Skocz do zawartości


Zawartość użytkownika Fly

Odnotowano 654 pozycji dodanych przez Fly (Rezultat wyszukiwania ograniczony do daty: 2017-01-26 )



Sort by                Order  

#41088 Świadkowie Jehowy a biblijny potop.

Napisano przez Fly on 2006-11-15, godz. 10:11 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Fly - zgadzam się z Tobą i mam takie samo podejście do biblii jak Ty. Interesuje mnie, dlaczego ŚJ-wy obstają przy dosłownym odczycie tego wydarzenia, mimo że nie ma na to żadnych dowodów, a biblia zaprzecza historii.


Bo... ŚJ tak mają. Starają się traktować Biblię dosłownie, zwłaszcza sprawozdania historyczne, o ile nie ma jakichś przesłanek, że należy coś rozumieć symbolicznie. Ja też tak uważałem. A dowody historyczne/archeologiczne/geologiczne... cóż, fajnie jak są, ale jak ich nie ma to i tak "wierzymy Biblii a nie niedoskonałym naukowcom".

A propos dosłownego odczytywania Biblii - nie wiem czy wiecie, ale w opisie świątyni Salomona znajduje się informacja, że przedsionek miał wysokość 120 łokci, chociaż sam główny budynek miał tylko 30 łokci wysokości! Na 99% jest to błąd i przedsionek miał 20 a nie 120 łokci. Ale w swoich publikacjach ŚJ przedstawiają świątynię z ogromnym, groteskowo wyglądającym "kominem".



#41228 Świadkowie Jehowy a biblijny potop.

Napisano przez Fly on 2006-11-16, godz. 09:36 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Antonio (i inni), co sądzisz o wiarygodności historii mówiących o odnalezieniu arki na górze Ararat?
Gdyby ona faktycznie tam była, byłby to ostateczny dowód historyczności potopu a całą geologię i nauki pokrewne można by wyrzucić do kosza i pisać na nowo.
Kiedyś oglądałem jakiś film, gdzie sporo ludzi twierdziło, iż widzieli arkę na własne oczy, ale nie wiem teraz czy można takie źródła traktować poważnie.

Co do zwierząt - Noe nie miał fizycznej możliwości zabrać na pokład a potem zadbać o wyżywienie miliona gatunków owadów. A arka nie była wcale taka wielka. Bóg mógł wprawdzie wszystko zrobić przez cud, ale po co kazałby wtedy budować ludziom przez kilkadziesiąt lat skrzynię i gromadzić zwierzęta? Mógłby na rok czasu zabrać wszystkich do nieba.



#41257 Świadkowie Jehowy a biblijny potop.

Napisano przez Fly on 2006-11-16, godz. 12:05 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

słusznie powiedziane: "wydaje się". wystarczy troche policzyć. zważywszy na fakt dziesięciu pokoleń i tego, że Abraham żył jakieś 350 lat po potopie i dożył 175 lat, to ci co byli przed nim mogli żyć równie długo jest jak najbardziej możliwe i prawdopodobne


Wg naukowców, którzy mogą się mylić, ale swoich wyliczeń nie biorą z księżyca, za czasów egipskiej I Dynastii ludność świata liczyła ok. 100 mln. A było to jakieś 3000 pne.



#41086 Świadkowie Jehowy a biblijny potop.

Napisano przez Fly on 2006-11-15, godz. 10:00 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

jeżeli dosłownie interpretują legende, to więc tyle samo literalnych dni będzie trwał Armagedon?


A skąd taki pomysł?!
A odpowiadając na twoje pytanie Antonio - cóż, doszedłem do etapu, kiedy przestałem traktować Biblię jako dzieło doskonałe i niepodważalny autorytet we wszystkim. Myślę, że potopu na skalę globalną nie było. Nie ma po nim śladu. Ale uważam, że jakiś wielki potop na skalę lokalną miał miejsce.
Część naukowców widzi w relacji o potopie echa prawdziwego i bardzo gwałtownego zdarzenia sprzed paru tysięcy lat. Morze Czarne, które było przez długi czas śródlądowym jeziorem, zyskało połączenie z Morzem Śródziemnym (zdaje się że stworzył je cofający się lądolód). A że występowała tam spora różnica poziomów, więc można sobie wyobrazić jak gwałtowny i ogromny potop nastąpił dla ludzi zamieszkujących tamte rejony, gdy miliony ton wody na sekundę zaczęły spadać kilkadziesiąt metrów w dół do Morza Czarnego.



