wychowanych w rodzinach 匡 dzieci zostaje nimi w doros造m 篡ciu?

Z moich obserwacji wychodzi podobnie.
[db]

#108 Emka

Emka

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 164 Post闚
  • P貫:Female

Napisano 2009-06-30, godz. 12:56

Potwierdzam, z takich nad皻ych ma造ch bufonik闚 wyrastaj 鈍ietni odst瘼cy, wiem, bo sama mam to za sob :D Mia豉m trzy lata, jak zacz窸am czyta, popisywa豉m si tym na zebraniach, dostawa豉m wcze郾ie punkty i wprawia豉m swoimi odpowiedziami w zachwyt starsze siostrzyczki. Do嗆 szybko mi przesz這 ;)
"When the war of the beasts brings about the world’s end
The goddess descends from the sky."

#109 szulamitka

szulamitka

Pocz徠kuj帷y (1-50)

• Validating
  • Pip
  • 60 Post闚

Napisano 2009-06-30, godz. 13:06

Ja tez mysle max 20%

#110 kochajacy_prawde

kochajacy_prawde

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 155 Post闚

Napisano 2009-07-02, godz. 06:43

Kiedy pami皻am jak mnie jedna siostra ze zboru "pociesza豉", 瞠 rodzina kt鏎a mnie "prze郵aduje" umrze w armagedonie, a ja si ma這 nie porycza貫m z goryczy...

Ten i inne przyk豉dy pokazuj "mi這嗆", dzi瘯i kt鏎ej mo積a pozna religi "prawdziw".

#111 edd

edd

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 2081 Post闚

Napisano 2009-07-02, godz. 13:27

25-30% z mojej obserwacji
Fryderyk Nietzsche
"W co mot這ch bez dowod闚 uwierzy, jak瞠 by鄉y to mogli dowodami obali?"

#112 skywalker

skywalker

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 194 Post闚

Napisano 2009-07-02, godz. 13:59

25-30% z mojej obserwacji

Z moich obserwacji

sk豉d zbor闚:

10-15 % - osoby, kt鏎e s 鈍iadkami z rozp璠u (bo rodzice byli, albo ch這pak lub dziewczyna s) to i s w zborze - na og馧 po jakim czasie nieczynni
85-90% - osoby, kt鏎ym spodoba豉 si organizacja , pokocha造 prawdy z Biblii i chc si budowa na zebraniach
z tego
40 % - gorliwi chwalcy, kt鏎zy staraj si robi wszystko czego od nich wymaga B鏬
60 % - chwalcy, kt鏎zy robi wiele z tego co wymaga B鏬

z tych 40% - 5 % zastanawia si dok豉dnie nad prawdami

po這wa z nich czyta to forum,
po這wa z tej po這wy po jakim czasie si od陰czy przez NIEDOSKONAΜS ludzi
Nie wa積e na kt鏎ym pi皻rze jeste, gdy zatniesz si w windzie. I tak jeste bez wyj軼ia.

#113 brat_jaracz

brat_jaracz

Nadzorca widnokr璕u ;-)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Post闚

Napisano 2009-07-02, godz. 19:45

Potwierdzam, z takich nad皻ych ma造ch bufonik闚 wyrastaj 鈍ietni odst瘼cy, wiem, bo sama mam to za sob :D Mia豉m trzy lata, jak zacz窸am czyta, popisywa豉m si tym na zebraniach, dostawa豉m wcze郾ie punkty i wprawia豉m swoimi odpowiedziami w zachwyt starsze siostrzyczki. Do嗆 szybko mi przesz這 ;)

:lol: Sk康 ja to znam. I dlaczego z autopsji :)

[...]

U篡tkownik jb edytowa ten post 2009-07-02, godz. 21:21

"W 鈍iecie panuje sk這nno嗆 do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo瞠j nie ma ducha niezale積ego my郵enia, a ponadto naprawd mo瞠my ufa tym, kt鏎zy nam przewodz".
Stra積ica z 15 wrze郾ia 1989, s. 23.

"Ka盥y mo瞠 krytykowa, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba si. Dlatego, maj帷 na uwadze, 瞠 ewentualna krytyka mo瞠 by, tak musimy zrobi, 瞠by tej krytyki nie by這, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#114 and

and

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 1649 Post闚
  • Gadu-Gadu:0

Napisano 2009-07-03, godz. 18:53

:lol: Sk康 ja to znam. I dlaczego z autopsji :)

[...]

co tu rozumiem.
wnuczka ma pi耩 lat i czyta bardzo dobrze. W rozmowie z drugimi dziadkami dowiedzia貫m si od babci (貯), 瞠 nie chce czyta werset闚.
pozdrawiam Andrzej

#115 krem闚ka

krem闚ka

Forumowicz (51-500)

• Cz這nkowie
  • PipPip
  • 244 Post闚

Napisano 2009-07-04, godz. 16:18

Do mojego zboru przysz豉m oko這 trzyna軼ie lat temu,by這 wtedy pe軟o 6-7 latk闚 i wszyscy s 鈍iadkami,tak wog鏊e m鎩 zb鏎 to monolit bardzo silny "technicznie" tak wyrazi sie razu pewnego podr騜uj帷y brat Radwan,ale doda te ze troch zimny jakby za ma這 w nim...mi這軼i

#116 jb

jb

^o^

• Moderatorzy
  • PipPipPipPip
  • 4057 Post闚

Napisano 2009-07-06, godz. 19:58

O rany, to w豉郾ie by這 najgorsze - wstyd przed r闚nie郾ikami :( . Zabrzmi to mo瞠 dziwacznie, ale to by造 inne czasy, a "jehowi" byli postaciami niczym z innej galaktyki.