#83279 Jak fałszowano pogląd o 1975r.

Napisano przez Fly on 2008-01-25, godz. 08:22 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Czesiek, ja też uważam, że ten artykuł ze Strażnicy mocno sugeruje, że w roku 1975 coś się jednak wydarzy. Ale nie o to chodzi w tym wątku. Chodzi o rażącą nierzetelność autora artykułu ze strony brooklynu.



#83441 Jak fałszowano pogląd o 1975r.

Napisano przez Fly on 2008-01-28, godz. 11:39 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

FLY nie odpowiadam, bo FLY nadal nie zrozumiał, więc musi jednak pisac do Towarzystwa Strażnica ono mu wyjaśni, co ma myśleć, jak i kiedy, w jakim natężeniu i o której godzinie ma zaprzestać tego niebezpiecznego procederu.

Nie wiem czy śmiać się czy płakać. Że lubisz obrażać ludzi to już wiemy. Ale teraz przekonaliśmy się, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem. Na początku tego wątku wyraziłem swój pogląd na temat roku 1975. Spróbuj przeczytać to jeszcze raz, powoli i z e z r o z u m i e n i e m.

Czesiek, ja też uważam, że ten artykuł ze Strażnicy mocno sugeruje, że w roku 1975 coś się jednak wydarzy.




#83417 Jak fałszowano pogląd o 1975r.

Napisano przez Fly on 2008-01-28, godz. 06:59 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Oczywiście wybieram odpowiedź A.
A teraz coś o rzetelności cytowania a'la Iszbin:
Pisząc książkę popierającą ateizm i wykazującą że ten pogląd był popularny już w starozytności, Iszbin wybierze jako dowód z dzieł klasyków werset z Biblii "nie ma Boga". Tylko biedaczek zapomni, że przed tym ISTOTNYM cytatem jest WYROBIENIE SOBIE PLECÓW: "Głupi rzekł w swoim sercu". Ale co tam! Wybieramy cytaty istotne dla tematu.

Poradż się w zborze jak sam nie umiesz.
Napisz do Towarzystwa.


O, robi się poziom jak na forum onetu. Jak ci się nie podoba rozmówca, to nazwij go komunistą albo żydem, wtedy twoja racja urośnie.
Tracisz formę. Albo nigdy jej nie miałeś.



#83405 Jak fałszowano pogląd o 1975r.

Napisano przez Fly on 2008-01-27, godz. 17:04 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

BJ, jedno krótkie pytanie. Proszę o krótką odpowiedź, bez wyjaśniania.
Czy Twoim zdaniem autor artykułu o którym mowa, pominął zdanie ze strażnicy przez przypadek czy celowo, bo mu nie pasowało do jego koncepcji?



#81346 Data narodzin Jezusa.

Napisano przez Fly on 2007-12-17, godz. 14:00 w Boże Narodzenie & Sylwester

Mam rozumieć, że calutką wiosnę i lato owce były izolowane od przyrody?

A tak wynika z zacytowanego tekstu?
Myślę, że "masz rozumieć" wręcz odwrotnie.



#44257 Zabił swoją b. dziewczynę w 9. miesiącu ciąży

Napisano przez Fly on 2006-12-07, godz. 12:53 w Nowości z kraju i zagranicy

Was chyba porabalo!!!
jak mozna tak kombinowac na smierci tej dziewczyny??? tak zabil ja SJ i powinien poniesc kare!!! troche szacunku ludzie!!! Przeciez nie bedziemy sie tu i teraz licytowac ilu katilikow gnije w kryminale za takie same rzeczy. powtarzam wstretne!!!


Hubert, a ja kiedys juz pytalem: pomysl czy warto polemizowac z takimi ludzmi? Dostalem za to pytanie ostrzezenie od moderatora.



#83818 Ciało duchowe

Napisano przez Fly on 2008-02-05, godz. 09:46 w Dusza nieśmiertelna

Zapytam tutaj, bo innego podobnego tematu nie widzę. Zastanawialiście się kiedyś, jak to było z aniołami w czasach nefilimów? Jak to jest, że istota niematerialna odczuwa pociąg do ludzkich kobiet? Zupełnie mi to nie pasuje. Przecież to całkiem inna kategoria istnienia, coś jak z człowiekiem i zwierzęciem. Jak to jest, że kobiety, choćby i najpiękniejsze, mogły skłonić aniołów do zejścia na ziemię i przybrania ludzkich ciał?

Jest tu gdzieś stosowny wątek na ten temat. Na pewno znajdziesz. A fachowcem jest w tej materii Padre Antonio. ;)



#77281 Stało się!

Napisano przez Fly on 2007-10-01, godz. 12:05 w Zwyczaje Świadków Jehowy

Łatwo ci nie będzie. Na pewno doskonale sobie zdajesz sprawę jakie potencjalne problemy rodzi taki związek o ile masz zamiar nadal być aktywnym i prawowiernym Świadkiem Jehowy. Ale życzę ci powodzenia.



#80151 Pilnie zważaj na proroctwa Daniela

Napisano przez Fly on 2007-11-25, godz. 06:24 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Ja akurat rozumiem reakcję kolegi i takiej się spodziewałem. Mam nadzieję, że sobie w spokoju, z daleka od forumowego zgiełku sięgnie po podane mu źródła.
A w temacie Heroda i narodzin Jezusa jest kilka nieścisłości. Więc niech się kolega nie podnieca tylko przeczyta jeszcze raz co napisał i poprawi.



#80108 Pilnie zważaj na proroctwa Daniela

Napisano przez Fly on 2007-11-24, godz. 18:18 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Fly ale "Kwestia czasów pogan" o ile wiem zostala napisana (a przynajmniej wszystkie zgromadzone informacje) jeszcze kiedy Jonsson byl jeszcze swiadkiem. ;)

You are absolutely right! Więc w sumie można czytać śmiało!



#80106 Pilnie zważaj na proroctwa Daniela

Napisano przez Fly on 2007-11-24, godz. 18:01 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

Jakie jest wiec Twoje wyjasnienie 70 lat o których mówimy przybyszu ? :)
czekam na wyjaśnienie :)


Powiedzmy, że nie jest to istotne, mój drogi paczani, chociaż swoje zdanie mam. Widzę, że temat Cię interesuje co rozumiem doskonale, bo to skądinąd bardzo ważny dla doktryny ŚJ temat.
Zachęcam cię do przeczytania książki Jonssona "Kwestia czasów pogan" albo, jeżeli nie chcesz czytać "odstępcy", to jest jeszcze ciekawe opracowanie pewnego Badacza PŚ - Davida Rice'a. Jeżeli jesteś zainteresowany sięgnięciem do tych źródeł, a nie masz jak do nich dotrzeć, to zapraszam na priv. Z drugiej strony, najciekawszą pozycją broniącą chronologii Strażnicy są niewątpliwie 2 książki Rolfa Furuliego, ale te nie są dostępne po polsku.
Przeczytałem dużo na ten temat, i wiedząc to co wiem obecnie, uznaję, że z chronologią świecką dot. panowania królów nowobabilońskich jest wszystko OK. Na 99,99%. Chronologia WTS niestety opiera się na chciejstwie, wynikającym z konieczności obrony za wszelką cenę roku 607, który jest potrzebny do wyliczenia roku 1914 i lat okolicznych (1918, 1919). Bo przecież nawet można uznać, że niewola trwała dokładnie 70 lat, ale dlaczego akurat w latach 607-537 pne a nie np 617-547? Czy wiesz na jakich źródłach opiera się rzekomo "absolutna" data 539 pne? I czy wiesz jak się ma liczebność i wiarygodność tych źródeł do tych, które potwierdzają rok 587 pne jako datę zburzenia Jerozolimy? Zachęcam cię do drążenia tematu.



#80066 Pilnie zważaj na proroctwa Daniela

Napisano przez Fly on 2007-11-24, godz. 06:53 w Chronologia biblijna i wydarzenia historyczne

:) KOlego drogi w bibli nie ma kto ma mniejsze wachnięcie ten lepszy :)
albo 70 lat jak udawadniasz albo to co ponadto to znaczy ze gdzieś masz błęda w interpretacji :)
Szukaj a znajdziesz jesli jeszcze nie zaskoczyłeś :)