NSK w豉郾ie przypomina o wydawaniu 鈍iadectwa podczas roku szkolnego. Dzieci-匡 nadal powinny by "z innej galaktyki", bo przecie ich inno嗆 to budz帷a zainteresowanie zaleta:

Szko豉 to wyj徠kowy teren, kt鏎y otwiera przed tob wiele mo磧iwo軼i dania pi瘯nego 鈍iadectwa. Obserwuj帷 tw鎩 przyk豉dny ubi鏎 i wygl康 zewn皻rzny, zachowanie i mow, stosunek do koleg闚 i nauczycieli, a nawet twoje stopnie, niekt鏎zy mog dostrzec, 瞠 trzymasz si w 篡ciu okre郵onych zasad, i zapyta: „Dlaczego jeste taki inny?” (Malach. 3:18; Jana 15:19; 1 Tym. 2:9, 10). Da ci to sposobno嗆, by przedstawi swe przekonania. W ci庵u roku szkolnego odbywaj si r騜ne ceremonie patriotyczne oraz inne uroczysto軼i. Jak zareagujesz, gdy kto ci zapyta, dlaczego w nich nie uczestniczysz? Czy po prostu powiesz: „Religia mi zabrania” albo „Bo jestem 安iadkiem Jehowy”, czy raczej wykorzystasz t sposobno嗆, by przybli篡 im naszego kochaj帷ego Ojca, Jehow? Je瞠li dobrze si przygotujesz, uwzgl璠niaj帷 Bo瞠 wskaz闚ki, b璠ziesz m鏬 da wspania貫 鈍iadectwo nauczycielom, kolegom i innym osobom (1 Piotra 3:15).

Gdyby si nieco obawia p鎩軼ia do szko造, pami皻aj, 瞠 mo瞠sz liczy na wsparcie wielu os鏏, kt鏎ym zale篡 na twoim powodzeniu. Razem z tob cieszymy si, 瞠 mo瞠sz dawa 鈍iadectwo na tym wyj徠kowym terenie. Dlatego przed rozpocz璚iem nowego roku szkolnego starannie si przygotuj i b康 dobrej my郵i!

--
NSK, sierpie 2009, „Czy dobrze wykorzystasz rok szkolny?”

.jb

#117 brat_jaracz

brat_jaracz

Nadzorca widnokr璕u ;-)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Post闚

Napisano 2009-07-06, godz. 20:46

NSK właśnie przypomina o wydawaniu świadectwa podczas roku szkolnego. Dzieci-ŚJ nadal powinny być "z innej galaktyki", bo przecież ich inność to budząca zainteresowanie zaleta:

Tak, czyli metody "uspołeczniania" według Brooklynu niewiele się zmieniły. Nadal będzie zabawa w czarne owce albo białe kury (które zadziobuje stado). I dalej pewniakiem biedne dzieci będą przemykać ukradkiem na zebranie, kręcić, żeby nie zabierać do plecaka "Straszaków", cichaczem rysować choinki i malować jajka...
Z jednej strony winne jest oczywiście społeczeństwo, któremu nadal daleko do otwartości, co powielają dzieci, wynosząc wzorce z domów do szkół. Z drugiej - usilne "prostowanie umysłów", które może zakończyć się tragicznie. A dzieciństwo to, wbrew pozorom, okrutny i niebezpieczny okres w życiu.
Obiektywnie trzeba stwierdzić, że i tak jest lepiej niż kilkanaście lat temu, choćby ze względu na przepływ informacji. Mniej tajemnicza ta "kocia wiara". Ale włosy się jeżą na myśli, co może czuć dziecko, którego koledzy nagrają na komórkę, a później wstawią na YouTube filmik z wydawania świadectwa na szkolnym korytarzu (sytuacja hipotetyczna).

Pozdrawiam wszystkich rodziców

U篡tkownik brat_jaracz edytowa ten post 2009-07-06, godz. 20:50

"W 鈍iecie panuje sk這nno嗆 do odrzucania przewodnictwa. (...) W organizacji Bo瞠j nie ma ducha niezale積ego my郵enia, a ponadto naprawd mo瞠my ufa tym, kt鏎zy nam przewodz".