Takim dosłownym traktowaniem wszystkiego co napisano w Biblii, Świadkowie w rzeczywistości oddają tej księdze niedźwiedzią przysługę. Ale czasem i oni są zmuszeni przyznać, że jakiś okres trzeba traktować symbolicznie albo w przybliżeniu. Że jakieś 70 lat to mogło być w przybliżeniu 70 lat. Tak jest w przypadku Tyru, który wg Izajasza miał być w poniżeniu przez 70 lat. A Strażnica widząc problem z umiejscowieniem tych 70 lat w chronologii, przyznaje, że mogło to być około 70 lat, a co więcej że może chodzić nie o sam Tyr ale o okoliczne narody(!) Ciekawe, że 70 lat dla Jerozolimy musiało trwać akurat dokładnie 70 lat i że na pewno nie mogło chodzić o 70-letnie poddaństwo okolicznych narodów królom Babilonu.
Wiadomo o co chodzi. Nie o rok 607 przecież. Chodzi o to, żeby dojść do roku 1914, który jest kluczowy aby uwiarygodnić jajjaśniejszego prezesa Rutherforda i jego dwór.
Paczani, a książku C.O.Jonssona ty czytał?



#88242 Świadek Jehowy jako produkt finalny..

Napisano przez Fly on 2008-04-08, godz. 17:23 w Wizja Raju

Żeby było sprawiedliwie, proponuję nie przypisywać wykorzystywania strachu WTS-owi, ponieważ to jest metoda wykorzystywana przez religię w ogóle. W końcu szybka śmierć w Armagedonie jest niczym w porównaniu z wymyślnymi torturami w piekle trwającymi całą wieczność, prawda?



#27903 Co w zamian

Napisano przez Fly on 2006-05-14, godz. 04:59 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

Jezus wybaczył Piotrowi 3 krotne zaparcie sie Mistrza. Piotr miał teraz umacniać zbory.
Dlaczego nie wybaczyć WTS datowania ?
Czyż nie oczekiwali przyjścia Pana ?

Oczywiście, że można wybaczyć. Tylko jak wybaczyć komuś kto wcale o to nie prosi, a przeciwnie, wciąż utrzymuje, że datowanie jest OK, a ci którzy je podważają, są w wielkim błędzie i występują przeciw Bogu?



#28623 Co w zamian

Napisano przez Fly on 2006-05-18, godz. 12:10 w Świadectwa, wymiana doświadczeń

no i jak mozna nie twierdzic "drodzy bracia", że jesteście zombie ??? skoro stanowisko mężczyzny określa strażnica nr 6/1 z roku 1968 - przecież to jest chore... człowiek tym różni się od zwierzęcia, że sam umie podejmować decyzje...

Wiesz, to bardzo glupie, co napisales. Mam ci tlumaczyc dlaczego czy sam juz wiesz?



#127484 "Gdy w całej przyrodzie zapanuje harmonia"

Napisano przez Fly on 2009-11-30, godz. 18:40 w Tematyka ogólna

W powyższym artykule są wg mojej wiedzy przynajmniej 2 przekłamania:
1) to nieprawda, że drapieżniki stanowią niewielki procent świata zwierzęcego. Zdecydowana większośc zwierząt zjada inne zwierzęta. Ile jest jaroszy wśród ptaków (i to wcale nie tzw. drapieżnych, tylko np. wróblowatych), ryb, płazów, gadów, pajęczaków? Chyba że zjedzenie muchy albo robaka było przewidziane w bożych planach od samego początku...
2) "wiele zwierząt ma wewnętrzny mechanizm, który hamuje ich płodność w wypadku nadmiernego rozmnażania się" - ja o takich nie słyszałem, chyba że tym mechanizmem jest masowe wymarcie całej populacji, która wcześniej zjadła wszystko co było do zjedzenia bo się za bardzo rozmnożyła albo gdy osobniki zaczynają się zagryzać z powodu zbyt dużej liczebności na małym obszarze.



#19848 porównanie spowiedzi z komitetem sądowniczym

Napisano przez Fly on 2006-02-28, godz. 10:33 w Obowiązki teokratyczne

Obawiam się,że ci się znowu narażę.Ja osobiście przerabiam to w swoim domu.Pomijam fakt ,że SJ nie rozmawiają z odstępcą na tematy doktrynalne,ale żeby do własnej żony zwracać się szanowna pani,albo w formie "niech ta lokatorka itp.?Ja z własnym mężem nie mogę porozmawiać na żaden temat.Zyjemy w nieformalnej separacji,nie liczy się z moim zdaniem wogóle,nawet w kwestii finansowej,nie je tego co gotuję,więc nie daje na zakupy.Synowi kupił kompa i komórkę,kupuje mu jakieś ubrania i do jedzenia słodkie bułki.A przecież w domu są jeszcze 2 córki,tylko,że one popadły w niełaskę,bo jedna chodzi do kościoła ewangelicznego,druga na religię w szkole.Więc powiedz, jak żyć dalej?dzisiaj rano już dostałam od niego "błogosławieństwa" i siedzę zdołowana,że tylko się pochlastać.