"Ka盥y mo瞠 krytykowa, a (...) dopuszczenie do krytyki to nikomu nie podoba si. Dlatego, maj帷 na uwadze, 瞠 ewentualna krytyka mo瞠 by, tak musimy zrobi, 瞠by tej krytyki nie by這, tylko aplauz i zaakceptowanie (...)".
"Rejs"

#118 Ida

Ida

• Cz這nkowie
  • PipPipPip
  • 715 Post闚

Napisano 2009-07-07, godz. 15:18

Gdyby si nieco obawia p鎩軼ia do szko造, pami皻aj, 瞠 mo瞠sz liczy na wsparcie wielu os鏏, kt鏎ym zale篡 na twoim powodzeniu.

Ciekawe, na jakie wsparcie mog liczy m這dzi w szkole. Chyba na takie, 瞠 swoimi buduj帷ymi do鈍iadczeniami z chrze軼ija雟kiego 篡cia szkolnego mog si podzieli na zebraniu NSK i uzyska pochwa喚 zgromadzenia. Upokorzenia, przykre drwiny ze strony koleg闚 i wyobcowanie,wynikaj帷e z faktu nieanga穎wania si w pozaszkolne przedsi瞝zi璚ia, jakby mniej interesuj braci starszych. W ko鎍u najwa積iejsze jest wydawanie dobrego 鈍iadectwa w szkole.
W moim przypadku 鈍iadczenie na rzecz Organizacji zako鎍zy這 si wraz z uko鎍zeniem szko造 podstawowej. Przynajmniej mia豉m o jeden problem mniej w liceum.
"Ten, kto wyrusza na poszukiwanie Boga ... mo瞠 przebiec wiele 軼ie瞠k. Zg喚bi wiele religii, wst徙i do wielu sekt, ale w ten spos鏏 nie spotka Boga. Poniewa B鏬 jest tutaj, teraz, obok nas." P.Coelho

#119 Noc_spokojna

Noc_spokojna

Elita forum (> 1000)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3033 Post闚

Napisano 2009-07-12, godz. 08:01

To si nazywa- "wcze郾ie zaczyna". :blink:

http://www.garnek.pl...zisiejszy-tekst

Pozdrawiam cieplutko

Dosia

U篡tkownik Noc_spokojna edytowa ten post 2009-07-12, godz. 08:02

#120 brat_jaracz

brat_jaracz

Nadzorca widnokr璕u ;-)

• Cz這nkowie
  • PipPipPipPip
  • 3225 Post闚

Napisano 2009-07-12, godz. 08:32

Ciekawe, na jakie wsparcie mog liczy m這dzi w szkole. Chyba na takie, 瞠 swoimi buduj帷ymi do鈍iadczeniami z chrze軼ija雟kiego 篡cia szkolnego mog si podzieli na zebraniu NSK i uzyska pochwa喚 zgromadzenia. Upokorzenia, przykre drwiny ze strony koleg闚 i wyobcowanie,wynikaj帷e z faktu nieanga穎wania si w pozaszkolne przedsi瞝zi璚ia, jakby mniej interesuj braci starszych. W ko鎍u najwa積iejsze jest wydawanie dobrego 鈍iadectwa w szkole.
W moim przypadku 鈍iadczenie na rzecz Organizacji zako鎍zy這 si wraz z uko鎍zeniem szko造 podstawowej. Przynajmniej mia豉m o jeden problem mniej w liceum.

W najlepszym wypadku "wsparcie" przejawia si w braku wsparcia, czyli w fakcie, 瞠 starsi patrz przez palce na to, 瞠 m這dy g這siciel nie chce udziela si w szkole. Zw豉szcza starsi, kt鏎zy przerabiali na w豉snej sk鏎ze ten temat, s bardziej wyrozumiali. Je郵i ju, to zach璚aj do g這szenia nieoficjalnego, tak przy okazji. M鎩 nadzorca s逝瘺y by na tyle bezczelny, 瞠 kaza mnie szpiegowa swoim m這dszym c鏎kom (NIE BYΧ "w prawdzie"), czy rozmawiam z kolegami na buduj帷e tematy albo rozdaj "straszaki". Zreszt sam si do tego przyzna. Nak豉ma貫m w闚czas, 瞠 owszem, je郵i tylko si nadarzy okazja, bo niby co mia貫m powiedzie. Poskar篡貫m si ojcu, kt鏎y by w闚czas nadzorc zboru, i w ko鎍u mia貫m szpieg闚 z g這wy. Pozdrowienia, bracie Marianie P. ze zboru G.W.B.!
Ostatecznie, gdy b璠zie ci篹ko, zawsze mo積a zapoda m這demu g這sicielowi buduj帷e rady - 瞠 mamy czasy ko鎍a, 瞠 jeste鄉y poddawani pr鏏om, 瞠 musimy sobie radzi w tym szata雟kim systemie rzeczy, 瞠 trzeba si modli r闚nie i w szkole (na pewno pomo瞠), 瞠 Jehowa wsz璠zie nas widzi, 瞠 aposto這wie te mieli przechlapane, 瞠 jeste鄉y owcami mi璠zy wilkami... I to by by這 na tyle, je郵i chodzi o "wsparcie".

"Rejs"

U篡tkownicy przegl康aj帷y ten temat: 0

0 u篡tkownik闚, 0 go軼i, 0 anonimowych