Sally, nie przejmuj sie! Nie jestem nikim waznym, wiec nic Ci nie grozi, jak mi sie narazisz. :D
Juz Ci kiedys napisalem, ze z obrazu twojego meza, ktory tu kreslisz, wynika, iz powinien sie on leczyc na glowe. Proponuje wszelako, abys zachecila meza aby przedstawil tutaj swoja wersje :lol:
A propos, znam sytuacje troche podobna do opisanej przez Ciebie. W pewnej znanej mi dobrze rodzinie jest maz i ojciec, ktory po zostaniu Swiadkiem (przed paru laty) zmienil sie nie do poznania. Dawniej wesoly i tolerancyjny, nagle zaczal rozstawiac swoja rodzine po katach. Strofuje wszystkich nieustannie i wszedzie wietrzy czajace sie zlo. Wydaje mnostwo nakazow i zakazow, ale nie sposob go zadowolic. Dzieci maja go serdecznie dosc i coraz czesciej ignoruja ojca. Nawiasem mowiac przez takie zachowanie czlowiek ten zupelnie zrazil do religi SJ wiekszosc swojej rodziny. Jak wiec widzisz, staram sie byc obiektywny. Dostrzegam takie negatywne przypadki, ale nie rzutuja one w mojej opinii na cala organizacje SJ. Ludzie sa tylko ludzmi.

Trebint - z ta pilka nozna to mnie rozwaliles. Ci ludzie nie maja prawa tak mowic, bo to tylko ich osobiste zdanie. Powiedzialbym im to, a gdyby nie pomoglo to musialbym ich zlekcewazyc. Uwielbiam grac w pilke.
Znow odbiegamy od tematu...



#19852 porównanie spowiedzi z komitetem sądowniczym

Napisano przez Fly on 2006-02-28, godz. 11:10 w Obowiązki teokratyczne

Terebint, sledze Twoje wypowiedzi w roznych watkach i wiele z nich jest bardzo ciekawych i przemyslanych. Bardzo jestem ciekaw jak wygladala twoja przygoda z "prawda" oraz jej koniec. Jezeli juz to wczesniej opisywales, to odeslij mnie gdzie trzeba. Pozdrawiam.

A teraz krotka parafraza Kazika:
Sally, ja tylko zartowalem,
ja nigdy twego meza nie kochalem :D



#26287 porównanie spowiedzi z komitetem sądowniczym

Napisano przez Fly on 2006-04-30, godz. 06:45 w Obowiązki teokratyczne

Tomaszu O., czepiać się nie mam zamiaru. Wiem, że starsi mają jakieś wytyczne w kwestii określania czy delikwent okazał skruchę czy nie. A w ogóle to wyklucza się teoretycznie nie za sam grzech, ale właśnie za brak skruchy.
A poza tym ja wcale nie mam zamiaru bronić polityki wykluczania a tym bardziej traktowania wykluczonych, która jest wg mnie błędna.



#20490 porównanie spowiedzi z komitetem sądowniczym

Napisano przez Fly on 2006-03-05, godz. 19:24 w Obowiązki teokratyczne

Sebastianie, masz dziś jakiś zły dzień. Najpierw te pale na grobach ŚJ a teraz wykluczanie ofiar gwałtu... Nie wiem czy naprawdę wierzysz w to co piszesz. Tak czy tak - nie wystawia ci to dobrego świadectwa.
A dlaczego czepiam się ciebie a nie HC? Po tamtego po prostu nie chce się komentować. Ręcę opadają (a właściwie opadły już dawno).



#19822 porównanie spowiedzi z komitetem sądowniczym

Napisano przez Fly on 2006-02-28, godz. 06:47 w Obowiązki teokratyczne

Ewo, niestety bardzo mało jest obiektywizmu w tym co piszesz na tym forum. To oczywiście nieprawda, że Świadkom nie wolno rozmawiać z wykluczonym, który jest członkiem najbliższej rodziny. Wszystko jest do sprawdzenia.